Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (22)


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mephala30 Azi mananc: dim. - nelipsitul fibrosan( vreo 3 buc.) pranz - 3 copanele la grill cu 2 ardei seara - 2 copanele la gril cu 2 ardei ora 21 - vreo 2 prune si un mar E bine?
Avand in vedere ca alaptezi cred ca regimul tau trebuie sa contina neaparat multe lactate, mai mult decat consuma celelalte fete care tin dieta si care mananca zilnic branzeturi. Cel mai bine ar fi lapte integral, dar, avand in vedere ca e interzis de regim, mananca mult iaurt, branza de vaci grasa, ceva smantana, telemea, cascaval in cantitati nelimitate. Bebe are nevoie de calciu si-ti va papa tot calciul tau si daca nu consumi calciu suficient mi-e teama ca vei avea probleme mai tarziu. Desi unele legume contin calciu, mananca neaparat lactate si branzeturi. In afara de asta, nu cred ca aceasta dieta poate avea vreun efect negativ asupra alaptatului in general. Te pup si-ti doresc in primul rand multa sanatate si in al doilea rand sa fii supla si frumoasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Merci Milia ca m-ai bagat in seama..... Stai linistita ca am grija la branzeturi, de fapt am mancat zilele trecute cam mult cascaval, smantana( chiar daca sunt permise, au destule grasimi)cu legume (dovlecel, conopida, pastai)si am zis ca o zi de carnita nu mi-ar strica. Incerc de fapt sa tin un Monti mai altfel: 2 zile lactate cu legume si fructe, 1 zi carnita cu legume si fructe....e mai "disociat" si se slabeste mai repede. Azi mananc: - fibrosan( de cand il consum zilnic nu mai sunt constipata) -salata de rosii, castraveti, ardei cu cateva felii de cas dulce -omleta cu ciuperci si telemea facuta la cuptor( fara ulei) Super este ca cina o iau la ora 17 si seara mananc niste fructe. O zi buna la toate![:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze ca ma bag, dar vad ca au aparut niste nelamuriri si nu ma pot abtine:
quote:
Originally posted by Andrada34 -rosii decojite-70(conserva, banuiesc)-pt ca sunt fierte:) -:)-rosii in coaja –65 (ha ha, i-a scazut indicele cu 5 procente, fiindca le-au lasat necojite)
Nu va speriati, fetelor, doar stiti ca Andrada e o zapacita! [alcool] E vorba de cartofii fierti decojiti, respectiv de cartofii fierti in coaja. A propos, Andrada, subconstientul tau viseaza numai cartofi (asa ai speriat lumea pe aici si cu ciorba de cartofi, care era de fapt de dovlecei). Deh, vrabia malai viseaza! [pup]
quote:
Originally posted by Andrada34 -caise uscate (confiate, banuiesc) –35
Nu, exista caise uscate (la fel ca prunele uscate), caisele confiate sunt altceva. Caise uscate se gasesc (preambalate) in supermarketuri.
quote:
Originally posted by Andrada34 -napi-70
Cartofii dulci sunt acelasi lucru cu napii. Cartofii dulci erau produsi pe vremuri si in Romania, sub numele de napi. Acum ii mai gasim doar prin supermarketuri, adusi din strainatate. Sunt mai lunguieti si culoarea e roz inchis, seamana la culoare cu cartofii roz autohtoni.
quote:
Originally posted by Andrada34 -nuci-15
Nucile nu sunt interzise din cauza indicelui glicemic, ci din cauza faptului ca sunt alimente glucido-lipidice. Semolina este faina din care se fac pastele fainoase.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele montignace, m-ati zapacit ce harnicutze sunteti! nici n-am timp sa citesc tot ce-ati scris, am avut asha niste zile grele la birou, iar acasa mi-a picat netul. Cantarul arata din nou 200 gr mai putzin, dupa o saptamana de stagnare! yess! ma bucur si sper sa o tzina tot asha. Si chiar ieri, cand ma gandeam ca am "greshit" la masa de seara cu un pahar de vin roshu (1dl). naiba il mai intzelege pe dnul monti [:D] Acu vin cu o intrebare: v-am spus ca si eu si sotzul meu tzinem cura lui montignac. eu am cartea electronica pe care o avem toate, sotzul meu are o culegere din cartzile lui montignac, un fel de sinteza la tot ce-a scris el, un ghid foarte fain. conform cartzii lui, strugurii sunt absolut interzisi! am sa scanez cartea si am sa va arat tabelul! nu mai stiu ce sa cred [bang] Si acu meniul: dimineatza paine integrala cu quark 0%, la birou o cafea cu (nu-mi place aia decofeinizata) si cu un pic de lapte condensat (la cafea nu renuntz, mai fete dragi deloc [:D]), la pranz am sa mananc iarasi (de 3 zile am acelashi meniu la pranz) nectarine. diseara ies cu sotzioru in orash, poate peste cu ceva legume. Pupici si un weekend plin de pace sufleteasca si fericire tuturor. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, M-am intors din concediu de aproape 2 sapt. dar n-am avut timp sa va scriu. Ma bucur ca va regasesc! Inca nu mi-am revenit complet, tot visez la timpul minunat petrecut departe de serviciu si de griji. In privinta greutatii stagnez. Am mincat in perioada aceasta de toate, dar am facut si mult sport, asa ca nu am pus nimic in plus. De azi ma intorc cuminte si spasita la Monti. Peste doua luni e ziua mea si imi doresc sa dau jos 5 kg pina atunci. Citesc romanul si revin. Va pup, Zizica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia][:)] [:)][:)]haaai mai, Milia, , a fost asa, din viteza, iarta si tu, nu da cu parul![pup][pup] [:)][:)][:)]Hi hi, of, de-ati stii ca nimic din ce contine cartofi nu ma inteteseaza, v-am zis, in camin nu ieseau nici o zi din meniu, ca erau ieftini si te saturau, la fel orezul si fasolea, asa caaaa..Zaaau ca i-as ignora oriunde, asa cum si fac, oricat de buni or fi ei preparati in o mie de feluri, umpluti, copti, rascopti, lungiti, alungiti, etc... So..ha ha, scuuuuze, eram intr-o viteza, ca plangea Karinutza si vroiam sa raspund la help-ul ei.[:)] Da' de napi=cartofi dulci JUR ca habar n-am avut! am si eu in gradina la Pitesti, cresc fericiti pe langa nuc, numai ca nu i-am bagat in seama pana acum, oricum nu e inca timpul lor.Vorbesc aici de cei romanesti, care au coaja alba si sunt, intr-adevar, dulci.Mancam cand eram mica de nu ma mai saturam.. Bibi, merci de retzeta, dar n-ar nici o legatura cu noi, asa ca am citi-o doar, n-am notat-o.Tu esti o dragutza si iti multumesc mult, da' de faina fug cat pot. Cum facem toate,de altfel. Milia, multumim pentru completari; pupici si zambete pentru tine, este minunat sa stim ca treci pe aici si ca mai arunci un ok pe vorbaraia noastra. Un weekend minunat![pup] Lorelei, si tie un weekend plin de zambet si voie-buna Zizi!!! bine-ai venit, [pup][pup]dragutza noastra, hai ca incepusem sa ne impacientam, de altfel inca nu stim ce e cu o parte din montignacutze, dar uite ca apar, incet-incetisor.. te asteptam cu drag si cu noutati! Inca o data, Bine-ai venit!![flo][flo][flo] vedeti, fetelor? Miscarea duce juma' din regim...ar trebui sa nu ne lasam deloc de ea,chiar daca nu avem mereu suficient timp pentru.Bravo, Zizi! Dragelor,nu stiu daca mai am timp sa apar, asa ca lasati-ma sa va pup si sa va doresc un super weekend, cu timp frumos, cu vreme buna (auuu, ca anunta astia niste plooooi), cu oameni dragi alaturi si cu meniuri a la Monti, ca de, aici numai cumintenii semneaza condica.[:)][:)] Toate cele bune si sa auzim numai de bine! Andrada34[pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua fetele slabutele ! Azi am fost cam lenesa, va scriu tirziu. Azi dimi cintarul iar arata cu 300g in plus. Cine il mai intelege ? Zizica [pup], bine ai revenit. Ma bucur ca n-ai nimic de raportat in plus. Treci aici si povesteste tot, cum a fost in CO. Andrada, bine ca ai lasat pusca. Dar stii ce buna e pe piine prajita ? Din pacate ieri nu mi-a venit busuiocul, sincer nici nu stiu daca mi l-au adus [q]. Am venit si eu din Maramu' cu o sacosa plina de pastai, o parte le-am pus deja in congelator, dar daca ma inviti la o ciorba de-a lu' bibi, cu faina, lapte si usturoi, nu zic nu ! Danat, vreau sa cred ca lui Radu nu-i dai gratar, ca-i faci ceva ciorbite !!! Bibi, deja imi ploua in gura. Mai bibi, dar daca pun faina integrala, e Monti ? Of, ca tare as mai papa un pic. Mephala, poti minca omleta cu ulei, numai sa nu maninci piine la ea ! Lorelei, de ce sint strugurii interzisi, ca au IG 40 si sint fructe. Eu una numai inteleg nimic. Incet, incet, numai papam nimic. Si sa trec la meniul meu: dimi: WASA+gem de mure fara zahar+ ness fc cu fructoza si lapte 0.1% fulga prinz: rosii cu ardei capia seara: na, ca azi numai am papa, supa nu maninc ca e de carne si eu vinerea tin post de carne, asa ca probabil am sa pap o mare salata cu rosii, castraveti - daca-i mai gasesc, ardei, ceapa, usturoi, telemea, otet si ulei. Ah si poate fac niste salata de vinete, ca tot mi-a copt mama ieri 3 kg ! Si daca numai vorbim, va doresc un we fara abateri si cu mult soare, iar luni sa raportati cit mai multe kg lipsa [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andrada scumpa, a fost o gluma, sper ca nu te-ai suparat, ca imi esti tare draga... [pup] Dar zau ca nu m-am putut abtine sa observ cum se tin cartofii astia scai de capul tau... [zz] desi tu te lepezi de ei... [zid]
quote:
Originally posted by Andrada34 Lintea da, poate ca ar trebui bagata in seama, ca pui o mana si se face o tona, data viitoare va povestesc de ce nu am mai gatit eu linte, o sa muriti de ras!!
Povestea asta tare mi-ar placea s-o citesc... Vad ca ai uitat ca ne-ai promis ca ne-o scrii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...