Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Jurnal de casnicie


Recommended Posts

Parerea mea este de cand am citit prima postare ca EL este un barbat care se culca si cu alte femei. Nu stiu ce fel de stil de viatza aveti dar oricum stilul vostru de viatza draga B nu este unul obisnuit. Parerea mea ca un barbat cu nevasta si 2 copii si cu un asemenea comportament si stil de viatza INSEALA. Nici macar nu mai stau sa ma gandesc , e clar. Imi pare rau. A.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Creat
  • Ultimul răspuns
azi e vineri noaptea, a plecat de marti si nu a sunat. hai sa o iau altfel. daca nu ma saturasem de stilul nostru de viata nu as fi deschis subiectul. cu toata marja de eroare a subiectivitatii mele, observ ca nu sunt singura pe care o deranjeaza anumite modele de comportament si ca sunt, intr-adevar, inadmisibile. oricat m-ar durea. daca divortez. ce se poate intampla cu noi - copiii si cu mine? la ce trebuie sa am grija in cazul in care - nu se stie niciodata - se va ajunge la un proces pentru copii? ce fel de motiv pot eu sa pun pentru divort? (ca motive palpabile nu am, si daca le chem pe respectivele drept martori e putin probabil ca vor declara ceva. poate fosta femeie de serviciu sa declare aluziile, dar alea oricum nu se pun.) voi spuneti - multe dintre voi - ca in locul meu l-ati fi dat pe usa afara, ca ati fi facut si ati fi dres. ce anume? a fost odata - printre altele - foarte nervos si i-am spus calm sa termine cu asa ceva in fata fetitei, si l-am inchis afara din casa. a amenintat ca sparge usa si a batut asa de tare in ea incat chiar l-am crezut. si am deschis. urmarea a fost ca la urmatorul meu repros m-a incuiat el pe mine si am stat in curte, gasindu-mi ocupatie, pentru ca erau copiii in casa si nu puteam sa imi iau chiar asa talpasita. eram gravida cu nr.2 si am dormit o noapte la hotel in urma unei certi infernale. cred ca toate astea l-au intarit si mai mult in concluzia lui ca eu doar amenint si nu fac nimic. pentru ca sunt mult prea legata de el, cu doi copii. probabil de aia vrea cinci copii, ca sa nu mai am nici o sansa. cum sa dai un barbat pe usa afara? cum sa-i arati ca nu iti place ceva? discutiile sunt din ce in ce mai rar constructive, daca ma supar din ceva am pierdut din start. unde se invata asa ceva? azi am fost, in sfarsit, la fitness si sauna. cred si eu ca a spus, atunci, ca s-a distrat cum n-o mai facuse demult. sportul si aburii fierbinti si dusul rece de la urma te scoala si din morti. ma intreb tot timpul si nu stiu cum si cand voi ajunge sa imi raspund: e vina mea si neputinta mea de a-i fi la inaltime, sau e neputinta lui de a ma pretui? nici nu stiti cat ma ungeti la inima cu prezenta voastra. mi-ar fi placut sa va cunosc, sa fim prietene; poate ca, odata, voi avea puterea sa ies din groapa de acum, sa ma simt bine cu mine si in pielea mea, sa ma prezint si sa facem cunostinta. sa iau exemplu bun de la voi. cred ca o sa printez, la un moment dat, spicuiri din foileton, desi imi e groaza de ce va urma. Doina: "Cu toate ca el STIE ca te face sa suferi, dar.... ii pasa? ai vazut in ochii lui ca ii pare rau ca suferi? Iti ia suferinta in serios? Te crede? Te ajuta sa-ti alini durerea?" ei, eu sunt de vina daca sunt nemultumita!! sunt doar plina de dureri, ca si mama lui, sunt o victima, sufar si sunt asa de putin inteleasa... ma ia la misto cu chestiile astea incat prefer sa bravez si ma iau singura la misto. ce-mi lipseste sa fiu nemultumita? asa-i femeia, vrea mereu mai mult, nimic nu e bine, imi fac singura probleme. ce durere sa-mi aline? se uita cu mila, si credeti-ma ca mi-a ajuns o privire miloasa ca sa nu-i mai dau ocazia sa creada ca ma doare ceva. ana-oana, cum sa se supere cineva ca esti directa? si cum as vrea sa fiu ca tine... si probabil ca din cauza ca nu sunt, de-aia mi se intampla. "Iti trebuie multa, foarte multa incredere in tine. Desi oricat de multa incredere ai avea in tine, ai cate o zi in care parca toata stima de sine, intelepciunea si cunostintele tale par sa se duca de rapa." ce incredere. nu mai am asa ceva de multicel. ca sotie am dat-o in bara, ca mama sunt considerata foarte buna de criticat (mi s-a spus ca nu stiu sa spal copiii bine la fund, spre deosebire de el; ca dupa trei zile de stat exclusiv cu mine copiii au cearcane si palizi si topiti si slabiti; indicatiile din timpul alaptarii cand a fost, logic, vina mea ca cel mic nu a mai vrut sa suga dupa sase luni de chin etc). fizic arat inca binisor, dar e useless; la unicul film la care am mers in 7 luni si m-am aranjat cat mai atent, am ajuns cu juma de ora intarziere pentru ca trebuia bagata exact atunci canapeaua [batranei] vecine din curte in camera. psihic sunt la pamant. dupa cum v-am mai scris, discutia serioasa am purtat-o deja, cu concluzii ca ma va respecta (si mi-a repetat o zi intreaga ca imi da telefonul "cu respect" si cumparam cornuri "cu respect" din care vreau eu samd, dupa ce imi delarase ca nu poate sa ma lase copiii cu mine in astfel de conditii pentru ca nu sunt in siguranta. (adica eu sunt nebuna si fac crize) adivio: "exista si living-ul dupa ce adoarme copilul, si mai exista si bucataria si baia, asa pentru schimbare de decor si pentru fun" exista si pajisti in drumul cu masina, si masini, si poduri, si tot ce vreti, si la capitolul asta nu m-am plans si nu o sa ma plang deloc. cu exceptia deselor esecuri contraceptive e perfecta comunicarea. (de aia nici nu pot pricepe ce cauta in plus la altele.[xx(]) "Sotul meu spune ca vorba multa, saracia omului, treci la atac, in majoritatea cazurilor da rezultate." ce fel de atac? casandra, nu as fi geloasa pe prezenta continua a copiilor daca as avea si eu un loc in ecuatie. i-am explicat de multe ori ca un copil creste intreg si sanatos daca parintii lui au o relatie sanatoasa. dar nici nu pot sa ma rog non stop de el sa ma scoata undeva singura. si pentru Delta in doi cel mic e prea mic ca sa il las la bunici. (sau sunt eu prea grijulie.) da, sunt de acord ca, daca nu m-a inselat, e posibil sa o faca daca il mai bat mult la cap, si NU IL BAT LA CAP. a fost discutia de atunci, a fost discutia de saptamana asta, dar n-am ajuns la nimic multumitor. de reluat nu pot ca il stresez. (si dupa asemenea rezultat nici nu mai am chef.) astept si eu sa vad ce o sa fie, cand o sa vina urmatoarea vorba urata ca sa vad daca sunt in stare sa ma comport altfel. Mihaela R., asa e. E posibil sa se plictiseasca repede si sa inceapa sa gaseasca peste tot nod in papura; modul in care o trateaza pe mama lui e suficient de relevant. Presupunand ca are idealul asta subconstient de femeie si eu oricum sunt o muritoare de rand, crezi ca oamenii de tipul acesta se pot schimba? Are sens sa imi imaginez ca se poate schimba, sau va trebui sa ma schimb eu? ( si sa fiu din ce in ce "mai perfecta", lucru absurd si sinucigas.) (Masinile le schimba dupa maxim un an de folosire pentru ca vrea sa incerce altceva, ceva nou. Le cumpara mai mult sau mai putin uzate, le repara, investeste in ele, le face ca noi si le vinde dupa un oarecare timp de folosire, de obicei in stare perfecta. - e foarte corect la capitolul asta. de obicei calculeaza ca si-au scos banii de investitie pentru ca le-a folosit din plin - face zeci de mii de km cu ele. in patru ani am avut mai mult de zece masini diferite. am glumit mereu, spunandu-i ca prefer sa faca asta cu masinile decat cu femeile. acum m-am surprins facand paralele. ) iar m-a prins miezul noptii. nici nu imi imaginam ca subiectul va fi atat de dezbatut. mi-e groaza sa imi imaginez cat de jignit se va simti daca va da vreodata de el. B.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti, intotdeauna intr-o disputa oricum fiecare ramane la parerea initiala, asa ca nu prea inteleg de ce mai continui sa scriu la acest subiect. Desigur ca si eu raman la parerea initiala, problemele sunt mai mult in capul tau decat in realitate. Eu sunt de parerea Casandrei, ca si a Amuletei care a spus ca problema nu consta decat in diferentele de personalitate dintre voi si daca nu te deschizi tu putin, nu o sa tina casnicia. Si intr-adevar, pari a fi geloasa pe copii. B, cand intra sotul in casa si ii pupa pe copii si nu pe tine, de ce nu te duci tu sa il pupi? Este un cerc vicios la voi, de ce nu il rupi? Probabil ca nu poti... Si sotul meu este destul de nervos si are gura mare. Odata cand am avut o mica disputa mi-a spus "daca cand eu sunt nervos tu ai veni si m-ai pupa in loc sa incerci sa ma convingi ca gresesc, ar fi totul mult mai bine". Am tinut minte si surprinzator, chiar merge!! De ce iti bati capul atat cu ce spune si ce face, ii urmaresti fiecare reactie baga-te in seama mai mult pe tine si nu mai despica atata firul in patru, vei fi mai bine dispusa si o sa observe si sotzul tau. De ce nu iei pilula sau nu pui sterilet sau ce o fi, barbatilor nu le place sa folosesca prezervativ, este mai putin placut pentru ei. In nici un caz sa nu pleci de acasa fara copii. Este posibil ca el sa se lupte pentru copii dupa cum pare. Inceteaza sa te certi cu el, ma repet, doar nu o sa se certe singur! Pleaca din camera, amana discutia, spune-i ca veti continua cand veti fi mai calmi, gaseste o solutie sa nu va mai certati, daca tu raspunzi provocarilor, certurile escaladeaza. Nu cred ca cel mic e prea mic pentru a fi lasat cu bunicii, numai daca nu alaptezi. Inca odata, NIMANUI nu ii pasa decat de el insusi, prin urmare asteptarea ca barbatii sa "vada" ca noi suferim si sa moara de parere de rau si de remuscari este zadarnica. Suferinta noastra nu este decat o critica la adresa lor si ii enervam. Nimanui nu ii plac cei ce se plang continuu si un barbat nu va face decat sa dea vina pe tine dc. esti nemultumita, indiferent cat de mare este vina lui si oricata dreptate ai avea tu. Numai bine, Lia ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In mare, din pacate, asa este, desigur cu exceptii si variatiuni. Barbatilor cel putin le lipseste empatia, nu tine cu sensibilizarea la suferintele femeilor. Nu vrem sa recunoastem ca nu ne convine, dar daca te uiti in jurul tau asa este. Doar mamele se lasa uneori pe ele la o parte si fac sacrificii pentru copiii lor. Altfel, daca suntem mai cumsecade, ne mai pasa intr-adevar SI de ceilalti, dar pe primul loc tot noi insine suntem, restul vin dupa, daca mai este loc. Eu nu zic asta doar asa ca sa zic si sa enervez lumea, ci pentru ca as vrea sa se inteleaga ceea ce ar functiona cu adevarat si ce nu cand vine vorba sa convingi pe cineva de ceva anume. Anumite metode pur si simplu nu merg deci nu are rost sa iti pierzi vremea pretinzand ca barbatul "sa vada cat suferi". Merge fie cu binele, schimbat la tine cate ceva, bla bla, asa cum am mai povestit mai sus, fie cu raul (raul nu inseamna tipete, acuzatii si amenintari) Ar putea sa mearga sa zicem dc. B ar lua copiii si ar pleca, ca el sa simta ca daca nu schimba ceva are de pierdut familia la care tine f. mult se pare. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hop si eu cu parerea mea, ca nu mai rezist mincariciului. stiu ca sint tifnoasa si violenta, d'aia am incercat sa sed in banca mea dar ... nobilele intentii (ca si minunile) nu tin mai mult de 3 zile. numai lia (ruxij) e vinovata! adeca de ce cind intra in casa sa-i pupe pe copii si nu pe MINE? ca doar eu am facut respectivii copii si se presupune c-au aparut din dragostea lui pentru mine. ori, m-a luat drept reproducatoare furajera? apoi, pentru bietii barbati e neplacut "cauciucul", da? ce-ar fi daca-i pun interdictie la activitate, pina i se repara memoria si atitudinea fata de mine. as pupa eu omul cind e nervos, dar daca-mi spune ca-s nebuna si incapabila, stii ce raspund? ia cata-ti matale una mai buna daca eu nu-ti corespund ! ca dragoste cu sila nu se face ... sau mai degraba dragostea fara respect e orice afar' de dragoste. ziceti voi, fetelor, ca multe-s in capul ei - dar eu as scoate satirul oricum, ca de unde nu-i foc nu iese fum. si cine vrea sa-mi fie sot renunta si la saune miezo-noptice si la mailuri amoroase. nu poti sa le ai pe toate si mie-mi place sa cint "solo", nu-n cor. nimic pentru mine nu poate inlocui auto-respectul, felul in care ma privesc in oglinda - si asta ma face reluctanta la acceptat compromisuri. cind acei copii vor incepe sa inteleaga si sa vorbeasca, or sa-i dea si ei suturi mamei cum l-au vazut facind pe "taticul", si ea va fi alungata din patul conjugal si facuta nebuna, exagerata de 3 voci in loc de 1. minunata perspectiva, nu-i asa? fara sa fac atac la persoana cu lia (fereasca-ma d-zeu) ma impiedic iar de-o zisa de-a ei ... nimanui nu-i pasa decit de el insusi. pai atunci, dragi colegi, de ce sa ramii linga un asemenea specimen? mai bine singura, barem nu suporti hachite si nu speli ciorapi la dublu. iei un ciine! dar, evident (vedeti forumul) sint, ascunsi bine, si barbati "adevarati". totul e sa dai de ei :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata mai, tac, stiu ca va enervez[:D] Puteti sa fiti nervoase, aveti tot dreptul sa va revoltati impotriva nedreptatii, si eu sunt nervoasa de multe ori, normal si uit de reguli si metode. Hihihi, da' nu tac inainte de a pune gaz peste foc, ia ziceti, noi cum scriem pe aici? De ce nu EU, de ce nu ma pupa pe MINE, de ce nu se uita la MINE, de ce nu isi da seama ca EU sufar, de ce nu se gandeste la MINE, de ce sa fac EU contraceptie si nu el, de ce sa fac EU concesii si nu el. Eu, eu, eu eu... Si barbatii la fel gandesc. "EU muncesc, EU ii aduc de toate, EU sa fiu apreciat, EU sa fiu laudat, EU merit sa ma odihnesc, de ce sa port EU prezervativ cand poate ea sa ia pilula, de ce nu ma face pe MINE sa ma simt bine ci se uita la telenovele (sta pe DC:)) sau e nervoasa etc etc etc" Tot eu, eu eu eu.... Io zic inca odata ca de noi insine ne pasa in primul rand si nici macar nu sunt originala cand spun asta. Nu este nici un pacat si nu trebuie sa ne suparam, nu este nimic urat, este normal, dar cred ca asa cum noua ne pasa de noi asa le pasa si lor de ei si sa vedem cine are capu' mai tare. Ca sa castigi cred ca trebuie sa te pui in locul aluilalt, sa il intelegi, daca vrei sa ai sanse. Il iei cu binele, sau cu raul, cum am spus. OK, il iei cu raul, sunt de acord. Atunci faci ceva, ii iei ceva la care tine el dc. cu binele nu a mers, nu doar ameninti si plangi. Cu vaicareli si amenintari fara fapte pur si simplu nu functioneaza cu unii mai tari de cap. Nu poti sa il dai afara din casa? Iei copiii si pleci! Sa ii fie frica sa nu piarda EL ceva nu sa astepti sa devina el nobil si sensibil la suferintele TALE. Sigur ca teoria asta e impinsa la extrem si in conditii normale ne pasa unul de celalalt, sunt si barbati buni si intelegatori, asa cum sunt si sotzii la fel de iubitoare. In conditii de conflict insa, apare la suprafatza orgoliul si ne aparam de mama focului, mai putin dispusi sa fim de partea "acuzatorului". Sper ca nu v-am enervat la extrem si dc. vreti sa combateti ideile astea, luati-va de idei si nu de mine please [:D] ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

scuze, am facut varza mesajul!
quote:
Originally posted by Basilique azi e vineri noaptea, a plecat de marti si nu a sunat.
revin la ideea de la inceput: e nesimtit! nu il critic si nici macar nu agreez acest cuvant
quote:
hai sa o iau altfel. daca nu ma saturasem de stilul nostru de viata nu as fi deschis subiectul. cu toata marja de eroare a subiectivitatii mele, observ ca nu sunt singura pe care o deranjeaza anumite modele de comportament si ca sunt, intr-adevar, inadmisibile. oricat m-ar durea. daca divortez. ce se poate intampla cu noi - copiii si cu mine? la ce trebuie sa am grija in cazul in care - nu se stie niciodata - se va ajunge la un proces pentru copii?
trebuie sa ai grija de ex de faptul ca tu mergi la psiholog si poate demonstra ca nu esti o mama buna si responsabila.normal ca o sa lupte pt copiii lui.
quote:
ce fel de motiv pot eu sa pun pentru divort? (ca motive palpabile nu am, si daca le chem pe respectivele drept martori e putin probabil ca vor declara ceva. poate fosta femeie de serviciu sa declare aluziile, dar alea oricum nu se pun.)
nu trebuie neaparat motive palpabile, e suficient: nepotrivire de caracter. Daca e si el de acord cu divortul se termina mult mai repede. Nu mai gandi rusinos despre divort. Este o cale spre o alta viata. E mult mai rusinos si umilitor ce ti se intampla. Daca ai da jos cateva artificii actuale ai putea spune ca traiesti in secolele trecute si femeia nu are nici un drept.
quote:
voi spuneti - multe dintre voi - ca in locul meu l-ati fi dat pe usa afara, ca ati fi facut si ati fi dres. ce anume? a fost odata - printre altele - foarte nervos si i-am spus calm sa termine cu asa ceva in fata fetitei, si l-am inchis afara din casa. a amenintat ca sparge usa si a batut asa de tare in ea incat chiar l-am crezut. si am deschis. urmarea a fost ca la urmatorul meu repros m-a incuiat el pe mine si am stat in curte, gasindu-mi ocupatie, pentru ca erau copiii in casa si nu puteam sa imi iau chiar asa talpasita. eram gravida cu nr.2 si am dormit o noapte la hotel in urma unei certi infernale. cred ca toate astea l-au intarit si mai mult in concluzia lui ca eu doar amenint si nu fac nimic. pentru ca sunt mult prea legata de el, cu doi copii. probabil de aia vrea cinci copii, ca sa nu mai am nici o sansa.
am spus eu anterior ca tu ai o intreaga colectie de amintiri gri-negre. Chiar meriti asta?
quote:
cum sa dai un barbat pe usa afara? cum sa-i arati ca nu iti place ceva? discutiile sunt din ce in ce mai rar constructive, daca ma supar din ceva am pierdut din start. unde se invata asa ceva?
oricum cand te simti agresata din orice punct de vedere poti chema politia. Un raport al acesteia te-ar ajuta si la o eventuala despartire.
quote:
azi am fost, in sfarsit, la fitness si sauna. cred si eu ca a spus, atunci, ca s-a distrat cum n-o mai facuse demult. sportul si aburii fierbinti si dusul rece de la urma te scoala si din morti.
asa da!!!ti se limpezeste si mintea!
quote:
ma intreb tot timpul si nu stiu cum si cand voi ajunge sa imi raspund: e vina mea si neputinta mea de a-i fi la inaltime, sau e neputinta lui de a ma pretui?
niciodata nu e vina unuia singur, e un amestec bolnav care denatureaza relatia.
quote:
ei, eu sunt de vina daca sunt nemultumita!! sunt doar plina de dureri, ca si mama lui, sunt o victima, sufar si sunt asa de putin inteleasa... ma ia la misto cu chestiile astea incat prefer sa bravez si ma iau singura la misto. ce-mi lipseste sa fiu nemultumita? asa-i femeia, vrea mereu mai mult, nimic nu e bine, imi fac singura probleme. ce durere sa-mi aline? se uita cu mila, si credeti-ma ca mi-a ajuns o privire miloasa ca sa nu-i mai dau ocazia sa creada ca ma doare ceva.
nu te autovictimiza! trebuie sa fii puternica!Fa abstractie de privirea lui care te umileste, care te raneste, care te uraste. Uita!
quote:
ce incredere. nu mai am asa ceva de multicel. ca sotie am dat-o in bara, ca mama sunt considerata foarte buna de criticat (mi s-a spus ca nu stiu sa spal copiii bine la fund, spre deosebire de el; ca dupa trei zile de stat exclusiv cu mine copiii au cearcane si palizi si topiti si slabiti; indicatiile din timpul alaptarii cand a fost, logic, vina mea ca cel mic nu a mai vrut sa suga dupa sase luni de chin etc). fizic arat inca binisor, dar e useless; la unicul film la care am mers in 7 luni si m-am aranjat cat mai atent, am ajuns cu juma de ora intarziere pentru ca trebuia bagata exact atunci canapeaua [batranei] vecine din curte in camera. psihic sunt la pamant. dupa cum v-am mai scris, discutia serioasa am purtat-o deja, cu concluzii ca ma va respecta (si mi-a repetat o zi intreaga ca imi da telefonul "cu respect" si cumparam cornuri "cu respect" din care vreau eu samd, dupa ce imi delarase ca nu poate sa ma lase copiii cu mine in astfel de conditii pentru ca nu sunt in siguranta. (adica eu sunt nebuna si fac crize)
lupu-si schimba parul, dar naravul ba! eu nu cred ca acest barbat, sotul tau o sa se schimbe in bine vreodata, sau nu pentru tine! Sunt sigura ca la fel a tratat-o si pe cealalta sotie a lui.Si dupa cum ai spus chiar si pe mama lui.
quote:
adivio: "exista si living-ul dupa ce adoarme copilul, si mai exista si bucataria si baia, asa pentru schimbare de decor si pentru fun" exista si pajisti in drumul cu masina, si masini, si poduri, si tot ce vreti, si la capitolul asta nu m-am plans si nu o sa ma plang deloc. cu exceptia deselor esecuri contraceptive e perfecta comunicarea. (de aia nici nu pot pricepe ce cauta in plus la altele.[xx(])
cauta altceva, cauta variatie, cauta nou, cauta tanar, cauta alt miros, alta mangaiere, poate chiar compasiune (saracul de el, el e cel care sufera in relatia voastra!- asta reiese si din mail-ul lui)
quote:
"Sotul meu spune ca vorba multa, saracia omului, treci la atac, in majoritatea cazurilor da rezultate." ce fel de atac?
schimba-te major, nu-i da timp sa respire, pune-l la munca, suna-l si da-i sarcini, asalteaza-l noaptea, fa-i un ceai de tei dimineata (!!!) si o sa deschida ochii
quote:
casandra, nu as fi geloasa pe prezenta continua a copiilor daca as avea si eu un loc in ecuatie. i-am explicat de multe ori ca un copil creste intreg si sanatos daca parintii lui au o relatie sanatoasa. dar nici nu pot sa ma rog non stop de el sa ma scoata undeva singura. si pentru Delta in doi cel mic e prea mic ca sa il las la bunici. (sau sunt eu prea grijulie.) da, sunt de acord ca, daca nu m-a inselat, e posibil sa o faca daca il mai bat mult la cap, si NU IL BAT LA CAP. a fost discutia de atunci, a fost discutia de saptamana asta, dar n-am ajuns la nimic multumitor. de reluat nu pot ca il stresez. (si dupa asemenea rezultat nici nu mai am chef.) astept si eu sa vad ce o sa fie, cand o sa vina urmatoarea vorba urata ca sa vad daca sunt in stare sa ma comport altfel. Mihaela R., asa e. E posibil sa se plictiseasca repede si sa inceapa sa gaseasca peste tot nod in papura; modul in care o trateaza pe mama lui e suficient de relevant. Presupunand ca are idealul asta subconstient de femeie si eu oricum sunt o muritoare de rand, crezi ca oamenii de tipul acesta se pot schimba? Are sens sa imi imaginez ca se poate schimba, sau va trebui sa ma schimb eu? ( si sa fiu din ce in ce "mai perfecta", lucru absurd si sinucigas.) (Masinile le schimba dupa maxim un an de folosire pentru ca vrea sa incerce altceva, ceva nou. Le cumpara mai mult sau mai putin uzate, le repara, investeste in ele, le face ca noi si le vinde dupa un oarecare timp de folosire, de obicei in stare perfecta. - e foarte corect la capitolul asta. de obicei calculeaza ca si-au scos banii de investitie pentru ca le-a folosit din plin - face zeci de mii de km cu ele. in patru ani am avut mai mult de zece masini diferite. am glumit mereu, spunandu-i ca prefer sa faca asta cu masinile decat cu femeile. acum m-am surprins facand paralele. ) iar m-a prins miezul noptii. nici nu imi imaginam ca subiectul va fi atat de dezbatut. mi-e groaza sa imi imaginez cat de jignit se va simti daca va da vreodata de el. B.
numai pupici, noi suntem alaturi de tine [bis][bis][bis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum ti-a raspuns si Iselin, ai grija cu vizitele alea pe la psiholog si acuzatiile lui cum ca copii nu sunt in siguranta cu tine, Ce rau pot sa-ti faca? - Ai auzit de decaderea din drepturile parintesti? Te poate declara nebuna, fara discernamint sau chiar mama denaturata - am vazut cazuri. Nu am vrut sa-ti spun data trecuta ca sa nu te sperii, dar este realitate. Ce atac? Simplu, fii mai sigura pe tine si pe actiunile tale, nu te vaita arata-i cit esti de puternica, spune-i atunci cind te mai raneste(verbal) ca nu mai accepti si daca nu se conformeaza nu s-a terminat lumea la el. Nu uita ca viata -i scurta si nu merita irosita pe toanele nimanui, chiar nici ale sotului. Ti-am mai spus si mai inainte, in orice relatie trebuie sa existe RESPECT, daca nu e, "nimic nu e" Adivio&Ioana-nazdravana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred ca sotul tau e dusmanul tau, sa inveti sa il dai afara din casa. Roaga-te pentru intelepciunea de a schimba ce poti schimba si de a accepta ce nu poti schimba. Mie mi se pare ca voi sunteti inca la varsta copilariei: m-ai suparat, te dau incui afara, nu-i nimic, cum prind ocazia, te incui si eu. Ai plecat la parinti cu copiii, nu-i nimic, plec si eu in Delta, si tot asa... Maturizati-va, aveti deja copii! Pentru inceput, incearca sa nu va mai certati, intr-o cearta e nevoie de doi. Nu-i mai raspunde, te va aprecia si data viitoare se va gandi de 2 ori inainte sa iti reproseze ceva. Nu zic sa fii supusa, fa ce ti-a spus o fata mai devreme, traseaza-i sarcini, tine-l ocupat si n-o sa-i mai arda sa se ia de tine. Cum crezi ca cresc copiii vostrii daca voi va certati tot timpul, din te miri ce? Ai mei se ciondaneau din nimic, ajungeau la adevarate scandaluri, iar eu ma rugam sa gasesc inelul Arabelei sa-mi indeplineasca dorinta de a nu-i mai vedea certandu-se. Cred ca foarte putine din fetele care spun ca s-ar razbuna crunt daca sotul lor nu ar corespunde asteptarilor, si-ar pune in practica amenintarile. Cand ti se intampla tie, de gandesti de 10 ori inaintem la toate consecintele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...