Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De doua ori mamica !


Recommended Posts

Bebelusul meu drag are un an si patru luni si parca inca nu sint pregatita pentru alt bebelus, sint inca obosita si bebeul meu inca nu vorbeste, nu ne putem inca intelege, nu cere la olita (insa face cind il pun), il iau inca in brate deci cind va avea el doi ani voi lua decizia "fatidica". Eu am fost singura la parinti, acum nu mai sufar asa mult insa inainte imi doream pe cineva... Asadar ma mai gindesc. Voi avea 31 de ani cind voi lua decizia. Parca si mie imi vine sa am un "accident" si sa fiu pusa in fatza faptului implinit...[gica] insa...trebuie totusi planificat. Intr-o zi chiar credeam ca am ramas, si eram fericita ca nu am gindit. Insa a fost alarma falsa ! Adina si [copil] Gabriel
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu mi-am dorit intotdeauna multi copii. Bebelusa mea are aproape 5 luni si nu mai pot de nerabdare sa il fac pe bb2. M-as apuca de "treaba" chiar acum daca nu mi-ar fi interzis din cauza cezarienei. Oricum, abia astept sa treaca anul si sa il concep pe bb2, nu prea mai am rabdare. Sarcina nu a fost prea usoara (am stat in pat si apoi cu restrictii de plimbare, efort etc, multe luni) iar de ajutat nu ma ajuta absolut nimeni inafara de sotz. Si nu va imaginati ca ne dau banii afara din casa. Bebe e insa cuminte si dulce foc. Mi-am programat 3 copii pentru ca atat ma gandesc ca pot fizic sa fac (tot din cauza cezarienei) dar daca ar fi 4...as fi cat se poate de fericita! Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic, fiecare are viata care i se potriveste. Eu cred ca anuumite femei nu ar trebui sa devina mame deloc;decat in sila , mai bine deloc. Copiii simt si sufera enorm. Cred ca sunt femei carora nu li se potriveste asta si gata. Asta nu inseamna ca sunt mai prejos sau ceva de genul asta...pur si simplu asa stau lucrurile! Eu nu as incuraja pe cineva careia nu-i vine din interior o asemenea dorinta, sa faca sau sa mai faca copii, cu toate ca , personal, nu vad un lucru mai minunat pe care l-ar putea face cineva! Ioana si [copil] Katja(30 martie 2004) http://community.webshots.com/user/inaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by marimar
CRIXIA, Copilul cel mare merge la gradinita full time ( adica 8-5) acum cind eu inca mai lucrez dar dupa ce nasc voi sta acasa 1 an de zile. Concediu de maternitate platit am doar 3 luni dupa care intru in concediu neplatit pina la 1 an de zile. Cel mare va merge part time la gradinita 3 zile pe saptamina( de la 8.30 la 3.30) iar peste 6 luni, cind face 5 ani , va merge la scoala. Statul te ajuta doar daca ai un venit mic, eu voi sta acasa pe salarul sotului ...... Nu pot sa-ti spun cit de mult astept sa petrec timp cu amindoi, aici o sa fie vara din noiembrie/decembrie, sa ies cu ei in parc, la plimbare, la malul marii. Midori, Eu mi-am revenit foarte repede la corp dupa prima sarcina, la 30 de ani, adica luasem 28 kg si le-am dar jos in citeva luni, am si mers la gim, sauna si am alaptat 13 luni. Acum, la 34 de ani si a doua sarcina am pus 15 kg (doar, he he he) dar o sa le dau jos la fel(sper). O sa merg la gim cit o sa fie cel mare la gradi si il iau si pe bebe cu mine, la gim au si cresa. Ma uit la baitelul meu de 4 ani cit e e de fericit ca vine bebelusul si cum spune ca e bebelusul lui, cum pupa burtica si el si tati, ma topesc de fericire si ma simt cea mai implinita, mai frumoasa si ma fericita femeie, mai fericita decit eram la 20 de ani ! Nu ma mai satur sa ma privesc in oglinda si deja ma apuca nostalgia dupa burtica mea ..... [gravi] 35 sapt si [copil]
Marimar, si eu gandesc la fel. Pe primul l-am nascut la 35 de ani. Am zis ca incerc sa-l fac si pe al doilea, si iata, ca la 39 de ani si jumate, sunt insarcinata cu al doilea. Mai am si eu o leaca (inca 7 saptamani) si nasc inca un baiat. Si ce bucuroasa-i toata familia. Ma simt bine, mi-am facut testele necesare, bbeul este sanatos. Fi-miu ma pupa toata ziua pe burta si-mi repeta intr-una ca-l iubeste asa de mult pe baby lui. Mi-am dorit toata viata mai multi copii, s-au lasat cu greu asteptati, dar mai bine mai tarziu decat niciodata. Cum sa nu ma gandesc in primul rand la fiul meu, pe care il iubesc pe zi ce trece mai mult? Doresc sa aibe pe cineva dupa ce noi vom pleca din viata asta! Sa-mi impart iubirea? Eu cred ca se dubleaza, si ce bucurie va fii mai mare pentru mine si sotul meu? Nu m-am plans niciodata de nopti nedormite, de plansete, am fost obosita, dar oboseala era placuta. M-am refacut repede dupa cezariana, si acum ma pregatesc de-a doua. Cineva a mentionat oare de va fii rabdatoare cu 2 copii. Buneinteles ca da, si sa fii fost mai tanara cu 3 ani, faceam si pe-al treilea. Si aici, femeile devin mame pentru prima data dupa 35 de ani, si nimeni nu "le arata cu degetul" ca-s mai coate la varsta. Of, d-bia imi astept si-al doilea pui. Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bravo Garo, Felicitari ! Uite asa trebuie sa gindeasca femeile si sa se simta tinere caci SINT tinere si la 35-40 de ani. Viata abia incepe ! Si daca noi ne simtim tinere asa si sintem, asa si aratam ! Despre gim, eu nu stiu si nu am auzit sa dauneze la productia de lapte, moasa chiar mi-a zis ca dupa primele 6 saptamini de la nastere pot sa merg linistita la gim, sa fac sport. Sportul ajuta enorm, nu numai la revenirea corpului si slabire dar si la imbunatatirea tonusul in general ,iti da energie si o gindire pozitiva, in plus, dispar durerile de spate ( inerente dupa o sarcina, o nastere si ridicat copilul in brate)....etc... sint enorm de multe beneficii. Sint insa de parere ca o diferenta de la 2 ani in sus intre copii e ideala atit pentru copii cit si pentru mama, parinti. Corpul, organismul mamei, are nevoie de 2 ani pentru a-si reveni dupa 9 luni de sarcina si sa-si refaca rezervele. [gravi] 35 sapt si [copil] ------- De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am citit ce ati povestit aici...subiectul e amplu...la fel cum e si viata cu cel putin doi copii....eu am doi baieti: Rares si Lucas...ii ador! cand l-am nascut pe Rares am simtit ca el este totul pentru mine, ca nu stiu de pot iubi un al doilea la fel...nici nu stiu daca mai voiam un al doilea bebe...a fost f obositor,nu am avut bunicile aproape si abia dupa ce a facut el un an jumate ,am avut babysitter...ei bine, cam dupa patru ani, am inceput sa ma"simt" saraca cu un copil..."Pofteam" la mamicile cu cel putin doi...vedeam toate inconvenientele unui copil singur la parinti la Rares..si apoi , Rares incepuse sa ne roage insistent sa ii facem un fratior...am realizat ca de nu ma mobilizez acum , cu cat trece timpul ,va fi mai greu...si uite-ma in postura de mama de doi flacai...mandra de nu s epoate, obosita varza,cu un eu divizat in cel putin trei , cu preocupari casnice de zici ca asta am facut de cand ma stiu....dar fericita si Implinita... nu cred insa ca poti spune cuiva sa faca mai multi copii...poti impartasi bucuria ta si daca ea va fi "contagioasa " sau nu. Pentru ca, intr-adevar , copiii aduc satisfactii nebanuite,dar te si revendica totalmente... asta e adevarul...esti pregatit sau ba?...va pup si sa ne traiasca copiii sanatosi ! Laura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Inaioana, sunt total de acord cu tine ca nu toate femeile pot sau ar trebui sa fie mame. Asta este un subiect ce ar trebui discutat separat, pentru ca din experienta celor 9 luni de sarcina si a unui an cu bb, in noul mediu in care m-am invartit, am descoperit multe imperfectiuni. Si, lasand propria modestie la o parte, trebuie sa recunosc ca i-am uimit pe cei apropiati( care au stat mai mult in preajma noastra)cu rabdarea si dragostea ce o revars asupra copilului. Eu care sunt foarte activa si ma enervez repede, si-mi trece la fel de repede, intr-o zi grea cu bb, de ex., se mira sotul meu de unde am atata rabdare, de-i vorbeam calm, faceam orice ca sa se linisteasca. Este adevarat cine a spus ca BB TE FACE MAMA! dar oare fiecare isi ia rolul in serios! Si daca bb1 te face mama, bb2 te face super-mama! Nu-i asa, mamici 2x! Acum as vrea sa vin cu o mica veste: sotul meu, discutand aseara vrute si nevrute, o dragalea pe fii-sa la greu, imi spune ca ce ar fi sa mai facem un bb, ca sa nu ma mai duc la servici, ca el nu vrea ca eu sa mai merg la servici, cum sa las fata si sa plec. Mai bine mai facem unul, si stai cu amandoi. Am ramas tablou, intai l-am intrebat daca vorbeste serios, apoi i-am spus ca ar fi bine sa ma intorc pentru putin timp la servici si apoi sa reintru in activitatea de mamica. Parca am presimtit, cand va spuneam ca la bb2 as vrea sa si-l doresca el mai mult ca mine, ca poate ma va ajuta mai mult ca la primul. Eu peste un an incep serviciul, cand face Alexia 2 ani, dar s-ar putea sa fiu nevoita sa merg mai inainte (daca s-ar face anumite mutari, ca sa-mi prind un loc bun). Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Garofitza, Nastere usoara si felicitari pentru decizia luata. Asta da curaj. Am toata admiratia pentru pentru mamicile cu doi copii (acum dupa ce am si eu BB meu, ca pana acum nu ma infioara in nici un fel) Pe scurt, Felicitari pentru Super-Mami (de doua ori mamica) C&mi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, Melany avea 2 ani si 2 luni cind s-a nascut Brian.Eram in plop cu toate, nici pe olita nu facea, eram inca cu suzeta si cu biberonulde lapte, de mincat nu minca singura. Da toate s-au rezolvat, prima data am scapat de biberon, ea a vrut. Apoi de suzeta, i-am taiat efectiv virful, 2 zile a plins si apoi s-a obisnuit. poi i-am luat olita si venind intr-o zi de la camin a vrut sa faca pe olita. In 2 luni am scapat chiar si de pamparasul de naopte. Acum mininca ea singura, dar \faorte incet. Cum ne vede pe noi ca am terminat atunci ma pune sa ii dau eu sa minince. Decit sa nu minince prefer sa ii dau eu. Toate au venit de la sine. Eu nu am fortat-o cu nimic. In legatura cu alaptatul, eu i-am nascut prin cezariana. Cind Melany a impinit 6 luni am inceput sa merg la gym si sauna si nu mi-a scazut deloc laptele, asa ca am alaptat-o pina la 14 luni. Asfi vrut sa ma duc si acum dar probabil dupa ce implinescte Brian 1 an. Totul se rezolva daca copii sint sanatosi la fel si noi, parintii. Delia, Melany(02.09.2001) si Brian(31.10.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Haideti ca deviez un pic de la subiect: la gim unde spuneti ca ati mers era ceva special pentru mamici? Ca eu am mers la o sala unde faceam aerobic, fitness si sauna, unde veneau tot felul de oameni, deci erau exercitii generale. De aici teama mea. Acum acumulez idei ca la BB2 sa nu mai astept pana se termina tzatza. Cristina si Alexia ( 22 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. "Eu cred ca anuumite femei nu ar trebui sa devina mame deloc;decat in sila , mai bine deloc. Copiii simt si sufera enorm. Cred ca sunt femei carora nu li se potriveste asta si gata" Inaioana Eu n-am intalnit mame carora sa le fie sila de Bbii lor! Eu cred ca orice femeie poate deveni o mama buna, probabil la unele nu este cea mai importanta latura, doar suntem polivalente, NU? Viata unei femei nu se reduce la aparatul de reproducere! C&mi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...