Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De doua ori mamica !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am fost singura la parinti, sotul meu mai are un frate mai mic cu 4 ani cu care nu se prea intelege: crede el, deja alta generatie; Patrick e innebunit dupa alti copii, s-ar duce cu oricare de minuta; C-am astea ar fi motivele, pentru care ne-am hotarit s-o avem pe Vivien, si imi doream si o fetita, multumim lui Dumenuzeu in fiecare zi. Recunosc, nu mi-a fost si nu imi este usor, aici n-am nici un ajutor, dar nu regret nici o clipa, bucuria de a-i vedea cum tin unul la altul, si rid impreuna si vor sa se joace impreuna, desi Vivi e inca mica, e imensa, merita efortul. toate cele bune narcisa x [copil][copil]Patrick 29.06.2002 27.01.2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]Originally posted by vilma
Cand unul din ei nu e in preajma, ii duci dorul. Si tot timpul inima sta sa plesneasca de atata dragoste. Eu cred ca e mai frumos sa fie casa plina. /quote] Minunat spus Vilma! As adauga intr-o nota putin mai pragmatica ca un copil inseamna o investitie sufleteasca.Regret ca nu am avut posibilitatea sa cresc mai mult de doi copii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai scris-o si o mai repet. Singura am crescut-o pe Melany, la nastere am avut probleme asa ca s-a ajuns la cezariana. Dupa nastere juram ca nu mai imi trebuie inca un copil.Apoi nu credeam ca voi putea iubi un al doilea copil. Cind Melany avea un an mergeam la locuri de joaca si ea vroia sa se jaoce cu copii si ei nu vroiau(asta spun chiar daca mamicile din Japonia vor sari in sus). Asa ca m-am hotarit sa il fac pe al doilea. Toata sarcina spuneam clar ca pentru Melany il fac. Cind s-a nascut eram fericita. Cind se spune ca dragostea se multipla asa e. Acum cind ii vad ca se joaca impreuna, ca in momentul in care vine Melany acasa Brian ochi numai pentru Melany. Eu mai am o sora cu 4 ani mai mare decit mine, dar eu am fost crescuta de parinti iar ea de bunica. Doar cind avea ea 16 ani s-a mutat impreuna cu noi, la 18 ani a plecat la facultate asa ca nu am fost mult timp impreuna. Cu toate astea singele apa nu se face si tinem legatura. Delia, Melany(02.09.2001) si Brian(31.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand il faci pe BB2 esti scapata de multe: -de joaca cu BB1,caci il va acapara BB2 si dupa un timp vor fii doar ei; -de dat exemplu copilul vecinilor(vezi cat de bine mananca)cand tu de fapt il ai ca exemplu pe BB1 -nu mai intri in panica atat de repede caci ai experienta primului -poate mai ai lucrusoare de la primul si atunci costurile se reduc si cu siguranta acum ai jucarii din belsug pentru BB2 de la primul. Deci timpul tau va fii mult mai mult daca faci 2! Cat despre"silueta"iti spun eu care sunt mama de 2X si sunt la fel de slaba ca inainte,imi plangi de mila si hainele cu greu stau pe mine,mananc toata ziua si sunt foarte activa. Sa nu crezi ca ma duc la sala sau tin vreun regim,nici gand. Multa sanatate si in primul rand gandeste-te la BB1 ce va simti eu cand nu veti mai fii voi,..... parintii????
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In cazul meu nu ma gandesc deloc la "silueta", pentru ca din prima experienta am vazut ca nu sunt probleme in acest sens. Sanatatea si timpul pentru toate cele din jurul meu nu cred ca ar fi deajuns. [vampir]Alexia[porc] si [sofer]Cristina[rufe] CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

f interesant subiect! va rog sa nu aruncati cu pietrii dar si eu ma confrunt cu o gramada de temeri legate de un al doilea copil desi intotdeauna mi-am dorit 2... gagalicea mea a fost din burtica un copil vioi , activ, nerabdator.mi-a fost destul de greu cu ea in primele luni, nu dormea ziua, nu statea decat langa mine, era ff agitata.acum e un copil nazdravan in sensul bun, e o super dulce si deja ne intelegem cu ea.e lumina vietii noastre.sotul meu chiar zice ca oare am mai putea iubi un copil asa cum o iubim pe ea?dar eu cred ca disponibilitate afectiva este in familia noastra si pentru 10 copii. deci care sunt "apasarile" mele. -sunt o mamica f panicoasa, ma consum enorm pentru orice e legat de copil.mi-e frica sa nu ma damblagesc de cap daca dublez consumul interior. -am avut o sarcina cu probeleme, am stat 3 luni in pat si pentru mine care sunt o femeie activa a fost cumplit iar gandul ca as putea repeta figura ma cam sperie. -am 31 de ani, peste 2 ani voi avea 33, oare voi mai avea rabdarea necesara? norocul meu e ca bunicile ma ajuta, sotul desi lucreaza f mult e un tata exemplar dar...va rog, alungati-mi temerile, dati-mi curaj!! pupici cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si doua luni) http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristiana, tu ai bunicile care te ajuta! Incearca sa realizezi cat conteaza, fata de mine sau altele care au crescut si cresc primul bb absolut singure. Si asa este exrem de greu, dar sa mai fie unul mic eu cred ca n-as sti unde sa ma impart mai intai. Problemele de sanatate si pe mine ma sperie, dar de dragul bebelusilor as fi capabila sa ma risc 9 luni, pentru ca ma risc pe o perioada mai mica de timp decat perioada cresterii si in grijirii. Eu as vrea sa te incurajez pentru ca ai ajutoare, ceea ce conteaza mult de tot! [vampir]Alexia[porc] si [sofer]Cristina[rufe] CriXia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...