Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va fost sau va e frica de nastere?


Recommended Posts

Frica nu mi-a fost, cu toata documentarea mea, nu-mi imaginam ca e asa dureros[:D], doar o emotie puternica m-a cuprins cind am ajuns la spital...apoi au inceput sa ma viziteze durerile...din ce in ce mai violente si am avut senzatia unei mari nedreptati[:D]:adica auzem zgomotul strazii, risete, strigate si eu trebuia sa suport acele dureri intr-un salon de spital...si nu se mai terminau...aveam sentimentul ca lumea trebuie sa inceapa si sa se termine cu mine in momentele alea...nu rideti![:D]...asa simteam, nu frica! Si iar sa nu rideti...vrem sa avem bb2...dar cind ma gindesc ce o sa ma astepte ma cuprinde frica de nastere, desi se spune ca a doua nastere ar fi mai usor.Asa sa fie?...[:D]! DORIS
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu am nascut pe la 18.30 natural fara anestezie. Mi-aduc aminte ca in noaptea aia mi-am spus ca n-o sa mai fac alt copil. O prietena de-a mea care avea 2 copii (2 cezariene) mi-a spus ca e usor, ca nu trebuie sa-mi fie frica etc. O minciuna. Parerea mea e ca trebuie sa stii la ce sa te astepti. Altfel e mai greu. Eu am nascut usor (cu nastere provocata ca depasisem termenul si nu se intampla nimic). Dupa ce m-am suit pe masa am impins de cateva ori si pentru ca nu se intampla nimic o asistenta m-a apasat pe burta si a iesit copilul. Durerile nu au fost atat de groaznice, ce m-a marcat a fost situatia in sine, oamenii, lipsa de intimitate si nepasarea, faptul ca te trateaza ca pe un animal (si aluia ii vorbesti). Banuiesc ca asta tine de sistemul medical de la noi (desi de doctorita Coroama cu care am nascut am fost multumita), de spital (Giulesti). Te simti ca un "rahat" - scuze pentru expresie dar asta este cea mai blanda pe care am gasit-o. Te duci speriata (e normal, nu) si ei reusesc sa te sperie si mai tare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a fost terifiant de frica inainte de a ramane insarcinata si apoi pina prin luna a 6-a.am avut mari probleme cu iminenta de avort, contractii si stat 3 luni in pat asa ca, desi ma bucuram de fiecare zi trecuta ptr bb, imi doream sa nasc, sa-mi strang copilul in brate convinsa fiind ca daca voi avea un copil sanatos orice durere va fi repede uitata.si desi m-am "distrat" la nastere 10 ore, colul meu incapatanandu-se sa stea inchis supa ce trei luni m-a amenintat cu deschiderea, cand mi-am vazut papusica totul a devenit roz. bine ca am mai avut perioade mai gri dupa venirea acasa asta e inerent. ce vreau sa zic e ca in momentul in care ai decis sa ai un copil e clar ca va trebui sa-l aduci pe lume intr-un fel sau altul si ca asta fac femeile de mii de ani.la fel cum e omenesc sa-ti fie frica, uiti durerile f repede. si desi pe moment uneori ti se pare f greu , uiti ptr ca altfel niemni n-ar mai face un al doilea copil, nu? deci, curaj si nastere usoara! cristiana si gagalicea Theodora Alexia(1 anisor si doua luni) http://photos.yahoo.com/thea_alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu luna urm. tb. sa nasc. Sincera sa fiu nu stiu dc. imi este sau nu frica de nastere, ideea e ca evit sa ma gandesc prea mult la ea(probabil de frica , nu?[:D]). De ce imi este mie frica intr-adevar este asa cum a mai spus o mamica - frica de neprevazutul care poate apare in acele momente. Oricum sunt sigura ca cu ajutorul lui D-zeu sigur totul va fi bine, nasterea va fi mai usoara si mai ales b.b. va fi sanatos. Aura
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
La prima sarcina a fost groaznic.Chinuri in 9 ore si am ajuns tot la cezariana.De data asta voi cere din prima cezariana.Ma apuca din nou groaza cind ma gindesc la durerile de dupa operatie,dar asta este..oricum fara dureri nu se poate. [gravi]Anca si [copil]Bianca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot timpul mi-a fost frica dar vroiam neaparat sa nasc normal....dar dupa 7ore de travaliu am ajuns la cezariana[bang][q].Primele 4 zile dupa operatie au fost groaznice.bebe era la etajul4(eu fiind la partier)....si nu l-am tinut in brate decat a5^cea zi de la nastere[q],acum totul este Ok(la 2 luni de la nastere eu alerg)si urmatoarea nastere (daca va fi)[:D]va fi tot cezariana, multe salutari si nastere usoara prietene tale [pup][mamica]Anca si[copil]Naomi Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine cred ca m-a intarit Doamne Doamne pentru ca nu mi-a fost frica nici o clipa (de cand am aflat ca sunt insarcinata si pana am nascut). Chiar daca am avut o nastere ff grea (bebe a fost scos cu forcepsul pentru ca eu nu mai colaboram cu medicul din cauza oboselii dupa un travaliu intens de 8 ore) as mai vrea cel putin vreo 5-6 copii[:D] A fost o experienta pe care mi-o amintesc cu foarte mult drag chiar daca am suferit atunci. Dar satisfactia a transformat totul intr-o amintire extrm de placuta. Sfat: Capul sus si fiti increzatoare, fiti mandre ca sunteti femei si aveti privilegiul de a da nastere unor noi vieti. Merita orice sacrificiu, credeti-ma pe cuvant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi-a fost frica deaorece eram prea tinerica la 19 ani nici nu stiam ce ma asteapt,asta in urma cu 16 ani .Dar acuma mi-ar fi un pic frica dar as suporta orice de dragul[copil],sincer de cezariana mi-ar fi frica acuma.[:0] Fabya " Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.'' http://f1.pg.photos.yahoo.com/ph/sella1be/my_photos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cred ca in ultima luna (am nascut in sapt.32, luna 7) m-am gandit ca e cam "nasol" cu nasterea asta, dar in momentul declansarii contractziilor nu m-am mai gandit la nimic, decat ca vreau sa-mi traiasca copilul. De altfel, nici n-am tzipat sau gemut deloc, voiam doar sa-l aud pe el[bibe]. "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...