Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Epiziotomia


Recommended Posts

Oz are si nu are dreptate...in R.se face E.de rutina, dar...si daca nu ti-o face risti sa te rupi rau si cusatura de la ruptura e mai urata si da si alte chestii dupa decat E. Mie dr.mi-a dar de ales, cu sau fara. Fara riscam sa ma rup si sa nasc mai greu (dr.ajuta sa iasa capul copilului cu mainile f.usor si tu nu tb.sa ne "scremi" prea tare ca te rupi). Dezavantajul la fara e ca in timpul travaliului copilul este stresat si e bine sa iasa cat mai repede (in timpul travaliului este f.putin oxigenat). Datorita acesto chestii eu am ales cu... Dr.mi-a facut o "broderie" f.fatoasa...motiv pt.care primele 6 luni ziceai ca-s virgina si nu puteam face nimic decat dupa un preludiu de vre-o ora... Am tot dat cu exercitii in epiziotomie, am ajuns la dr.sa ma faca mai larga (lucru care l-a refuzat ca o dr.cu scaun la cap ce e ca vreau sa mai fac copii si nici galeata nu vreau sa fiu dupa...dar mi-a spus ca singura rezolvarea e sexul cat mai des...), pana la urma s-a mai largit! Ce de spun ca mi-a facut o frumoasa broderie? Am fost la vre-o 7 luni de la nastere la alt ginecolog care nici nu a vazut ca sunt taiata pana nu i-am spus eu! Sexul este mult mai bun acum!!!! Deci, eu sunt pt.epiziotomie facuta de un medic bun... Anca si bebelina Alexandra (10 nov.2003) ================================== http://www.vectornoise.com/Alex/index.html ==================================
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by crism
Si as recomanda sa ceri doctorului sa nu faca epiziotomie. Mai bine te rupi, pentru ca te vindeci mai repede decat daca te taie. Nu numai atat, dar sunt sanse sa te rupi adanc daca ai epiziotomia. Nu stiu cum sunt doctorii in Romania, dar daca iti da de ales, as alege sa nu te taie. Succes! [flo] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Io nu stiu cum se face la voi dar in nici un caz NU te vindeci mai repede dupa o ruptura de perineu!!!! Perineul se rupe in zig-zag sau mai degraba in "franjuri" si este multttt mai usor sa cosi o taietura controlata decat un muschi facut ferfenita! Stiu persoane(mamele prietenelor mele) care au avut rupturi necontrolate la nastere si unele dintre ele sufera acum de incontinenta urinara! Mie mi-a protejat moasa f bine perineul si dr la fel(prin apasare). Doctorii stiu exact cand trebuie facuta epiziotomia si nu cred ca toti o fac cum ii taie pe ei capul. Epiziotomia se efectueaza cand tesutul muscular(perineul) nu mai este irigat de sange din cauza presiunii(devine alb). Acela este momentul de tensiune maxima, dinaintea rupturii. Se mai face si cand este nevoie de forceps sau vacuum-extractor(doamne-fereste)! Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu dr dinainte despre epiz.!El(ea) are datoria sa-ti testeze in ultimele controale (care ar trebui sa fie saptamanale) elasticitatea muschilor vaginali si al perineului si dimensiunea bazinului ca sa-ti spuna daca esti pregatita pentru nastere normala! Oricum stai linistita, taietura(daca ti-o va face) se executa numai cu anestezie locala(xilina) care amorteste zona instantaneu(adica in timp ce intra serul). Dar cel mai important, dincolo de aspectele estetica, este cum a spus si Anca, copilasul tau, care poate intra in suferinta fetala daca il lasi pe el saracutul sa se chinuie sa rupa tesutul(care de alfel este foarte rezistent) iar tu sa-l impingi! Este mult mai traumatizant si pentru el si pentru tine! Oricum fiecare femeie este diferita si abia in momentul naseterii poate doar dr stabili daca este nevoie de epiz sau nu! Nastere usoara! [foto]http://photos.yahoo.com/lorelai182003[foto] Adrian[copil],Alina[mamica]si sotul Adi[roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor sa se informeze cu privire la avantajele rupturii si desavantajele epiziotomiei am gasit niste linkuri folositoare... http://www.efn.org/~djz/birth/obmyth/epis.html http://www.gentlebirth.org/format/woolley.html http://www.medicinenet.com/episiotomy/page1.htm "Cercetarea a descoperit faptul ca femeile cu rupturi spontaneu s-au vindecat in acelasi timp sau chiar mai repede decat femeile care au avut epiziotomia. In acelasi timp au avut si mai putine complicatii si au suferit mai putina durere.Nu numai atat dar femeile care au avut epiziotomia au sanse sa aibe rupturi adnaci care sunt aproape sau chiar trec prin rectum si care sunt mai greu de vindecat dupa nastere si care pot rezulta in probleme de incontinenta. In final, femeile care au epiziotomie, au tendinta de a pierde mai mult sange la nastere, iar muschiul pelvic se slabeste ajungand la discomfort atunci cand incepe actul sexual." Articol preluat de pe http://www.babycenter.com/refcap/pregnancy/childbirth/165.html si tradus bastineste de subsemnata...[flo] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In medicina exista in permanenta subiecte controversate, si daca un studiu undeva zice ceva pro sau contra in legatura cu o problema, nu inseamna ca are valoare absoluta. Personal nu sint pentru epiziotomie de rutina, dar intre epiziotomie si ruptura de perineu prefer epiziotomia. Ruptura de perineu se propaga mai frecvent spre zone "sensibile" si da complicatii, si este mult mai greu de suturat. Sincer, nu vad de ce s-ar vindeca mai repede sau mai usor decit epiziotomia, dar poate nu ma duce pe mine mintea acuma. Ca de obicei, cred ca adevarul este undeva la mijloc si ca parerile foarte ferme pro sau contra nu sunt cele mai binevenite. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa stii ca mai exista si perineotomia, adica incizia nu pleaca spre rect ci il ocoleste asa ca este imposibil ca rectul sa fie afectat! In orice caz dr stie cel mai bine deoarece el(ea) are studii de medicina si nu se compara cu ceea ce stim noi(asta daca nu cumva este vreun obstetrician pe forum). Dar cred ca daca te duci la dr din Romania si spui ca tu vrei sa te rupi ca asa e mai bine mai mult ca sigur ca nu o sa te aprobe! Moasa mea a jucat un rol f important in mentinerea perineului meu intact! A facut ceea ce nu credeam ca va face nici cu sute de dolari! Mi-a masat aproape tot timpul perineul(circular) si colul. Ea pot sa spun ca a avut un rol foarte important! Succes! [foto]http://photos.yahoo.com/lorelai182003[foto] Adrian[copil],Alina[mamica]si sotul Adi[roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa imi spun si eu parerea???Suntem diferite ...si la fiecare dintre noi va fi altfel!!! Eu imi spun parerea dupa cum am patit-o eu...nu stiu care este modalitatea cea mai buna... Doctorul e cel care o alege...pt ca tu in situatia in care esti...habar nu mai ai ce se intampla...te rogi doar sa se termine mai repede! Eu m-am rupt!!!Intr-adevar cand a venit timpul sa ma coase...am zis ca mor de durere...Imi venea sa le iau la bataie...mai ales cand imi spuneau sa nu ma mai incordez.... M-am enervat si le-am spus sa stea ele sa li se coase muchii...sa le vad ce placere...ar sta f relaxate!!! Moasa a ras de mine...si mi-a spus ca e sigura ca acum o injur...dar peste ceva timp o sa-i multumesc...pt ca voi fi ca o "domnisoara". Si asa a fost dragele mele...si nu am avut dureri,nu am avut probleme,usturimi!!!Prima saptamana ma cam durea,dar o durere suportabila,cand stateam pe sezut!Doar nascusem!!! Si eu am fost obsedata de problema ca va arata urat....daca m-ati fi vazut cu oglinda in baie..."cracanata"...ma inspectam sa vad ce e altfel... Dar am avut surpriza sa vad ca nimic nu era altfel...si la 6 saptamani cand am mers la doctor pt control...s-a uitat stramb la mine si m-a intrebat...ca eu chiar am nascut??? Totul era la locul lui...totul ok...uterul contractat(zicea el) de parca nu as fi nascut niciodata! Normal au urmat intrebarile si la sot...daca e ceva schimbat...mai bine...mai rau...larg...stramt!!!Obsesii!!! Dar nu te speria DRAGA...totul revine "la forma initiala" in timp! PS:o prietena de-a mea a fost taiata cand a nascut,tocmai pt ca incepea sa se rupa!!! Si nu va spun cat a suferit saraca...si inca mai mult de 6 saptamani! A spus ca ea mai bine mai nastea odata...decat sa suporte durerea,usturimile si apoi mancarimile cauzate de cusatura!!! II era f greu pur si simplu cand se misca...dar cand mergea la toaleta era terorizata!!! DAR...sigur la o alta mamica i se va intampla altfel...poate ei ii va fi chiar bine cu taietura...si nu cu ruptura!!! Depinde in primul rand de Cel de sus...de doctor...si de noroc!!! Draga!!!...sa ai o nastere usoara iti doresc...daca se poate fara rupturi si taieturi!!! Si chiar daca o sa fie...stai linistita ca in cateva saptamani totul trece!!!Te uiti la minunea din brate si nu mai simti nici o durere! IOANA http://delialaryssa.fotopages.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiu dar trebuie sa luam in calcul ca mai sunt si macelari printre doctori(vezi Ciomu)! Da, e absolut normal sa devieze de la rect dar.....se mai intampla sa nu fi dat spaga sau cine stie ce-i trece dr prin cap. Draga nu te speria! Anca, o prietena de-a mea a nascut acum 1 an si jum. la Slobozia si fiindca avea probleme cu bazinul(l-a avut fracturat) i-au facut cezariana, cand m-am dus s-o vad si am rugat-o sa-mi arate incizia am ramas masca-era facuta VERTICAL!!! Pur si simplu saraca fata era hacuita! Iar o astfel de incizie nu se mai face deoarece taie muschiu in fibra si se vindeca mult mai greu! Asa ca inca mai sunt si dr macelari. Ionana, poate la tine a fost asa, dar asa cum ai spus si tu fiecare femeie este diferita! Poate prietena ta nu a suportat bine firele,nu incizia in sine! Depinde si de "materialul din care suntem facute, unele persoane se vindeca mai usor,sangele se coaguleaza mai repede, sunt mai putin predispuse la infectii, au sistemul imunitar mai bine dezv., etc....... Parerea mea este ca pe primul loc este copilasul si el trebuie sa fie sanatos! Noi oricum suntem majore si vaccinate! Pupici! [foto]http://photos.yahoo.com/lorelai182003[foto] Adrian[copil],Alina[mamica]si sotul Adi[roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doar de dragul adevarului: 1. Perineotomia merge exact spre rect, mai precis spre anus; epiziotomia este incizia oblica, iar perineotomia este incizia verticala pe linia mediana; nu trebuie sa fii, ca medic, macelar sau nemacelar ca sa alegi una sau cealalta, poate fi vorba si de factori locali, in plus unii medici considera ca incizia mediana, pe rafeul muschilor, este mai putin singerinda si se vindeca mai repede - asta ca avantaj; ca dezavantaj - merge, cum ziceam, exact spre rect! 2. Nu exista absolut nici o legatura intre incizia de la piele - vorbesc acum de cezariana - si incizia de la nivelul muschilor. Bresa in muschi va fi verticala indiferent cum este incizia la piele, tocmai pentru a nu taia pe cit posibil muschiul, ale carui fibre acolo merg vertical, ci a-l da la o parte numai. Motivul pentru care incizia la cezariana se face orizontal este pur estetic si nu are nici o legatura cu muschii. Dimpotriva, accesul este mult mai larg si mai facil la incizia pe verticala, si atunci ori de cite ori medicul considera ca poate avea probleme intraoperator, va alege incizia verticala (si, bineinteles, atunci cind pacienta mai are o operatie tot pe verticala). Sper ca am mai lamurit putin lucrurile. Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...