Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (22)


Recommended Posts

Buna fetelor! Sint in a 4-a zi de Monti si va anunt cu deosebita placere ca , cintarul meu arata cu 1,700kg mai putin.Dimineata beau o cafea cu indulcitor iar la prinz o feliuta de cascaval,un ou si 2 rosii.Seara nu voi minca nimic.In eventualitatea ca simt ca nu mai pot de foame imi voi decoji o grefa. A...! era sa uit ;iau zilnic o tableta de polivitamine.Gresesc? Apa mai mult de 1,5L nu pot bea.Trebuie sa incerc sa beau mai multa??Fac si miscare cam 10 km cu bicleta medicinala. De data asta cu ajutorul vostru sper sa reusesc.Eu am mai inceput diete dar dupa o perioada le abandonam. La mine tine faza cu terapia de grup,asa ca sint increzatoare! Bafta tuturor!![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinateo, bravo ! Dar in regimul Monti nu trebuie sa te infometezi. Ia si papa linistita si seara din cele permise de Monti. Meniul tau de azi e cam slabut, mai adauga ceva la el. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
M-am apucat sa fac traducerea la tabel. Daca nu vrea nimeni sa ma ajute [q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Feteleee, Se pare ca prunele sunt FOARTE ok, ce bine!! ca doar se gasesc peste tot si este perioada lor, acum sunt gustoaaaase de mama-mama ca miros de te omoara cand treci pe langa cosuri , iar eu n-am papat deloc, am zis ca ingrasa:(Si ia te uita ca indice glicemic au: 22!!, ca si grefurile! Ce sa mai luam noi din tabel? Sa le luam pe cele care ne intereseaza: pure de cartofi - la 100g-indice 90! -Karina “cooked carrots” , cu un indice de 85, sunt chiar dragutii tai de morcovi, nu poti sa ii faci cadou sotului, in farfurie? Trec peste ceea ce CLAR nu avem voie, sunt multe in categoria cartofi, chipusuri, etc, eu le ignor.So: -dovleac- indice 75 (nu mai scriu “indice”, scriu doar cifra, ok? -pepene rosu-75 -baton de ciocolata Mars-70 -rosii decojite-70(conserva, banuiesc)-pt ca sunt fierte:) -napi-70 -porumb-70 :)-rosii in coaja –65 (ha ha, i-a scazut indicele cu 5 procente, fiindca le-au lasat necojite) -banane-65 -suc de portocale (prelucrat)–65-probabil cel la cutie -stafide-65 -orez Basmati-50 -orez brun-50 spaghetti al dente-45 -mazare proaspata –40 -struguri-40 -suc proaspat de portocale-40 -suc natural de mere –40 -mazare uscata-35 -morcovi cruzi –35 -iaurt fara grasime(cu procent mic) –35 -portocale-35 -pere, smochine-35 -caise uscate (confiate, banuiesc) –35 lapte 2%-30 -piersici –30 -mere-30 fasole verde-30 -marmelada fara zahar-30!! (Karina stie):) , la fel “she-wolf”:) -ciocolata neagra –70% cacao –22!! -cirese-22 -fructoza-20 (!) -caise proaspete-20 -ce pacat ca s-a dus vremea lor..:( -nuci-15 -ceapa-10 -usturoi-10 -vinete, ciuperci, rosii, salata,ardei, varza,broccoli –10! Gata.Karinaaa, esti multumita? [pup] Am ignorat cu desvarsire tipuri de paine si indici despre, pt ca nu comparam modul in care fac ei paine cu ce primim noi pe piata. Fug, dar ma intorc. Mai am ceva vorbe de pus pe ecran:)[:)] Va pup[pup] Andrada34
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

NUUUUUUUUUUUUUU ! Ai sarit anumite chestii interesante, de ex. alunele-arahidele care au 20 si pina acum ziceam ca sint interzise, soia fiarta care are 20, linte maro 30, linte verde 22, pruna -gref 22, kiwi 50. Si f. important: berea cu 110. Spuneti-mi ce e sweet potatos ? Eu as traduce cartofi dulci, dar nu stiu ce sint, ca are IG 50 si poate ar merge din cind in cind. Si kidney beans e cumva fasolea uscata ca are IG 40. Stie cineva ce e semolina, de curiozitate. Si whole yogurt ? Iaurt integral ?! [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

karina, incepusem sa traduc si eu tabelul, dar am avut atita treaba azi ca n-am mai reusit sa-l duc la capat...uite ca ne-a salvat andrada, draga de ea... dupa cum spune acest tabelas, avem voie sa mincam de la orez basmati in jos...apropo - ce e ala orez basmati? irinateo, karina are dreptate - maninci cam putin... daca respecti combinatiile, poti minca pe saturate. asta nu e un regim hipocaloric. mai vb! bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Karina
NUUUUUUUUUUUUUU ! Ai sarit anumite chestii interesante, de ex. alunele-arahidele care au 20 si pina acum ziceam ca sint interzise, soia fiarta care are 20, linte maro 30, linte verde 22, pruna -gref 22, kiwi 50. Si f. important: berea cu 110. Spuneti-mi ce e sweet potatos ? Eu as traduce cartofi dulci, dar nu stiu ce sint, ca are IG 50 si poate ar merge din cind in cind. Si kidney beans e cumva fasolea uscata ca are IG 40. Stie cineva ce e semolina, de curiozitate. Si whole yogurt ? Iaurt integral ?! [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim

karina, sweet potatoes am impresia ca sint napi, iar kidney beans tot asa am tradus si eu. semolina habar n-am ce-ar putea fi iar whole yogurt cred ca se refera la iaurtul natural, fara fructe, cu fermenti naturali...ma duc sa mai trag un ochi.... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Napi am vazut ca sint Turnip, care inseamna si gulie. Cel putin asa scrie in dictionar. Pai daca whole yaurt e iaurt natural, de ce sa mai pap iaurt degresat, ca IG e acelasi. [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by gabidr
[hia] Monti pomeneste de 1 iaurt in cuprinsul unei cine lipidice.Este evident ca nu poate fi consumat cu cereale la micul dejun.Andrada,unde ai gasit tu rosii decojite,ca eu n-am vazut decat cartofi? Gabi[flo]
Ai dreptate, sint cartofi fierti decojiti. Pai daca erau rosii, era nasol rau de tot. Eu la toate mincaricile pun rosii... [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)][hia] Carmen3 Monti nu numai ca nu te pune sa te infometezi excesiv, cum spui tu, dar el NU te pune sa te infometezi deloc! Ca acum iar ma pregatesc sa o cert pe Karina, fata mea, ce-i cu masa de pranz, ai declarat greva generala?auzi la ea, rosii si ardei, imi imagine ca esti super satula:) Nu vad de ce ar fi o problema sa mananci icrele(daca iti este pofta), pe felii de ardei sau pe felii de rosii mai mari, taiate pe rotund, nici nu iti imaginezi ce bunatate ai acolo si este si mai sanatos! Domnul Montignac iti solicita imaginatia, pai sa vezi ce mai invartim noi bietele legume, le folosim si pe post de salate si de frigarui, de cate si mai cate, cred ca sunt mai mareu ametite de iuresul prin care le trecem, saracutzele.. ha ha Painea oricum nu e de dorit si numai gandul ca in doua zile as si vedea feliutzele care pe unde s-au depus, as fugi de ea cat as putea, fara sa ma uit inapoi! Sa nu iti para rau pt paine, mai ales ca este o posibilitate sa papi paine graham, dimineata, daca iti este dor de consistenta painii, din cand in cand, dar pe aceea o papi numai cu branza dulce 0%, da? De obisnuit, sigur ai sa te obisnuiesti, cu toatele am trecut prin fazele de inceput, cand mai vroiam sa gustam ceva, “macar un pic”:). Sunt convinsa ca daca stai alaturi de noi, totul o sa fie ok.Ascult-o pe Karina si ia-ti niste fructoza, poate ca e o problema care trebuie tratata ad-hoc, asta cu starile de slabiciune. Nu te speria de acul incapatanat al cantarului, noi am fi fost in stare sa-i facem si matanii, numai sa se miste un gramuletz, dar ti-ai gasit! Sunt faze de stagnari care au sa tot apara si trebuie sa le accepti si sa stii ca sunt trecatoare.Tu fii cuminte si mergi inainte, intr-o buna zi ai sa te uiti in oglinda fericita si are sa-ti placa tare mult ce vezi acolo. Mai Karinutzo, cum de ma vezi tu pe mine slaba?,- da’ sunculitzele alea de pe abdomen, care sunt clare in poza aia, nu le vezi? Eh, abdomenele sa traiasca, nu am de gand sa renunt la ele, fiindca partea aia nu pleaca asa,din nemancat, ci din “miscat” de zor, ca altfel, nici vorba! Ah, kilogramele tale au fost stabile, dar lasa, ca asta nu inseamna ca dai iama linistita in morcovii fierti, ai vazut ca sunt mai buni cei papati asa, de la mama lor! Cat despre supa “de pe langa” morcovi ha ha, ca la tine nu se mai termina, cred ca pe langa morcovi si cartofi exista pe acolo si putina supa, NORMAL ca o poti manca, de ce nu? - doar interdictia vine pt leguma in sine.. Si las-o cu “Monti iti zice sa nu mai slabesti”, ca stiu eu, mai am destul de dat jos de prin destule locuri. Asaa..acum sa-mi spui ce cautai matalutza in Panipat??Sper ca nu era vizita de lucru, ci doar de demonstrat ca vointa e lege:) Gata, acu’ vino sa te pup, ca te-am certat destul si pun doi pupi si pe grasanii de obrajori ai lui Bogdanel.[pup][pup][pup] Hai, la multe kilograme in minus! Bibi, Am murit de ras cand te-am vazut soferitza ..in semnatura de sfarsit de postare hi hi hi! zapacito![:)][pup] Irinateo, bravo! Pai se poate, ai vazut?dar vezi ca trebuie sa mai “lucrezi” la capitolul masa de seara, ca esti cam in deficit.Nu te pune nimeni sa stai nemancata, nu e una din conditiile acestui regim Montignac! Ia gaseste niste retete usoare de seara, ca asa nu merge! Polivitaminele sunt foarte bune, le poti lua linistita.Apa e ok cantitativ, ca o mai iei si din legume si fructe.Miscarea, iarasi, este foaaaarte buna! Asa ca da-i bataie!, sigur au sa reusesti! Va pup si dispar, ca am sa-mi iau jumatte de norma pe DC:) hi hi Andrada34 [pup] PS Mai, chiar nu stiu ce o fi cu draga de Caroline, ca ma si ingrijoreaza, sper sa fie totul bine acolo. PPS Karina, te-am vazuuuut,nemultumita ce esti!! hi hi Eu am tradus numai ce mi s-a parut de bagat in seama, majoritatea, de fapt, -insa soia nu-mi place asa ca am ignorat-o, cartofii dulci sunt o specialitate pe care noi nu o avem, stiu ca imi spunea o prietena de prin Australia despre ei, chiar, Adimercedes, cum e cu Sweet potatoes? pe unde o fi Adimercedes? Sper ca nu au tentat-o mai mult prajiturile![pup] Da, napii sunt Turnip. Lintea da, poate ca ar trebui bagata in seama, ca pui o mana si se face o tona, data viitoare va povestesc ce de nu am mai gatit eu linte, o sa muriti de ras!! Kiwi?pai nu l-am tradus ca il intelege toata lumea, pai ce? Prune? am zis!ah, nuuuu!am VRUT sa zic, le-am laudat doar, ca sunt ok, ca si grefurile, ok, sooory!![asia][:p] Gata, plec, plec!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...