Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Va fost sau va e frica de nastere?


Recommended Posts

Fetelor, eu numai cind ma gindesc la nastere, ma ingrozesc... Eu sunt si foarte mica si slaba, 1,52 si 38 kg, cum voi putea vreodata sa fac fata la asa ceva? Iar de cezariana am auzit ca pot aparea probleme cu anestezia, cum se face in ziua de azi? In coloana sau intravenos? Imi doresc un copil dar nu ma vad in stare sa-l nasc, ma doare stomacul numai cind ma gindesc la asta. Si ma deprima ca nu sunt in stare sa-mi doresc un copil asa de mult incit frica sa nu mai conteze...[bang] "Binecuvintat sa fie deci/ ca traiesc si ca ma duc spre moarte" Esenin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu trebuie sa nasc din moment in moment. Daca e sa ma iau dupa ultima echografie azi era DNP-ul. Daca nu...duminica asta [cool]. Oricum eu toata sarcina am fost foarte linistita in ceea ce priveste nasterea si acum sunt la fel. Nu am temeri, nu am in cap scenarii ciudate, cu complicatii si alte alea. Am mare incredere in mine, sunt o persoana care stie sa se controleze foarte bine si in cele mai ciudate situatii. Si cum au spus si alte fete, e tare important sa stii la ce sa te astepti. Frica e sustinuta intotdeauna de teama de necunoscut. Iar daca iti e frica tare de ceva ai tendinta sa amplifici senzatiile negative. Ma incurajez foarte tare cu ideea ca oricat de dureros ar fi, a doua zi a trecut....si incepe ceva minunat. Chiar imi aduc aminte cand a nascut sora mea: dupa un travaliu de aprox. 12 ore i-au facut cezariana sa nu intre bebe in suferinta fetala. Cand am sunat-o a doua zi sa o intreb cum a fost, mi-a spus: "Adela, sa nu faci in viata ta copii!!!!". [bang][bang] Dupa o saptamana era ca o vrabiuta prin casa si uitase toata durerea. Acum cand ii aduc aminte ce mi-a spus nu mai recunoaste ca mi-ar fi dat ea un asemenea sfat. [:D] Adela si Andrei [copil] http://community.webshots.com/user/adutaiepure
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu trebuie sa nasc,sunt in sapt 39.termenul il am pe 5 oct. Daca mi-e frica?Imi este putin frica,cu toate ca sunt la a doua nastere,dupa sase ani si jumatate.La prima sarcina,cu Stefan nu mi-a fost frica pt ca nu stiam ce urmeaza,am luat-o ca o aventura.Insa aceasta aventura a fost un travaliu de 10 ore,cu contractii foarte dureroase,si nasterea a durat cam o ora.M-am facut"franjuri",pt ca doctorita cand iesise capul lui bebe,ea deabia isi baga manusile in maini.Am avut ghinion,am nascut pe 3 mai ´98 duminica.1 mai fiind liber,vineri,week-end prelungit,il sun pe doctor,el la Brasov cu familia,(am nascut in Buc. la Municipal).Stiti cum e in Ro,te intrneaza,"A cui pacienta sunteti?""A doctorului X"Aici afost greseala ca nimeni nu vroia sa se bage peste pacienta altui doctor.Asa ca am nascut cu asistenta"tani Maria",sa-i dea D-zeu sanatate si cu o doctorita foarte comoda si nepasatoare.Multumesc Domnului ca a trecut! Sistemul de aici imi convine foarte tare,doctorul de garda te consulta,la situatii grave cheama unul dintre profesorii de acasa si nu exista riscul sa raman fara doctor.Ei gandesc omeneste si eu sunt de fapt pt ei o pacienta care isi plateste asigurarea medicala si trebuie sa beneficiez de cele mai bune servicii,egal care din medici face acest lucru. INSA TEMA A RAMAS! Va urez la toate nastere usoara! Adela,daca ai un doctor bun,ai incredere in el!Stie ce face!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu mi-a fost frica de nasterea propriu-zisa de dureri, doar trecusem prin destule in viata. Dar ne-a fost frica si mie si sotului pentru bebe, sa fie bine in travaliu, sa aiba destul oxigen, sa se intoarca complet ptr. ca avea o pozitie cam ciudata etc, etc. Am stat ca doi ulii tot timpul in spital cu ochii pe monitoare si bagand planul de nastere sub ochiii personalului medical extrem de dragut. Auzisem destule povesti inainte despre dureri imposibile, lesinuri, etc si m-am bucurat ca nu le-am dat crezare, mi-am stabilit ritmul meu de respiratie si am urcat Everestul! Viitoarelor mamici de mai sus le doresc nastere usoara si bebei frumosi si sanatosi! AlbaIulia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a fost frica dar incercam sa fiu "barbata"! Dupa 36 de ore de spitalizare, termen depasit si col deloc deschis, bebe Andrei a hotarat sa-si lase capul pe spate in prezentatie bregmatica si doctorii au decis sa-mi faca cezariana de urgenta! Apoi mi-a fost frica de anestezie si l-am somat pe doctor sa nu cumva sa ma adoarma ca nu-mi mai pot vedea copilul in prima secunda !!! Of, Doamne, ce frumos a fost! Nora, mamica lui Andrei-Mihai(20aprilie 1999) si a lui Victor-Alexandru(12 iulie 2001) poze noi la http://community.webshots.com/user/noracosmin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, statzi linistite, nu stiu de ce se povestesc atatea lucruri ingrozitoare (cred ca din sadism feminin si "daca mie nu mi-a fost bine, lasa sa le fie si lor rau). Na! doare un pic, suportabil, se poate si fara urlete sau gemete, la contractzii tb. sa ai ambitzie, in rest dureaza un pic, floare la ureche! Nastere usoara, bebei sanatosi tun si curaj!![flo][flo][flo][flo] "Copiii au mai multa nevoie de modele decat de critici"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-a fost mai frica la a doua nastere decit la prima tocmai pentru ca stiam ce ma asteapta.Si s-a intimplat la fel la amindoua, adica nastere indusa, insa la a doua l-am avut pe sotul meu linga mine si sa stiti ca intr-adevar conteaza foarte mult, am suportat mai usor durerile. Anca, mamica de Vlad si Thea http://http://photos.yahoo.com/alina_stoica "O zi in care nu ai ris e o zi pierduta"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie nu mi-a fost frica de nastere ca...nu am avut cand sa mi se faca... Am nascut la 36,5 sapt. si la ultimul control la dr. (cu 2 zile inainte sa nasc) dr.mi-a zis ca e OK si sa ne mai vedem peste 1 sapt...si-mi ziceam ca am sa nasc...da' nu ma gandeam la asta ca doar mai era timp...si m-a luat pe nepregatite...asa ca nu am avut timp sa ma gandesc prea mult la nastere...deci sa mi se faca frica...imi ziceam eu ca in ultima sapt. (39-40) ma voi gandi la cum va fi cand voi naste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...