Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nastere provocata!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna!Mie mi s-a provocat nasterea cand am intrat in sapt 39, ca era 15 decembrie 2003 si doctorita pleca in concediu si nu am vrut sa raman pe mana medicului de garda. Asa ca mi-am luat inima in dinti si m-am dus la spital. Totul a fost ok. Bebe sanatos, eu la fel. Anestezia peridurala nu a prins la mine, dar nu cred ca a avut vreo legatura cui nasterea provocata. Doctorita mi-a dat o jum de pastiluta, mi-a rupt membranele...si in 2 ore am nascut! Succes! Claudia si bebe MAtei (9luni)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Olanda s-ar putea, desi nu cred totusi.[:D] In restul tarilor se face la cerere dupa 5-6 cm dilatatie. Oxitocina (petocin-ul) grabeste nasterea, dar contractiile sunt foarte neregulate prin comparatie cu o nastere normala. Deci daca dureaza mult si e provocata este extrem de dureroasa: organismul nu are timp sa realizezez pauza intre contractii si nu prea merge chestia cu respiratia..... Anne-Sarah [mamica]si mamica sa Andreea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

anna maria la mine nasterea a fost provocata pentru ca nu m-am dilatat mai mult de 2 cm in 12 ore...(12 ore lungi dar contrcatiile erau la jumatate de ora-15 minute, si nu foarte dureroase, chiar am dormit un timp)...Asta a fost noaptea- dimineata doctorita mi-a provocat sarcina...intai mi-a facut o injectie si dupa aceea mi-a pus perfuzie (oxitocina)...cred ca era pe la ora 10...la 13.20 am nascut, durerile au fost mari pentru 2 ore...nu stiu cat de regulate, dar imi aduc aminte ca au fost pauze cand am putut sa-mi trag rasuflarea...Asta era acum 11 ani la Filantropia - nici vorba de epidurala. A fost dureros, dar tot ce pot spune e ca, in comparatie cu durerile pentru o piatra la rinichi au fost mult mai usor de suportat-datorita pauzelor dintre contractii, cred... ana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, la prima nastere tot provocata. Dr. mi-a rupt apa si mi-a dat ergomed... Am nascut in 2 ore de la injectie, destul de usor as zice eu... Cred ca depinde si de organism, dar nu iti face griji, pe mine nu m-a durut nici cand mi-a rupt apa, nici perfuziile...Contractiile dureroase si dese le-am simtit vreojuma de ora... Sinzi si DAvid
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu sunt programata sambata pentru nastere indusa si sunt tare speriata pentru ca stiu din auzite ca este mai dureroasa decat cea naturala. Am intrebat medicul despre aceasta durere dar mi-a zis ca nu este adevarat, oricum nu cred ca mi-ar fi spus adevarul sa nu ma inspaimante si mai rau. A ramas sa facem peridurala dar pana ajungem la peridurala nu o sa ne cam chinuim?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut nastere provocata. BB-ul era deja mare (3,800 kg) si daca mai asteptam pana la termen trebuia sa fac cezariana. Cand m-am internat nu aveam nici o durere, absolut nimic! Asta se intampla la ora 8 dimineata. M-au dus in sala de travaliu si eu stateam linistita si citeam ziarele. Mi s-a dat o pastila si nimic. Pe la 11.30 mi-au pus ceva (un gen de ovul), si incet, incet au inceput contractiile. Dar foarte putin dureroase. Pe la ora 13 dr. mi-a rupt apa. Mi s-a pus o perfuzie si au inceput durerile adevarate. Nu au tinut mult pentru ca la 15.45 am nascut. Nastere usoara si curaj! Aurora, mami lui Vladut (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am avut 2 nasteri provocate, la 30 si 35 de ani. Ambele au durat aprox. 4 ore de la prima contractie. La prima nastere ultima ora a fost mai durerosasa decat crampele de la un ciclu, la a doua ultimele 15 minute. Singura problema la a doua nastere a fost ca Lili s-a nascut la o dilatare de 6 cm, si m-am rupt in interior. In rest totul a mers bine, si ma bucur ca nu mi s-a facut nici epidurala, nici cezariana (la a doua nastere puteam alege si varianta asta din cauza unei operatii). Deci eu zic ca nu-i grav deloc!!! Gabi+Robert 20.05.1997+Lili 17.05.2002http://community.webshots.com/user/gabibarta
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, sora mea e acum in spital, cu nastere provocata. Eu sunt cam speriata, pentru ca mi se pare ca dureaza prea mult! Ea e la a doua nastere. Pe la ora 16-16:30 i-a facut o injectie cu calciu si i-a dat ulei de ricin; voi ati mai auzit de felul asta de a provoca nasterea?!?! Pe urma ne-a pus pe noi astialalti sa alergam prin oras sa cumparam 3 fiole de estradiol, pe care i le-a injectat pe la ora 18:30. Am mai vorbit cu ea, zicea ca are contractii, dar asistenta ne-a trimis acasa, a zis ca are contractii prea rare si ca nu naste pana dimineata. Mie mi-e mila de ea, voua vi se pare normal sa dureze atata? Eu tot cred ca poate a fost prea devreme sa-i provoace nasterea... Poate e cineva pe-aici la ora asta, sa-mi zica si mie ceva, am emotii si mi-e teama... "Nu crede in minuni; lasa-te in voia lor!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...