Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati lasa copilul in vacantza cu ex-ul?


Recommended Posts

va cer o parere, pentru ca la rindul meu mi s-a cerut sfatul si mi-e teama sa nu judec gresit:cumnata mea, divortata de sotz de 5 ani, fetitza lor(11 ani)locuieste cu mama; sotul pleaca in concediu la mare la 1 sept si doreste sa ia fetita cu el; acum, cumnata zice ca nu, ca nu are incredere, ca el nu s-ar descurca cu fata, ca i-e frica sa-i lase doar pe ei doi mai ales ca biata fetita s-a maturizat un pic luna trecuta( stiti voi, ciclul...are doar 11 ani biata); acum, eu o inteleg pe mama dar va intreb pe voi, ce vina are bietul copil, in fond e vacanta, dk tatal ei vrea sa o duca la mare nu ar fi in avantajul copilului? astept parerile Dvs ladies, voi, mamelor din lumea intreaga, ce ati face?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
noi sintem divortati de 2-3 luni.s-a pus si la noi in timpul procesului aceasta problema dar : 1.fetita mea are 3 ani 2.in ultimii 2 ani ea l-a vazut(in sensul de jucat, mincat,iesit in oras,dormit samd)pe tatal ei de foarte putine ori 3.am cerut o evaluare psihologica a ei si cei de acolo au ajuns la concluzia ca nu este indicata separarea ei de mine cu atit mai mult cu cit tatal nu s-a implicat pina acum in cresterea ei prea mult 4.instanta a hotarit ca dreptul de vizita al tatalui este din doua in doua saptamini la noi (mine si andreea)acasa (eu personal sint de acord sa vina sa o vada,sa se joace si sa se "apropie " de ea oricind dar in prezenta mea si in spatiul familiar ei) avind in vedere acestea:nu, eu nu sint de acord cu acest lucru! IN CAZUL NOSTRU! exista insa particularitati in fiecare familie sau ex familie. in functie de relatia fetitei cu tatal ,de cit de mult o cunoaste si ii cunoaste trairile fetitei ,nu in ultimul rind de hotarirea instantei se ajunge la o intelegere intre parinti ! primordial dupa parerea mea este sa se tina cont de copil, de dorintele lui si de ce ar pute cistiga sau pierde din aceasta experienta! asta ar fi raspunsul meu la intrebare. mama si tatal indiferent de "clinciurile" dintre ei trebuie sa vada ce-i mai bine pentru copil si pentru dezvoltarea lui armonioasa! va pupacim cu drag, andreea si eu ps. sper ca v-am fost de un cit de mic ajutor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu l-as lasa pe Cosmin( 4 ani si 3 luni)cu taica-su.stiu ca este un iresponsabil i da sa manance numai prostii si nu are grija de el.plus si cu asta trebuia sa incep bea destul de mult.poate mai tarziu,cand va fi mai mare ma mai gandesc dar acum este exclus.uneori il mai duce la parintii lui la curte,il las ca fosta mea cumnata are si ea un baietel si se joaca impreuna.dar tot stau cu grija pana vine acasa.odata a venit cu masina sa-l ia pe Cosmin si era atat de beat incat nu stiu cum a ajuns pana la noi acsa.normal ca l-am dat afara pe usa.mi-a strigat ca ma da in judecata si ca cere ore de vizita.nu vamai zic ce i-am spus. toate bune va doresc, Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am o fetita in varsta de 11 ani, cu care am ramas singura de cand draga de ea avea 4 ani. De atunci in fiecare vara petrece cu el in vacanta cam o luna. La inceput (pana la 8 ani)mergeau la mama lui in alta localitate, sau pe la alte neamuri de-a lui. Am considerat ca este normal pentru ea sa tina legatura cu bunica si neamurile din partea lui, in fond sunt din acelasi singe. In felul asta am accentuat ceea ce i-am spus de la divort mereu, ca tatal ei PE MINE nu m-a mai vrut nu pe ea.E bine copilul sa stie ca are un tata, chiar daca acesta nu locuieste cu noi. In ultimii 4 ani, fiindca el a plecat din tara, in fiecare vara vine si o plimba prin cele mai minunate locuri din lume (Disneyland Paris, Grecia, Litoral Turcia)locuri unde sincera sa fiu nu cred ca eu mi-as permite curand sa o duc. Nu am dreptul sa-i iau fetei mele sansa de a vizita lumea doar fiindca pe mine m-a parasit taica-su pentru alta. In schimb am observat ca de cand nu mai locuieste cu noi, a realizat ce a pierdut prin divort, din punct de vedere a copilului vorbind.Eu cred ca a inceput sa o iubesca abia cand a realizat ca a pierdut-o din vina lui, sentiment care s-ar putea sa-l apese destul de tare. mama lui Delia si Bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melina34, se intampla atat de multe in lume, ca ma inspaimant. Eu una m-as gandi bine, si nu cred ca ash face-o cu draga inima in locul ei, doar ei doi intr-o camera o saptamana intreaga. Depinde shi de barbat, majoritatea barbatzilor sunt ok si nu s-ar intampla nimic necurat, dar mai sunt si nebuni. Paul are nevoie de noi: http://www.ana-design.ch/paul/paul.htm "Daca dragoste nu e, nimic nu e".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aveti dreptate cand spuneti ca depinde mult si de felul de a fi a barbatului.Cred ca fiecare dintre noi stie cu ce gen de barbat a avut de-a face si daca se poate sau nu sa ai incredere in el. Daca "fostul" meu ar fi fost "fan" al alcoolului sau al cluburilor de noapte,ori un iresponsabil, fiti sigure ca nu as fi lasat fata cu el. Adevarul e ca mereu a fost cineva cu ei, ori mama lui ori actuala lui sotie care este o dulcica si se poarta f.frumos cu fetita mea. (cred ca o numesc "dulcica" fiindca mi-e mila de ea ca idiotul se poarta cu ea la fel de urat cum se purta si cu mine.) mama lui Delia si Bebe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dee-Dee subscriu intru totul postarilor tale. Copilul are dreptul de a avea un tata. Tata are dreptul sa se bucure si sa ofere bucurie copilului sau. Nu e vina copilului ca la un moment dat a aparut o..."nepotrivire de caracter" intre cei doi parinti ai sai. Nu e firesc sa distugi imaginea tatalui in ochii copilului, nu ii faci un bine, dimpotriva ii faci ft rau. Cat despre integritatea psihica a tatalui asta se poate depista... pe de o parte cum ziceai, Dee-Dee, fiecare stie cine e omul cu care a trait, apucaturi din astea nu sunt usor de ascuns... si apoi poti solicita un test psihologic inainte de a-i incredinta copilul. Ma rog... nu toti ex-ii sau toate ex-ele sunt niste nemernici. Si in nici un caz nu cred ca trebuie sa bagi fata la idei. Poti avea discutii cu privire la riscul de a se intampla ceva in general, dar nu referitor la tatal ei pt ca o poate traumatiza... Eu zic ca e nedrept sa nu lase copilul in vacanta cu tatal sau. Denisa si bebica din burtica - 27 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc fetelor,voi urmari in continuare opiniile voastre;de altfel, descopar tot felul de grozavii citindu-va, nici macar nu ma gindisem k s-ar putea intimpla ceva necurat intre tata si fiica,mi s-ar parea monstruos(si totusi, dk citesti ziarele...) in egala masura, e atit de riscant totusi sa ai incredere in ei, ma repet acum, cum oare s-ar descurca un barbat singur cu un copil, in vacantza?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Potrivit Codului familiei si Legii copilului, copilul are dreptul sa aibe relatii cu ambii parinti, chiar daca parintii sunt divortati. Daca nu ii vei permite sa mearga in vacante cu copilul, sotul tau se poate adresa instantei pentru a stabili un program de vizite si vacante. Asa ca eu cred ca dorinta lui de a fi impreuna cu copilul este laudabila daca este suficient de responsabil. Spun asta mai ales din persepctiva unui copil care a crescut intr-o familie despartita si nu a prea avut legaturi cu tatal. Nadina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...