Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by Emilia B.
quote:
Originally posted by livutz
Ce mama are dreptul sa-si omoare pruncul? Care e diferenta intre a ucide un prunc de o luna si unul de o zi? Varsta lor, atat! Crima e aceeasi. Oare nu stiti ca de la zamislire Dumnezeu pune si sufletul?
livutz, [bascket] uite, ceva bun tot ai zis, cred ca dupa atatea galeti cu apa rece, meriti si doua palme (de aplauze, ce-ati inteles???) serios acum, ca sa fac o mica recapitulare, ceea ce s-a sustinut pana acum de unele dintre noi, a fost ca Da, Dumnezeu lasa la alegerea fiecaruia cand sa inceapa sa faca copiii si cati, (cu aproximatie), insa DACA RESPECTAM VIATA SI CREDEM CA EA INCEPE IN MOMENTUL CONCEPTIEI, atunci alternativele de contraceptie sunt cele neavortive (metoda calendarului, simptotermala, prezervativul, diafragma, spermicidele, care intr-adevar au rata de esuare mai mare) iar celelalte sunt de nedorit, intrucat sunt partial avortive (sterilet, pilula - iar mecanismele au fost explicate mai bine la subiectul "Sterilet sau nu?") am repetat asta in mod deosebit pentru ruxij, lavi, sunshine.
Am inteles de prima data, nu e nevoie de recapitulare. Sunt de parere ca pilula NU este abortiva. Steriletul da. Desi si la sterilet este putin discutabil cu mecanismul I + mecanismul II, apoi inainte-dupa nidare etc. Dar in principiu, DOAR steriletul poate fi banuit ca este abortiv. Pilula impiedica ovulatia, dupa cum a aratat si cataghe, care chiar din experienta ei de medic a spus clar ca nu a vazut semne de ovulatie la pacientele care iau pilula. Asa ca nu exagerati si nu trageti de par realitatea. Dc. exista si pilule abortive, trebuie citit prospectul, discutat cu medicul si evitate. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, nu vreti sa va uitati un pic pe linkul asta? Pe mine ma tenteaza.Nu stiu daca se gasesc in Romania, poate stie Catalina. Este un pic scump, dar dupa ce iei kitul initial, costul este mai scazut. La noi se gasesc in toate farmaciile. Si banuiesc ca are o siguranta mult mai mare in indicarea perioadei fertile. http://www.garden.co.uk/acatalog/persona.htm Daca cineva nu intelege engleza pot reveni cu traducerea. Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by ruxij ... Sunt de parere ca pilula NU este abortiva. Pilula impiedica ovulatia, dupa cum a aratat si cataghe, care chiar din experienta ei de medic a spus clar ca nu a vazut semne de ovulatie la pacientele care iau pilula. Asa ca nu exagerati si nu trageti de par realitatea. Dc. exista si pilule abortive, trebuie citit prospectul, discutat cu medicul si evitate.
ruxij, surfeaza putin netul sa vezi si tu ca TOATE contraceptivele orale au actiune potential abortiva. TOATE: COC, POP, Norpalnt, Depo-Provera, NuvaRing si Ortho Evra: daca stii engleza, iti dau cateva linkuri (din zecile...) http://www.themarriagebed.com/birthcontrol.shtml sau http://realchoices.com/contraception.html Daca virgula Catalina sau colegii ei nu au vazut personal semne de ovulatie, nu inseamna ca intreaga comnuitate medicala mondiala a luat-o razna. Pur si simplu e chestie de experienta personala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Patricia, am citit despre metoda din link-ul pe care l-ai dat. Mi se pare o chestie buna. Faptul ca e o metoda de contraceptie bazata pe observarea schimbarilor hormonale in corpul femeii si nu pe modificarea lor sau mai rau pe interventia in cazul fecundarii, ma duce cu gandul la ideea care s-a vehiculat pe aici ca Dumnezeu vrea sa ne ajute lasandu-ne sa facem unele descoperiri, dar cu conditia sa le folosim in scopuri pozitive. Cred ca mi-as cumpara un dispozitiv din acesta. Deocamdata nu am nevoie, dar nu o sa uit de el. Oare se gaseste si in Romania?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ruxi, upa ani de de research nu am gasit NICI O PASTILA care nu indeplineste TOATE trei functiile. Cea mai buna sursa este sa mergi la websiteul si sa cauti sub ingredientele si functiile pastilelor. In felul asta informatia este neutra si nu bias. Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, am inteles, cica in 20% din cazuri de fapt se produce ovulatia si pilula impiedica nidatzia datorita modificarii peretelui uterin. Cica "previously" si inainte se credea ca pilula doar impiedica ovulatia. Eu am ramas la "previously" pana acum. Totusi eu sunt pentru contraceptie si planificarea sosirii pe lume a unui copil in ziua de azi, mai ales cand vad emisiuni la TV despre copii si femei amaratzi vai de mama lor. Da' cu coitus interuptus ce problema mai este? In afara ca nu e sigur? L-am folosit vreo 6 ani fara esec. Cred ca personal o sa imi leg trompele ca alta solutie se pare ca nu este. ruxij
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca discutia de fata e legata de religii si contraceptive, iata citeva cazuri in care s-a pus aceasta problema. 1) Am o prietena catolica care inainte de a se casatorii in biserica a fost nevoita sa mearga la niste cursuri pre-nuptiale. Cu fara doar si poate, i s-a spus ca "fiecare pilula care o inghite omoara un copil". Normal ca saraca a intrat in panica. Norocul ca s-a educat rapid in ceea ce sint adevaratele Pilule. Normal ca hormonii din Pilule creeaza o atmosfera dezagreabila unei sarcini potentiale (in cazul in care chiar se produce ovulatia), dar sa spui ca asta e un avort e ABSURD! Oare nu se stie ca si in corpul "curat" (fara Pilule) este posibil sa pierzi o multime de sarcini fara a sti vreodata ca s-a produs fecundatia? Normal ca nu i-au dat prietenei mele nici un fel de brosuri medicale in privinta Pilulelor sau a altelor metode contraceptive. 2) Am un coleg de serviciu care e 100% catolic dar care concret imi spunea ca el nu vrea sa aiba copii decit dupa 5 ani de casatorie. Am fost curioasa si l-am intrebat cum se poate asa ceva din moment ce e catolic atit de dedicat. El mi-a spus ca biserica catolica accepta metoda calendarului. Am dezbatut mult si bine subiectul asta. Cum e calendarul OK dar Pilulele nu (in special daca Pilulele intradevar previn ovulatia...deci nici vorba de avort). In fine, a incercat el sa ma abureasca cu chiestii de genul: "Trebuie sa intri in actul sexual doar cu dorinta de a avea copii." Pai cum dracu' sa faci copii daca ai sex doar cind nu ovulezi?? Abureli si jumatate daca ma intrebi pe mine. In fine. Pina la urma am lasat-o balta ca aveam lucruri mai importante de dezbatut la serviciu. ;) 3) In final, vreau sa va povestesc de o buna prietena de-a mea a carei religii nu permite absolut nici un fel de contraceptie. Ea a fost crescuta, si la rindul ei isi creste si ea copiii, cu credinta in Dumnezeu. Ea si in zi de azi imi spune ca nu stie citi copii o sa aiba la viata ei. Ea o sa nasca citi copii ii da bunul Dumnezeu (pina acum i-a dat 6) si cu ajutorul Lui o sa-i creasca. Sa stiti ca mie imi este FOARTE drag si respect foarte mult familia si biserica ei. Sunt niste oameni fantastici de credinciosi si buni. Parintii ei au peste 20 de nepoti de la cei 4 copii ai lor. Se bucura din tot sufletul de fiecare dintre ei. La fel si intreaga biserica. A avea copii e cea mai mare realizare si satisfacere in comunitatea lor. Biserica nu numai incurajaza credinciosii sa aiba citi copii le da Domnu', dar ii si sprijina psihic, spiritual si financiar. Cite biserici puteti spune ca face asta? Daca as fi sa am eu mai mult de 4 copii toti ortodocsi m-ar ride. M-ar poreclii iepuroaica. Mi-ar plinge de mila. N-as vrea sa bag vina bisericii, dar daca chiar biserica e biserica si mentine in sus si in jos sa avem citi copii ne da bunul Dumnezeu, pai atunci sa sprijine femeile care ramin insarcinate cind inca au copilasi in scutece. Sa sprijine financiar femeia care e vaduva si ramina cu 5 copii. Sa sprijine psihic si spiritual femeia care simte ca o ia razna ingrijind 7 copii. SAMD. Daca stau si ma gindesc bine, nu pot sa numesc nici o familie ortodoxa (nici UNA) care sa aiba mai multi de 4 copii. La fel, nu pot sa numesc nici un preot a carei neveste are mai muti de 4 copii. Voi stiti? Ma intreb ce fac preotii...se abtin? Cel putin se pot casatorii...pe cind catolicii... .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
In final, vreau sa va povestesc de o buna prietena de-a mea a carei religii nu permite absolut nici un fel de contraceptie. Ea a fost crescuta, si la rindul ei isi creste si ea copiii, cu credinta in Dumnezeu. Ea si in zi de azi imi spune ca nu stie citi copii o sa aiba la viata ei. Ea o sa nasca citi copii ii da bunul Dumnezeu (pina acum i-a dat 6) si cu ajutorul Lui o sa-i creasca. Sa stiti ca mie imi este FOARTE drag si respect foarte mult familia si biserica ei. Sunt niste oameni fantastici de credinciosi si buni.
Inteleg FOARTE bine ce vrei sa spui prin pasajul de mai sus... Sotul meu este pastor la o biserica baptista, si avem in biserica cel putin 2 familii care nu practica nici un fel de birth control, la convingerile lor personale, nu impuse de biserica. Sunt fericiti cu alegerea facuta, iar Dumnezeu le-a dat har in special prin oamenii din biserica care ii suporta. Este o "misiune" grea de a avea asemenea convingeri, dar Dumnezeu a inzestrat pe unii oameni cu rabdare si putere de munca.
quote:
Normal ca hormonii din Pilule creeaza o atmosfera dezagreabila unei sarcini potentiale (in cazul in care chiar se produce ovulatia), dar sa spui ca asta e un avort e ABSURD! Oare nu se stie ca si in corpul "curat" (fara Pilule) este posibil sa pierzi o multime de sarcini fara a sti vreodata ca s-a produs fecundatia? Normal ca nu i-au dat prietenei mele nici un fel de brosuri medicale in privinta Pilulelor sau a altelor metode contraceptive.
Totusi, este o diferenta intre a folosi pilula anticonceptionala si ideea de a folosi anticonceptionale. Este o diferenta intre a stii ca tu cu mana ta ai provocat creearea atmosferei in care oul nu se poate depune si alta este sa se creeze de la sine. Dumnezeu a lasat fiecare miscare a omului asa cum a vrut-o EL(nici un fir de par nu cade fara stirea LUI). Si in acelasi timp, chiar daca sansele sunt numai 20% ca depunerea oului fecundat, eu nu mi-as asuma riskul sa stiu ca am ratat sansa unui bebelus sa se nasca. [bang] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Totusi eu sunt pentru contraceptie si planificarea sosirii pe lume a unui copil in ziua de azi, mai ales cand vad emisiuni la TV despre copii si femei amaratzi vai de mama lor.
Nu cred ca asta este in dezbatere, s-a vazut ca aproape toata lumea este de acord cu contraceptia(exceptie facand avortul la cerere). Cel putin asta este concluzia mea![hippi] Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...