Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (22)


Recommended Posts

Neatza la montignacutze! meniul de azi: dim-un iaurt 0,5% Napolact doua mere pe la 10.00 la 13.30: 2 felii cascaval, doua oua fierte+salata rosii+ardei 18.00- ciuperci umplute cu branza(in care pun mult marar,piper, un pic de sare, o felie de sunca presata taiata marunt marunt+piciorusele de la ciuperci).Las la cuptor cam 20 min, intr-o cratita unsa cu o lacrima de ulei.Sunt taaaare bune. Danat, felicitari si sa-ti atingi scopul, este intr-adevar, o mare performanta.Bravo! [flo]pentru vointa si rezultate! Bibi, asa cum vezi, este mai usor sa scapi de kilogramele in plus cand ai mai mult de dat jos. Noi o sa ne luptam de o sa ne iasa ochii, pe ultima suta de metri.Miscarea este foarte importanta si electrostimularea asta are si ea rolul ei.Sunt sedinte destul de scumpe, nu ma bag la asta, dar miscarea mea de acasa da rezultate, asa ca sunt multumita si raman constanta, fidela in continuare domnului Monti[:)] Carmen3 Sper ca te simti mai bine si ca papi mai consistent, poate organismul tau are nevoie de o adaptare mai lenta, asa ca fii ingaduitoare si da-i timp sa se "alinieze" la meniurile Montignac. Vitamina C este foarte buna, ti-ar fi cu siguranta de folos.Acum sunt nectarine, piersici, kiwi, mere, mure, grape, portocale.. gasesti de unde sa iti iei necesarul de vitamine. Ai grija de tine si succes in continuare. multi pupici [pup][pup] Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
mephala, eu trec prin piata aproape in fiecare seara in jurul orei sase. am sa ma apuc sa acostez mamicile cu bebei.... sau cel mai bine e sa ai in buzunar flacara iasului, ca sa te recunosc din prima....[:D] dana, draga, eu nu scad asa vertiginos ca tine, pentru ca nu am cum....dupa cum spune si andrada, eu mai am de dat jos vreo sase kile, si astea se stie, sint cele mai incapatinate....si nici nu sint chiar asa de stricta cu alimentatia....adica in loc de gratar de pui (piept) aleg ceafa de porc, folosesc ulei de floarea soarelui, in loc de masline, mai trag si cite un pahar de bere.... intrebare: voi fumati? meniu azi: dim - ceai+o nectarina, iaurt prinz - salata de peste (fiert) cu ou seara - inca nu stiu - cred ca am sa ma inspir din ultimul practic.... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O zi buna la fete! Care si cat a mai slabit dupa o saptamana de monti? Azi mananc: dim. - nelipsitul fibrosan( vreo 3 buc.) pranz - 3 copanele la grill cu 2 ardei seara - 2 copanele la gril cu 2 ardei ora 21 - vreo 2 prune si un mar E bine? Am inteles ca prunele n-ar fi permise, de ce? Norris, pe bebele meu il chema Iustin si pe 5 sept. face 3 luni, e un grasan, papa la o ora jumate si noaptea din 2 in 2 ore, rade, gangureste in legea lui,se simte super cand il bagi inseama, daca se poate cat mai mult...ce mai, e un scump. Amu a inceput sa planga, v-am pupicit, [pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata silfidutele lui Monti ! Astazi sint mult mai bine dispusa, cintarul a revenit la 53 kg [:D]. Nu prea inteleg oscilatia asta dintre 53-53.8 de la o zi la alta, sper miine sa nu arate iar 53.8 ! Andraduta draga, n-am nici un gram in plus fata de cind am plecat in co. Am plecat cu 53.7, deci tot pe acolo oscilez, oricum in minus, nu in plus. Hai, nu ma mai certa, ieri am fost cuminte, dar supa tot am papat - cu cartofi si morcovi, ca era in frigider, dar dupa ce se termina, promit sa numai pap decit fara. A mai intrebat cineva, dar nu i-a raspuns nimeni, daca pap doar zeama de la supa cu morcovi e Monti, sau nu ? Ca supa in general ramine de la mincarea puiului meu si nu ma indur sa nu-i pun morcov, ca are multe vitamine. M-am luat de tine ca papi putin, dupa ce ti-am vazut poza de la mare. Mai fata, unde vrei sa mai slabesti ? Si stagnarea asta a ta, mie mi se pare ca iti spune Monti: gata, ajunge, numai ai unde sa slabesti. Si nu veni cu scuza ca o sa vrei un bebe, ca dupa ce o sa-l ai o sa incepi cura ca sa ajungi la greutatea de dinainte de sarcina si sa vezi atunci ce greu va fi ! Mi-ai facut pofta cu ciupercile alea, pot sa vin si eu la masa la tine ? Carmen3, eu sincer n-am avut slabiciuni de astea decit la regimurile drastice. Eu cred ca nu papi suficient totusi, ca eu numai atunci pateam asta. Papa mai multe proteine si eventual ceva fructe, ca s-ar putea sa-ti scada glicemia si asta sa fie problema. Eu inainte cind pateam asa ceva, luam o lingurita de zahar si ma rezolvam. Dar nu-ti recomand asta, ca nu e Monti. In schimb, poti papa fructoza. Eu asa am facut si ieri, am papat citeva lingurite de fructoza, ca mi-era si foame si eram si tare obosita. Eu una nu-l iau pe Monti chiar asa la singe, incerc sa iau de peste tot variantele mai bune pt. mine. De ex. in carte scrie ca distanta dintre o masa normala si una de fructe sa fie de 2 ore, in alt loc scrie de 3 ore, iar in alt loc de 4. Eu am ales varianta de 2 ore ca aia mi-a convenit mai mult. Asa am facut si cu legumele dimineata, eu una n-am gasit nicaieri ca n-ai voie legume dimineata, asa ca am papat de la inceput. Intre timp fetele s-au lamurit ca ar fi voie. Bibi, sint de acord cu tine. Si eu sint fan carne de porc, desi in ultimul timp n-am prea papat, dar un gratar as papa oricind. Daca numai papi gratar, telemea, cascaval, poti sa-ti pui gura in cui, ca numai ai nevoie de ea ! Si nu stiu cum, dar cind ti se interzice ceva, parca atunci ti-e pofta. Eu ieri am intrat la Panipat (cred ca-s masochista, ca altfel nu stiu de ce am intrat) si cind am vazut toate bunatatile muream de pofta. Desi inainte, cind nu tineam regim, nu intram acolo si nici nu pofteam la prajituri. Bibilica, ai vazut ce indice glicemic are berea ? 110 ! Asta ca s-o imit pe Andrada [:p] Danat, felicitari. Mai tii minte cind veneai pe aici smiorcaita ca n-ai slabit un gram ? Ai vazut ca se poate ? Ne-ai intrecut pe multe din noi, la nr. de kg. Ma bucur pt. tine si la cit mai multe kg in minus ! Norris, imi provoci niste amintiri ! Bogdan a avut 3,100 kg si 49 de cm si era tot asa, fara fundulet, fara nimic, minute, picioruse slabute, numai piele si os, dar dupa aia s-a ingrasat ceva rar. Acum are vreo 14 kg la un an si 8 luni. Trece timpul asa repede, nici nu stiu cind a crescut asa, ca parca mai ieri inca il mingiiam pe burtica. Mi-e dor de zilele cind era asa mititel, dar nu si de nopti ! Si acum sa trec la meniul meu de azi: dimi: fulgi de secara cu iaurt 0.1% (yac - inca mai rontai la ei) + ness fc cu fructoza si lapte 0.1% tot Fulga [:D] prinz: rosii+ardei gras - azi dimi n-am mai gasit castravetii in frigider seara: supa + mincare de fasole galbena + carne de vita inainte de culcare ceva fructe Apropo de fructe, strugurii sint permisi sau nu ? Parca au indicele glicemic 40, sau gresesc ? A tradus cineva tabelul ala cu indicele glicemic ? Unde e trecut pepenele, ca nici nu stiu cum ii zice in engleza [help] [help] [help] [help] [help] [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
PS De Caro stiti ceva ? E in concediu ? Zizica oare cind vine ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Din cate am sesizat eu, am mancat cam ca voi si nici nu pot spune ca am facut foamea.Insa se poate ca renuntand la paine de tot sa se mai fi modificat ceva in metabolismul meu. Iar acum cred ca mananc mai multe fructe decat oricand.Si mai multe iaurturi decat oricand. oricum nu suport iaurtul si azi dimineata am mancat iaurt 0.1% cu fulgi integrali de la plafar[bang]. parca mancam hartie[bang] Am zis sa nu mai bag si dimineata proteine in mine, destul ca la pranz am piept de pui cu castraveti acrii. Si mi-am mai luat 2 ciorchini de struguri, iar diseara mai vad eu( aseara am mancat piept de pui cu salata de varza cu patrunjel. Oricum, ceva modificari in stilul de alimentatie s-au facut si cred ca eu sunt mai indaratnica cand vine vorba de cura de slabire. Pana la varsta asta(28) nu am tinut nici una si cand am mai avut tentative, ma loveam tot de slabiciunea asta dubioasa. Dar macar e bine ca monti nu ma pune sa ma infometez excesiv. Oricum, am mai redus cantitativ mancarea, iar dupa cum am spus, am exclus painea. Si ma uit cu jind la icrele pe care le mancam cu o asemenea savoare pe paine[:D]. S-au dus vremurile alea... Daca insa apuc sa ma obisnuiesc cu regimul, cred ca nu o sa mai vreau eu sa mai fac abuzuri cu delicatese culinare. Nu de alta dar cand stii cat de greu ai ajuns la un prag...te doare sa o iei de la capat. Oricum, incerc sa vad cu interes ce sa mai intampla pana luni cand as incheia 2 saptamani de regim...nu de alta dar acul cantarului pare sa se fi stabilizat si nu o mai ia in jos. Chiar...cu muraturile in iarna cum o sa stam? Ce avem voie si ce nu? va pup si fug la trebusoarele de la servici, ca ma asteapta... Carmen
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor! Eu n-am mai intrat de multisor pe aici pentru ca am avut ceva probleme cu bebenacul: a facut o criza urata de hernie inghinala, am chemat salvarea si pana la urma l-a operat un dr. de la Budimex. Totul a fost ok, ba chiar dupa operatie, la vreo ora, bebe vroia in 4 labe...Si chiar in picioare!! Acum este bine, fara dureri si se joaca, multumit de el si tare mandru! In alta ordine de idei, ieri nu prea am tinut regim, ca nu-mi ardea de mancare cand stiam ca Mihnea este pe masa de operatie. Am mancat destul de tarziu putine sticksuri, dar seara am facut un adevarat festin: putin pepsi, 3 miniamandine, pizza...Trebuie sa ma iertati, dar aveam nevoie de ceva bun ca sa trec peste nebunia zilei de ieri. [xx(] Azi sunt cuminte, ba chiar si alaltaieri am fost. Fara nici o abatere!! E ceva nou la mine...[alcool] Meniul de azi: dimineata: prune, piersici + omleta cu cascaval pranz: salata de rosii cu branza seara: n-am idee Chiar, avem voie prune sau nu?? Ca eu mananc in ultima vreme, ceva de speriat...Poate nu avem voie uscate, dar proaspete?! In legatura cu muraturile, atata vreme cat sunt fara zahar, este ok. Mey, eu habar nu am cum e sa ai un copil mic fara fundulet, picioruse...Ca al meu a avut 4,100 Kg si 53 cm!! Era cel mai grasalan de pe acolo...Si am nascut cu 2 saptamani mai devreme, ca daca nasteam la timp, cine stie ce omuletzo-slaninutza aduceam pe lume?! Pupici si mai vorbim, Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

oh, Adriana draga, prin ce clipe ai trecut! Bine ca s-a rezolvat la timp si ca nazdravanul tau e bine, iar voi v-ati mai linistit..Imi pare tare rau, dar ne spui ca este bine, asa ca ne bucuram din suflet.cat despre iertat, fii sigura ca nimeni nu zice nimic rau, ma mir ca totusi ai fost asa de cuminte, cu asa un stres pe cap,doar tu esti amica cea mai buna a lui mr Mo, de asta te mai trece cu vederea. Ne-a fost fost dor de tine.Ne este.iti doresc multa sanatate si putere sa treci peste toate.Vino pe la noi ori de cate ori poti, Adriana draga. PS despre prune, eu de cand ma stiu am in cap ca ingrasa. Ia sa ma duc la tabelul ala pus de Gabidr sa vad daca le gasesc pe acolo. Am multe de spus, dar timp nu, asa ca revin. PS [pup]Karinutza, pepenele este "water-melon", strugurii-"grapes". Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adriana, imi pare tare rau pt. probleme. Bine ca s-au rezolvat. Sanatate multa si pupici lui Mihnea. Cit priveste abaterile, nenea Monti e intelegator, asa ca ai grija de tine si de cel mic si mai vino pe aici cind poti. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...