Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De doua ori mamica !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu mi-am dorit mult un copil.Dupa ce l-am facut pe primul am zis ca nu mai ma incumet la al doilea la cit de greu mi-a fost.Desi mi-am dorit fata nu mai vroiam copil.DAr s-a intimplat sa vina si al doilea bb si de data asta fata spre fericirea tuturor.Am avut o nastere grea si un bb ca la carte ,nu plingacioasa ,linistita ,mincacioasa .Super.Si cind ii vad pe amindoi acum ma bucur extraordinar ca am doi.Grijiile sau imputinat f mult.Nu mai sar ca fripta cind face unul dintre iei temperatura .Acum stiu ce am de facut. Cel mai tare m-a deranjat ca m-am maturizat mult .Si eu care mai vroiam sa fiu inca o fetita...[:D] Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

subiectul asta ma framanta si pe mine momentan...eu am deja 2 copii, dupa ce am avut-o pe fiica-mea mi-am zis ca NICIODATA nu voi mai face inca unul [:D], a fost groaznic de greu, eram amandoi studenti, ea a fost deosebit de dificila, am avut o depresie postnatala lunga si traumatizanta...apoi, totul a fost bine pana cand fata a facut 5 ani, aveam o manie privitoare la protectie pentru ca nu concepeam un avort dar nici inca un copil, si atunci am realizat ca 'nu m-ar deranja' daca as ramane gravida, incet s-a transformat in dorinta dar nu era suficient de clara sa renunt la protectie, mai mult: m-as bucura daca s-ar intampla un accident [alcool]...la 6 ani de la nasterea fetei am ajuns sa spun: VREAU inca un copil! s-a intamplat rapid, dupa prima luna, sarcina a fost usoara si am savurat fiecare clipa, copilul a fost mult mai calm, cuminte, eu am avut mai multa grija de mine, nici urma de depresii, totul a mers ATAT de usor. Si de data asta am spus: GATA, am terminat capitolul copii, am trecut prin faza maniei cu protectia, am trecut prin faza cand ma gandeam ca un accident ar fi ok,...si am ajuns in faza in care imi DORESC inca un copil [biz]...nu stiu ce sa fac [bang], am senzatia ca e o dorita interioara de-a sabota starea de bine in care ne aflam, totul merge bine...prea bine??? [mariaj]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu imi doresc inca un bebe , dar parca nu vreau sa il impart pe marc cu nimeni . Abia a implinit 1 anishor ! si e atat de dulce ! ma uit la el , apoi merg prin magazine si cand vad hainutele de bebei mici .... ma apuca un dor de un ghemotoc din ala mic !!!! dar il vad din nou pe marc si parca ma razgandesc ! in asta consta dilema mea ! sunt egoista si nu vreau sa il impart cu altcineva ! asa ca m-as bucura daca s-ar intampla un "accident" si as fi pusa in fata faptului implinit [:D] Voi ati simtit la fel sau doar io sunt dusa cu pluta ??? [alcool][:D] Roxana [flo] & Marc [bibe] http://chicbebe.ro/album/Marc-Antonio www.babiesonline.com/babies/b/bichelu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce lucru minunat se intampla cand ai doi? Cand intra cel mare in camera, fatza bebelusului se lumineaza si incepe sa-i zambeasca si se provoaca reciproc la ras si shotii. Cand il tii pe unul in brate si-l iubesti, vine si celalalt peste si se face un morman de dragoste, condimentat cu chiuieli. Abia astept sa vad ce mai urmeaza. Cand unul din ei nu e in preajma, ii duci dorul. Si tot timpul inima sta sa plesneasca de atata dragoste. Eu cred ca e mai frumos sa fie casa plina. Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu imi doresc categoric mai multi copii. De cand ma stiu mi-am dorit cel putin 3 copii. Nu am fost singura la parinti (mai am o sora), diferenta intre noi este de 5 ani. Mereu am suferit ca n-o aveam mai langa mine (eu eram la liceu, ea la facultate in alt oras, dupa facultate a plecat din tara...vorbim mult la telefon, ne vedem de vreo 2 ori pe an, simt pentru ea ce n-as putea simti pentru nici un prieten, oricat de bun ar fi!) Este minunat sa ai frati. O inteleg perfect pe Babee. Prietenii vin si pleaca poate, un frate - niciodata. Nu stiu de ce mi-a venit sa compar, nu se poate compara. Mi-as fi dorit sa fi avut si alti frati/surori, dar n-a fost sa fie. Eu n-am s-o privez pe micuta mea de aceasta bucurie imensa; bucuria de a avea frati. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma alatur lui Midori, pentru ca acum gandesc si am aceleasi intrebari ca si ea. Pe fata mea, care are acum un an, am senzatia ca am dorit-o eu mai mult decat sotul meu, si spun asta pentru ca a spus "DA" cam greu, dupa multe discutii. Acum nu regreta cu nimic ca are copil, doar ca eu sunt dezamagita ca nu prea m-a ajutat cu copilul. Nu a schimbat-o niciodata, biberonul l-a tinut de cateva ori, cu lingurita i-a dat o singura data, a plimbat-o afara de doua ori, iar cand venea vremea sa stea cateva minute cu ea o facea cu greu, pentru ca-l rupeam din ale lui. De multe ori am tipat, am explicat ca nici mie nu-mi este usor 24 din 24 de ore cu bb-le si ca trebuie sa inteleaga ca odata ce a ajuns acasa de la servici trebuie sa participe la cresterea copilului. Imi doresc al doilea bb, din motiv ca eu am fost singura la parinti si ca mi-am dorit frati, dar parintii mei nu au putut( mama imi spunea ca nu s-a protejat niciodata si ca a ramas gravida o singura data si a pierdut sarcina la 4-5 luni). Si sotul meu tot singur este, dar el nu si-a dorit frati, este egoist, nu ar fi putut imparti cu altcineva ce a avut el( si a avut de toate) Imi doresc al doilea bb pentru fiica mea, sa aibe pe cineva in viata, dar am o teama: Ma gandesc cum ar fi sa am acum un bebelus mic, mic, caruia stiu ca trebuie sa-i acorzi multa grija si atentie, si pe langa asta un alt copil, casa, menaj, bucatarie. Si mai am o teama: complicatii ianaite si dupa nastere, si anume constipatie, hemoroizi si fisura anala pe care cu greu le tin in frau( alterneaza intre ele chiar si acum) Specific ca nu m-a ajutat nimeni, nimeni, nimeni( mama ar fi fost ideal, dar a murit in urma cu 4 ani). Nu stiu daca este nevoi de incurajare sau de asteptare pentru a pune lucrurile la punct( cum ar fi sa se mai coaca sotul meu la minte, sa rezolv problemele medicale, sa iasa soacra-mea la pensie, poate imi ia fata sa o creasca). Cand ar fi perioada optima sa-l fac pe al doilea bb? [vampir]Alexia[porc] si [sofer]Cristina[rufe] CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem trei frati, sotul meu are inca doi frati. E suuuuuper, ne adunam cu totii din cand in cand, cu copii, cu nevste, cumnate, cumnati, catel, purcel, iese o harmalaie de nedescris, nu te mai intelegi unul cu altul, plecam mai obositi decat am venit... Dar nimic nu se compara cu faptul ca stii ca in orice zi, la orice ora cineva e acolo, pe care-l poti suna fara sa se supere, cu care poti vorbi despre orice, la care poti apela oricand pt ca e al tau... primul copil il faci pentru tine, al doilea il faci pentru primul (ca sa zic asa)[:D][:D]. nici nu concep ca bebusha sa nu aiba cel putin [bibe] un frate sau o [bibe] sora. Oana si Ana (25 oct. 2002) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...