Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati lasa copilul in vacantza cu ex-ul?


Recommended Posts

si eu sunt pentru pastrarea unor legaturi cat mai stranse cu tatal. Orice minut petrecut cu tatal e un castig enorm pentru copil( aici vorbim de tatici normali, nu degenerati). Ce nu inteleg eu este de ce i se pare mamei ca e asa greu sa ai grija de un copil de 11 ani. Stie sa vorbeasca, stie sa manance si sa se imbrace singur, chiar nu inteleg cam ce studii si pregatire trebuie sa ai ca sa ingrijesti un copil asa de mare?!? Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
nu cred ca i se pare greu sa ai grija de un copil de 11 ani!oricum sint sigura ca multe dintre noi sint MAI MULT DECIT CONVINSE ca asa ca noi nimeni pe lume nu stie sa aiba grija de puiuti(indiferent de virsta lor) problema se pune altfel:intre cei doi se creaza tot felul de conflicte(nu vreau sa intru in detalii aici)in urma carora (de cele mai multe ori copilul e folosit ca razbunare). poate exagerez dar asta-i ce cred eu! am o prietena in canada care are doua fete!un tata super, iubitor ...tot tacimul se strica relatia dintre ei,el hotaraste sa plece(nu discut problema lor ci impactul asupra copiilor) brusc in ochii ei el nu mai prezinta de loc incredere,nu vrea sa lase fetele deloc la el sau cu el,doar daca este si ea(6 si 9 ani) singura si ea imi da o explicatie asemanatoare cu a mea:nu pot sa vad cum ele se aporopie tot mai mult de el si se indeparteaza de mine!e usor sa fi parinte de weekend ,sa fi tolerant si bun doua zile sau o saptamina maxim ! pe cind cel care este mereu cu ele trebuie sa fie si sever si mai dur uneori! asta-i teama cel mai des intilnita! exclud din start posibilitatea unor ACCIDENTE GENETICE de aniomale in piele de om care sa atenteze la proprii copii...... cam asta cred si am vazut eu ps.sper ca am fost destul de clara! va pupacim cu drag , andreea si eu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

melina, prietena ta foloseste fetita si dragostea ei pentru ea ca pe o arma imoptriva sotului. Cu nimic probabil nu il poate rani mai tare decat tinand-o cat mai departe de el. La 11 ani fetita e in stare sa isi poarte singura de grija, daramite daca mai e si tatal cu ea. Deci asta e un pretext. Teama ca el si-ar putea agresa copilul nu mi se pare justificata decat daca tatal are ceva antecedente: e violent, bea, a abuzat vreodata de mama fetitei. Cui ii mai pasa ca fetita are nevoie de el? Prietena ta ar trebui sa stie ca dragostea unui tata fata de fetita lui, felul in care se topesc ei dupa printesele lor, felul in care recepteaza sentimentele neconditionate ale tatalui ii dau valoare fetitei pentru toata viata. O fetita care se oglideste in iubirea tatalui are mai tarziu o relatie corecta cu barbatii. Si nu o sa ii poata reprosa niciodata mamei ca a lipsit-o de ceva atat de important cum e propriul tata. D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nadina
Potrivit Codului familiei si Legii copilului, copilul are dreptul sa aibe relatii cu ambii parinti, chiar daca parintii sunt divortati. Daca nu ii vei permite sa mearga in vacante cu copilul, sotul tau se poate adresa instantei pentru a stabili un program de vizite si vacante. Asa ca eu cred ca dorinta lui de a fi impreuna cu copilul este laudabila daca este suficient de responsabil. Spun asta mai ales din persepctiva unui copil care a crescut intr-o familie despartita si nu a prea avut legaturi cu tatal. Nadina
Nadina, cati parinti si copii in Romania cunosc continutul Codului Familiei si Legii Copilului??? Cum se face propagarea in forma simpla, la indemana oricui a drepturilor si indatoririlor elementare a membrilor unei familii??? Trebuie sa fim cu totii absolventi de drept ca sa le cunoastem?? Trebuie sa apelam permanent la avocatul familiei pt consultanta in domeniu??? Cum suntem educati sa stim ce se face si ce nu se face intr-o familie normala??? Se face vreo pregatire a tinerilor casatoriti (inainte de casatorie) fie ea si doar formala cu privire la indatoririle lor??? Daca nu, pt ca am un puternic sentiment ca nu se prea face nimic in sensul acesta... ce organizatie s-ar putea implica in mod eficient sub acest aspect? Ar putea DC initia un astfel de proiect?? Imi cer scuze, poate sunt prea insistenta , pt ca am mai facut acest apel si pe un alt subiect, dar parca prea se merge pe reguli "dupa ureche" sau pe instincte care nu intotdeauna sunt in acord cu ceea ce se cheama "limitele normalului" si cred ca a ne limita numai la a blama parintii denaturati nu este sufcient.E clar ca acesti parinti au nevoie de ajutor... ca sunt bolnavi sau/si needucati pt rolul de parinte. Pentru o familie mai sanatoasa! Denisa si bebica din burtica - 27 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi suntem la parinti trei fete.si trebuie sa recunosc ca toate am avut cu tata o relatie speciala.cu tata am avut toate discutiile intime pe care o fata le are la un moment dat cu mama.noi la tata mergeam sa ii spunem ca ne-a venit ciclu, ca ne trebuiesc tampoane.sor-mea cea mica si-a dorit ani multi"sa se martite cu tata".este adevarat ca tatii isi au rolul lor in cresterea armonioasa a copiilor.dak este un parinte care consideri ca e responsabil fa-o cu toata inima.fata are nevoie de el in aceeasi masura in care are nevoie de tine. doamne iti multumesc ptr ce ne-ai dat,ptr ce ne-ai luat si ptr ce ne-ai lasat.amin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am citit si rascitit subictul... personal nu as las-o pe Alexa cu taica-su pe undeva pana nu stie ea sa puna mana pe telefon sa ma sune, sa stie ce are voie si ce nu, sa aiba acel mic instinct de aparare. Daca are astea, da as lasa-o, cu inima indoita, dar as las-o sa se duca cu el in vacantza, desi, sunt slabe sanse sa se intample asa ceva vreodata. Cred ca 11 ani este o varsta la care stie sa faca deja toate astea, daca nu sete un om care bea, care are discernamant sa asculte copilul cand spune "ma doare burta", pleca cu lista intocmite de la mama ce are voie sa pape ce nu, medicamente, haine adecvate si au si telefon sa fie contactati, eu zic ca poate sa incerce. Dar ea vrea? vrea sa plece cu tatal ei? Ce spune ea? Freia si [copil] Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragelor, va multumesc, parca am fi surori; cel mai important mi se pare ca si voi avind copii, va puteti pune in situatie si imi spuneti punctele voastre de vedere; apreciez raspunsul tau descintec, dar si pe al lui puffy; mariagi:m-ai lasat statuie, zau, omul asta e un pericol public, tzine copilul ascuns te rog! in rest ce sa va mai spun, fetita stia despre vacantza, vroia sa mearga desigur,vom vedea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Acesta este un subiect delicat, iti trebuie mult curaj sa actionezi cum trebuie. De multe ori ne gandim la binele copilului si asa am facut si eu cand am lasat copiii in vacanta cu ex-ul. Uitam, insa, ca de cele mai multe ori nu aflam ce se intampla acolo unde copiii isi petrec cateva zile fara noi, cele care suntem mereu cu ochi-n patru ca lor, copiilor, sa le fie bine. Si eu am crezut ca nu e bine sa tin copiii departe de ex-ul, am avut sentimente dintre cele mai nobile privind legatura din copii si tatal lor. Doar ca a aparut elementul surpriza, nevasta ex-ului. Au trebuit sa treaca 4 ani ca sa aflu ca dna fumeaza in masina cand sunt si copiii (noi suntem nefumatori), ca sta langa ei la calculator, fumeaza si bea si le da indicatii cum sa joace "de ce-ai construit acolo?", ii incurajeaza la jocuri periculoase cum ar fi sa se atarne pe bara cu capul in jos - la un moment dat bara s-a rupt, ii umileste de fata cu ceilalti copii - coboara in fata blocului si le arata cum sa joace baschet, il ameninta pe ex-ul de fata cu copiii "daca le mai cumperi ceva, zbori afara", ii trimite pe copii sa-i cumpere tigari si bautura - bere cu naveta, toate astea cu acordul ex-ului. Atitudinea asta cum se numeste? Anul asta am refuzat categoric sa mai las copiii la tatal lor si nici o actiune judecatoreasca nu ma va face sa ma razgandesc. In caz ca le trece prin cap sa ma infurie mai mult decat au facut-o si sa ma poarte prin tribunale. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Craciunitza, m-ai lasat cu gura cascata! Da nu inteleg cum tatal permite asa ceva sau " SPUNE-MI CU CINE TE INSOTESTI CA SA-TI SPUN CINE ESTI!?" Fii cu ochii in patru si ai grija. Nu sunt in situatia asta si nici nu-mi doresc vreodata, dar am fost in aceeasi situatie cind eram copil. Mama nu numai ca ne-a lasat intotdeauna in vacanta cu tata dar de cite ori faceam cite o trasnaie convoca Consiliu de Familie, adica pe tata si chiar se implica ca si cind ar fi fost acasa. Depinde de mama, numai de ea. Adivio&Ioana-nazdravana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...