Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicilor care lucreaza, cum stati cu timpul?


Recommended Posts

Acest subiect este pentru mamicile care lucreaza si care nu locuiesc cu parinti socrii sau alte neamuri care sa-i ajute la treburi. Cum stati voi mamicilor cu timpul liber, daca il aveti, ca al meu este aproape inexistet. Ajung acasa seara in jur de 6:30, o iau pe puiuta din parc si ne jucam pina pe la 7-7:30, ii pregatesc cina, baita, citim si o culc, dupa care de la 9 PM incolo gatesc, calc, mai spal etc. pina pe la 11 seara. In WE de obicei plecam din localitate (1 WE din 3) sau facem cumparaturi si curatenie generala, punem la punct gradina , in WE acesta de ex ne punem faianta in bucatarie, deci e dus. Doresc sa stiu si programul vostru, al mamicilor care lucreaza si au copii mici, sa vad daca doar eu sint exagerata ca gatesc in fiecare zi mincare proaspata ptr. copil si sint cam maniaca cu ordinea? La noi viata sociala si timpul de prieteni si de vizite e redus la minimul posibil, in sensul ca intorc telefoanele nu de acasa ci de la servici in lunch break ptr.ca acasa nu am timp de stat la taclale la telefon. Voi cum faceti? AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 12
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Chiar daca fiica-mea e mare (12 ani), tot e o problema foarte mare timpul liber. Sunt des sub stress - si eu lucrez 100% si uneori am impresia ca zilele zboara, nu alta. Da eu nu-s obsedata de curatzenie, fac atat cat pot, iar gradina- o data pe saptamana tund peluza, in rest doar ud florile si tai florile trecute. Mai mult nu mai am putere si sincera sa fiu, nici nu vreau. Weekendurile ma odihnesc sau intreprind cate ceva in familie. Insa am timp uneori si de prietenii mei, si de siteul nostru, ba mai shi citesc uneori- na, lux[:D] Chiar daca-s in goana asta, tot imi las timp sa respir. cum zicea cineva: timp n-avem, timp ne luam noi insane. Sa fim iubite Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Depinde care sint prioritatile. Eu, de exemplu nu gatesc in fiecare zi, gatesc 1 data la 2-3 zile. Incerc sa petrec cit mai mult timp cu copilul iar week-end-urile nu le petrecem niciodata in casa. Iesim in absolut fiecare week-end cu prietenii cu copii de virste apropiate, sau, daca e frig si urit afara mergem la piscina sau la un film, tot cu prietenii ca sa aiba copiii cu cine se juca. Curatenia 1 data pe saptamina. Spalatul rufelor, de cite ori e nevoie. Nu am curte ( inca) sau gradina asa ca nu stiu ce o sa fac cind o sa am.... In week-end de obicei nu gatesc, mincam in oras sau la picnic/gratar. Duminica seara incerc sa gatesc pentru urmatoarele 2-3 zile. Timpul cel mai pretios mi se pare timpul petrecut cu familia, sot, copil.Asa ca incerc sa fac din asta o prioritate. ------- De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In timpul saptaminii: Ora 18 - luat piticul de la gradi Ora 19 - ajuns acasa, dupa un pic de cumparaturi urgente. Fitiit prin casa, apoi fuga in parg. Ora 21 - cina pitic, baie pitic, povesti pitic Ora 22 jumate - adormit pitic Spalat vase, un strop de dereticat asa, de "ochii soacrei", dupa care mama pica lata in fata televizorului, nefiind in stare sa se mai uite decit la stiri sau la vre-un Seinfeld. Nu gatesc in timpul saptaminii (n-am de ce), nu ma lansez in activitati casnice majore, nu aia, nu ailalta....Efectiv n-am cind.Practic sint depasita de evenimente... E un carusel din care nu reusesc sa evadez...Cum Dumnezeu reusea mama mea sa se descurce cu doi copiii si sa fie si gospodina?...Simbata si duminica, in timpul ce piticul isi face somnul de dupa-amiaza, mai dreg si eu busuiocul pe unde chiar "arde".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hopsieu][hopsieu][hopsieu]PAI EU CE SA VA SPUN CAM LA FEL . DE DOUA SAPTAMANI INSA AM TRIMIS-O PE CEA MICA LA PITESTI LA BUNICI DAR PARCA SUNT MULT MAI DEZORDONATA,ERA MAI BINE CAND ERA EA ACASA NU ERA TIMP DAR PARCA-MI FACEAM . TOT ASA LA SASE O ADUCE TATI DE LA GRADINITA,MERGEM ACASA MANCAM CEVA, ACUM CA E VARA IESIM PRIN PARC,IAR LA INTOARCERE PAPICA DIN NOU ,BAITA SI SOMN,DUPA CARE EU TERMIN CE MAI E DE TERMINAT .FAC O [baie] CA E NORMAL SI MA BAG LA [patut] CA ATAT RAMONA SI PATY [copil][copil][mamica] c ramona
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mamicilor dragutelor de raspunsuri, vad ca nu sint singura pe lume si ma mai linistesc. Adevarul e ca am cam luat-o razna dupa de a fost maica-mea la noi (ea e suparata ca ne-am stabilit asa departe) si m-a atins cu niste remarci nu tocmai placute... Pupici multi AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, ma speriati!!! De unde aveti voi atata energie si dispozitie si rabdare...sa veniti de la serviciu sa fiti niste dulcele cu bebeii vostri (care imi inchipui ca mai sunt si obositori cateodata cu cate un plans exagerat sau altele..),papica si baica si povesti si ... abia de acolo incolo sa o luati de la zero cu gospodaria...pai si... a doua zi la ce ora va treziti??? si cat timp afectati bebeilor sa ii pregatiti pt respectiva zi, si voua ??? Oh my God! Pai eu am obosit numai cand v-am citit mesajele... Si ma gandesc ca orice fel de munci ati avea sunt obositoare... fie si numai daca faci act de prezenta pt 8-9 ore si nu e chiar usoara treaba...unde mai pui ca in multe joburi esti nevoita sa aloci ceva timp pt serviciu si acasa... sa nu mai punem DC activity... Vindeti-mi si mie secretul! Si...mai am o intrebare...fara suparare... daca voi faceti atata, ce face taticul in tot acest timp??? El nu contribuie cu nimic??? Tare mi-am dorit pe bebe, dar cred ca ... am cam incurcat-o! Denisa si bebica din burtica - 26 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dena, ai dreptate sa intrebi ce fac taticii, dar nu ai incurcat-o de loc, o sa vezi cand o sa ai puiul tau dragalas! Eu lucrez ca manager de vanzari, stres nu gluma, mai am si o firmulita de consultanta care imi mai mananca 2-3 ore pe zi, noroc ca stau la bloc si nu am peluza de tuns:)) Ideea e urmatoarea: 1.bona daca iti permiti financiar, ca sa stai cat de cat linistita pana la 4-5-6 pm, si care in plus sa mai calce si rufele ( asta mie imi manca cel mai mult timp pe vremea cand calcam eu). 2.Curatenie in casa exagerat..pentru cine?? Mai aveti timp de musafiri cu programul asta? Sau chef? Daca este un pic de ordine macar in living, dupa copil oricum strangi nonstop daca iti pui mintea si in functie de varsta trebuie sa-si faca si singur una alta in camera lui. 3.Ni se pare uneori ca trebuie sa muncim, cat de mult, ca sa avem cat de multi bani...dar in final constati ca mai importanta e o relatie buna cu copii si sotul si prietenii si..etc. Deci cum spuneati, depinde de prioritati. Examplu: Maria mi-a spus cand avea 7 ani ca mama unei prietene de-a ei sta mult mai mult acasa decat stau eu. Dupa cateva saptamani a revenit singura la subiect si a spus" mami m-am gandit. Mama ei sta acasa mai mult dar ele nu fac nimic impreuna mama ei se uita la Tv sau face treaba si ele nu povestesc ca noi, nu se joaca, nu danseaza, nu rad impreuna...asa ca mai bine ca noi, avem o ora doua dar ne distram si ma inveti multe"" Si sa stiti ca ei, copiii, sunt foarte fericiti cand ii antrenam la treaba, dint-o joaca acum 1-2 ani acum Maria mea spala gresia cu mopul, are grija de catelusa noastra, face curat in camera ei, ma ajuta la curatat legume etc. Are 8 ani ce e drept dar si cand era mai mica incercam sa fac doar ce era neaparat necesar si nu sa fac totul..pentru ca asa ne distrugem pe noi psihic si fizic si nici copiii nu se mai aleg cu nimic. Va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...