Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamicile cu bone….heeeeeelp!!


Recommended Posts

De cateva zile am picat intr-o depresie din care nu mai reusesc sa ies, si asta din cauza ca peste nici 2 saptamani ar trebui sa ma intorc la munca si nu ma simt in stare sa-mi las fetita pe mana unei bone. Mai ales ca pana acum am fost tot timpul langa ea, cea mai lunga despartire a fost de 10 ore, cand a trebuit sa plec din Bucuresti, dar atunci a ramas cu tati si cu cumnata mea, deci pe maini sigure. Cred ca oricate bone as vedea, si oricate recomandari ar avea, eu tot o sa le gasesc nod in papura. Nu pot sa zic ca am o fetita problematica, din contra, e ma cuminte decat as fi sperat, dar cu toate astea mi-e teama, mi se pare ca e prea mica (va avea 5 luni in septembrie). Si cel mai tare ma doare ca va trebui sa o trec partial pe formula (nu stiu nici cum o sa reactioneze, pentru ca ea n-a papat decat san pana acum), chair daca eu am inca suficient lapte. Ea care e invatata sa suga ori de cate ori are chef, ma ingrozeste gandul ca nu voi putea fi langa ea si va trebui sa se multumeasca cu un biberon cu lapte praf sau ceai. Sau ce ma fac daca se sperie, pentru ca in ultima vreme se intampla tot mai des asta, si numai dupa ce o iau eu sau tati in brate se linisteste?! Nu cred ca e un copil rasfatat, dar e un copil pe care nu l-am lasat sa planga aproape niciodata, ce ma fac daca bona considera ca e normal sa planga si o va lasa minute in sir inainte sa incerce sa-I faca ceva? Si lsita ar putea continua la nesfarsit….. Mamici care ati trecut deja prin asta, cum ati depasit momentul? Ca eu nu reusesc sa ma obisnuiesc cu ideea, am intrat intr-o stare de apatie, stau ca o leguma si nu mai fac nimic, sunt vesnic pusa pe harta, nimeni si nimic nu-mi mai intra in voie, parca totul s-a intors cu susul in jos. Mai ca-mi vine sa renunt la job si sa raman in continuare sa am grija de moatza mea…. Mickyyy si [copil] Malina Ioana (31.03.2004) http://community.webshots.com/user/mickyyyy
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 22
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Esti sigura, sigura ca vrei sa te intorci la servici? Nu va puteti descurca daca mai stai cu micuta? Mi se pare mare pacat sa o treci partial pe formula cand tu ai laptic... si eu am lasat-o pe a mea de la 7 luni si jumatate cam 4 ore pe zi cu bona pt servici dar la al doilea cand va fi sa fie as sta un an... Nu a fost rau dar cred ca copilasul ar avea mai mult de castigat cu mine acasa. Si trec atat de repede lunile alea cand e mic-mititel si are mare nevoie de tine... Sa vezi ce repede trec 2-3 ani si ii vor placea copiii, gradinita, va vrea singur un pic de independenta. Acum urmeaza diversificarea, e mai bine sa stai tu cu ea sa vezi ce mananca, daca ii place.... Mai gandeste-te, ganditi-va daca nu puteti sa va descurcati cu tine acasa inca cateva luni, macar pana la un an. Stiu ca vrei o incurajare si nu asta ai primit de la mine, dar mi se pare ca e mititica si i-ar prinde bine sa mai stai cu ea. Mai ales daca nu ai o mamica sau o matusica sau pe cineva apropiat si de mare incredere. Odata ce intri in vartejul cu bonele poti sa ai noroc si sa fie totul minunat dar poti si sa ai probleme si sa tot tremuri. Eu zic sa va mai bucurati de cateva luni impreuna. Si pe mine, dupa ce am vazut prima posibila bona, m-a prins un plans ca ma simteam de parca imi abandonam copilul. Dar n-a fost asa de rau, am gasit pe cineva OK pana la urma. Cate ore are job-ul tau? Lavinia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca-ti spun dar o mare parte din vina ca te simti asa rau esti doar tu!Situatia poate fii totusi indreptata!Cauta urgent o bona care sa stea cu ea de "maine" daca se poate!Trebuia sa cauti bona deja de ceva timp sa o aduci la voi sa stati amandoua cu bebelusa,sa o inveti ce si cum,sa vezi cum se poarta cu copiluta cel putin 2 saptamani! Eu am procedat asa: in luna august la inceput am cautat bona,am sunat la anunturi din ziare si am gasit-o!In data de 15 am chemat-o sa o vad (interviu),a contat ca nu fumeaza ,nu bea si este foarte sufletista! Sa te uiti sa fie curata , ingrijita si nu prea bagareata1 In privinta acomodarii nu stiu ce sa-ti spun dar fii linistita ca fetita se va acomnoda repede! Probabil in primele luyni va trebui sa fii mai indulgenta cu bona insa odata ce va cunoasteti mai bine va fii ok! Eu am bona acum de 2 ani si sunt foarte multzumita! Totusi nu uita sa-i impui programul copuilului si reguli care sa nu fie incalcate!Ex: spalat pe maini inainte de masa,spalat dintisori..etc! Scuze ca te-am [mariaj]certat putin dar ai meritat![dual]si numai bine! Roxi si bb Rares 9. april.2002 http://ca.f2.pg.photos.yahoo.com/saracutionela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand trebuie sa stii ca nu vei gasi ceea ce vrei. Si chiar daca bona va fi foarte atenta cu bebe, tie oricum ti se va parea ca nu face suficient. De ce? Pentru ca nimeni nu e ca tine. Scurt! In primul rand trebuie sa depasesti depresia care te-a cuprins si sa incerci sa vezi partea buna a lucrurilor. Si apoi, fata ta e destul de maricica. Mai papa si altceva decat tzitzi? Imi imaginez ca da. Daca incepi serviciul, nu e neaparat sa nu o mai alaptezi. Iar ca va papa cu biberonul, ce daca? Presupun ca papa deja si cu lingurita, nu? Eu am mers la serviciu pana in saptamana in care m-au internat ca sa nasc. Si m-am reintors la serviciu cand fata avea 6 saptamani. Am pierdut si laptele dupa alte doua-trei saptamani. Iar la momentul respectiv, fata nu mancat DECAT lapte! Cred eu ca din cauza rupturii prez bruste de la sanul meu a ramas cu o sensibilitate - nu sta nici o secunda singura, ii este frica, plange de nu o mai poti opri, ca si cand se teme sa nu fie parasita! Si tristetea si bucuria si le manifesta foarte puternic, si nu cred ca este normal pentru un copilas de varsta ei, pentru inimioara ei si pentru sistemul nervos. Cauta o bona, de preferat una cu recomandare (vezi la rubrica bone, crese, gradinite - sunt multe anunturi), gandeste-te care ar fi criteriile de selectie, si ia-ti inima in dinti! Sa iti povestesc cat am plans eu pe drumul de la Constanta la Bucuresti cand a trebuit sa las fata la parintii mei, pentru ca nu mai avea cine sa stea cu ea? Si mai mult: sa iti povestesc ca dupa trei saptamani cand ne-am revazut, nu prea a interesat-o de noi? Noi am preferat pana la urma bona aproape decat bunicii departe. Ei sunt mici, accepta persoana cu care stau si gata. Poate ca vei vedea la un moment dat ca fata o va prefera pe bona. Nu este nimic. Inseamna ca bona o ingrijeste bine. Si apoi, trebuie sa ai inima de piatra sa stai cu un copilas si sa nu te atasezi de el, si sa nu-l ingrijesti cum trebuie! Mama mea spune ca bona nu are cum sa ingrijeasca si sa iubeasca copilul ca si ea, pentru ca bona este la "servici". Si ce? Nici n-as avea pretentia ca dragostea bonei sa echivaleze dragostea bunicilor, sau mai mult,... a parintilor! Dar pentru fata e important ca noi seara von fi acasa cu ea, iar bona va pleca. Cred ca e mult mai bine asa. Daca o va mai lasa sa planga, foarte bine. Important e sa nu o lase sa manance nisip! Desi poate nici asta nu i-ar face foarte rau [:D] Important e sa aiba grija sa nu se inece, sa o spele bine, sa o schimbe si sa o hraneasca la timp, sa o culce, sa nu tipe la ea. Iar mai tarziu, sa o invete si o poezioara, sa o duca la leagane si la copii. Si daca nu ma crezi ca e bine sa o mai lase si sa planga, vrei sa iti povestesc cum copilul meu nu mai doarme in patut, cum sta legata numai de gatul nostru? Ca nu sta singura nici o clipa ti-am zis....[:D] Iar cu laptele formula... ce sa zic? Eu mi-am luat o pompita de la Chicco, si scoteam tot lapticul cand pecam la serviciu, si fetei ii ajungea pana ma intorceam. Abia cand nu am mai avut eu lapte suficient am trecut-o pe formula. Dar la fata ta, imi imaginez ca la pranz are supica, si masa de lapte abia la 5-6, nu? Succes si mult curaj! Astfel de schimbari sunt si necesare si benefice, plus ca activitatea de la serviciu iti va face si tie bine. Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca nu trebuie MUSAI sa te intorci la serviciu, nu te intoarce!!! ai dreptul LEGAL sa stai pana la doia ani acasa. daca stiai ca TREBUIE sa te intorci la serviciu, trebuia sa-ti gasesti din timp o bona ca sa aiba timp sa se obisnuiasca BB cu ea (si sa ii explici si tu ce vrei de la ea, sa o supraveghezi catva timp). eu cred ca in 2 sapt nu ai timp sa gas o bona si s-o inveti ce trebuie sa faca. eu am stat o luna cu ea acasa, am verificat-o, am bombanit-o, am urmarit-o (da' cred ca eu sunt paranoica). eu am ajuns la concluzia ca NIMENI alticineva (inclusiv soacra-mea) nu face lucrurile asa cum le fac eu sau cum as vrea eu sa fie. [biz] oricum, eu am cautat bone si la agentii, si rpin cunostinte. in final am gasit-o in ziar!!! Oana si Ana (25 oct. 2002) [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fa ce simti tu ca este mai bine! Ca sa nu ai ce sa-ti reprosezi pe urma. Da stiu ca poti sa te intorci la serviciu cu program de 6 ore pana implineste copilul 2 ani, adica nu stiu daca asta este o regula! 4 ani - februarie 2004 http://community.webshots.com/user/cristinat7
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca o sa fie tare greu sa nu-i mai dai san. Practic o intarci. Momentele astea in care iti hranesti copilul sunt unice, poate n-o sa mai ai niciodata in viata prilejul unei asa apropieri. Eu as sta acasa, daca nu te impinge nevoia de bani la servici, atunci mai bine stai cu copilul, e inca asa de mic! Nici o alta persoana nu va putea sa-i ofere copilului tau dragostea pe care i-o oferi tu, cu atat mai mult o persoana straina. Daca totusi faci pasul acesta, ar trebui sa incepi din timp cu introdusul formulei si raritul meselor de san, trecerea brusca la alimentatia artificiala, plus aparitia in plan a altei persoane o s-o dea peste cap pe micuta. Succes. Adriana, Codrin[testoasa](19 aprilie 2002) si Olguta[hippi]( 6 decembrie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mikky, eu cred ca te-ai gandit pana acum si ca TREBUIE sa te intorci la servici. Altfel probabil ca ai fi renuntat la idee. In acest caz sunt perfect de acord cu Ankalaura! A scris tot ce trebuia. Succes mult! Sa gasesti ceva potrivit si sa te linistesti! Nu mai cauta nod in papura, important este ca bona sa nu faca greseli mari! Pupici de la noi. Adina + [copil]Olivia Karla 04.03.2004 [url="http://community.webshots.com/user/adinaiulia"]pozele noastre [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mickyyy eu am inceput serviciul cand Matei avea 6 luni jumate. Am chemat bona cu doua saptamani inainte de a incepe lucrul pentru ca copilul sa se obisnuiasca cu ea si ca eu sa am timp sa-i explic tot ce trebuie sa faca. E adevarat, o cunoastem dinainte (a avut grija de baietzelul unor prieteni de-ai mei). In astea doua sapt. am lasat-o pe ea sa-i dea de mancare, sa-l schimbe, sa-l plimbe, sa-l adoarma etc. E foarte important sa o lasi pe ea! Copilul trebuie sa se obisnuiasca cu mamica de serviciu. Cand am revenit la servici inca ii alaptam si l-am mai alaptat pana la 8 luni jumate. Cum faceam? Ii dadeam laptic dimineatza cand se trezea, cand veneam de la servici, seara si noaptea chiar (se trezea de 3 ori pe noapte). Docotrita mi-a zis ca e suficient pentru el. Vreau sa-ti spun ca inca l-as mai fi alaptat dar nu a mai vrut el. Sa stii ca mi-a fost f. greu in primele zile cand femeia ii dadea sa manance si eu ma uitam:( E greu, dar cu timpul te obisnuiesti. Ai sa vezi. Neplaceri, ai sa ai pentru ca nimeni nu este ca tine, asta e clar! Nimeni nu are grija de copilul tau asa cum ai avea tu, dar fetitza e destul de maricica si ai sa vezi ca o sa se obisnuiasca. Multa bafta in alegerea bonei, sa fie asa cum iti doresti TU! Mih si bb Matei http://community.webshots.com/user/bogux1973b http://community.webshots.com/user/mateiutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

daca nu trebuie sa te intorci la servici neaparat nu te intorce.daca tb.asta e.nu ai in familie cineva care sa aiba grija de micuta?cred ca te vei simti mai calma decat cu o bona straina.cu alaptatul,pot sa apelez la pompita.nu e dureros si laptele sa pastreaza in frigider si se administreaza incalzit bineinteles.orcum e mai bun decat ala praf.si eu sunt de acord cu fetele, copilul tb.sa stea cateva zile si cu mama si cu bona ca sa se obisnuiasca reciproc.nu stiu daca ai gasit pana acum o bona dar cauta prin cunostinte te vei simti mai in siguranta.eu sunt mai disperata dar daca crez ca o sa o lase sa planga pune si tu web cam si spui ca te uiti la bb de la calculatorul de servici.stiu ca tehnic nu e posibil sa controlez toata casa vizual,dar sonor se poate si daca tinem cont ca bonele in general sunt generatie mai vechie poate nu e la curent cu noutatile tehnice.si nu mai fii stresata ca doar pt. ea te intorci la munca ca sa aiba de toate.pupici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...