Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Oct-Nov-Dec 2003 (34)


Oana_B

Recommended Posts

Buna dimineata fetelor! Vikinga, vreau sa-ti spun ca weekendul asta e prima data cand a trebuit sa folosesc pompita de la tine. Super mama! Dar iti trebuie plamani de fier, noroc ca are sotul. Dar i-au iesit mucisorii toti, toti. Noi papam ciorba de porc cu zarzavat (toate pasate) si spanac cu un pic de usturoi. La Alex m-am hotarat sa fiu un pic mai liberala decat la Calin, pe care l-am crescut dupa carte. A mai mancat kefir, a trebuit sa-l opresc eu altfel ar mai fii mancat, i-am dat mazare pasata cu sos de rosii si am pus si o bucatica mica de slanina. Toate le-a suportat cum nu se poate de bine. I-au facut analizele pt nivelul plumbului in sange (aici se fac de obicei la 1 an, dar lui vad ca i-au facut la 9 luni) si anemie. Toate au iesit bune, adica negative. Are 4 dinti si ii mai ies doi. Sta in patru labe si se agata de gratiile de la patut sa se ridice, ii place sa mearga, tinut, evident, si daca l-as lasa, mi-ar face mocheta "luna" de atata tarat. Ii place cu masina, la cumparaturi, nici nu caraie, ba se uita foarte fascinat la toate noutatile. Am ramas cu acelasi repertoar de "tata, papa, tai-tai", dar sper sa mai asimileze si alte cuvinte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am fost la dc si Julia are doar o alergie din cauza tintarilor,acum bubitele au inceput sa treaca,ii dau in continuare calciu gluconic si cu Fenistil pe bubite.Chiar nu mi-am imaginat ca de la tintari se pot face asemenea bube,ca o mai intepase si inainte. Adriana si bb Julia(06.11.2003) http://community.webshots.com/user/julia062003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Julia23, bine ca te-ai linistit intr-o oarecare masura. Eu am observat la Luca cand am fost in Ro ce bubite urate facuse de la tantari. Numai ciudatenii. In rest noi facem prostioare. Zilele trecute mi s-a bagat in cusca cainelui, cred ca vroia sa stea la taina cu el. Bine ca nu l-a muscat cainele, doar era teritoriul lui. Maine mergem la pediatru pentru vaccinul de 9 luni si sper sa aflam si rezultatul la antibiograma. Azi de dim. statui pe Internet sa citesc despre ce are el, si mai bine nu o faceam ca picai intr-o pasa tare proasta. Numai ganduri negre am in cap. Luca ieri s-a jucat cu nisip si se pare ca i-a placut. Cica e indicat pentru copii sa se joace cu nisip si sa faca castele. Le dezvolta foarte mult imaginatia. Si eu sunt in lipsa de imaginatie ref. la gatit pentru copil. I-am dat ardei copti si i-au placut la nebunie. Fetele, mai puneti si voi poze cu puiutii. Pupicuri, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Am reusit si eu sa apar..[bang] Ca am un copil atit de obraznic..aoleooooo! Pe cit de cumintel era cind era bbu mic acum recupereaza! Merge de colo colo toata casa in 4 labe, deschide sertarele si are o mare placere sa le inchida dar babalaul uita cite o labutza inauntru si tot asa! Numai si numai nebunii face. Pai eu care mi-as fi dorit sa fiu o mama calma si exemplara sa ma vedeti ce e la gura mea! Numa grozavii ii spun de nervi ce mi-i face: te arunc pe geam, iti dau una la fund de nu te vezi, daca nu-ti scotzi acu degetele din parul meu sa vezi ce te smotocesc si eu de par...etc Da norocul e ca numa gura e de mine[:D] A fost si racit un pic, a avut numai mucisori, fara nici o complicatie, vad ca au trecut(aproape). Ce chin am mai tras si cu pompita, e buna ea, dar chin mare sa imobilizez plodu! Laura imi pare rau ca ati avut nevoie de pompita..Da bine acu ca te-a ajutat. Avem patru dintisori dar par ca-i mai dau alti doi, ca e miriit nevoie mare! Si a fost si cam agitat noaptea. Multumim fetelor de aprecieri[flo][pup], botezul a fost frumos, pacat ca nu am inteles prea mult[:D]. O vara a sotzului si fiica ei au tinut si un scurt speach cu un citat foarte frumos din biblie despre copii. A fost totul asa elegant si intim. Duminica vom pleca in romania pentru 3 saptamini. Numai eu si Aldo, cu avionul, vom schimba in amsterdam ca nu exista zbor direct pe ruta hamburg-bucuresti. Sper sa ne descurcam bine. Va pupic pe toate si va doresc o noapte buna si linistita[pup] Vikinga& bb Aldo http://community.webshots.com/user/vikinga109
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor! Iesim si noi la raport! Vikinga, am vazut si eu pozele voastre. Mai, eleganta si frumoasa esti, mai!!!! Imi place tare mult look-ul tau. Si Aldo e un scump si jumatate! Felicitari pentru micul crestin! Drum bun si zbor cat mai usor spre Romania! Julia, bine ca stii despre ce este vorba.Aveti tantari in casa? Mama mea are tantari si cat timp a stat acolo ii punea o perdea deasa peste patutz. Ma rog, asta cat dormea el in patutz. Ca pe urma a dormit cu mama in pat si atunci au trecut la pastile de tantzari puse in aparat in camera. Din cate imi aduc aminte, parca tu dormi cu ea in pat, asa-i? Oricum, pastilele erau foarte eficiente. Nu l-au muscat deloc tantzarii. Laura, si eu ii mai dau din mancarea noastra la Andrei. Chiar ieri a mancat mazare cu niste carne de pui. Si supa i-am dat, de conopida. Dar nu prea le-am sarat, am pus noi sare in farfuriile noastre. De mancare, si eu ii cam fac aceleasi chestii. Trebuie sa mai schimb si eu, dar in general lui Andrei nu-i prea plac schimbarile. In rest, in week-end a gasit si el directia buna la mersul in 4 labe. E tare simpatic, inca nu umbla foarte bine, e ca un iepuras, ba taraie picioarele, ba salta cu amandoua deodata. Faza cea mai tare pe care am vazut-o vreodata la un copil: ii pun un obiect la distanta si el merge repede in patru labe sa-l ia. Cand ajunge langa el, il ia si il arunca mai departe si iar merge pana la acel obiect. Practic se auto-stimuleaza sa mearga in patru labe. Chestia asta nu am mai vazut-o pana acum.[:D][:D][:D] In plus, are o placere deosebita sa stea pe olitza. Cand vede olitza, se lasa jos in fund, vrea sa stea pe ea. Zau ca ii ciudat la unele faze [:D][:D] Gata, va pup si va doresc o zi buna. P.S. Am pus si noi poze. [pup],Dana si Andrei(12 dec 2003) [url="http://community.webshots.com/user/dpintilie"] Andrei [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, iar liniste mare pe aici ... nu ii nimic, vine ea toamna si activitatea va spori (sper). Ca sa raspund si eu, da, si noi ii dam lui Matei de multe ori din mancarea noastra, mai ales ca fiu-meu e un pofticios si jumate si nu se poate manca in aceeasi camera cu el fara sa vina la cersit [:D]. Ieri i-am dat mamaliguta cu peste, ceea ce am mancat si noi, alaltaieri pulpe de pui cu cartofi la cuptor ... si tot asa. Mancarea o sarez doar foarte putin, in rest ne adaugam noi sare in farfuriile noastre. Dana, am vazut pozele. Tot mai dulce se face Andrei si parca tot mai bine seamana cu mami. Mai, dar voi aveti gradinita acasa [:-)))] ... erau inca vreo 2 copilasi cu Andrei acolo. Faceti fata? V-am lasat ca azi avem de umblat un pic prin oras, poate mai intru mai tarziu si vad ca v-a venit cheful de scris. Mai Ileana, rusinica [zz] .. auzi, sa nu ai chef sa mai intri sa scrii ... ia aduna-ti puterile, ca ne e dor sa mai auzim din poznele lui Luca nazdravanul. http://community.webshots.com/user/carmen77102 http://community.webshots.com/user/carmen77104 Carmen si [copil] Matei Gabriel - 27.10.2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

INCREDIBIL, DAR ADEVARAT. Bebelina e iar racita. ii curge nasucul si tuseste. Azi o vede pedi, sa vedem ce zice. Nu era nici o saptmana de la ultima isprava. Ori nu ii trecuse data trecuta, ori nu stiu ce sa mai zic. In seara asta pun si eu niste pozici noi, sau noaptea asta ca s-ar putea sa am program [bibe]. Sper sa fie bine ca ne-am dat tot programul peste cap cu faringita si cu racelile. Si masa si somnul.... Multi pupici la toata lumea, Alexandra si Isabel la multi ani pt "Alexandru| si "Alexandra", mamici, bebici si tatici Sfanta Alexandra este de fapt pe 21 aprilie, dar majoritatea se serbeaza pe 30 aug. Asa ca La multi ani pt toti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, dragelor si dragilor Super mami, imi pare tare rau de papusica ta. Fir-ar sa fie. Ca e tare greu sa-ti vezi copilul suferind. Traiasca medicamentele. O sa fie bine pana la urma, dar o sa tragi ceva cu ea. Fiu-meu merge in patru labe si mai nou isi intinde picioarele, nu le indoaie ca sa mearga in genunchi. Apoi vrea sa il tin de manute si sa mearga el. Vai de spinarea mea. Luca ieri s-a bagat din nou in semineu. Il mascasem eu cu un premergator, dar baiatul mamii l-a dat la o parte si s-a facut cosar. Nu am putut rezista si am imortalizat momentul. Dar vai de carpeta mea, de copilul meu. Pe maini, fata, picioare, era negru. Si cand l-am luat de acolo si l-am pus jos, normal ca si-a lasat urmele pe carpeta. Apoi, m-am dus jos la calculator sa descarc pozele, iar noi la scari am pus portite. Fetelor, mai avea un pic si mi se strecura printre gratiile alea ca doar-doar sa ajunga la mine. Va poftesc, daca aveti timp, sa-i vedeti noul album cu Prostiute. Peste o ora plecam la pediatru. O sa va scriu cum a fost. Sanatate la toti puiutii, Ciuf si Luca http://community.webshots.com/user/ciufa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...