Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cu ce curatati argintul?


Recommended Posts

Am si eu aceasta nedumerire....dupa o perioada bijuteriile de argint mi se innegresc si nu mai stiu cu ce sa le curat[:(].Am incercat cu pasta de dinti,le-am fiert in apa cu dero,le-am dus pana si la bijutier dar a zis ca nu se pot curata ca sunt subtiri si se rup la peria de curatat[bang].Voi cum faceti?imi imaginez ca nu pot sa iasa ca noi dar macar acolo cat de cat...parca nu ash vrea sa le arunc ca unele sunt cadouri si imi place argintul f mult[cool]. Aveti vre-o idee?[flo][pup] Don't worry,be happy [flo] [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Hai sa-ti spun cum procedam noi (eu si mama): puneam putin axion într-o olicica[:D], puneam apa , puneam argintul si apoi îl puneam pe foc, adica la încalzit! Si le "scoteam" foarte frumoase si stralucitoare! ATENTIE!: nu trebuie sa amesteci tu detergentul, ci trebuie sa se amestece singur- la încalzit! Daca nu ai axion, foloseste orice alt detergent de vase! Pupici si sper sa dea rezultate!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oz, Spune-mi shi mie cum se numeshte solutzia aia....cred ca o gasesc shi aici.....am observat ca marcile sunt cam aceleashi la voi shi la noi. Eu am nishte ustensile foarte frumoase de bucatarie, le-am primit de la o baba, dar nu le-am folosit pana acum ca nu am reushit sa le curatz. Multzam! Ina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai incercat cu apa si dero gianna[:D]...dar o sa incerc si cum ai zis tu fara sa diluez dero sa vedem[pup]....Si Oz...am auzit si eu ca sunt solutii dar cand am intrebat la bijutier mi sa spus ca doar sa le curat unde le si repara...deci nu mi-a fost de mare folos cum unele dintre ele sunt f subtiri...Ti-ash fi recunoscatoare daca ai stii si cum se numeste solutia respectiva[flo][pup] Don't worry,be happy [flo] [olala]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by lulu77
Io il curat si argintul si aurul in urmatorul mod : intr-o oala pui pe fundul ei folie de staniol alimentara, acea folie pe care o folosesti la gatit la cuptor sau la impachetat , i apoi pui bijuteriile in apa fiarta ,in prealabil care a dat intr-un clocot. le lasi 2-5 minute si gata ,le stergi cu un prosopel de bumbac care nu lasa urme si ai sa vezi cat de bine se curata. Alina
adauga si o lingurita de bicarbonat in apa fiarta si e si mai bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina, eu am avut cand eram in ro solutie din asta dar era cumparata din Germania de la un magazin de bijuterii. Aici nu stiu cum ii zice, am sa ma uit cand merg la cumparaturi, dar pot sa-ti spun ca am vazut in supermarket la produse de curatat, langa niste solutii de curatat aragazul, solutii din alea mai corozive nu detergenti de bucatarie obisnuiti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...