Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

La France (17)


Recommended Posts

Buna dimineata, fetelor! Bine ai venit, Diana, nu locuieste nimeni la Bordeaux, dar esti bine venita printre noi! Ai sa te simti foarte bine aici. Aurasule, mi-au dat lacrimile cititnd povestioara (caci mai asteptam) de vacanta, parca pentru mine ai scris-o, care visez sa traiesc aceste momente...Si cu cimitirul la fel, cata durere sa te duci si sa vezi acolo prieteni, familie... Otilia, chiar asteptam sa ne zici ca a plecat Tom si sa ne spui daca merita intr-adevar sau nu sa faci aceasta meserie. Ai dreptate de a nu mai lucra pentru aceste persoane, si aici sunt multi care nu stiu cum sa mai traga pe cate o parte la bani, plusul nu il vad niciodata, si, culmea, sunt foarte bogati, dar am ajuns si eu sa ii las balta, atata timp cat nu fac foamea sau sa ma imbrac sa plec cand e ora fixa si sa fiu prezenta la ora fixa. Eu azi voi sta tot acasica, diseara ne-a invitat familia lui George de aici la gratar, ca este ziua matusii. Ea se va duce cu surorile mele la plaja, dar este atat de cald, caci nici sub umbrela nu ma simt bine, ma molesesc. Mai bine stau in casa. Dar nu mai am de gand sa stau toata ziua pe net ca ieri, pentru ca picioarele mele au inceput sa se umfle de la atata stat pe scaun. Trebuie sa ma mai intind din cand in cand. A inceput showul!!! Va pup!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 137
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Bun venir, Diana [flo] et les filles! Otilia, daca mergeti in Caraibe, poate venim si noi (desi noi visam la Seychelles si Ile de la Réunion...). Sper sa nu fie asta sfirsirul carierei tale de ass mat, sau daca da,atunci sa faci sali pline la concerte! "Viata e ca mersul pe bicicleta: daca vrei sa-ti mentii echilibrul, trebuie sa avansezi. (A. Einstein)" Cu bine, Elena [url="http://community.webshots.com/user/emarusceac"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun-venit noilor frantuzoaice, Diana si Diana, scuze ca am uitat sa va zic mai devreme! [flo] Oana, asa e, oamenii astia care nu stiu cum sa mai ciupeasca citiva euro pe ici pe colo ma intristeaza... Nu stiu cum pot fi asa, mai ales ca sunt departe de a fi nevoiasi. Nu mai zic ca au si alocatii frumoase ca sa angajeze o assmat. Ei, dar nu-i bai, cum a fost primul meu contract am vrut sa vad cum se intimpla... Am lasat-o pe ea sa "faca" ce a vrut, dar data viitoare le expun clar conditiile mele de la bun inceput, punct. Daca le convine bine, daca nu iarasi bine. Iar orarele trebuie respectate, nu incercat sa profite in fiecare zi un sfert de ora mai devreme si o ora mai tirziu... Atunci cind incepi sa le contezi ia sa vezi cum devin asa deodata punctuali! [:D] Azi plecam in WE... Vestea proasta e ca Adélie cind iesim din casa urla cit o tine gura! Nu prea e obisnuita... Asa ca WE nostru de "relaxare" risca sa se transforme in altceva. As fi vrut sa cint si eu cu sotul meu, dar nu stiu cum sa fac cu Adélie. Duminica trecuta am fost la o aniversare si in momentul in care am intrat in casa si a vazut o gramada de oameni s-a pus pe urlat si s-a potolit numai dupa vreo doua ore! [q] Timp in care nu mai stiam ce sa-i fac sa o potolesc, iesi afara, plimb-o, ia-o in brate... Oamenilor nu le place cind e un bebe care plinge prin preajma. Asa ca i-am stricat nitel petrecerea prietenei assmat cu ocazia a 10 ani de mariage. Dar dupa aia s-a calmat si... a inceput inspectia! Toate camerele, toate sertarele, de trebuia sa fug dupa ea sa nu faca prostii. Si s-o rog pe prietena sa incuie tot ce se poate. [ups] oLo, felicitari pentru aniversare! Si eu am facut 6 ani de Franta in iulie, iar acum in septembrie fac 4 ani de casatorie ;) Marox, ciudata povestea aia cu piciorul rupt in patut, mi-e greu sa cred ca un copil isi poate rupe un picior asa, dormind! Cine stie ce s-o fi intimplat in realitate! Aura, ai vazut visul ala al tau inainte de plecare nu vroia sa zica decit ca erai ingrijorata. Bine ca v-ati intors cu bine!!! Elena, in Caraibe vrea sotul meu demult sa ma duca si pe mine, ca el il cunoaste pe de rost! [8D] A avut o gramada de contracte prin zona... Iar in Mexic a stat 4 ani. Oricum, in ianuarie are un contract in Maroc si sper sa putem sa mergem si noi (adica eu cu urlatoarea mica). Ieri am iesit doar sa facem ceva cumparaturi si cum era prea cald vai ce-a mai tipat! Nu spun ca am intrat in farmacie si a si vomat/regurgitat nitel, cred ca tot din cauza caldurii! Iar oamenii se uitau la noi ca la felul 14. Noroc ca aveam servetele la mine si am curatat repede. ~Otilia&[url="http://community.webshots.com/user/laadelita"]LaAdelita[/url]~ [url="http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Otilia"] [fetita][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour la fetele nou venite,poate ne povestiti mai multe despre voi!! Aurasu ce bine e cind te intorci acasa,nu-i asa? Si mie mi s-a intimplat asta anul trecut si anul asta,am realizat ca de acum acasa este aici pentru mine. Va pup si va urez un week end placut Corina si Anna nazdravana!![fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, dragelor, am casa plina de musafiri, asa ca vreau sa va zic numai ca va pup, si sa va dau link-ul corect, sper ca acum nu mai aveti probleme: http://community.webshots.com/user/mirunda Va pup, si un week-end placut! Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjurica fetelor![flo] Ma trezii si io acum!am fost la un "bairam "azi noapte; voi ce faceti azi? Noi cred ca o sa plecam la lac sa culeg niste mure daca oi mai gasi ,caci am aduc tuica de la tata si vreau sa fac murata...........mi-am adus si vita de vie si muscate albe de la mama!abia astept sa le pun in ghivece......... Otilia am citit ce ai scris si ma gindeam aseara pe drum spre petrecere la tine si la cum sa faceti sa mergeti si voi s acintati din cind in cind fara sa o luati pe Adélie cu voi! La noi in comuna exista "nounu d'urgence"serviciu de garda pentru copii in w-end,mai avem si mica publicitate pe un perete la magazinul unde ne facem cumparaturile ,multe fetiscane de liceu s-au fac .i-si ofera serviciile de garda pentru micuti ,eu am incercat deja serviciul asta ,si am fost foarte multumita ,i-i plateam 2 euro pe ora ,ma gindesc ca poate daca dai o data peste vreo fatuca cu care se acomodeaza bine Adélie si care sa-i placa sa stea cu ea poti sa ramii in relatii cu ea si sa o chemi pe aceiasi ori de cite ori ai nevoie ;'eventual chiar sa mergeti sa-i cunoasteti familia daca va trebuii sa ramina toata nopatea la voi) In felul asta Adélie nu pleaca de acasa ,acolo unde se simte ea cel mai bine si in siguranta iar voi puteti sa o controlati la telefon cind vreti voi si sa mergeti sa cintati cind aveti nevoie ; Banuesc ca aveti si o camera d'amis si ca odata ce reusiti sa gasiti pe cineva de treaba si de incredere puteti sa o lasati in casa fara probleme..... Asta a fost ceia ce mi-a "traversat mie spiritul"ieri seara gindindu-ma la voi........ Aura&Luca,2 ani si 3luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://www.yamafoto.com/?ref=10692 http://www.yamafoto.com/?ref=6542
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Otilia si Elena, acum se pare ca am reusit sa pun link-ul bun, asa ca sper sa nu mai aveti probleme cu pozele! Otilia draga, imi pare rau ca ai avut asa surprize neplacute ca nourice, e cam neplacut prin ce ai trecut tu...Nu e un Job usor, si la stilul in care s-au purtat...sau mai bine zis la lipsa lor de stil...te inteleg ca te-ai saturat! Eu zic ca ideea lui Aurelia este buna, cu o fata baby-sitter, si eu am asa ceva, si Mara se intelege tare bine cu ea...eu cred ca micuta ta la inceput o sa cam jeleasca dupa tine, precis e o "mama-Kind" cum zic nemtii, adica o mamoasa, dar nu cred ca o sa ii strice sa aiba si asa o experienta noua, iar voi mai puteti un pic "schimba tapetele", si sa va mai reamintiti un pic si cum era in 2 ... [:D] Diana draga, bine ai venit printre noi, adica dupa cum vezi, ma numar si eu printre fetele din Franta, desi sunt numai o "adoptata", eu stant inca in Germania...dar, cu ajutorul lui Dumnezeu , poate, anul viitor vom fi si nou acolo, la vreo 200km la nord de Bordeaux...Fetelor, nu era parca o fata noua pe Forum, care urma sa se mute in Bordeaux, si acum cateva luni i-ati dat voi ceva sfaturi cu niste acte? Parca "spic de grau"? Nu mai stiu, dar eu cred, Diana, ca daca ai sa ai rabdare sa rascolesti "La France" de acum cateva luni, vei da si peste fata respectiva care, intre timp, precis va fi ajuns in Bordeaux. Fetelor, va mai amintiti? Draga Aura, ma bucur ca ati revenit cu bine acasa...ai scris tare frumos de celelalt "acasa", mi-am si inchipuit si parca v-am vazut acolo...Asta este soarta noastra, a celor ce isi iubesc primul "acasa" dar si lumea noua ce le-a devenit al doilea acasa....Sa ne derulam existenta penduland intre aceste 2 lumi ce, inca, sunt tare indepartate una de alta..Eu insa ma gandesc ca asta e o sansa si nu un dezavantaj, nu? Ai vazut pozele, mai ales pe cele din Nantes, cu Sibylle? Pacat ca nu ai fost si tu acolo! Lumi, multam fain de link-ul cu discutia despre scoli, e teribil de interesant. Parca inclin spre o scoala privata, dar va trebui sa vad la fata locului ce si cum. Gata fetelor, va pup, si ma duc sa mai invat ceva, cu drag, Mirunda http://community.webshots.com/user/mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, dupa cum vedeti, nu scap ocazia sa va mai povestesc cate ceva... Dar mai intai, sa-i spun bun venit din vacanta Aureliei, iar Dianei care intreba de romani in Bordeaux, eu stiu ca da, Ilenna care ne-a cerut cateva informatii acum catva timp, trebuia sa se casatoreasca acolo. Mirunda, am vazut fotografiile voastre, minunate! Papusica ta e o scumpa! Despre mine acum: am fost azi intr-o plimbare impresionanta: am urcat pana pe la 1400 m sa vedem ruinele unui oppidum, undeva mai la nord de Grasse. Nu m-am informat foarte bine, am inteles ca era o asezare-fortareata de pe la Sec.11, pe locul unei alte asezari celto-ligure. Mie mi s-a facut pielea de gaina intrand intre ziduri. Uitati-va, sper sa va placa! [url]http://community.webshots.com/album/183847787QezoPl[/url] O seara buna! Lulu « C’est une grande folie que de vouloir être sage tout seul. » La Rochefoucauld
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutici! mercic mult pentru urarile de "bien revenue"dragelor !! Bun venit celor doua diane mi-ar place sa ne spuneti mai multe despre voi sa putem face cunostinta! Bine ai revenit si tie Corina si Ana Nazdravana ........astept sa termini casa de aranjat si sa ne dai si noua o poza cu ea ..... Mirunda am vazut pozele inca de aseara si mi-am promis (oare voi fi in stare sa ma tin de cuvint?!!)ca la vara urmatoare sa ne intilnim poate mai multe ,si cu Elena si cu Nadia si cine o mai vrea .....poate cine stie o sa ajungem pina la urma ....... Eu tot conduc de cind am luat permisul dar va spun sincer ca tot mi-e cam frica si ma surprind ca nu sint sigura de mine uneori.......sint prea incordata ,poate si pentru ca nu am si eu o masinuta asa mica si mai de doi lei sa nu-mi mai fie tot timpul frica sa nu o zgirii..... In fine poate-mi mai trece pina la anul caci acum nu ma vad conducind singura pina la Nante .......sa stiti ca nu ma lamentez asa de dragul de a fi incurajata ,va spun doar sincer ce simt ..... Elena am impresia parca ca inca mai sint la scoala...... si pozele tale le -am vazut LU si tare mi-ai palcut .....mai mult tu decit peisajul sa-ti spun sincera ,nu pentru ca sint o ignoranta in materie de peisage si "randonnées"ci pentru ca pur si simplu tu mi-ai placut ......iar mi-am zis in mintea mea :"uite ce frumoasa-i rominca noastra"!!!!![flo][flo][flo] Aura&Luca,2 ani si 3luni! "Daca dragoste nu e nimic nu e" http://www.yamafoto.com/?ref=10692 http://www.yamafoto.com/?ref=6542
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...