Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (22)


Recommended Posts

buna fetele! ma lupt din aprilie, anul trecut, de cand am nascut cu "cateva" kg in plus...nu numai ca erau in plus, dar s-au si inmultit! asa ca acum 10 zile aveam 67 kg, la 164 cm inaltime... m-am suparat si am inceput regimul cu supa de varza. dupa 10 zile am dat jos 4 kg, dar imi era rau de nu mai puteam suporta. asa ca, de ieri am inceput sa tin montignacul! sa dea Domnul sa fie cu folos! tinta mea este de 50 kg, eu aveam 48 cand am ramas gravida si eram cam slabanoaga. acum vreau 50, exact asa cum imi sta mie bine. deci, va rog mult sa ma ajutati si pe mine, sa ma sprijiniti cand voi dispera si sa-mi dati suturi cand o voi lua razna. meniurile mele de ieri si de azi au fost: ieri: -mic dejun: 4 rosii cu putina sare - pranz (ora 13.00): ciorba de varza (mai aveam ramasite:)), omleta cu rosii - cina (17.00):1 strugure, 4 prune, 1 piersica -seara (22.00):3 rosii cu putina branza rasa. azi: -mic dejun (10.00): 1 mar, dupa 1 ora si 1/2: 1 danone 0.1%, putina branza de vaci 0%(2 linguri), 1 felie graham - pranz (13.00): 1 pulpa de pui la teflon + pasta de dovlecel pasat cu usturoi si branza -cina: (17.30): ciorba de varza + rosii + restul de la pranz -seara (23.00): 2 nectarine + 5 prune. am baut 1.5 l de apa + 1 cana de ceai, iau cate 2 gr de carnitina /zi(un supliment, care ajuta in cazul curelor de slabire) si fac cate 4 serii a cate 100 de abdomene/zi. este ok? le-am combinat cum trebuie? sper ca nu am facut abateri... inca o chestie pe care nu o pricep: dimineata aveam 63 kg, iar acum am 65. e normal sa fluctueze atat de mult? cam asta e...va pup. ariel http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc1 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc2 http://community.webshots.com/user/alinapevliuc3 http://community.webshots.com/user/alinapaveliuc4
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Salutare salutare! Multumesc tuturor pt raspunsuri.[flo] In mare am reusit sa imi fac si eu ordina in cap si sa inteleg cat de cat metoda asta. Karina ti-am trimis PM-ul; sper sa il primesti! Sa va zic ce am mancat si eu astazi:
dimineata: jumatate de cescuta de cafea slaba combinata cu o ditamai cana de lapte cu 0,1%grasimi.
pranz: frigarui de pui cu salata de rosii si banza Feta (asta cu Feta cred ca am festelit-o [bang])
Seara: salata de rosii cu busuioc si o ditamai bucata de mozarella. Acum la 12 noaptea, la 5 ore dupa cina am stors 2 portocale si le-am baut. Nu-s' cat de OK e treaba, dar nu mai puteam de pofta.
Karina: eu nu m-am uitat la indicele glicemic(oricum la mine in cap e cam varza, daca imi mai umpleam mintea si cu indici cred ca imi exploda [:D]) dar gasisem urmatoarea chestie in carte: " ...personal as recomanda o portocala, doua mandarina sau un kiwi, deoarece, pe nemancate, absorbtia vitaminei C este f. eficace". Si ma gandisem si eu ca omu' sa ma vitaminizez[:D]. Adevarul e ca nici nu imi prea plac fructele astea paroase, dar vreau rezultate si "baba sufera la frumusete"[:D]. Si o intrebare lamuritoare: ciocolata asta cu fructoza e aia de diabetici? E la raionul cu zaharina si gem dietetic?[:D] Eu am gasit un fel de cioco nemteasca pt diabetici, arata super dar mi-a fost tarsa sa o cumpar ca nu cumva sa nu fie buna si sa nu ma duca in ispita. Plus ca pe eticheta nu avea nik romaneste scris si pe nemteasca nu inteleg o boaba.
O noua intrebare: cabanosul sau parizerul e OK? Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor a mai trecut o zi cu chin cand i-am facut pachet sotului si mai ales la faza cu sandvisul la intins untul pe paine.....[bang][bang][bang]imi venea sa-l las pe nenea Monti un pic dar am rabdat, am mancat o gura..2cm de cabanos si o floare de conopida ca muream de pofta[bang][bang][bang] chiar daca imi mancasem portia de seara Voiam sa va mai intreb de ceva a putem manca masline? dar sfecla rosie, ridichii fie ele negre sau rosi? ca mie imi plac la nebunie Cantarul meu a luat-o razna...ies din baie ma pun pe cantar 80.3, imi trag chiloti ca au venit rusi peste mine, pun tamponel si zic hai sa vad cat au sa sciu cat scad dimineata[il] si surprize 80.2[bang][bang] asa ca m-am lamurit La multi Andrada, sa ai parte de ce-i mai bun in viata, multa fericire si o viata cat mai frumoasa. [pup][pup][pup][pup][pup][pup][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s][s] V-am pupi si o zi cat mai placuta voua, si mie un somnic cat mai dulce[alcool] Corina si Stephanie- 18.04.04 Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Andrada35 LA MULTI ANI! Multi[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup] Multe[flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] [flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo][flo] Cat mai putine kilograme(ai grija sa nu ajungi scheletel)! Siiii....vreau sa ne anunti ca dupa o [cina2]te-a lovit[amoras],ti-ai gasit jumatatea perfecta si ai adus pe lume un[copil]sanatos si frumos! [cheers] Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca intervin din nou, dar e cam slaba miscarea pe aici in ultima vreme si nu ma rabda inima sa le las pe fete sa pape lucruri nepermise!
quote:
Originally posted by Pucku struguri pe la 8, pe la 10 omleta cu un pic de ulei, branza, rosi si ardei si 3 Ryvita-asta fiind 100cal Fetelor cum faceti sufleul de conopida? ca eu il fac cu oua multe si branza. Sa-l fac asa sau in alt fel?
Corina, Ryvita am inteles ca e un fel de paine? Paine e voie doar dimineata (asta e corect), dar nu combinata cu ce ai mancat tu acolo!!! Se poate consuma numai cu lactate fara grasime (iaurt, lapte sau branza de vaci complet degresate - cum mananca fetele - 0% sau 0,1% grasimi)! Nu cu ou si branza! Maslinele nu sunt permise (alimente glucido-lipidice) - she-wolf zicea ca a gasit masline cu 0% glucide - daca gasesti si tu, cred ca ai voie! Unele fete care au trecut mai demult pe aici mai mancau 5-6 masline la o masa, dar nu mai mult! Sfecla rosie (fiarta sau coapta) nu e permisa. Cred ca e aceeasi situatie ca la morcov - are indicele glicemic mare! In schimb, poti manca linistita ridichi cate vrei! Sufleul de conopida cu multe oua si branza e perfect in regula, de ce nu? Ariel, regimul tau e OK, felia aia de graham e sigur in regula? Painea zisa de graham sau paine neagra din comert e plina de chestii nepermise - fetele papa felii de grau expandat sau cereale integrale sau biscuiti WASSA, de a caror compozitie sunt sigure! Iar Montignac nu te obliga sa mananci rosiile goale! Poti sa papi alaturi de ele orice fel de branzeturi, in orice cantitate! Si orice friptura/peste/carne etc. Ralucami, mezelurile sunt permise din punct de vedere al acestei diete doar daca nu au adaosuri de genul: soia, amidon, zahar (mascate sub diferite alte denumiri) - trebuie studiata atent eticheta. Din punct de vedere al sanatatii insa, nu sunt deloc recomandate mezelurile de nici un fel. Mai bine papa fripturici (la cuptor, la gratar), carnita fiarta, peste la gratar sau la cuptor - macar stii ce bagi in gura! Andrada, La multi ani! [pup] (ti-am scris si pe PM). Gabi, cred ca Andrada si-a gasit deja jumatatea! Mi se pare ca a luat-o gura pe dinainte intr-un mesaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andrada, iubita, la multi ani!!!!! multa sanatate, fericire si mult, mult noroc!!! sa ai parte numai de lucruri bune, sa fii increzatoare si sa ramai o vesnicie asa optimista si vesela cum esti acum! [flo][flo][flo] [pup] ps - fetele, nu aveti voi grija jumatatii andradei..... de asta are ea grija....[:D] bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[s][s][s]
[url="www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31636"]LA MULTI ANI ANDRADA !!! [/url]
Sa fii sanatoasa, fericita si sa ai parte de ce e mai bun in viata. Sa dea Domnul sa ti se implineasca toate visele si firea ta cea buna si vesela sa nu se schimbe niciodata !
Buna dimineata silfidutele lui Monti ! Azi e o zi speciala pt. noi si chiar daca vremea e cam capricioasa in Bucuresti, Andrada lumineaza precum un soare aceasta zi.[pup] [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am scris special pt. Andrada, dar trebuie sa va si raspund, nu ? Sa dati si clik unde am scris La multi ani ! in mesajul precednt sa vedeti si acolo [:p] Ralucami si Pucku, v-am trecut in tabel, dar tabelul a ramas la pag. 5. Cum facea si Caro, tabelul il postez o singura data pe saptamina, asa ca ori va uitati la pag. 5, ori asteptati ziua de marti. Dupa ce primesc raportarile de luni dimineata, am sa pun noul tabel. Ralucami, mie mi se pare ca totusi exagerezi. 49 kg ? Pai acum ai IMC-ul 19.61, la 49 va fi 17.16. Intre 18-20 esti slab, dar sub 18 nu cred ca e bine ! Ai grija ! Cioco nemteasca e f. buna. Daca te uiti atenta e si o eticheta in limba romana, lipita pe pachet. Scrie cam mic, dar scrie. Chiar ieri am papat cioco de asta si a fost tare buna ! Tusferi, bine ai venit. Din pacate nu cred ca mai e cineva care sa mai fi tinut refimul inainte. Crenvurstii nu prea cred ca sint Ok, ai grija sa n-aiba ceva faina sau zahar. Citeste eticheta. Cioco Santos e Ok daca e fara zahar, dar ai grija daca e facuta cu zaharina, sa nu te deranjezi la stomac. Eu am papat o cioco mica cu zaharina de la Excelent si m-am deranjat la stomac. De atunci cumpar cioco cu fructoza, e mai scumpa dar pot sa pap mai mult [:p] Korinna, ti-am trimis tabelul pe mail. Prune (22) si struguri (40) da ! Batrinica zici ?! Vezi ca ma supar ca eu am cu 7 ani mai mult ! Pucku, Ryvita nu e un fel de piine, ca daca da nu e voie decit cu brinza de vaci 0% sau iaurt 0.1% ! Nu conteaza caloriile, important e ce maninci. Sufleul de conopida il fac si eu cu brinza si oua si pun si smintina citeoadata (acum n-am pus), ca doar e sufleu ! Si ung vasul de yena cu unt ! Daca ai mincat doar cabanos si conopida, nu-i problema, totul e sa nu te fi infipt in sanvich.Maslinele cred ca sint ok, sfecla de zahar nu, ridichi cred ca da. Ariel_7000, bine ai venit. Ai inceput regimul cu 63 kg ? Ca sa stiu ce trec in tabel. E normal ca in timpul zilei sa arate mai mult cintarul, doar papi si bei si apa. Crezi ca ele se elimina instant ? De aceea trebuie sa te cintaresti doar dimineata. Si desi si eu ma cintaresc zilnic, e mai bine s-o faci saptaminal. In principiu meniul tau e bun, dar seara cred ca ar fi mai bine sa schimbi cele 2 mese intre ele, s-o papi pe cea de fructe inainte de culcare. Monti nu spune nimic, dar stii si tu ca nu e sanatos sa maninci prea tirziu. Naomi, bine ai venit si tu in club. Daca vrei cartea, trimite-mi pe PM adresa ta de mail. Si acum sa trec la mine. Cintarul arata iar 52.5 ! Astept ziua de luni sa vad ce mai raportez ! Ieri am papat niste cioco cu fructoza, dar pot s-o trec la abateri ca avea si alune, iar seara am papat pepene - abatere. Dar deh, nu ma pot abtine ! Am sa slabesc eu pina la urma, dar pepenele in curind dispare [:p] Meniul meu azi: dimi: iaurt 0.1% cu fulgi de secara, iar mai tirziu ness fara cofeina cu fructoza si lapte 0.1% Fulga prinz: rosii+castraveti+gogosar seara: mincarica de fasole galbena inainte de culcare ceva fructe, poate chiar si pepene galben - abatere ! Andrada, sper ca azi nu tii post, nu ?[:p][pup][pup][pup] [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...