Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De doua ori mamica !


Recommended Posts

Tu nu ai "intalnit" multe lucruri probabil, asta nu inseamna ca nu exista. Oricum ,nu m-am referit la a le fi sila (literal)de copil ci la a fi mame in sila. Este o mare diferenta. Stii expresia: "de mila, de sila....". Din pacate exista asemenea mame si , bravo tie ca nu le-ai intalnit. Oricum, de orfelinate ai auzit, nu? Spui ca "orice femeie poate deveni o mama buna". Cred ca nu te-ai gandit prea serios cand ai spus asa ceva. In privinta ultimelor doua idei sunt absolut de acord: suntem mult mai mult decat mame. Depinde de fiecare sa-si dezvolte latura care i se potriveste mai mult si care o implineste! Nu cred ca sunt de blamat femeile care se concentreaza asuprea carierei, asuprea dezvoltarii vreunui talent sau hobby si tot asa, cum nici cele ce au inclinatie catre a sta acasa si a-si creste si educa copiii. Sau altele care fac pe amandoua sau mai multe lucruri... Suntem diferiti,nu? Ceea ce combateam eu era ideea de a face copii fara a-ti veni din inima, de singuratate, ca sa-l fac pe x sa ramana cu mine sau mai stiu eu din ce motive si nu din dragoste si dorinta reala de a avea, creste si educa copii. Sper ca am fost inteleasa de data asta. Daca nu, imi cer scuze pentru incoerenta si...mai explic odata! PS. Pana la urma de ce te enervasem asa? Ca mi-ai pus numa' semne de exclamare si pareai cam razboinica! Ioana si [copil] Katja(30 martie 2004) http://community.webshots.com/user/inaioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor. De ceva timp sunt si eu de doua ori mamica. Diferenta dinte BB1 si BB2 este de 20 de luni. De ce nu un singur copil? Nu m-am gindit niciodata sa am doar un copil! Tatal meu a fost singur la parinti, e un om mai rece de felul lui el nu mi-a spus niciodata de ce a simtit in anumite momente ale vietii in schimb mama mi-a povestit ceva ce as vrea sa va relatez la cele care va ginditi sa aveti doar un singur copil. ( - e doar o poveste de viata care m-a marcat) Tatal meu avea parinti sanatosi si in putere (cel putin asa se credea! ) Se casatorise de un an si ceva si astepta un BB. Doua luni inainte de a-si vedea nepoata bunica mea moare. La o luna dupa ce sora mea a venit pe lume, bunicul face un infarct. Deci intr-un interval de 3 luni i-au disparut parintii.Singur la parinti, parintii fara frati, deci fara nici o ruda de gradul intii. Dar totusi i-a ramas noua familie , o familie pe care si-a intemeiat-o exact la timp ca sa nu ramina singur pe lume! In acea perioada, imi povestea mama, statea linga patutul surorii mele ore in sir si o privea cum facea nani. Si tot atunci mama mea si-a promis ca sora mea nu va ramine singura! ca va avea un fratior sau o surioara. Asa cum mi-am dorit si eu si cum sper sa va doriti si voi. Si acum sa trec la lucruri mai vesele. Ce m-a determinat sa fac doi copii asa de apropiati? Diferenta dintre mine si sora mea este de 1 an si jumatate, imi place si mi-a placut intotdeauna ca am o sora, ne-am inteles minunat de cind am fost micute. Intotdeauna mi-am spus ca o sa vreau doi copii de virste apropiate. Sa poata sa se joace impreuna, sa creasca impreuna si nu ca cel mare sa fie nevoit sa aibe grija de BB fratior sau surioara. Sa stiti ca nu e de doua ori mai greu cu doi copii. E drept nici usor nu este dar asa cum spunea una dintre voi (scuze, nu mai retin numele , acum am citit toate cele 5 pagini ale discutiei) cind ii vezi rizind impreuna iti trece orice oboseala. Sa va povestesc cite ceva despre fetitele mele. Stephanie (9 martie 2004) este un ingeras de copil . Cind vrea sa doarma o duc in camera ei ii dau un pupic , inchid usa si gata! Cind e treaza, o pun in scaunelul ei si se joaca,se uita dupa noi sau dupa surioara ei. Dar stiti si voi, copilul tot la copil trage, asa ca daca e Caroline prin preajma ei radiaza de fericire si nu mai are ochi pentru altcineva. Caroline (14 iulie 2002) inca mai invata cum sa se comporte in diferite situatii cu surioara ei. Ii aduce jucari, i le ridica de pe jos daca le trinteste dar si o plezneste peste mina daca o vede cu degetul in gura zicindu-i : Nu, nu, nu,nu! Ar vrea sa danseze cu ea dar sa o tina numai ea de miini,ar vrea sa stea Steph in fundic linga ea si sa se uite impreuna la desene animate. Trebuie sa fiu tot timpul cu ochii pe ele cind sunt amindoua una linga alta dar ... e minunat sa le vezi! Va las, vroiam sa scriu mai mult dar e deja ora 1.30 si cind ma gindesc ca peste o ora jumatate voi fi treaza si voi da papa... Va pup, Diana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Midori
Credeti ca depinde de cat de apropiati sunt ca varsta? C&mi
da, depinde f mult. Eu am o sora cu 6 ani mai mica si nu prea am avut multe in comun. Abia acum, cand am ajuns amandoua la vartsa intemeierii familei, a serviciului, avem ceva de sicutata, pana acum am fost in contratimp. In realitate eu nu am stat decat 12 ani cu ea in casa, apoi am plecat la scoala si veneam doar in vacante sau in weekend-uri. Si intre ai mei e diferenta mica, 1 an si 9 luni, si trecem printr-o perioada f grea: Andra este la crizele de 2 ani, Patrick incepe sa vrea multe si sa poata putine. Asteptam si noi sa treaca, suntem incurajati de cei cu copilasi mai mari ca dupa primul an se mai usureaza treaba... si speram... Pana la urma ne bucuram ca e asa cum e, sa se aiba unul pe altul. Sincera sa fiu, incepe sa-mi fie mila de copiii unici la parinti, cand ii vad singurei asa prin parculet. Tb sa astepte pana mai apar si altii, sau vine cineva in vizita la ei acasa... Ma rog, dar fiecare isi stie socoteala acasa la el, poate pt unii e mai bine asa... cine stie? [url="http://community.webshots.com/user/tinatache//"]Cristina[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre fetele mele este diferenta de 12 ani.Pana acuma(cea mica un an,cea mare 13)s-au inteles minunat si se iubesc enorm. Intre Miruna(fata mea cea mare) si o verisoara de a ei sunt 5 ani diferenta(verisoara e mai mare)si mereu s-au ciondanit.Acuma abia incep sa se inteleaga..... Nu stiu dar cred(de fapt sunt sigura) ca fetele mele se vor intelege bine. In concluzie si eu cred ca depinde mult de diferenta de varsta. maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E foarte bine sa fii de doua ori mamica. Intre baietii mei diferenta este de 2 ani si 2 luni si acum se joaca minunat impreuna si sunt fericiti sa se aiba unul pe altul! Sunt convinsa ca e mai usor cu doi copii( sau mai multi pentru cine vrea[;)]) decat cu unul singur. Daca-i doar unul trebuie sa-i faci mereu un program, sa se intalneasca cu un prieten, sa aiba cu cine sa se joace. Altfel, cu fratior, se trezeste dimineata si are deja langa el partenerul de joaca. Asa-i la noi, full house, nu ne plicitisim deloc[8D]! Fiecaruia ce-si doreste, unul, doi sau mai multi, sanatosi sa fie[flo]! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/NoraCosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate Nora , e chiar mai usor cu doi copii decit cu unul singur. Eu deja incep sa simt ca nu mai trebuie sa imi ocup tot timpul pentru a ma juca cu Caroline (14 iulie 2002) , ai gasi jocuri noi sau chiar de a trebui doar sa fiu in preajma ei. O are deja pe surioara ei (Stephanie 9 martie 2004)si e foarte fericita sa se joace cu ea. Binenteles trebuie sa le supraveghez dar acum fiind amindoua eu ma simt mai libera decit eram inainte. Pot sa stau deseori linista in fata calculatorului si sa lucrez in timp ce Caro ii arata in carti la Steph sau ii arata poze si ii explica cine este in ele! [pup]O tine de mina si se uita impreuna la desene , daca incepe cumva sa plinga fuge repede sa ii aduca jucarii . Mai e si reversul cind eu trebuie sa o alaptez pe Steph iar Caroline vrea neaparat in momentul acela sa ii dau cite ceva, sa ma duca la ea in camera sau cine mai stie ce! Cind esti singura acasa si nu sti cum sa te imparti si cum sa reusesti sa o culci pe cea mare la prinz cind cea mica tocmai s-a trezit si chiuie . Sper sa vina cit mai repede vremea aceea in care le duc in acelasi timp la culcare pe amindoua, pot sa le pun la masa in acelasi timp si... sa le vad pe amindoua mergind tinindu-se de minuta! Atit imi doresc sa le vad asa, si cred ca atunci cind vor fi la acea virsta ma voi gindi cu nostalgie la perioada cind erau BB si imi adormeau in brate! Diana [mamica] Caroline & Stéphanie [huta] Dia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...