Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

cum e sa nasti in CANADA?


Recommended Posts

[canada]eu urmeaza sa nasc in decembrie 2004 si abia astept,ca m-am plictisit de moarte,dar in acelasi timp mor de frica.Astia aici nu vor sa faca epidurala,ca cica nu au anesteziologist[V](de fapt au dar nu le convine sa tot stea dupa tine pana esti ready sa nasti.asa ca vreau sa stiu la ce sa ma astept din toate punctele de vedere[bang][gravi] aveti grija de voi si de ceilalti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Draga Roxanel... chiar unde locuiesti? Eu sunt din Toronto, am sa nasc in maxim 1 luna... si mie mi-au zis ca imi fac epiduriala, si mai ales daca vreau cezariana, imi fac si cezariana. Astept mai ulte detalii, si ma bucur ca ai deschis sb asta, ca si pe mine ma intereseaza. Sanatate si numai bine. Andreea[gravi], Doru si bebelina[copil] 33 saptamanai, DPN - 10 octombrie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nascut in Toronto, nu stiu peste ce medici ai dat tu, dar mie mi-au facut si epidurala (adica au incercat), apoi au trecut la anestezie totala, am avut cezariana. Eu nu am auzit asemenea motiv sa nu-ti faca ca nu au anesteziologist, si tu stai sa-i crezi? Nu ai de ce sa stai cu ei, daca nu-ti place cum te trateaza. Cum este sa nasti in Canada? Este bine, curat si esti tratat cu respect. Cum sa nu stea frate cu tine pana nasti? Eu chiar ma plictisisem de cate ori veneau si-mi luau tensiunea, temperatura, imi asezau pernele, samd? cauta-ti alt medic, iar daca-i prea tarziu, intra putin in ei. Sa auzim de bine! Garo Sanatate, ca-i mai buna ca toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum sa nu existe anesteologist intr-o maternitate? Dar pe-alea de fac cezariana cine le "adoarme"? Unde s-a mai pomenit maternitate fara anesteziologist? Esti sigura ca nasti intr-un spital? Eu am auzit numai pareri bune despre nascutul aici cu o singura exceptie: cienva care a nascut la Scarborough Hospital nu a fost foarte multumit... Dar in rest numai pareri bune: personalul te trateaza cu respect, sunt foarte atenti, nu te lasa nimeni de izbeliste pe-acolo. Plus ca ai o intreaga paleta de pain killer-si din care sa-ti alegi. "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] 30+ sapt DNP 31 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
buna, si eu am nascut in Canada, Montréal, acum 3 luni 1/2 si chiar mi se pare ciudat sa nu-ti faca epidurala! mie mi-au facut, am fost f bine ingrijita, singura problema lipsa medicului, care fugea intre 4 femei care nasteam, ea(medicul) era singura cu un rezident, si deci majoritatea timpului am fost cu o asistenta! sint convinsa ca daca venea medicul mai repede nasteam mai usor! nu ma mai chinuiam 4 ore sa imping, si nici nu mai asteptam dupa nastere 40 minute sa vina sa ma coase! dar e drept ca asistenta medicala mi-a fost in permanenta alaturi! curatenie f mare si profesionalism! am facut febra f mare si s-au ingrijorat ca m-au tinut in tratament pe toata perioada! la al 2-lea am sa cer ecografii mai dese(ai dreptul ) si voi cere chiar si optiunea unei cezariene!!! desi ei nu sint de acord nu au de ales daca ceri nu-ti pot refuza! si chiar ca ma intreb si eu cum de nu au anestezist?! dar la cele cu cezariana ce fac? in ce oras esti? numa bine! http://fr.pg.photos.yahoo.com/ph/sgflavia/album?.dir=/f878
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu locuiesc la Montreal( Laval) In vizita la spital ne-a spus ca: daca nasti in week-end sau noaptea , din cauza ca au un singur anestezist care deserveste intreg spitalul si care se poate gasi intr-o operatie mai importanta si de urgenta, sunt sanse sa ramai fara epidurala. Dar daca vrei sa o faci si are cine, iti este facuta. Din cate nasteri am auzit in zona cam toate au fost cu epidurala, mai putin in cazul in care pacienta a refuzat-o. Eu uremaza sa nasc in cateva zile si paote revin cu ceva povesti dupa.... Numai bine, Timea si bb Mara DPN 7 sept.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanel, acum am vazut ca esti in Chatam. Tot ce-i posibil sa nu aiba aia anestezist acolo. Dar de ce nu ceri sa nasti la un spital mai mare si care are anestezist, chiar daca trebuie sa nasti in alta localitate din apropiere. Distantele nu-s asa de mari incat sa nu le poti strbate in timp util. Plus ca odata intrata in travaliu, nu nasti in urmatoarea ora. Dureaza ceva pana ajungi sa nasti (asta in eventualitatea ca ti-ar fi frica sa nu nasti pe drum). "Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic" [gravi] in sapt. 34, DNP 31 oct.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da ,doctorul meu e intr-adevar putin cam old fashion,dar nici una dintre fete nu a avut epidurala,decat daca a avut cezariana.Anyway,barbatu-meu a zis ca eventual ma va duce in WINDSOR,ca e doar la 40 min de Chatham.Saracu' o sa-mi fie mila de el ,ca parca vad ca o sa freakout si el n-o sa stie ce sa zica ,ce sa faca...chiar daca el a mai trecut prin asta de cateva ori aveti grija de voi si de ceilalti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...