Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac: ce am mancat azi? (22)


Recommended Posts

[hia]Bun gasit, gargaritzelor! Alta saptamana, acelasi Monti, noi vorbaretze, cu vointa, cu dorintza, cu zambete, eh, tot ce trebuie![:)] Azi este luna plina asa ca draga mea Karina, nu da![:)] mananc numai fructe, am vreo cinci mere la mine si un gref urias, este suficient pana ajung acasa, cand ma gandesc sa iau si niste piersici si un struguras si sa fac o salata de fructe.Eu am hotarat sa mananc struguri, nu sa fac abuz, dar am renuntat la pepene, insa strugurii..ei, vreau sa pot sa cumpar un kil si sa il mananc pe tot daca vreau.Ceea ce de altfel am si facut in we, iar greutatea mea este aceeasi, dar am si muncit de mama mama, asa ca si daca vroia nu putea sa se depuna, cred ca m-am descotorosit de toate "plusurile" posibile.AA,si am papat si doua bucatele de ciocolata Heidi. Am multe de spus, dar povestea cu lintea mai tarziu, nerabdatoarelor, acum vreau sa ii raspund lui Ralucami[flo], care la minigreutatea asta are senzatia ca e plinutza.sshh, glumesc, nu te supara.So: 1. ce inaltime ai? 2. micul dejun de azi e foarte bun 3.meniurile noastre nu sunt litera de lege, bineinteles ca le poti combina, totul este sa le combini corect.Exemplul dat de tine este foarte bun, salata de rosii cu somon sau cu pui. 4. DA, SUNT recomandate trei (3) mese/zi si ar fi foarte bine daca ai reusi sa te tii de un program, cat de cat, in ce priveste mesele.Poate ca si asta este o cauza a kilogramelor care au aparut excedentar, faptul ca mananci o singura masa si ca atunci cand o faci, organismul saracul este asa de avid de ceva, ca strange tot ce poate. Incearca sa iti echilibrezi balanta in modul de a papa.Nu o data cat se poate si o data deloc, ca nu-i bine.Este bine ca citesti cartea si foarte bine ca urmaresti menirile noastre.Asa cum ai vazut, toate au si comentarii, langa, nimeni nu scapa.[:)]Asa ca mult succes, capul sus, multa vointa si sa te avem aici cat mai des! Inceput bun! Fug, dar ma intorc.[pup] Andrada34[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 140
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna dimineata slabutele Montignoasa ! Am reusit sa mai trec un prag, sa cobor sub 53 de kg, chiar in we am avut 52.7, dar azi la raport ma prezint cu 52,9 kg. Si asta din cauza multiplelor abateri. Simbata: porumb fiert, iar duminica, mi-e si rusine sa recunosc: ficatei de pui si inghetata, plus bere si mincat la greu si ciugulit fructe inainte de masa. Am fost in vizita si n-am reusit sa rezist ispitei. [bang] Bine ca n-a fost luna plina in we. Bubbles, bine ai venit pe aici. Nici eu numai folosesc indulcitori, nici la cafea nici la altceva, ca mi-e frica sa nu ma apuce diarea, ca am patit-o o data. Acum, nu stiu daca toate sint la fel, dar numai vreau sa incerc. Eu am folosit zaharina. Acum imi indulcesc ness-ul (fara cofeina) cu fructoza. E cam scumpa, dar poate fi folosita si la prajituri, chiar cred ca se poate folosi sa faci crema de zahar ars cu ea. Amai, felicitari pt. kg-ul pierdut. Cum sint vinetele alea pasate cu usturoi ca-mi faci pofta ! Scrie-ne si noua reteta. Uite ce spune Monti despre fasole: "... va recomand sa evitati fasolea uscata în Faza I, cu exceptia cazului in care va hotarati s-o consumati în exclusivitate, la micul dejun, in locul painii negre." Pestele prajit e voie doar daca nu e dat prin faina sau malai, asa cum ti-a spus si Adriana, dar cel mai bine ar fi sa eviti prajelile ca nu prea sint sanatoase, mai ales ca le papi si fara piine - ca nu e voie. Incearca pestele la gratar sau la cuptor, ca e mult mai bine. Fructele trebuie mincate la cel putin 2-3 ore inainte sau dupa mese, cu exceptia micului dejun, cind pot fi mincate cu 30-60 minute inainte de micul dejun, in functie de tipul acesteia. Strugurii au indicele glicemic 40, asa ca eu cred ca putem papa linistite. Asa cum ti-a spus si Andrada, combinatiile cu fructe sint interzise. Apropo, ai cartea, sau n-ai citit-o ? Mai rasfoieste-o un pic, afli lucruri interesante, dar oricind sintem aici sa te lamurim. Ralucami, bine ai venit. Stai linistita, aici toata lumea e la faza I, la faza a II a nu prea mai scrii pe forum, ca deja esti lamurita. Asa cum ti-a zis si Andrada, e bine ce papi, dar ar fi bine sa incepi sa papi de 2-3 ori pe zi, chiar daca 2 mese sint f. usoare, asa cum mai facem si noi. Incearca sa papi la o masa un iaurtel sau o salata simpla de rosii, sau chiar sa faci o masa de fructe asa cum face Andrada. Ia incearca sa vezi, nu e mai bine ? E si mult mai sanatos si chiar daca nu ai probleme acum, stomacul tau poate sa se razbune mai tirziu. Spor la slabit si mai vino pe aici sa "vorbim" Andrada, dragul meu top model. Dupa cum vezi am fost tare neascultatoare in We, sper sa nu se razbune abaterile. Si chiar daca azi e luna plina, tot pap cit de cit normal ca altfel ma apuca ameteala. Deh, virsta... Numai e ca la 30 sa poti sta numai cu fructe [:D] Chiar mi-e pofta si mie de niste cioco Heidi, dar noroc ca mi-am cumparat o cioco din aia cu fructoza, o tin in camara si cind mi-e pofta o iau pe aia ! E f. buna, dar te cam usuca la buzunar. Si acum sa trec la meniul meu de azi: dimi: fulgi de secara cu iaurt 0.1% + ness fc cu fructoza si lapte 0.1% prinz: rosii+castraveti+gogosar seara - asta de fapt inseamna vreo 17-18 - ciorba de loboda si sufle de conopida inainte de culcare ceva fructe: struguri fara simburi/pere/prune, vad eu. Poate am sa mai sar din ele, ca deh e luna plina si sa nu se depuna ! Multumita Andrada [:D] ? Am si eu intrebare: spuneti-mi si mie ce e ciclamatul de sodiu ? Ca am vazut niste dulceata dietetica de piersici si la ingrediente era trecut ciclamatul de sodiu. Este mult mai ieftina si ar merita incercata. Sa nu rideti de mine... Spor la lucru, sa aveti o saptamina buna cu cit mai multe kg in minus. Si sa numai ploua !!! [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
PS Am luat ieri busuiocul !!! Diseara poate fac si eu bosquitto !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ralucami, bine ai venit si spor! are dreptate andrada, daca vrei sa realizezi ceva, trebuie sa maninci cel putin trei mese pe zi. pare ciudat, dar asta e principiul montignac - "maninc, deci slabesc".... si mie mi s-a parut de nerealizat acest lucru, dar m-am obisnuit. acuma de exemplu, nu mai pot sari peste mese pentru ca organismul s-a obisnuit sa aiba si face scandal daca nu primeste....fii cu ochii pe noi si nu te sfii sa intrebi ce nu intelegi...[:D] azi: dim: ceai+iaurt prinz: salata de legume cu sunca si telemea seara: inca nu stiu... amai, mai am mult pina la examen....am abia 7 ore de conducere, pina la 30..... rod vreo doua caucioace.... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by bibilica amai, mai am mult pina la examen....am abia 7 ore de conducere, pina la 30..... rod vreo doua caucioace.... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
[:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Esti mortala!!!!!!!!!!!!! P.S. Cantarul meu a innebunit de tot!! Dupa budinca de clatite cu cascaval, dupa clatitele cu dulceata (cu zahar!!), dupa cartofiorii gustati, imi arata cu 1 kg in ...minus!!!!!!!!!!!![bis] [bis] [bis] [bis] Si ma simt ca un fulg! Of, ce bine este...[biz] Adriana si [copil] Mihnea (11.11.03) http://community.webshots.com/user/adriana_mihnea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, uite-ma, am venit fugutza sa va descretesc fruntile cu povestioara despre linte.ha ha, tare ma mai amuz cand imi aduc aminte.asaa..Eram in Iasi, anul II.hmm..cam faceam foamea, desi imi veneau pachete de la Pitesti, dar eram 6 in camera, iar din bursa ne luam manuale si ne mai permiteam si noi o carte, o opera sau un teatru..in fine. Intr-una din zile, am cumparat de la rusi un kilogram de linte, hotarand ca ala este meniul pt ziua respectiva.ta na na na…am luat ceapa, niste ardei, rosii, ma rog, cele trebuincioase, sa facem o mancarica buna buna (ziceam noi), chiar daca nimeni nu preparase vreodata linte.Eh, ca fasolea, este simplu- am hotarat. Asa ca dupa spalatul de rigoare, tot kilul ala a ajuns intr-o oala destul de maricica si noi foarte incantate si cu burtile compunand melodii care de care mai interesante, am asteptat..Ei, dragelor, pe masura ce trecea timpul, cratita se umplea vertiginos, da’ lintea numai fiarta nu era..si am schimbat cu o cratitoaie, am asteptaaaaaat, hop! -s-a umplut si aia.Am mai schimbat, dar dupa aia am impartit cantotatea in doua vase si tot tun era, desi ne facusem datoria, cum ziceam noi.Cert este ca ne-am plictisit de atata asteptat, verificat, incercat, am dat-o la o parte in stadiu final, (am zis noi) dar fara sa fie fiarta suficient, nu ne-am putut atinge de ea, era groaznica! - insa baietii (pe care i-am chemat cica sa ne repare o priza) au mancat si si-au mai luat si in camera, spre bucuria noastra, ca asta si vroiam: sa scapam de ea.Saracii de ei, erau, cred, mai nemancati decat noi, altfel nu-mi explic cum au “bagat” in ei asa o chestienecomestibila. Si s-au mai si bucurat! Eh, asta este “povestea lintei”, dar credeti-ma, dragelor, ca de atunci nu mi-a mai trebuit incercarea numarul doi.Am mai avut ceva tentative..in gand, ca am vazut in supermarket multe tipuri de linte, maro, rosu, verde, tot felul, dar: nu, multumesc.Probabil ca saraca linte are o modalitate prin care ajunge intr-un stadiu final, dar eu la ora aia nu o stiam si nici n-am mai fost curioasa de atunci. Gata, ca am ocupat deja prea mult spatiu. PS Bibi, stateam in Tudor Vladimirescu pe cand se intampla evenimentul:) Milia, vino sa te pup! [pup][pup]Sa ma supar? Pai doar n-am innebunit sa ma supar fara motiv, ba chiar am fost cu gura pana la urechi cand am vazut ce gagautza am fost![:)] Karinaaa, n-am sa ajung eu la ziua aia cu subiectul de care pomeneai.nu mi-as dori.dar: kilogramele care sunt ACUM in plus, Vreau sa le dau jos. Amai: felicitari pentru kilogramul pierdut si pentru cumintenie! Adriana, bine ca te-ai linistit cu gagalicea, dar uite ca tot ai mai avut ceva emotii cu febra aia! In rest, imi place mult sa aud ca nu mai vrei abateri!este exact ceea ce asteptam de la toata lumea:).Eh.. tu, de-acum stim: pretena la catarama cu mr Montignac, pai e corect? Karina:abia astept sa vad ce mananci azi la pranz, caa am eu o problema cu pranzurile tale care s-au cam subtiat. Bibi, o saptamana buna in ale sofatului, emotii putine si ..Monti mult!:) Ahaa, intre timp Karina s-a subtiat , pai veeezi? daca a mai aparut ceva mancare? de asta!!Ia sa pui mana sa papi, nu ardei cu rosii, ce sa spun, ce mai pranz!BRavo pt scazutul sub 53!!BRAVO! Hai ca fug, voi mai vorbiti, ca eu ma intorc si nu tac deloc! Andradutza [pup][pup][pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hopsieu] Buna,fetele,bine v-am gasit! Ma prezint la raport cu primul meu kilogram pierdut montignaceste(sper sa nu-mi fi facut cantarul vreo farsa,desi n-ar trebui,ca suntem cunostinte vechi). Mentionez ca am mancat foarte multi struguri,dar din cei ordinari,1001,aposi(dupa ploaie)si copti insuficient. Meniul meu de azi: dimineata:fulgi de grau germinat(cred ca asa se cheama cei produsi de Sano Vita);cafea nu beau de fel,asa ca nu mi-am batut capul pana acum cu alegerea unui indulcitor pranz:2 mere si dupa o ora ceva pieptisor de pui cu legume gatite la vasul roman seara:ciorbita de fasole verde dreasa cu smantana si din nou carnita de puiut. Astept urecheli daca sunt pe cale sa calc in strachini. [pup] Gabi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, felicitari pt. Kg-ul pierdut. Si eu am papat mai demult griu germinat, tot de la SanoVita si mi s-a spus ca n-ar fi permis. Eu tot am papat pina am terminat pachetul, dar pe urma am luat fulgi de secara (yac). Prinzul nu prea e corect, ca dupa cele 2 mere trebuia sa astepti minimum 2 ore (fetele o sa-ti spuna chiar 3-4) pina sa papi legumele cu pieptul de pui. Ce este vasul roman, ca eu habar nu am. Andrada, beton povestea. Va si vedeam cu zeci de oale fiebind lintea si baietii infulecind de zor...[:-)))] Multumesc, multumesc...[:X]. Si legat de prinzul meu: e asa un fel de a spune, ca de fapt eu pap ceva ca sa nu mi se faca foame pina acasa, ca de fapt prinzul meu e cind ajung acasa de la serviciu. Intotdeauna asa am papat, putintel la prinz, inainte papam cite un iaurt danone din acela cu Musli, dar avind zahar si fructe l-am taiat de pe lista. Daca as papa de prinz normal, seara n-as putea sa mai pap decit ceva salata sau fructe. Mie mi se pare important sa ai o masa gatita pe zi, bineinteles ca ideal ar fi sa fie la prinz, dar cum nu se poate bine si seara. In we, papam si noi ca oamenii, prinzul pe la 2-3 si seara in general doar fructe. Hai ca numai ai mult pina la top model, eu asa te vad deja !!! [pup] Karina [sofer] + Bogdanel [copil]
Nu traim ca sa mincam, ci mincam ca sa traim
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc,Karina,pentru raspuns.Cu graul germinat am stat si eu in cumpana destul de multa vreme.Il aveam deja in casa(mi-am rugat sotul sa-mi cumpere,el mi-a luat vreo 3-4 pungi ca sa nu faca prea multe curse si s-a cam bosumflat cand i-am zis ca nu cred ca-i permis).Nemultumirea lui si amintirea vaga a unui sfat de pe una alt site,care spunea,cu aproximatie:"fulgii de grau germinat,nu-i pot recomanda indeajuns de calduros..."(Monti)m-au determinat sa incerc.Acu`,drept ii ca nu mai gasesc textul cu pricina nici sa ma pici cu ceara.Poate am tradus eu gresit sau poate era in alt context... Cu merele,alta poveste.Le-am gasit dimineata pe birou.Nu 2,ci 6.Iar colegul meu de birou era foarte multumit ca mi-a facut o surpriza grozava cu merele ecologice culese de el de la margine de padure.Si daca a putut sa inteleaga ca nu mananc biscuiti(am vreo 2 pachete prin sertar din aceeasi sursa),cu merele nu m-am simtit in stare sa-i explic de ce nu le mananc.Asa ca am incercat un compromis :aplicarea regulilor privind mancarea fructelor dimineata,dar extrapolate la masa de pranz.[sm] Fac si eu apel la "englezoase":cum traduceti "bran cereals"? Multzumesc Gabi,ceva mai putin[grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andrada, este foarte super misto povestea lintei....[:D] imi aduce aminte de liceu cind faceam si eu tot felul de experiente culinare (pe o plita electrica minuscula sau la fierbator ) binenteles tot in camin....[:D][:D][:D] tu cind ai facut facultatea la iasi? ai prins mall-ul? sa vezi ce nebunie e acuma in tudor..... bibi [sofer]si [zana] cumplit de bronzata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry,am uitat sa explic ce e vasul roman.Poate ca il aveti acasa dar nu il cunoasteti sub denumirea asta.Este un vas ceramic prevazut cu capac in care se poate gati dietetic.Se pune vasul in apa timp de 15 minute,dupa care se asaza in el ingredientele dorite si se da la cuptor.Eu am gatit de multe ori amestecuri de legume asezonate cu condimentele de rigoare(de obicei puneam vegeta,dar am renuntat,are zahar in compozitie)si cu ceva carne sa-i dea gust(pui,vitel,purcel etc.)Cand carnea are ceva grasime,nu mai e nevoie de nimic.Fara sa pui vreo picatura de apa,le gasesti plutind in zeama(evident,intervine,totusi,umiditatea absorbita de vas).Ca sa se rumeneasca,in ultima parte a coacerii se poate scoate capacul.Am facut mancare de dovlecei alternand felii de dovlecei,rosii,ceapa(taiata solzisori),usturoi zdrobit si patrunjel,peste care am presarat interzisul delikat(asta era inainte de Monti).Daca as fi pus si 2-3 linguri de ulei,rezultatul m-ar fi multumit pe deplin.Cum faptul era deja consumat,am incercat sa compensez cu un mujdei frecat cu ulei.Si a mers,cat de cat.[papica] Daca sunteti interesate il puteti achizitiona cand mergeti la munte de la vanzatorii de produse tip artizanat confectionate din lemn,rachita,ceramica etc.Se vinde cu instructiunile de utilizare si cateva retete atasate. [pup] Gabi,ceva mai putin [grasa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...