Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ba da, simt "concurenta" chiar daca noi nu avem inca un copil, dar prietena cumnatului meu e insarcinata si socrii mei sunt foarte entuziasmati chiar daca ea si cumnatul nu locuiesc impreuna si n-au planuri de casatorie. Socrii deja le-au pus la dispozitie apartament, se pregatesc sa cumpere tot ce trebuie pt. copil si sa le ofere parintlor o suma importanta de bani. Ba chiar ne-au pus pe noi sa cumparam carucior, patut etc. Tot timpul numai despre asta se vorbeste in familie, iar despre noi spun ca e "tarziu" sa mai avem copii (avem amandoi 32 ani). Probabil ca ai nostri copii (daca vom avea) vor fi pusi in umbra de cei ai cumnatului, nu m-ar mira. E neplacuta situatia si nici macar nu am bucuria de a avea copii. Nu te uita la aceste nimicuri, important e ca, copiii tai au parinti care-i iubesc si ocrotesc. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Teodora D. Draga mea! Doar nu o sa iti lasi copilul sa ajunga acolo incat sa remarce si sa fie afectat de acest comportament al cumnatei tale!! In cazul in care bunicii favorizeaza unul dintre nepotei, sunt niste imaturi. Cum sa faca una ca asta? Daca o fac sunt nedemni de a fi bunici si atunci eviti sa aduci copilul in preajma lor sau al cumnatei care isi lauda in mod excesiv copilul, asa incat sa ajunga sa frustreze pe micutul tau. Ai putea ft bine sa intri in concurenta si sa ti-l lauzi tu mai abitir pe al tau, dar eu una nu as proceda asa. Mi se pare o degradare sa intri intr-o astfel de atmosfera. Mai degraba as restrange la minimum relatiile cu astfel de reprezentanti ai familiei (pt ca nu e decent si normal sa le elimini complet), as uza de elementarele norme de protocol si atat. In rest, ai grija mare sa lucrezi la consolidarea increderii de sine a micutului tau. Trebuie tot timpul sa il determini sa aiba o impresie buna despre el si sa ii arati admiratia si mandria de a-i fi mama. E un capitol la care generatia noastra (copii si parinti) a stat ft prost... dar cei care vin din urma se pare ca recupereaza puternic :). Sunt convinsa ca intelegi ce vreau sa spun si am incredere totala ca vei alege calea cea mai buna. Succes!! P.S. Si eu sunt intr-o situatie similara, dar nu ma amestec in povesti de concurenta penibila. Ma bucur pt toate realizarile nepoteilor mei, care sunt niste scumpi si intr-adevar copii deosebiti, dar nu dau curs nici unei situatii in care mama lor vorbeste numai de ei si ii ridica in slavi. Cand incepe, fie plec, fie schimb brusc subiectul. Copii nu au nici o vina, iar mama lor,o femeie de succes ce e drept, este o laudaroasa cu orice ii apartine,fara a se apleca macar o secunda asupra realizarilor altora. Deci...cu tot respectul...nu imi pierd vremea ascultand laudaroseniile ei. Nu am intrat niciodata in conflict cu ea (si sincer nu ii doresc asta :) )pt ca nu am dat curs si cred ca si ea a simtit in atmosfera ca e bine sa stea in banca ei. Denisa si bebica din burtica - 26 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles, ca s-a intimplat, dar din partea de familie de la care ma asteptam sa se intimple; copii prost crescuti ridicati in slavi de bunici si parintii lor si laudati pana peste poate cind faceau rele si care acum cind sint trecuti de adolescenta au ajuns rau; bineinteles ca toti acestia se intreaba acum, vai cum se poate asa un copil talentat sa ajunga asa? Ce sa va spun, nici nu te puteau astepta la altceva. Pe bunicii care favorizeaza un nepot ii clasific tot ca fetele, ca fiind si imaturi si intriganti, ptr. ca un om bine crescut nu face asa ceva niciodata. Pina la urma tot ei sint cei care sufera, ptr. ca un copil discriminat de bunici nu trebuie sa aiba prea multa tangenta cu acestia. AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mariamunteanu, draga mea... cred ca si socrii tai au o problema. Sigur ca sunt entuziasmati sa aiba un nepotel (sunt sigura ca este primul) nu conteaza in ce context. Si nu e nimic rau in asta. Par a fi niste openminded si nu-i putin lucru. In ceea ce va priveste pe voi :), ma amuzi cu cumparatul patutului si caruciorului... astea sunt obiecte destul de scumpe si indiferent cum ar fi, voi decideti ce sa cumparati si ce nu, daca da sau daca nu. Of!!! Parintii astia dirijori!!! Ii cunosc ft bine... fii atenta si pune bariere la timp daca vrei sa nu fii strivita de trenul dominarii si manipularii lor. Cat despre varsta :))) da-mi minute bune sa ma satur de ras. 32 de ani!!!! Cunosc...cunosc ft bine... mie la 30 de ani imi faceau testamentul... "e prea tarziu sa te mai casatoresti acum, lasa , uite ai nepotica asta mica... te va ingriji ea la batrante, ii lasi ei toata agoniseala...etc...etc...etc" :))) Asta e ce vor ei, nimic de a face cu ce vrei tu si mai cu seama cu ce vei face tu (spre disperarea lor) Ei iaca ... stii tu cum e proverbul cu planul de acasa si cel din targ... ei iaca...nu s-a dezmintit .. Chiar daca m-am casatorit tarziu (in acceptiunea lor, din perspectiva mea e tocmai cum si cand trebuie sa o faca un om responsabil), chiar daca am avut mari probleme in a avea un bebe... uite ca D-zeu mi-a ajutat si sunt in pragul de a avea un bebe ... spre disperarea rudelor de acasa care vaneaza averi nemuncite... Ha! Ha! That's it! Nu pune nimic la suflet... bucura-te de fiecare moment al vietii...fiecare etapa are frumusetea si bucuriile ei, crede in MAINE... si nu te lasa indiferent ce s-ar intampla... crede in D-zeu si vei fii implinita, iar implinirea aduce dupa sine fericirea... starea de bine... Chiar daca nu as fi reusit sa am copilul meu... nu ar fi fost nimic, as fi fost la fel de fericita, as fi adoptat un ghemotoc mic (inca nu am parasit ideea de a o face) nefericit si as fi facut o...minune in viata lui... nu e putin lucru sa poti face minuni... un copil fara nici un viitor... un copil al nimanui... bolnav poate... sa ii oferi identitate, caldura, incredere si sansa sa fie EL... Oare exista fericire si implinire mai mare pe lume??? :) Din nou... spre disperarea rubedeniilor mele avide de averi nemuncite... Asa ca...vorba unui alt din batrani proverb romanesc:"Nu mor ursii cand vor cainii" sorry daca nu suna chiar asa, dar morala e aceeasi :) mariamunteanu sunt convinsa ca nu vei avea nici un fel de probleme din cauza nevinovatului tau nepotel ... Dumnezeu sa iti ajute! Denisa si bebica din burtica - 26 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce legatura are cumnata?!? Mamaaaa....si ce mai aveam de zis de ale mele 3 la numar [:D]. Mie foarte rar mi s-a intamplat sa vad familii in care copii sa aiba relatii la fel de stranse si cu bunicii materni si cu cei paterni. Asta e! De cele mai multe ori, din considerente variate, bunicii nu au posibilitatea sa-si manifeste afectiune egal, pentru toti nepotii. Damblaua cu comparatiile... sa fim serioase, toata lumea face comparatii, numai ca unii sunt fie mai senili fie mai nedusi la biserica si dau glas gandurilor lor[:D]. Cum percep copii aceste discriminari? Eu cred ca indiferent cat ai incerca sa-ti ti copilul departe de aceste neajunsuri el tot le percepe si inca din plin, dar pana la urma nu e dracul asa de negru, caci si asta e o lectie de viata, cam timpurie, dar asta e! A...si nu uita de povestea fata babei si fata mosului! Bibi si [copil]David
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dena draga, mi-a mers la inima mesajul tau. Intr-adevar n-ar trebui sa dau mare atentie gesturilor si remarcilor dar ma mai las purtata de indignare. De cumparatul patutului, caruciorului si altor lucruri pt. copil 1ar trebui sa ne ocupam noi pt. ca parintii copilului "nu stiu" ce trebuie(la 28 ani), iar pe asa-zisa cumnata o intereseaza sa-si schimbe masina cu una noua, dar asta li se pare ceva normal socrilor mei. In fine, ma bucur ca am o casnicie fericita realizata tot "tarziu" ca tine si-mi doresc foarte mult un bebe. Si eu am parinti, asa ca va avea bunici care sa-l iubeasca si sa-l trateze corect. Fericire si sanatate tie si lui bebe, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Maria,m-am gandit si eu sa scriu putin pt ca situatia este la fel,mai exact "cumnata" de o invidie iesita din comun este cauza.Eu nu pot sa pricep un lucru,cum poti trece pe langa singurul tau nepotel in fata blocului in care locuim toti si sa nu ii zici nici macar ce mai faci Bogda?Ciudat,de fapt multe chestii ciudate la ea pe care eu pana acum ceva vreme le-am pus la suflet dar am ajuns la concluzia ca nu merita nici cel mai mic efort si in consecinta am decis sa ignor.Deci parerea mea nu mai lasa chiar nimic sa te afecteze,sa trancane care ce vrea ,soacra,cumnata etc,tu sa iti vezi de ale tale si sa le demonstrezi ca nu esti mai prejos decat ele cu absolut nimic,poate chiar mai sus .Pupic si sa vina barza cat mai repede. http://community.webshots.com/user/ladymina77 mina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"nici macar nu am bucuria de a avea copii. " Draga Maria, bucuria de a avea copilasi nu ti-o poate lua nimeni, de altfel, copiii nu-i faci pentru cumnati, bunici sau mai stiu eu cine. Gandeste si tu altfel, cand va veni bebe si la voi, casa bunicilor va fi plina, verii se vor iubi si se vor juca impreuna si voi va veti petrece impreuna vacante foarte frumoase. Numai bine si un bebe in burtica cat de curand. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...