Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cineva din Rm. Valcea?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de Soleil
...si liceul la Lahovary in '94, clasa de informatica.
si io tot informatica ... noi am fost prima clasa de informatica din oras ... pe vremea comunistilor ... eram, de fapt, numai 18 - juma' de clasa; faceam practica la IEH, la centrul lor de calcul ... pe calculatoare romanesti:amic si spectrum facute la timisoara, care functionau cu cartele [:D]... eram favorizatzi, nu mergeam la cules de struguri la dragashani, la sortat de cartofi ... nici nu shtiu din profii mei daca o mai fi cineva pe-acolo, ca totzi erau batrini, saracii de ei (pe unii ii avusese profesori si tata, care a terminat in '64 liceu'): ghitza la chimie, puiu la economie politica, paun de mate - a murit (d-zeu sa-l ierte!), balu la fizica, pencea la franceza, dobrineasca la romana, madam bratu la sport, voiculescu la istorie, florin popa la biologie ... [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi am fost tot 18, da' deja se micsorase numarul de elevi dintr-o clasa, deci cu 18 oameni s-a facut o clasa intreaga [:D]. Practica faceam in liceu, deja aveam laborator de informatica. Cu HC-uri si amic, cu jocuri incarcate de pe casete care mergeau numa' pe un anumit tip de casetofon rusesc, he, he! Eu am facut chimie cu Folescu (care mi-a fost si diriginte), mate cu Balasel (am facut la matematica cu omul asta in 4 ani cat faceau altii in 8!), romana cu Petru, franceza cu Popovici, engleza nu mai stiu cu cine, sport tot cu madam Bratu ("nu sta, pune baza materiala la munca" [:D]), istorie tot cu Voiculescu. Voiculescu si Popovici au fost singurii care mi-au inspirat respect de la inceput si au reusit sa si-l mentina pana la sfarsit [flo]! Fizica - nu mai stiu cum o chema, da' era o toanta care m-a stresat intr-a noua de numai puteam. Nush' ce naiba avea cu mine, ajunsese sa-mi taie rezolvarile corecte de pe teze si sa-mi scrie altele aiurite numai ca sa nu-mi dea 10! Si eu faceam scandal, pana la urma o dovedeam si mai gasea un motiv sa nu ma placa. Pana intr-a zecea cand a aflat ca si mama era profa de fizica - dup-aia era numai lapte si miere cu mine. Ciudat specimen! Ma amuza teribil ca in fiecare zi isi facea unghiile dupa culoarea hainelor. Cand o vedeam cu unghii albastre, verzi sau roz-bombom ma lua ameteala! Da' cea mai tare faza a fost ca mi-a facut scandal intr-o zi ca de ce scriu pe caiet cu rosu, ca numa' ea are voie sa scrie cu rosu! Da' ce, dom'le, ca era caietul meu! Iar cu Balasel la mate... am zis, ne muncea ca pe hotii de cai. Ne dadea teme de vineri pana luni de umpleam juma' de caiet studentesc! Si daca nu faceai 2 probleme din 30, iti dadea 2! [:D]. Intr-un trimestru am avut super note la el: 10, 2, 3, 10. 2 - ca nu facusem tema (toata!), 3 la un extemporal fulger, 10 la un ascultat si 10 in alt extemporal fulger. Era tare cu lucrarile astea: dadea cate o problema pe care fie o rezolvai in 5 minute, fie nu o mai rezolvai deloc - toate erau cu schepsis. Da' era simpatic, ca il mai luam cu noi pe Capela la restaurant. Ii spuneam toti ca n-avem chef de ore si gata, mergeam la plimbare. Odata ne-a facut el cinste la toata clasa! Era super, de fapt, cred ca liceul a fost perioada mea cea mai frumoasa. Flaviana si [copil] Tiana Maria (20.03.2004) [url="http://community.webshots.com/user/flaviana17"]Album Tiana[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

il stiu pe balasel, a venit in scoala cam cind am terminat eu cred - unu' micutz, rotunjor, cu mustatza; mai era una buna de mate - gabi ene - cu care a facut frate-meu, el a terminat in '92. mai este? o stiu si pe madam folescu, avea doi baietzi, care au fost cam cu mine odata la liceu. stiu si laboratorul de info, s-a facut cind eram eu prin treapta a -2a. da, frumoase vremuri! [pup] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by teo1970
chatonel, adika tu esti tot din vl? tu ai fost tot la pedagogic sau ai tai ? [pup] [flo]
io n-am fost pe la pedagogic decit in vizita, ca era linga blocul meu :)) Floriana era vecina mea si de-asta zic de ea... Eu-s mai batrina, am terminat in '87, la Energetic, o clasa de electrotehnica. Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetele vesele. Si eu tot din Valcea (de fapt ma gasisem cu Chatonel si pe la "oltence" si pe la "frantuzoaice"). Eu sunt mai micuta decat voi, s-ar parea. Am terminat liceul la Roaita (ca vad ca de liceu vorbiti) in '97 la clasa de filologie... Si noi mergeam pe Capela (ca se pastrau toate traditiile doar). Viata frumoasa atunci, fara stres prea mare... Eu am o amintire "urata" de Giba... [:D] ce mai trageam sa scoatem un 5 sa nu ramanem... ehe Va pup si sper sa ne gasim "rude" pana la urma.[:D] [gravi] si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
[hia]Hai salutare!Si eu tot din Valcea sunt!Si tot la Balescu am terminat, dar ceva mai incoace, in '95, la mate-fizica.L-am avut pe Voinea la mate, care ne freca usturoiul ca si Balasel.In rest super de treaba!Si marea lor majoritate au fost teribili.In schimb am avut o toanta la engleza, pe care o fac albie de porci de cate ori am probleme in a exprima cate ceva in limba pe care ea zicea ca ne-o preda.Una durdulie si scundaca,ptiu!!! ca nu-mi aduc aminte numele dobitoacei.Acum dau vina pe ea ca sa nu imi fac "mea culpa", sa ma scot basma curata.Oricum nu avea nici un pic de autoritate si nu reusea sa ne mobilizeze nicicum.Si am mai avut una de latina,isterica femeie, care isi vopsea unghiile ca si aia de fizica.Chiar frumoase vremuri!!!Imi sunt dragi amintirile din liceu , mai mult decat cele din faculta.Acum de mai mult o jumate de an mi-am luat zborul in tarile calde, dar parintii mei locuiesc in centru.Cineva de prin zona? Va pup pe toti!!!Si oriunde as merge, gandul tot acolo imi ramane!!! Keep walking!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...