Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Casatorie in strainatate si schimbare de pasaport


Recommended Posts

Birocratia belgiana nu-i cu nimic mai prejos de aia romaneasca. La Primarie printre actele pe care mi le-au indicat ca fiind necesare pentru permis de sejour figureaza si acest certificat de celibat. Pe care o prietena mai harnica si l-a scos contra unei sume astronomice de la Ambasada noastra la Bxl., ca in final cand s-a dus cu actele la Primarie sa-i spuna functionarul de acolo ca nu avea "neaparata" nevoie de certificatul de celibat. Acu' spuneti-mi si mie ce se poate intelege prin "neaparata" nevoie: ca in functie de dispozitia functionarului pe care-l nimeresti, ai sau nu nevoie de un carnatz de acte? Eu, fata prevazatoare, ca tot basculez inca intre Romania si Belgia, m-am gandit sa fac in Romania mare parte din actele care ar putea fi facute si la ambasada romana din Bxl. Nu numai pt ca ma costa de 5 ori mai putin, dar stiu deja orarul diverselor ghisee si nu mai trebuie sa bat drumurile belgiene ca disperata. Speram ca fetele sosite in ultimele luni in Belgia ma pot ajuta cu informatii... Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Eu zic sa incerci sa te intilnesti deja cu o persoana de acolo, sa-i arati ce hirtii ai, faci pe al nestiutorul in privinta cererii de celibat, si daca aia o vor neaparat iti vor spune ei. Acu sa stii ca si in Germania cind te duci sa-ti oui viza de sedere iti trebuie o caruta de nervi si bafta la ce functionar intilnesti. Ca unii iti dau viza in 5 minute, iar altii iti retin pasaportul si iti dau inapoi actele in 2 saptamini, daca nu te mai trimit acasa dupa inca o hirtie. Iar o colega de-a mea care isi facuse in tara o cerere de celibat, nu i-au recunoscut-o si a trebuit sa se duca si la consulat. Asa ca intreba din start de unde vor sa aiba declaratia de celibat. Asta ca sa nu alergi de 2 ori. "Binecuvintat sa fie deci/ ca traiesc si ca ma duc spre moarte" Esenin
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am casatorit in Romania;sotul meu fiind japonez.Atunci nu mi-am schimbat buletinul;nici pasaportul.Anul viitor,in feb. imi va expira pasaportul si va trebui sa il schimb.Daca nu voi putea merge eu in Romania as putea sa inputernicesc pe cineva sa mi-l faca,nu?Va trebui sa imi faca si buletin?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by slakje
Draga Ina in Romania nu iti elibereaza absolut nimeni, o declaratie de celibat. Singurul lucru care il poti face este sa faci o declaratie pe propria raspundere la un cabinet notarial cum ca nu esti casatorita si cu declaratia asta original + traducere legalizata sa mergi la Bucuresti la Ministerul Justitiei sectiunea consulara si sa primesti Apostila.Din cate stiu eu ai nevoie de acest document in Belgia, sa ai grija ca ei nu accepta doar o declaratie simpla fara Apostila. Alina. PS: Daca ai nelamuriri hai pe PM.
Se elibereaza de la primaria unde este inregistrat certificatul de nastere o astfel de "declaratie de celibat". Eu de acolo am luat-o cand am plecat catre Japonia sa ma casatoresc. N-am folosit-o la nimic ci acolo am dat o declaratie pe propria raspundere ca n-am fost casatorita si ca nu sunt casatorita in acel moment. Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by AYUMI
Eu m-am casatorit in Romania;sotul meu fiind japonez.Atunci nu mi-am schimbat buletinul;nici pasaportul.Anul viitor,in feb. imi va expira pasaportul si va trebui sa il schimb.Daca nu voi putea merge eu in Romania as putea sa inputernicesc pe cineva sa mi-l faca,nu?Va trebui sa imi faca si buletin?
NU terbuie sa-ti faci si buletin.Mie cosulul mi-a zis ca terbuie sa schimb buletinul, dar nu a fost nevoie.PAsaportul ti-l face repede in 9 -20 zile din cite am inteles . Lidia ,Tiara si David D.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by amuleta
Poti intra cu pasaportul romanesc inainte de expirare chiar si cu citeva zile dar nu mai poti iesi pina nu-ti faci alt pasaport romanesc pe noul nume si asta poate dura aproape o luna de zile (chiar si cu plocoane). Intra cu pasaportul NZ si da-o incolo de viza.
Poti intra pana in ziua cand expira pasaportul. Daca ai viza valabila in pasaport poti cere sa nu ti-l anuleze. Nu dureaza o luna cu plocoane ci MAXIM 20 de zile. La mine noul pasaport a durat fix 9 zile ! Fara plocoane, fara taxe de urgenta. In Timiosara a durat 14 zile (o prietena) iar in Bacau 11 zile (alta prietena). (ambele tot asa fara urgenta, fara plocoane). Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...