Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

V-ati lasa copilul in vacantza cu ex-ul?


Recommended Posts

Dragele mele, Si eu sunt divortata si am un baiat de 9 ani. Recunosc ca si mie mi se strange inima de cate ori pleaca cu tatal lui in "vacante"-un weekend sau doua pe an, dar Radu e atat de fericit incat toate "prostiile pe care le mananca" si tonele de cola pe care le bea [alcool], chiar si bancurile deocheate pe care le spune dupa aceste "vacante", devin "detalii neimportante". In plus fiti sigure ca fiecare copil are o scala de valori si vor aprecia daca "merita sau nu efortul".[cool] Daca se va simti rau, iti va spune si nu mai pleaca EA alta data, dar e decizia EI. Dar tu, ca mama, nu ai dreptul sa ii interzici copilului SA AIBA UN TATA (cu exceptia cazului in care stii sigur ca e un degenerat sau un betiv sau un agresiv). pentru ca oameni buni exista
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Copiii si-au rugat tatal sa mearga doar ei pe munte, cu cortul, ca baietii. Tatal a incercat sa le impuna si prezenta nevestei, motiv pentru care n-au mai plecat nicaieri. Cand nu stii sa gasesti calea spre inima puiului tau, cand nu suni la sarbatori importante si cand trimiti un cadou la mijlocul anului cu specificatia "pentru Craciun, pentru ziua ta si pentru premiul de la sfarsitul anului", cand ceilalti copii ti se par mai frumosi, mai destepti si mai educati decat al tau, nu esti tata, esti o intamplare. Iar copiii sunt cei mai corecti judecatori. N-am sa incerc niciodata sa-i fortez sa-si viziteze tatal. care nu este nici violent, nici betiv. Nu sunt astea cele mai mari nenorociri. Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Dena
quote:
Originally posted by nadina
Potrivit Codului familiei si Legii copilului, copilul are dreptul sa aibe relatii cu ambii parinti, chiar daca parintii sunt divortati. Daca nu ii vei permite sa mearga in vacante cu copilul, sotul tau se poate adresa instantei pentru a stabili un program de vizite si vacante. Asa ca eu cred ca dorinta lui de a fi impreuna cu copilul este laudabila daca este suficient de responsabil. Spun asta mai ales din persepctiva unui copil care a crescut intr-o familie despartita si nu a prea avut legaturi cu tatal. Nadina
Nadina, cati parinti si copii in Romania cunosc continutul Codului Familiei si Legii Copilului??? Cum se face propagarea in forma simpla, la indemana oricui a drepturilor si indatoririlor elementare a membrilor unei familii??? Trebuie sa fim cu totii absolventi de drept ca sa le cunoastem?? Trebuie sa apelam permanent la avocatul familiei pt consultanta in domeniu??? Cum suntem educati sa stim ce se face si ce nu se face intr-o familie normala??? Se face vreo pregatire a tinerilor casatoriti (inainte de casatorie) fie ea si doar formala cu privire la indatoririle lor??? Daca nu, pt ca am un puternic sentiment ca nu se prea face nimic in sensul acesta... ce organizatie s-ar putea implica in mod eficient sub acest aspect? Ar putea DC initia un astfel de proiect?? Imi cer scuze, poate sunt prea insistenta , pt ca am mai facut acest apel si pe un alt subiect, dar parca prea se merge pe reguli "dupa ureche" sau pe instincte care nu intotdeauna sunt in acord cu ceea ce se cheama "limitele normalului" si cred ca a ne limita numai la a blama parintii denaturati nu este sufcient.E clar ca acesti parinti au nevoie de ajutor... ca sunt bolnavi sau/si needucati pt rolul de parinte. Pentru o familie mai sanatoasa! Denisa si bebica din burtica - 27 sapt. "Nu ai pierdut daca ai cazut. Vei fi invins cu adevarat daca nu te ridici." G.Funakoshi
Buna dragele mele, in primul rand vreau sa imi cer scuze fata de melina34 deoarece nu am citit cu foarte mare atentie mesajul ei si am crezut ca este vorba de ea si fetita ei. Apoi Denisa, din cate stiu eu nu se face mare lucru in sensul pregatirii persoanelor care intra intr-o familie. Mai sunt din cand in cand niste campanii impotriva violentei domestice si cam atat. Probabil ca exista fundatii care se ocupa cu consiliere in domeniu. In plus, parintii interesati pot consulta legile ca sunt publice si pot adresa intrebari pe forumul DC, ca de-aia are membri juristi:)) Ideea ta e buna, sa vedem daca se va concretiza. Nadina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu personal nu l-as lasa pe Danut in vacanta cu taica-sau... deocamdata, pt ca nu are nici 3 ani, iar taica-sau pana acum nu s-a implicat prea mult in educatia si cresterea copilului, nu stie ce mananca, ce-i place, ce desene animate ii plac, cand trebuie sa doarma... nu a stat nici macar o zi (de dimineata pana seara) cu copilul, iar atunci cand ramanea pt cateva ore, maxim 4, era fff atent la TV (filme de groaza, cu batai etc.) si evident nu avea timp sa se joace cu copilul, sa-i citeasca ceva... in plus, cum a zis si Freia, atata timp cat copilul nu stie sa se apere singur, sa puna mana pe telefon si sa sune in caz de pericol sau necesitate nici vb nu poate fi de o vacanta in 2 asta deocamdata am zis, pt ca nu stiu cum va evolua relatia lor in viitor, acum nu au nici un fel de relatie, taica-sau vine din an in pasti, ultima data a stat aici 4 zile, dar cu copilul numai 1 ora, nu suna sa vb cu el, nu se intereseaza la care gradinita merge, ce face acolo, cum au fost primele zile la gradinita, cat costa la urma urmei gradinita, daca avem bani... dar ce vb eu despre relatia lui cu copilul, cand maica-sa e pe patul de moarte si lui nici ca-i pasa... asa ca fiecare caz e deosebit si trebuie tratat in parte... in cazul ns., stiu ca taica-sau ii face mult rau lui Danut, psihic si emotional vb, pt ca ori de cate ori vine, nu-mi mai recunosc copilul cateva zile: e isteric, plange ca taica-sau a plecat si nu vrea sa vada pe nimeni, nu vrea sa se joace... din acest motiv as prefera sa nu mai vina niciodata, dar pana la urma tot Danut va hotari ce atitudine va lua atunci cand va mai creste si va intelege situatia Cu drag, Dana, mamica lui [copil] Danutz Poze>:http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Povestea+de+Craciun&mid=1214&cid=3759 http://www.yamafoto.com/?ref=6599 http://www.yamafoto.com/?ref=14353 http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Danza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetita mea cea mare e inca la tatal ei in vacanta. O "impartim" cate 2 weekend-uri pe luna, jumatati de vacante si sarbatori(Craciun si Paste). Totdeauna am pus in fata dorinta fetei, desi pleaca stiind ca "asa trebuie". Dar cand o sun sa vad ce face, imi raspunde ca foarte bine. Cand vine de acolo, il recunosc in comportamentul ei pe fostul meu sot, nervoasa si trantind totul, convinsa ca numai ea le stie pe toate. Iar munca noastra(a mea si a actualului sot) se duce de rapa dupa alte 2 saptamani, cand iar urmeaza un weekend la tatal ei. Actuala partenera, ca nu e sotie, a fost catalogata de cei apropiati "sub standard", dar se poarta bine cu fetita. De fapt ea duce tot greul, tatal nu face nimic, ea o spala, ii da sa manance, merg la filme si la prietene de-ale ei. Nu eu am pus-o, asa ca nu ma simt datoare cu nimic... Fetitei ii e frica de tatal ei, daca o rog sa il intrebe ceva, legat de programul ei acolo, imi raspunde:"vorbeste tu te rog, ca stii cum e el, striga la mine si se supara...". Plus toate povestile si barfele despre mine pe care i le toarna fetitei familia ex-ului si chiar tatal ei. Cu toate astea, programul de mers la tatal ei l-am respectat, din dorinta de a-l cunoaste, de a stii cine e el cu adevarat, sa nu-mi reproseze mai tarziu ca m-am despartit de el fara nici un motiv, ca tatal ei e cel mai bun din lume. Pentru ca va creste si va veni vremea cand va putea sa judece singura (de fapt chiar o face) cat de "bun" e tatal ei. Am incredere in ea si sunt convinsa ca desi sufera uneori, isi va da seama ca a fost mai bine asa. Melina34, cred ca nu mai trebuie sa-ti recomand parerea mea. Copiii cresc asa repede...doar daca nu e violent sau betiv, sau Doamne fereste...pervers, asa cum indraznea cineva sa spuna mai sus. [mamica]Mihaela,[hop] Diana(22 nov 1996) si[copil]Silvia(10 sept 2003) http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 http://community.webshots.com/user/mihaelas_20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca aveti incredere ca tatal are grija de ea,o supravegheaza si nu e un iresponsabil,de ce sa nu mearga. Daca nu aveti motive solide sa il refuzati,lasati fata sa mearga cu el.Va fi in folosul tuturor. Melina iti spun ceva din experienta mea personala. Ex-ul meu nu a fost si nu este un tata exemplar,dar am fost si sunt convinsa ca nu i-ar face niciodata ceva murdar fetei. Noi am divortat cand ea abia trecuse de varsta de 10 ani. Cand fetita noastra avea 11 ani si el (ex-ul)avea o noua prietena,a vrut sa le duca la mare pe amandoua. Eu auzisem de prietena asta a lui ca ar fata de treaba...doar ca e prea indragostita sa stie cu cine are de-a face. Si am lasat fetita cu ei la mare. Sa nu va spun ca fata mea la doua zile dupa ce a ajuns acolo,i-a venit ciclul pt prima data. S-a dus la taica-sau sa-i ceara bani de tampoane,a facut tot ce am instruit-o sa fac in ocazia evenimentului si totul a fost ok. Mi-a spus doar cand a ajuns acasa ca la mare i-a venit ciclul . Tatal ei o lasa mai tot timpul in grija unor familii cu care aveau cazare impreuna. Fata a venit foarte dezamagita de comportamentul tatalui,zice ca a stat foarte putin timp impreuna cu ea si uneori il vedea doar seara cand el se asigura daca ea a mancat si e sanatoasa. Fetita mea mi-a mai povestit ca s-a simtit in siguranta cu tantile alea din vecini si cu fetele lor si de-aia nu mi-a spus ca tata lipseste. Dar daca ar fi fost in cel mai mic pericol mi-ar fi zis imediat. M-am infuriat pe el si cand sa-i reprosez fetei mele ca mi-a ascuns tot adevarul atunci cand vorbeam la telefon,mi-a zis:"am asteptat pana in ultima zi de vacanta sperand ca macar o zi va sta cu mine". M-a dezarmat total,stiam ca o doare ,ca e dezamagita sa descopere ca de fapt tatal a luat-o la mare doar ca sa se faleasca apoi cu acest lucru. M-a durut foarte mult durerea ei,dar tot a iesit ceva bun din asta: -a cunoscut cine este tatal ei fara sa-i spun eu,fara sa-i fi spus eu vreodata taica-tau e asa si pe dincolo, -si ce e mai important,a stiut sa recunoasca si sa judece ca nu e in pericol(supravegheata fiind de Tanti din vecini cu fetele ei). Sincer n-am crezut nici eu ca ex-ul meu va fi atat de insensibil(ca sa ma exprim elegant)fata de copil. Dar am stiut din start ca fata se descurca si ca nu mi-ar ascunde lucruri grave.Doar am educat-o eu. Am iertat-o ca nu mi-a spus tot adevarul la telefon...doar stiam ca s-a agatat de speranta ca tatal ei ii va da atentie...macar in ultima zi. Dar nici o clipa nu a fost in pericol...am aflat mai tarziu...El platise ca fata sa fie supravegheata!!!! Acum a aflat cat a pierdut...nu o vede de trei ani.Si in orice caz,nu pt ca il impiedic eu.Acum nu mai vrea ea sa-l vada.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-as lasa-o pe Mara cu ex-ul avind in vedere ca nu a petrecut nici macar o zi cu ea, sau ca nu i-a dat in viata lui sa manince, de exemplu, o singura data... Si mai iau in calcul ca dl prefera sa mearga oriunde cu cortul- ca doar e mai ieftin! Cind mai creste, probabil ca vom reanaliza aspectul
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta, pentru ca am refuzat sa las copiii la el, tatal copiilor mei a refuzat sa trimita bani pentru cumparaturile de inceput de an, frumos nu? Si-asa le trimitea infim de putin fata de nevoile copiilor, acum nu le mai trimite nici atat. Foarte interesanta dragostea asta care se masoara in bani! Nu certati copiii cand viseaza!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...