Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (34)


Oana_B

Recommended Posts

Salutare, dragele Carmena, te cred cum e in sufletul tau cand stii ca tu ai gresit cu ceva. Dar bine ca nu s-a soldat cu altceva. De fiecare data cand imi propun sa am mai mare grija cu copilul meu, parca atunci e mai nazbatios si mai periculos. Deh, baietei. Nu stau locului. Nu vreau sa te sperii, dar stii si tu prea bine ca vor mai fi si alte accidente, oricat ai vrea sa fi de grijulie. Nu e azi, e maine, si uite tot asa. Cel putin la mine cam in felul asta merge treaba. Sa fiu sincera si pe mine ma cam panicheaza cazaturile astea. Imediat ma uit sa vad cum e pupila, daca e dilatata ori ba. Obsesii. Carmen77, Matei s-a facut un maricel si un grasunel. E un frumos in poza aia din albumul Fun, 0420. Buna de pus in rama. Ii place sa se joace in nisip? Eu niciodata nu l-am dus la un loc de joaca cu nisip pe al meu brontozaur. Ce bine ca are pe cineva de varsta apropiata sa se joace. E mare lucru. Baiatul e tot roman? Dupa nume, asa pare. Parca ii si vad "jucandu-se": degete bagate in ochi, in gura, tras de par, impins. Brrr, ce scenariu. Super mami, sa stii ca si mie imi e frica sa nu se inece copilul cu biscuite. Eu ii dau in ultimul timp cate unul dupa ce a mancat, ca sa-l linistesc si sa nu tipe. In felul asta il am ocupat pentru vreo 10-15 min. Azi i-a cazut o ditamai bucata de biscuite din gura. Ce bine! Ca zau daca as stii ce sa-i fac. Nu am fost la nici un curs ca sa am habar ce ar trebui facut. Asa ca mai bine stau cu ochii pe el sau nu-i dau. Paza buna trece primejdia rea. Mai auzisem pe o mamica spunandu-mi ca copiii scuipa cand au o bucata prea mare in gura si nu o pot inghiti. Mie imi este frica sa-i dau numai paine. Daca nu are copilul suficienta saliva si se ineaca? Stiu un caz in Ro. Mara03, bine ati venit, dragilor! Asteptam poze cu Tudor. Sandrap - imi imaginez ce griji pe voi cu micuta Sandra. Bai si mititica pe ampicilina injectabil si atatea zile fara sa manance... Bine ca s-a refacut si nu mai are probleme. Julia23, felicitari pentru micuta [ispita]. Da' cate cuvinte spune! Ce sa ma fac cu mutulica al meu ca nu zice nimic-nimic. De cand tot astept magicul cuvant, mama. Si cerd ca mai am de asteptat. Davidutza, [flo][flo][flo] pentru puiutul tau. Al meu e la diferenta de o luna mai mic decat David. Sa sper ca peste o luna merge si brontozaurul meu?[olala] Fetelor, ieri am fost la urolog si se pare ca nu a avut infectie urinara. Si ce a fost in sufletul meu... Numai nopti nedormite si pierdute citind pe Internet de riscurile infectiei la refluxul urinar. Iar urologul cand a citit analizele a zis ca ce i-a iesit a fost de cand cu operatia si ca el nu interpreteaza ca ar fi fost infectie urinara. Si parca l-as crede. Si-a facut fellowshipul la Harvard. Iar pediatrul mai mult m-a speriat. Ieri nu mai stiam ce sa fac de bucurie. As fi mancat la un restaurant, dar era prea devrem. pana la urma ne-am dus la Mall si acolo nu ne-a lasat micuta fiara ca tipa de se uita toata lumea la noi. Da' ce conta, eu eram fericita. Offff, unii doctori... Pupicei pe varfurile nasucurilor la voinicei Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc tuturor de urari. Am pus si eu cateva poze mai vechi pe net (cele noi vor urma...), dar nu stiu cum sa procedez mai departe, sa le puteti vedea si voi. Ma ajuta cineva, ca eu m-am tot chinuit...dar degeaba [zid]. Carmena, multumesc pentru sfaturile legate de bepanthen. O sa incerc si eu celelalte creme. Sper sa-i treaca vanataia cat mai repede lui Stefi al tau, si... nu te invinui prea tare ca nu poti sa fii cu ochii pe ei 24 din 24. Eu m-am convins de asta. Andreea&Tudor (9 dec. 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

HI,hi,hi, Mara03 eu mai bine nu raspund la intrebarea ta. Mi-a luat vreo doua saptamani (zi de zi)sa fac o pagina cu poze.[neand] Prima am facut-o la - babiesonline. Sunt super dulcele si usor de facut. Abia saptamana asta am facut-o pe ultima - webshots. Mi-am prins urechile......m-a muscat tehnologia, ce sa mai.Si totusi... De fapt e super simplu. Iti scriu adresele noastre si vezi care iti place mai mult. Pe babiesonline nu poti pune decat 24 de poze. Dar e f dragut. http://babiesonline.com/babies/b/baby_isabel si http://community.webshots.com/user/isabel_23 intra si vezi daca te descurci, daca nu vorbim. carmen77 Andrei n-avea nici o sansa.[:D] ciuf ce bine ca monstrulica nu are nimic. Unii medici sunt...Am o prietena,e insarcinata iar mama ei e medic si i-a zis sa nu faca ecografii ca dauneaza. Sub nici o forma tridimensionala, ca merg razele direct la copil. Am incercat sa fiu politicoasa cand i-am explicat, da greu mi-a fost. Mergem sa facem nani, bebelina e cam obosita. L-a tras pe tati de urechi vreo ora si pe mine de par inca una. M-a chelit bebeul meu. Pupicuti la toata lumea Alexandra si bebelina bulina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[q] Mutlumesc pentru incurajari, super mami . Eu am reusit sa fac albumele pe webshots, dar nu stiam cum sa fac link-ul, in asa fel incat sa le poata vedea toata lumea de pe forum. O sa incerc sa fac o pagina si la babiesonline, dar mi-a placut mai mult webshots. Mai incerc si cu link-ul, si daca nu reusesc mai cer ajutor. Isabel: ti-am scris in guestbook pe babiesonline in numele lui Tudor [:)]. [pup] de la Andreea&Tudor (9 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/mara03100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Am reusit cu albumul. [bis] Si era simplu ca "buna ziua". Dar mai intai trebuie sa te complici. Cam asa e si cu cresterea copiilor. [:D] Dar vad ca vorbesc singura pe aici...Numai eu am timp de povesti pe aici? Pai da, ca pe mine m-a inlocuit strabunica la impins caruciorul. ca si noi stam afara ore nenumarate. In afara de somnul de amiaza si papica suntem tot afara, ca in casa cred ca ne-ar termina pe toti, ca bateria, si bb tot n-ar fi obosit. Apropo de asta, tati ii spune "bateria Duracell". Bb-ii vostri (nu stiu daca se scrie cu doi ii, Ven, poate ma lamuresti tu...) au apelative? Lui Tudor i se mai spune si Steluta, Majestate, perluta, Mocicosule... Gata, nu mai scriu nimic pana nu mai zice cineva ceva... ca am impresia ca vorbesc singura si poate va ganditi ca oi fi vreo disperata care vrea sa se bage in seama...[recevere] Andreea&Tudor (9 dec. 2003) http://community.webshots.com/user/mara03100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ati venit, Andreea si Tudor! Fetele, apropo de mancat biscuiti, Tudor a papat azi cativa pufuleti, era foarte incantat. Cat despre cum ii mai spunem lui Tudor: "balaurul", "tanculetz", si "dragonul"...dintre toate numai tanculetz i se potriveste, restul e doar exagerare [:D] Vilma, Anca (3 ani) si Tudor (11.12.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, Mara03, misto pozele. Sa-ti traiasca grasunelul. Pune poze si cu el mai maricel. Pupicei pentru Tudor. Luca e asa: Brontozaur (de la manute i se trage), Monstrulet, Fiara, Smocolino, Lucu'mucu (in fiecare zi are cate un uscatel de muc in nasuc) si nu-mi mai amintesc. In rest, suntem bine, parca am vrea sa sarim peste somnul de dim. Nu mai e nevoie de el. Nasol de tot pentru mine. Maine la noi e Ziua Muncii si sotul are liber. Poate ne punem coditele pe spinare si ne ducem pe undeva. Elenalove, cum a fost cu Frances? Cand are puiutul operatia? Saptamana asta? Adameasca, Ileana, ce faci? Nu ne mai vizitezi? Ah, cred ca ai plecat la mare. Asa imi amintesc eu ca ziceai ceva de sept. Pupicuri, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor, Dupa perioada asta foarte nasoala cu uraganul Frances peste noi ,cred ca este timpul sa mai intram si noi la calculator. Noi am scapat cu bine ,doar citiva pomi cazuti prin fata casei si tigla usor ridicata pe casa dar in rest toate bune si la locul lor.Bebe a fost foarte stresat din cauza vintului puternic care se auzea afara si nu prea a fost cuminte deloc ,dar eu l-am plimbat prin casa ca sa nu mai plinga ca era saracutul tare suparat. [^]Am fost blindati in casa ca sobolani dar azi am mers afara ca nu mai puteam de 2 zile pe intuneric prin casa,luminea venea -lumina se lua ,hihihi parca eram pe vremea lui C'easca.[:p] Ciuf [pup], bebe Alvaro are operatia pe 7 -Marti- sper sa nu imi raceasca pina pe 7 ca cica nu ii vor face operatia daca este racit...asa ca il protejez saracutul tare mult ca vreau sa scap odata si cu operatia asta.Aseara am vazut ca dupa baita a inceput sa ii curga muci putin si i-am dat putin tylenol infants ca sa previn raceala,in rest toate bune si iti multumim ca te-ai gindit si la noi.[pup] Gata ma retrag ca am multa treaba[rufe][vase][spala]si inca si mai cite[ups] Va pup si va doresc muuuulta sanatate bebelushilor si sa auzim de bine. [flo][flo][flo][flo][flo]Felicitari tuturor bebelushilor care au inceput sa mearga in picioruse si multe pupicuri de la noi pentru voi. [pup][pup][pup][pup][pup] [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=19603"]Povestea lui Alvaro-Daniel[ruga][/url] [url="http://community.webshots.com/user/elenalove27"]web1[/url]-[url="http://www.picturetrail.com/Elenalove27"]web2[/url]-[url="http://community.webshots.com/user/alvarica"]web3-[/url] [url="http://community.webshots.com/album/176132163sNxCtu"]8 Luni[patut][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mara bine ati venit!Scumpic foc puiutul tau.Eu f rar folosesc Bephanten,crema de galbenele este f buna pt noi,Julia doar o data a fost iritata la pasarica cind am schimbat pampersul. Ana,Julia danseaza si cind sta jos si in picioare,misca din fundulet,da din minute,misca piciorusele si da si din cap,la ea nu conteaza ce fel de muzica este,si cind cinta zice na-na-na-na. Ven,poate venim si noi la Babyexpo,nu stiu sigur dar cam 90% o sa fim prezente. Elena chiar eram ingrijorate ca nu stiam cum a fost la voi cu uraganul.Sanatate multa pt Alvarica,o sa fie totul bine. Carmen lasa ca trece vanataie,bine ca nu a fost mai rau,si Julia a cazut din carut in cap direct pe asfalt si de atunci nu o mai las nici o secunda nesupravegheata,cu toate ca asta e doar inceputul. Alexandra daca ele acum nu vor sa stea fara noi ca sunt mai micute,cind se vor face mai mari cred ca or sa urle si or sa se agate de noi sa nu plecam.Julia si noaptea daca simte ca plec de linga ea se trezeste si de multe ori ma ia in brate sa nu mai plec. Eu o alint pe Julia cam asa:maimutica,printesica,papusica,sufletelul lui mamy,rasfatata,alintata.... Pupici la bebici Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! In primul rand felicitari pentru toate progresele inregistrate. Nu pot sa cred ca sunt bebelusi care umbla deja, danseaza, vorbesc de toate!!!! A trecut timpul, fetelor, imediat nu le mai spunem bebelusi, sunt copii mari, ce mai... Andreea, bine ai venit printre noi. Sa inteleg ca te-a corupt Ven?[:D] Si eu sunt fosta bistriteanca, m-am mutat in Cluj dupa ce am terminat facultatea. E tare scump Tudor al tau! Pe cand niste poze mai recente? [:)] Si noi am ales numele dintre Victor, Tudor si Andrei [:)] A invins Andrei, dar a fost tare greu sa ne decidem. Am ales in functie de portiveala cu numele de familie, in final. Sandrap, imi pare tare rau de problemele cu micutza ta. Of, e tare greu sa-i vezi ca sufera.Bine ca a trecut. Carmena, da, e groaznic cand stii ca e vina ta. Vorbesc din proprie experienta. Ca am mai patit si eu de astea, neatentie si el, ca berbecutzu isi face rau. Ultima isprava a fost in week-end. A cazut din fund pe o parte, nu stiu cum(zau ca nu mi-am imaginat ca se poate lovi din pozitia aia), pe o cutie de carton cu care se juca si s-a zgariat rau de tot pe tampla. Am crezut ca mor cand l-am vazut. Adevarul este ca desi am foarte multa bunavointa(zau ca am![:D]) nu il mai pot pazi in fiecare secunda. Incercam sa luam din jurul lui lucrurile care l-ar putea rani, dar la cat e de vioi si cum inca nu e foarte sigur pe miscarile lui, e imposibil sa nu dea cu capul de un dulap sau de o masutza. Ma consolez cu faptul ca la varsta asta creierul lor e destul de protejat(stie mama natura de ce [:D]) si poate invata ceva din experienta... Elena, bine ca a trecut usor uraganul! Cat despre operatie...Doamne ajuta sa treaca cat mai usor si mai repede! Despre bicuiti, paine si alte cele care se pot rupe in bucati mari.Si eu sunt cam panicoasa. Ii dau sa manance si de astea(altfel cum va invata vreodata sa manance si singur? ), dar sub supraveghere. Andrei face destul de urat cand ii ajunge o bucata mai mare pe cerul gurii. Zici ca acuma, acuma iti arata tot ce a mancat inainte. Dar bucatele mici reuseste sa mestece. Ii mai dau paine cu chestii...[:D] si le mananca. Porecle: teroristul, sufletzel, tzumpi(nu ma intrebati ce-i asta), Andreiutz. Si cand o sa creasca mai mare o sa-i spun cateodata si Ardeiutz in caz ca unii copii vor considera ca e foarte distractiv sa-l numeasca ardei [:D] Il pregatesc din timp. Carmen, ti-am mai spus eu ce parere am de fiu-tu, dar ma indoiesc ca te saturi vreodata sa-ti spuna lumea cat e de frumos Matei! E tare scump. Fain ca il socializezi putin. Invata sa se joace cu alti copii, sa imparta ce are. E foarte bine. Eu nu am cu cine sa-l socializez, din pacate.Ziceai tu de gradinitza, ca ai vazut in poze 3 copii. Asta era in week-end, am fost la Bistrita si ne-am intalnit cu cumnatu si nevasta si cei 2 copii ai lor. Ghici unde eram toti? La soacra mea acasa...Iti dai seama ce a fost acolo. [:D] Noi suntem bine, exceptand noptiile in care nu ma lasa Andrei sa dorm. Asta e, ma chinui in continuare sa il invat sa doarma in patutzul lui. De ridicat singur in picioare, o face de vreo 2 saptamani, nu il poti opri. Cum prinde ceva, se ridica. Merge tinut de manutze, dar e tare caraghios, face niste pasi mari... E neastamparat, umbla la sertare, chiar si-a prins mana la unul. Umbla in 4 labe peste tot, nu se mai limiteaza doar la o camera. Acum vrea sa urce si scarile(avem ceva scari in casa). Mai zice si ma-ma, tata mai des. Face kk la olitza, insa daca il trece tare, incearca sa faca in Pampers, dar nu prea reuseste, cum sta in fund, nu are suficient loc pe acolo. Asa ca il pun pe olitza si e fooooarte fericit. Mananca de se sparge. Ieri am crezut ca o sa dea la ratze in final, dupa cat a mancat. I-am dat papricas de pui cu mamaliga si supa crema de ciuperci(mancarea noastra dar fara sare). Si pe urma i-a mai trebuit si niste paine inmuiata in sosul de pe papricas. Cam asta ar fi de pe la noi. Va pupam si va dorim o zi buna. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...