Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Care ati fost in vizita, in Roma? Imi puteti spune, va rog, cum a fost, ce-ati vizitat, ca v-a placut, unde ati fost cazati (hotel ** sau max. ***), eventual preturi (daca ati fost, altfel banuiesc ca se gasesc pe net link-uri, dar ma intereseaza mai ales pareri de la fata locului). Multumesc! Nico. _______ "An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns
In Roma ce sa-ti zic, este DE VIS. Eu am mers anul trecut, in noiembrie - decembrie, am avut o vreme absolut superba , nici cald , nici frig, numai 15-20 de grade Celsius tot sejurul. N-am vazut un fir de ploaie. Sa-ti zic pe unde am fost. In Roma : la Colloseum, 10 euro intrarea (realmente mi s-a taiat rasuflarea cand am intrat inauntru), la biserica San Pietro in Vincoli (acolo e Moise al lui Michelangelo - e superb !)- se afla intre Colloseum si gara centrala a Romei (Statione Termini),se ajunge de pe Via Cavour, in Forumul Roman, la Palatin (atentie ! cu biletul de la Colloseum poti vizita si Palatinul in intervalul a 24 de ore, altfel platesti din nou 10 euro ), la Columna lui Traian si Mercati Traianei, 6 euro (pietele lui Traian), la Fontana di Trevi (sculptata de Gianlorenzo Bellini), la Pantheon (cel mai bine conservat monument antic din intreaga Roma), unde se afla mormintele lui Rafael si al lui Vittorio Emmanuele- Padre dela Patria, la muzeul Capitolin, 11 euro, parca (acolo se afla lupoaica cu Romulus si Remus) aflat in piata del Campidoglio al carei arhitect a fost Michelangelo, la Villa Borghese si parcul Pincio, la Boca de la Verita, se afla in basilica Santa Maria in Cosmedin la Termele lui Caracalla (4 euro, parca ) si Circo Massimo, la palatul Quirinale (asta e Cotroceniul lor), la mausoleul imparatului Hadrian numit Castelul Sant Angelo, 5 euro... si intr-o multime de alte piete cu fantani minunate si obeliscuri furate de romani din Egiptul antic (ex. piata Navonna cu fontana celor patru rauri sculptata de Bellini, piata Venetia cu monumentul lui Vittorio Emanuele al II-lea Intregitorul Italiei, piata dela Republica, piata di Spagna cu biserica Trinita dei Monti, piata del Popolo de unde se urca spre parcul Villei Borghese), biserici de pe la 1200 si din timpul Renasterii cu fresce ale tuturor marilor pictori italieni (Tintoretto, Rafael, Perugino, Carravagio,Tizian, etc), si m-am plimbat in parcuri cu palmieri, pini mediteraneeni si chiparosi. La Vatican: am vizitat in 5 ore muzeul Vatican, 10 euro (cu sala hartilor, camerele lui Rafael, Capela Sixtina), gradinile Vaticanului, catedrala San Pietro (unde se afla Pieta a lui Michelangelo) si am urcat 300 de trepte pana sus in cupola catedralei de unde se vede Roma exceptional si panoramic (daca urci cu liftul in cupola costa 3 euro). Urmatoarele locuri de vizitat sunt gratis, n-o sa te coste nimic : Forumul Roman Pantheon-ul Belvedere de pe Pincio, Granicolo si Capitolin Fontana di Trevi Bocca della Verità, din basilica Santa Maria in Cosmedin Basilica sf. Petru de la Vatican Orice biserica din Roma - iti recomand urmatoarele: San Giovanni in Laterano, San Paolo Fuori le Muri, Santa Maria Maggiore. Capela Sixtina si Muzeul Vatican - sunt gratis in ultima duminica a fiecarei luni Plimbarea prin parcurile Villei Borghese sau Villei Pamphilj Daca vrei sa vezi ceva ciudat si absolut unic in lume si nu ti-e frica de scheleti mergi pe Via Venetto la nr. 27 (statia de metrou Barberini) si intra la Biserica Santa Maria Immacolata unde alaturi se afla Cripta Capucinilor (sau cimitirul Capucinilor). Este un loc infiorator, unde ai sa vezi adunate la un loc si aranjate in diferite modele, in 6 incaperi, oasele a 4000 de calugari capucini. E ceva foarte straniu, pe mine m-a impresionat f. tare . Intrarea nu e cu bilet in cripta , ci sub forma unei donatii (eu am dat 3 euro). In ceea ce priveste transportul iti recomand cu caldura metroul (exista 2 mari linii A si B), ia-ti o harta care sa aiba figurate liniile de metrou si obiectivele turistice (se gasesc peste tot)si te vei descurca f. bine. Toate marile piete si obiective turistice sunt in apropierea unei statii de metrou. Eu am avut cartela saptamanala (Carta Integrata Settimanale - merge pe orice mijloc de transport)si a costat 16 euro. Daca vrei sa te distrezi bine de tot si sa te pui in tema cu istoria Romei , du-te la Time Elevator (liftul timpului). Este un spectacol care dureaza 45 de minute si se tine intr-o sala ca de cinema aflata pe Via dei Sisti Apostoli. Te asezi pe un scaun dintr-ala cu bara in fata ca in parcurile de distractii, cu casti pe urechi, si in timp ce in fata ta pe un ecran panoramic se desfasoara un film cu istoria Romei din antichitate si pana in zilele noastre, se misca scaunul cu tine. E super-cool ! Straduta asta unde se afla Time Elevator se desprinde din Via del Corso (care e cea mai mare strada comerciala a Romei, cu magazinul universal Rinascente si care uneste piata Venetia cu piata di Spagna). Eu am avut reducere 50% pt. spectacol(integral biletul costa 11 euro) pt. ca aveam cartela saptamanala pt. transportul in comun la mine si am aratat-o cand am cumparat bilet. In fine , daca vrei sa mergi la shopping la magazine "de firma", dintr-alea suparate cu preturi cu multe zero-uri, mergi pe Via Condotti (care uneste piata del Popolo cu piata di Spagna)unde se afla boutique-uri ale tuturor marilor designeri italieni : D&G, Armani, Missoni, Max Mara, Versace, etc. In ceea ce priveste partea culinara, tot ce e de mancare e delicios la italieni : pizza, spaghetele , inghetata, etc. Eu am mancat in general in restaurantele din Trastevere (asta e un cartier al Romei, cu multe-multe Trattorie si Ristorante), ai de unde alege , oferta de carciumi e f. bogata. In concluzie, Roma este un oras absolut superb, merita sa stai cel putin 2 sapt. si sa ai bani multi la tine ca e scump (comparativ cu alte capitale ale Europei) iar tentatiile sunt peste tot. Iti doresc sejur placut si vreme buna la Roma ! P.S. Cu cazarea n-am cum sa te ajut cu info pt. ca nu am stat la hotel Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat pe pagina ta personala si tre' sa-ti spun ca mi-a placut tare mult. Si pt. ca am vazut ca esti din Hateg si ai poze in Yellowstone-ul Romaniei[:D], te invit sa vezi albumul meu cu poze din Retezat la adresa de mai jos : http://photos.yahoo.com/florea_tatiana111 Te pup, ai o familie tare simpatica (cel putin din poze asa pare )! Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[hia] Ce de informatii... nu ma asteptam nici din greseala sa primesc asa multe... Iti multumesc super mult pt. toate cate mi-ai povestit! O sa incep sa-ti raspund cu sfarsitul. Ma bucur ca ti-a placut familia mea (cel putin din poze), cu siguranta ca e simpatica si in realitate (pt. mine cea mai simpatica din toata lumea, ca doar e a mea [il]). M-am uitat la albumul tau din Retezat si nici nu pot sa-ti spun ce senzatie placuta e sa vezi locuri de langa casa ta, locuri prin care am fost si din care atatea amintiri frumoase am... Minunat!!![bis] Si referitor la pagina mea... n-am mai pus de ceva vreme poze acolo, pt. ca oricum aveam impresia ca nu se uita nimeni... ce greseala!!! astazi ma apuc sa completez cu poze (sper sa si termin astazi). Si acum inapoi la Roma. Noi o sa mergem numai un week-end (din pacate ca e asa scurt, si din fericire, ca oricum banuiesc ca o sa fie superb, mai ales acum dupa cate mi-ai povestit tu) intre 16/18 octombrie. In 18 octombrie o sa avem un anisor de casnicie si asta e cadoul nostru pt. noi. O sa incercam sa ne facem un program cat mai concentrat ca sa putem vedea cat mai multe. Iti dai seama ca tot ce mi-ai povestit o sa ne fie tare de folos (inclusiv la programarea cheltuielilor), dar mai ales la alcatuirea programului. Si am vazut si poze din Roma la tine pe pagina. Referitor la chestia asta mai vreau sa te intreb ceva: ati avut voie peste tot sa faceti poze? Sau ati platit in plus pt. aparat? In vara asta am fost de exemplu in Biserica neagra din Brasov si in Peles si nu era voie deloc sa faci poze. In alte locuri se platea pt. aparat, dar macar aveai voie sa faci poze (la noi aparatul e un fel de "membru de familie" [foto]). Ok, iti multumesc inca o data pt. informatii [flo][pup][pup][pup] si fug la treaba sa pun poze pe pagina la mine. [bicla] Nico. _______ "An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by nikomiko ati avut voie peste tot sa faceti poze? Sau ati platit in plus pt. aparat? In vara asta am fost de exemplu in Biserica neagra din Brasov si in Peles si nu era voie deloc sa faci poze. In alte locuri se platea pt. aparat, dar macar aveai voie sa faci poze (la noi aparatul e un fel de "membru de familie" [foto]). _______ "An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Nico, in general ai voie sa faci foto cam peste tot. Eu nu am platit nicaieri nici un ban in plus pentru a fotografia. In muzeul Vatican si in catedrala San Pietro nu mi-a zis nimeni nimic de aparatul foto si am facut o gramada de poze. De asemenea fotografiatul e permis la Colloseum, Palatin, Forul Roman , in toate bisericile (mai putin atunci cand sunt slujbe si la Cripta Capucinilor din Santa Maria Immacolata - unde fotografiatul e interzis), Pantheon, si desigur la toate celelalte obiective turistice in aer liber : Columna lui Traian, Fontana di Trevi, Termele lui Caracalla, obeliscurile din piete. Nu am avut voie sa fac poze gratis in interiorul muzeelor: Capitolin, la Vila Borghese si la Castelul Sant Angelo. Dar nimeni nu mi-a zis nimic daca am intrat cu aparatul de gat, se merge pe buna-credinta a turistului. Multi ani fericiti alaturi de sotzul tau ! E bine ca mergeti in octombrie, vara caldura te topeste in timpul zilei si nu-ti prea vine sa umbli pe strazi. Ma bucur ca ti-au placut pozicile din Retezat, ca ti-au adus aminte de locurile natale. Eu si cu sotzul meu suntem mari "catzaratori amatori ". Aniversare frumoasa si... daca poti, dupa ce veniti de acolo uitati-va impreuna la filmul "Vacanta la Roma " cu Audrey Hepburn si Gregory Peck ! O sa-ti placa foarte mult, mai ales dupa ce vei fi batut Roma cu piciorul tu insuti . Te pup! Laura - mama lui Vlad http://community.webshots.com/user/vladut111
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a raspuns Laura foarte la subiect, noi n-am vizitat atat de multe, n-am avut decat 2 zile la dispozitie. Am reusit sa vedem Colosseum-ul, Palatinele si Forumul Roman pe zi, apoi Forumul lui Traian, columna si Circo Massimo pe inserat. Piata Venetia, Capitoliul doar din exterior, Fontana di Trevi, Pantheonul era inchis deja, Piata del Popolo, Piata Navona, Piata Spania, Boca de la verita din poarta doar, Castelul Sant Angelo din afara. Asa cum ti-am scris si in mesajul de la "concediu", Daca vrei sa vizitezi Capela Sixtina si Muzeul Vatican, sa incepi cu ele, pentru ca se inchid pe la 14.30, iar sambata(cum am prins noi) la 12. Am mancat doar un pranz si asta pe o terasa de langa Colosseum, dar ni s-a parut scump (15 euro), asta doar 2 portii de paste. Daca ai mai fost in Italia, stii cate feluri mananca ei!!! Va doresc petrecere frumoasa cu ocazia aniversarii primului an, Roma e un oras minunat! [mamica]Mihaela,[hop] Diana(22 nov 1996) si[copil]Silvia(10 sept 2003) http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 http://community.webshots.com/user/mihaelas_20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nico, hotelul este de 3 sau 4 stele(eu imi amintesc ca de 4), pretul e undeva in jur de 90 de dolari/camera(pat dublu)/noapte, fara mic dejun. Sora mea care e in NY s-a ocupat de rezervarea si plata hotelului(pe internet). Preturile in extrasezon, dupa cate stiu eu sunt mai mici. Intra pe www.hotels.com, sora mea aici a gasit hotelul si a facut rezervarea si plata. Ai dreptate, reclama e mare, iar realitatea e alta, dar pe noi ne-au multumit hotelurile din Europa si cele din Italia, desi sora mea patise cu un an inainte ca realitatea era alta decat prezentarea hotelului. Cel din Roma are camera mare, cu pat dublu, dulap mare si baie cu cada(ne era indiferent, am folosit doar dusul), televizor, aer conditionat. Hotelul e mare, dar curat. Micul dejun era 6 euro/persoana, noi am luat in prima dimineata(erau numai branzeturi, cereale, cafea, dulceata), apoi am gasit langa Pantheon un magazin eurospar si ne-am luat de acolo pentru a doua dimineata de mancare. Practic noi numai am dormit in camera, am plecat in prima zi dimineata si am ajuns noaptea dupa 12, iar a doua zi am parasit hotelul de dimineata, am lasat masina in parcare la metrou. Tichetele de metrou sunt si pentru o zi intreaga, costa 4 euro/persoana, noi am luat in prima zi dar nu a meritat, am mers mai mult pe jos. Tichetele sunt valabile si pe autobusele care sunt ale aceleiasi firme, dar nu am facut decat o singura calatorie cu metroul si una cu autobusul. In rest...per pedes! O calatorie cu metroul costa 1 euro/persoana, iar in ziua urmatoare, avand in vedere ca mergeam numai la Catedrala Sf.Petru, am luat din aceasta. Am primit de la receptia hotelului o harta(am intrebat cum e mai usor sa mergem si receptionerul ne-a indrumat cu metroul, ne-a aratat traseul) si ne-am descurcat foarte bine. Daca vrei informatii despre ceea ce vizitezi, sunt foarte utile de avut cartile cu Roma si Vaticanul, in editiile Lonelyplanet sau Eyewitness travel guides, unde gasesti si trasee propuse. Indicat ar fi sa le ai inainte de a ajunge in Roma si sa le studiezi putin in prealabil, ca sa-ti poti face un itinerar si o idee despre ceea ce doresti sa vezi, mai ales ca si la voi timpul e scurt. Pupici! [mamica]Mihaela,[hop] Diana(22 nov 1996) si[copil]Silvia(10 sept 2003) http://community.webshots.com/user/mihaela_s20 http://community.webshots.com/user/mihaelas_20 www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...