Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fetele din Grecia - Ajutor!


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Adina, Nu stiu ce te intereseaza exact, mai bine spus daca esti casatorita sau nu, daca urmeaza sa o faci nunta aici... De exemplu, eu am facut nunta aici, in Atena. Casatoria se poate face la biserica sau la primarie, la alegerea cuplului. Noi am optat pentru varianta cu biserica, si mi-a trebuit adeverinta de la preotul paroh ca sunt crestina si botezata!!!, ca nu sunt casatorita si nu am mai fost casatorita, toate actele fiind traduse, bineinteles si in greceste. A urmat o alergatura a sotului meu pe la inalte fete bisericesti care sa dea acordul pentru casatorie (la Mitropolie) si apoi l-au trimis la un preot cu ceva rang, care stia romaneste si care a certificat ca biserica de la care provin adeverintele exista si ca traducerile sunt corecte!. Alte acte...pasaportul, certificatul de nastere, declaratie la notariat ca nu sunt casatorita. Atat parca. A urmat sa semnez o hartie prin care se stabileste numele pe care il vor purta copiii (nume, nu prenume!). In ceea ce priveste minunata adiea paramonis, iti pot spune ca o astept de un an si jumatate !!! Am depus actele in aprilie 2003 si am fost incurajata de functionarul de la primarie ca se asteapta cam 2 ani! Nu are rost sa-ti spun ce inseamna sa nu ai adiea ca te descurajez. Ma opresc aici, deocamdata, dar promit sa-ti raspund la orice intrebare. Te pup si te asteptam (noi, fetele din Grecia) Adela si Thomas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...