Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Virgina, pana cand?


Recommended Posts

Salut. M-a inspirat subiectul despre sex:-))). Din curiozitate va intreb: cand considerati voi ca virginitatea ajunge la "varsta" critica? Nu trebuie sa dati exemple personale daca nu vreti. Cand ati sfatui-o voi pe fiica voastra sa faca pasul asta? Eu am numai baiat deocamdata, insa imi doresc si o fetita si nu prea stiu ce o sa ii spun. La mine decizia mi-a apartinut, adica am asteptat pana dupa casatorie. Asa am vrut eu, ca rochia alba sa fie alba. Si sotul a fost de acord. Nu spun ca a fost usor... Voi cum ganditi despre asta? Nicoleta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In primul rand mi se pare o aiureala pastrarea virginitatii pana dupa nunta. Am tot respectul pentru cine poate, dar se stie ca e posibil sa nu te potrivesti, de exemplu. felicitari cui pate rabda, si cui poate sa-si asume riscul, si care mai ales toata viata ma reusi sa nu se lase prada tentatiilor. Eu una, n-am putut, asta e! Si am fata. In primul rand, ma sperie generatiile astea nebune! Stiu ca la 17 ani (in medie) organismul ajunge la maturatie. Dec, cam dupa 17 ani nu i-as interzice. Insa as sfatui-o sa o faca din dragoste (chiar daca nu e vorba de o dragoste pe viata), si mai ales as invata-o sa se protejeze. Cred ca intreruperea unei sarcini este o experienta cumplita. Din fericire, eu nu am patit asa ceva, slava Domnului, si as vrea ca si fata mea sa nu treaca printr-o astfel de experienta. Deci: 1. Sa iubeasca 2. Sa se protejeze. 3. Sa experimenteze (in sensul pozitiv, vorbesc), sa se simta bine, sa se cunoasca pe sine. Oricum, una peste alta sa nu fie prea multi... Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana cand o sa se simta pregatita sufleteste sa o faca. Aici nu e o varsta standard sau perioada critica. Depinde de fiecare fata in parte. O faci atunci cand sufletul tau iti da ghes, atunci cand simti ca vrei cu adevarat sa iti daruiesti si corpul nu numai sufletul persoanei pe care o iubesti. Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

As zice ca ideal ar fi sa inceapa cu acela care ii va fi si sotz pentru tot restul vietii, chiar daca nu trebuie sa se intample dupa casatorie. Este insa cam greu sa o nimeresti chiar asa din prima si numa' sa stai cu persoana nepotrivita pt. ca ai inceput cu el, nu e bine deloc. Deci, cam dupa 17 ani, intr-adevar, cu un baiat care o iubeste el in primul rand, apoi sigur ca si ea trebuie sa il iubeasca, cu care are o relatie cat de cat de durata. Daca merge, merge, daca nu, nu, dar, cum a spus cineva inainte, e bine sa nu fie prea multi, strica sufletul, te schimba si nu cred ca esti fericita cu prea multe relatii. Sa se protejeze neaparat. Eu am baiat, o sa ii zic tot asa ,sa se protejeze, sa nu intre in companii dubioase, cand o fi major sa nu se incurce cu minore, virsta de start nu are asa de multa importanta la ei. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am baiat si ma gandesc, daca asa o fi, varsta de start nu are importanta... Cred ca si pentru baieti e importanta varsta la care isi incep viata sexuala, cred ca si sufletul lor "se strica" daca umbla din floare-n floare, ajung sa priveasca femeia ca pe un obiect de satisfacere.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand se va simti pregatita emotional, cand va fi deplin capabila sa-si asume aceasta noua responsabilitate (fata de sufletul si corpul si sanatatea ei)din viata ei si cand va fii destul de matura ca sa inteleaga importanta gestului.As vrea sa o faca din dragoste , nu din dorinta de experienta sau pura curiozitate.Si in nici un caz la presiunea baiatului.Vreau sa fie in totalitate decizia ei . As vrea sa se intample oarecum organizat si placut, intr-un decor corespunzator , nu pe fuga intr-o masina sau inghesuita si beata pe la vreo petrecere. Prima oara este importanta pentru o fata si trebuie sa iti aduci aminte cu placere.Trebuie sa o faca responsabil cu mijloace de protectie, trebuie sa inteleaga ca este ceva minunat si normal, sa nu fie speriata si incrancenata (oricum emotii va avea, nu zic nu), sa fie relaxata si senina. Oricum tine foarte mult si de comportamentul partenerului. Ori pentru toate astea , cred ca trebuie sa fie destul de coapta la minte. Probabil ca varsta de 17 ani este cea mai potrivita.Oricat de evoluata este noua generatie, nu cred ca de exp. 15 ani este o varsta indicata pentru o astfel de decizie. Si nici medical nu este indicata inceperea vietii sexuale la o varsta frageda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu am inteles niciodata ,si nici nu cred ca mi se va intampla, de ce trebuie sa fie o diferenta intre fata si baiat cu privire la abordarea vietii sexuale. Poate ca parintii nostri apartin unei generatii lipsita de educatie sexuala si cu mentalitati mai..inguste, poate ca barbatii in general se simt mai...barbati si isi revendica dreptul la prioritati de tot felul, dar noi... ca femei si mame nu inteleg de ce sa trasam de bunavoie astfel de bariere... Nu conteaza, baiat sau fata... implicarile si riscurile sunt aceleasi... virginitatea este aceeasi... amandoi vibreaza la fel la prima atingere, primul sarut. Mai tarziu pot evolua diferit functie de experientele si sensibilitatile fiecaruia... Nu cred in virginitatea pana dupa casatorie, desi sincer suna asa de frumos... dar ...fir-ar sa fie!... viata nu-i doar o poveste cu Ilene Cosanzene si Feti-Frumosi... In viata trebuie sa cam stii in ce te bagi pt ca daca nu evaluezi din timp situatiile la care poti fi expus, vei avea mai multa bataie de cap si vei fi nevoit, de cele mai multe ori, sa faci compromisuri pe care nu ti le-ai dori. Din experienta (prietenelor si fostelor mele colege) spun ca rata mai mare de casnicii reusite apartine cuplurilor care s-au cunoscut mai mult si mai bine inainte de casatorie, iar cele care au avut sansa sa se casatoreasca (indiferent de varsta) virgine, au dus cu ele un sentiment de frustrare. Nu este o regula...am spus "in majoritate". Cred ca virginitatea nu are nimic de spus intr-un cuplu...dar absolut nimic... cred ca puterea si unitatea cuplului vine din trairi, emotii si vibratii similare la stimuli similari... e o rezonanta a celor doi indivizi care formeaza cuplul. Ca in orice perimetru in viata si in dragoste experienta isi pune amprenta... cred ca intelegi mult mai bine cat de alb e albul cand ai si negrul alaturi... sau orice nuanta de gri... Poti sa fii extrem de norocos/oasa si sa simti implinirea si fericirea si totala uniune a unui cuplu chiar la prima iubire cu care sa ramai toata viata. Poti sa fii protagonistul unui intreg sir de nefericiri si , fara sa dezarmezi, sa gasesti intr-o zi minunea pusa deoparte pt tine... I-as spune copilului meu... fata sau baiat... cum spunea si ankalaura: -sa iubeasca (sa nu faca compromisuri) -sa cantareasca orice decizie (legata sau nu de sex) inainte de a o pune in aplicare (nimeni nu va putea sa ii faca baby sitting pana la pensie-"invata-l sa pescuiasca nu ii oferi peste pe tava") -sa se protejeze (indiferent de circumstante) - pt asta copilul trebuie sa aiba notiuni solide legate de riscurile implicate (fizic sau psihologic) de o relatie. - sa nu ma excluda de pe lista sa de prieteni "Parerea mea!" Denisa si bebica din burtica - 26 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este, majoritatea avem standarde duble, diferite pentru baieti si fete. Rational, ma gandesc ca nu este corect, dar nu pot sa simt altfel, simt cumva ca baietii si fetele sunt diferiti. Cred ca are dreptate Casandra, nu ar fi bine nici pentru un baiat sa "umble din floare in floare", ar avea urmari negative asupra vietii lui pe mai tarziu. Totusi fetele mi se par mai fragile, instinctiv asa simt, ele trebuie protejate mai mult decat baietii in privinta asta, sufera mai mult, sexul are mai multe implicatii emotionale (nu ca la baieti nu ar avea, totusi cred ca sunt diferiti- apropos si de cartea femeile sunt de pe Venus, barbatii de pe Marte). Ar trebui sa raspunda si un barbat la problema asta. Oricum, pe vremuri era realizabil sa te casatoresti virgina, pentru ca fetele se maritau f.f. tinere, in adolescenta, acum cand trebuie sa termini o scoala, sa iti faci un viitor, asta devine foarte foarte greu, chiar imposibil de cele mai multe ori. Parintii care azi inca mai impun fetelor sa se marite virgine de cele mai multe ori le fac un mare rau inconstient, pentru ca luarea in calcul a acestui aspect in primul rand si nu a aspectelor de compatibilitate, dragoste, caracter, de multe ori duce la casnicii nefericite (m-am culcat cu el, acum trebuie sa ma marit; sau ma marit la 17-18 ani ca sa fiu musai virgina la nunta). ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...