Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Virgina, pana cand?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by country girl
Parintii de pe forum gandesc toti prin prisma experientei lor si a amintirilor despre cum era viata de adolescent la 15, 17 sau 20 de ani atunci cand am crescut noi. Trebuie sa tinem seama si de individualitatea fiecarui adolescent dar si de evolutia societatii in ansamblu de atunci si pana in prezent, din prezent si pana peste 10-15 ani cand vor ajunge bebelusii de azi la varsta adolescentei. Daca atunci adolescenta va mai fi la 15-20 de ani si nu va fi intre 10-15 ani la tendinta existenta de a grabi toata evolutia la scara sociala si umana. Mi-e greu sa spun de pe acum cum as proceda, mai ales ca inca nici nu am copii, dar stiu ca i-as insufla aceelasi principii de viata enuntate si de voi si nu pot decat sa sper ca va avea sistemul de valori necesar sa-i sustina cea mai buna alegere cand va fi momentul sa aleaga. Ina
On-[^][^][^] Ema si Richard-Sora
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 25
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Mi-e greu sa spun de pe acum cum as proceda, mai ales ca inca nici nu am copii, dar stiu ca i-as insufla aceelasi principii de viata enuntate si de voi si nu pot decat sa sper ca va avea sistemul de valori necesar sa-i sustina cea mai buna alegere cand va fi momentul sa aleaga.
Subscriu in totalitate. Sunt probabil printre deja putinele cazuri care s-au casatorit virgine. Nu am tinut neaparat sa se intimple asa, nu am grabit nimic, insa am lasat sa fie totul natural, in voia intimplarilor de zi cu zi. Mi-a fost absolut indiferent daca as fi facut dragoste inainte de casatorie (sau aproape era sa se si intimple) sau dupa. Am avut norocul ca "potrivirea" sa fie perfecta si niciodata nu am resimtit c-as fi avut nevoie cumva de mai multa experienta. Si acum, dupa ani si ani, descoperim cite ceva nou si apreciem impreuna; nu am lasat niciodata loc de rutina. Consider importanta atmosfera din cadrul familiei in care cresc puisorii, comportamentul parintilor fata de ei si intre ei. Ne vom invata copiii sa fie ei insisi oriunde vor merge, intr-o relatie sa pretuiasca iubirea, intelegerea si respectul, si sa stie sa ia de unii singuri decizii pe care sa nu le regrete. Virginitatea se "pierde" nu numai fizic, iar pierderea ei aduce cu sine multe responsabilitati noi si inadecvate pentru inocenta copiilor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Perspectiva proprie sau nu, un singur lucru stiu: daca o aud "cu prostii" inainte de 17 ani, am "halit-o"![:)] Sau, cum TOTI prietenii nostri l-au avertizat pe tati imediat ce am nascut: "Te vedem noi peste vreo 10-12 ani cum o sa stai cu bata dupa usa[neand], ca toti pustii astia care sa invart pe la bloc.... ia uite-i acuma ce dragalasi par!"[:D] Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor parerea mea este ca nu varsta este cea mai importanta. Cred ca trebuie sa iti incepi viata sexuala atunci cand esti pregatita atat fizic cat si moral, atunci cand iubesti cu adevarat partenerul, cand stii ca asta va desavarsii relatia voastra. Este foarte important sa nu o faci numai din curiozitate,ca toate prietenele tale au deja experiente de acest gen sau ca prietenul te bate la cap si te ameninta ca daca nu cedezi te paraseste. Pierderea virginitatii este un moment important pentru o fata. Oricum inainte sa faci pasul trebuie sa stii si implicatile actului -adica sa iti asumi responsabilitatea faptei tale, sa te informezi despre metodele contraceptive si chiar sa incepi sa consulti un medic. Madalina Ion
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia]Buna! Eu cred ca e important sa-i explici fetei tale toate punctele forte si toate dezavantajele inceperii vietii sexuale la o varsta prea frageda si apoi sa-i spui ca este la alegerea ei ceea ce va face. Desigur ca varsta la care iti pierzi virginitatea este importanta dar mai important este contextul si consecintele, nu crezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...