Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum am slabit 30 kg in 3 luni! (2)


Recommended Posts

dana nu am nimic cu firma herbalife... doar ca eu personal sunt impotriva cu mare caposenie sa slabesti cu... boabe d-alea de fasole[xx(] era sa si lucrez pe la ei pe cand imi cautam primul meu serviciu... trecand peste sedintele de tip "comunist" cu aplauze la comanda, trecand si peste pretul suficient de piparat, nu am putut trece peste faptul ca trebuia sa inghit chiar eu[B)] chestiile alea (pe atunci eram oricum slaba moarta) ca sa le recomand "din experienta" creierul meu se opune cu mare indarjire oricarui produs pe care nu-l cunoaste... m-am gandit: daca dau dependenta, sau ceva de genul asta? cine stie ce bag pe gat, etc... toni ai mare dreptate... slabitul brusc nu face deloc bine la organism... mai bine mai lent... eram varza cu analizele (si datorita alaptatului indelungat) - dupa o vreme, cand mi le-am facut... (de fapt, eu in general sunt "varza" cu fierul[xx(]) cazul meu este unul marginal, eu nu m-am fortat sa slabesc fix 30 in 3 luni... v-am povestit ce-a iesit, si ca a iesit asta si datorita unei perioade nu prea roz prin care am trecut atunci... si care cred ca a contribuit cel mai mult la "rapiditatea" reactiilor![flo] smallkiss, pupici! tine-o tot asa! va pup, fetelor! si va doresc numai bine![bis] io, ioachim (dpn 29 nov 04) & ileana (4 iulie 02) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/a_lustanciu/album?.dir=/7ffc&.src=ph
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hop si eu.Am nascut de 4 luuni si am ramas cu10 kg si nu reusesc sa le dau jos.Pina acum am mai alaptat un pic da am un pititc mofturos la titi si nu mai vrea deloc.Asa ca la muls nu iese mai mult de 5 ml si m-am lasat pagubasa. Am inceput dieta cu ciorba de varza care acum vreo 5 ani a dat rezultate spectaculoase- 9 kg in 1 1/2 luni.Asa ca ferm convisa ca va iesi super am reinceput-o.Aceasi senzatie dureroasa ca iti vine sa te urci pe pereti de foame si singura abatere sunt cerealele care le mai ciugulesc seara.Stupoare dupa 2 saptamini de chin numai 2 kg minus.Mi-a venit sa pling.Nici nu mai vroiam sa sa mai continui.Dar am mai inceput o saptamina sperind sa mai dau jos ceva ca nu ma suport cind ma uit in oglinda.Parca eram mai frumoasa gravida .... Nu stiu ce sa mai fac fetelor.La plimbare merg vreo ora doua da mai mult nu pot ca pic jos si de la caldura asta.Desi ies la 6-7 pm Recunosc ca apa nu prea beau da ciorba aia de varza ma face sa merg des la toilet si maninc destul de multa. Gindacelule pe mine ma staorce asta mic ca e obisnuit sa i se dea atentie, nu vrea in brate da ii place sa ii acorzi atentie si nu doarme mult ziua.Asa ca iti dai seama ca fix exercitii nu-mi vine sa fac.Cel mai rau e la abdominale ca e crincen sa nu te poata tine muschii.Eu am nascut cu cezariana si e mai greu,nu stiu de ce.Altele nu au probleme de genul asta.Inainte nu aveam probleme cu ele acum insa.........[bang][bang][bang] Si am un sot.....care minca de pici jos si nu pune 1 kil pe el.Asa arderi are.Cind il vad cit maninca imi vine sa ii dau in cap ca nu se ingrasa. Scuze, cred ca am avut nevoie sa rabufnesc pe faptul ca rezultatele nu sunt cele scontate. va pup si va doresc sa aveti rezultate mai bune ca mine. Alina si bebe Dragos http://www.inarad.ro/dragos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
draga alina![flo] ti-am scris un raspuns mai lung... care s-a pierdut![B)] asa ca voi incerca sa rezum in 2 randuri ce scrisesem mai devreme... ideea este ca e prea devreme ca sa slabesti atat de brusc, organismul tau este slabit dupa cele 9 luni de sarcina si incearca sa se refaca, acumuland vitamine, proteine.... daca tu intri direct pe cure de infometare (o mare tampenie!) s-ar putea ca asta sa aiba consecinte neplacute mai incolo![B)] eu am slabit abia dupa 1 an de cand am nascut (e drept, si pentru ca am alaptat anul acela!) si tot am avut lipsuri mari de fier si de calciu cand mi-am facut analizele (ulterior) asa ca organismul tau se comporta normal, nelasandu-te sa pierzi brusc toata greutatea - sa stii ca eu am pierdut-o intr-un timp asa de scurt in mod natural, asa s-a comportat corpul meu, nu mi-am propus eu: gata, de azi in 3 luni devin manechin! trebuie sa avem mare grija la excese, mai ales acum, ca suntem mamici... daca acum 5 ani ai slabit usor cu o metoda, atunci afla ca nu mai esti cea de atunci, si ca varsta, si ca organism, si ar trebui sa nu te joci cu lucrurile astea, cu sanatatea ta! - bebi are nevoie de o mama puternica!!! (si la propriu, si la figurat!) recomandarea mea e, in primul rand, sa nu te grabesti asa de tare (bucura-te ca esti mamica, savureaza clipele astea, nu le privi nici o secunda ca pe ceva negativ: ca te-ai ingrasat, etc... conteaza mult sa ai moralul sus, inainte de toate!!) in al doilea, iti recomand o dieta bazata pe numarul de calorii, cu care vei slabi incet (sau poate mai repede, depinde!) dar sigur, fara riscuri pentru sanatatea ta! trebuie sa mananci de toate cate putin, respecta ce s-a scris la partea 1 (fara grasimi, fara prajeli, multa apa...), fa-ti o lista si incearca s-o respecti! multa bafta![flo] si scuze de intarzierea raspunsului, dar am avut probleme cu netul! ps: daca te incalzeste cu ceva, si sotul meu e f slab desi mananca f mult![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Eu am nascut acum 5 ani si am ramas cu un surplus de 12kg pe care cu absolut nici o cura nu le-am dat jos temeinic. Slabeam 5 kg dar se depuneau in lunile urmatoare. Sunt destul de sedentara (sunt profa de mate), nu pot bea apa si mai am un cusur: cand scriu sau am de invatat trebuie sa mananc dulce. Anul trecut a trebuit sa termin doua carti intr-o luna si asta a dus la +8kg. Daca aveti sugestii pentru cazul meu astept multumind anticipat.Gratiela, mamica Ozanei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by grati.ela
Buna! Eu am nascut acum 5 ani si am ramas cu un surplus de 12kg pe care cu absolut nici o cura nu le-am dat jos temeinic. Slabeam 5 kg dar se depuneau in lunile urmatoare. Sunt destul de sedentara (sunt profa de mate), nu pot bea apa si mai am un cusur: cand scriu sau am de invatat trebuie sa mananc dulce. Anul trecut a trebuit sa termin doua carti intr-o luna si asta a dus la +8kg. Daca aveti sugestii pentru cazul meu astept multumind anticipat.Gratiela, mamica Ozanei.
iaca si eu am acelasi obiceiu prost, sa mananc cand citesc (si dulce, normal, sunt un impatimit al ciocolatei[olala]) cred ca la tine e o problema mai mult psihologica: sa-ti dai seama ca nu vei slabi niciodata daca nu faci nimic pentru asta! adica tu imi scrii: sunt si sedentara, mananc si dulciuri! eh poftim! ia-o incet, cu ce poti: daca ti se pare mai usor sa renunti la dulciuri, incepe cu asta (eu n-am putut!) daca ai impresia ca poti incepe cu "sportul", fa-o... adica ceva-ceva trebuie sa faci - numai daca vrei sa slabesti, desigur! sa ai grija in primul rand sa nu ai idei de genul: toate fetele pot slabi, eu nu pot - asta paralizeaza vointa si-ti da o justificare sa arati cum arati... gandeste-te ca poti slabi, poti arata cum vrei (fara a fi o chestie a la "americani", dar un strop de optimism si gandire pozitiva pune orice resort in miscare!) iti doresc multa bafta si multa vointa si voie-buna![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor.Sunt noua pe aici si adevarul e ca ma intereseaza subiectul.In ultimii ani taxa de obezitate a crescut vizibil.Nu stiu care e problema insa banuiesc ca nu e din vina noastra, tinind in cont ca tot ce consumim nu mai e natural.Un exemplu :un pui odata ce a iesit din ou in 21 de zile ajunge la 1,500kg.Cum va puteti expica acest lucru? Cit pentru a slabi ai multe retete insa trebuie sa tineti in cont nu e bine sa pierzi mai mult de 3,200kg pe luna.In cazul in care se pierde mai multe kg in scurt timp se accelereaza fenomenul "rebote"(se recupera kg si ceva mai mult).[grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incep cu retetele. O reteta e pentru o saptamina, de luni pina duminica. Nu uitati sa va cintariti in fiecare luni(nu in fiecare zi),o data pe saptamana e de ajuns.In primele saptamani se pierd lichide. Dimineata: - un suc natural de portocale sau doua portocale ori doua kiwi. - lapte sau cafea cu lapte . - 6 biscuiti integrali(cu fibra), cu gem sau dulceata light ori brinza proaspata. in cazul in care nu puteti manca totul se las fructele pentru la ora 11.00 cind te apuca foamea. La prinz : - salata ori legume fierte 45g, carne macra sau pui fara piele 150g ori peste. Carnea sau pestele poate fi fiert la gratar sau la cuptor. La patru dupamiaza vin fructele. Kiwi, portocale , capsuni, ananas , pepene.E bine sa mincati ori doua kiwi, 2 portocale niciodata un kiwi si o portocala. Se pot minca toate fructele din acest anotimp. (banane nu) . Cina. Salata sau supa de zarzavaturi. Pui fara piele (150g) , peste alb , oua fierte ori omleta , iaurt. Atentie:Uleiul utilizat pe zi trebuie sa fie de doua linguri, greutetea alimentelor in crud insa nu e asa de important.Multa apa, nu alcol,nu coca-cola,nu fanta.[pahar]Se poate fuma...haha, eu cel putin fumez ca un camioner.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...