Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

Bine punctat b4delia. Eu admir sincer pe cei care au mai multi copii si ii cresc bine. Am vazut si eu citeva familii de acest gen si le admir sincer. Sint oameni credinciosi si deidicati familiei si lui Dumnezeu. Ce mai vreau sa spun este ca la noi in Romania daca vezi o familie cu 3-4 copii deja sint priviti ca niste ciumati, sint compatimiti, "vai saracii cum s-or descurca", desi nu toti sint de compatimit. Sint oameni care aleg sa aiba 3-4 sau chiar 5 copii pentru ca vor. Pentru ca le place sa aiba o familie mare si cred ca sint in stare cu ce au sa ii creasca si sa le ofere dragoste si ce este bun pentru ei. Pentru astfel de oameni am tot respectul. Pe mine ma doare sa vad ca toti sint etichetati ca sariti de pe fix ca au atitia copii sau ca n-au auzit in viata lor de contraceptie. Poate ca stiu despre metode de contraceptie (multi stiu sigur si chiar folosesc), dara aleg sa aiba mai multi copii. Eu dupa al doilea eram deja intrebata "te opresti aici, nu?", de parca inca un copil ar fi o tragedie mare. Poate mai tirziu il voi avea, trebuie sa mai reflectez asupra acestui lucru, acum nu simt ca mai pot face fata mai mult de atita din mai mlte puncte de vedere. Deci ce vreau sa subliniez este ca trebuie sa existe si la noi in tara respect pentru familie, pentru copii, pentru intimitatea fiecaruia, indiferent de citi copii are si ce metode de contraceptie foloseste sau nu foloseste. PS Sper ca livutz nu s-a suparat pe noi pentru ca am citit la un alt subiect si am vazut ca este un tatic si un sot foarte grijului. Pentru asta merita[flo][flo] Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Sarut mainile dragi mamici si nemamici... Citind in aceasta dimineata mesajele mi-ati umplut inima de bucurie... straina bucurie caci nu stiu de unde imi vine. Poate din rautatile voastre (acum chiar ca sunt ca de prunci rasfatati cum imi zicea mie cineva deunazi). Supararea e ca nu prea pot sa rad in hohote, s-ar uita ciudat colegii mei de birou si nu am timp nici chef sa le spun de ce rad... As simti nevoia acum, recunosc, sa ma napustesc si eu asupra dvs. cu multe vorbe ironice si pline de rautate copilareasca (fiindca eu asa am perceput atitudinea unora dintre dvs., copilareasca...). Dar, cred ca e mai bine sa stau in banca mea. As vrea sa va spun si cine sunt si cu ce ma ocup si ce religie am si cati ani am si ce mai vreti sa stiti... Dar, din nou dar, prefer sa raman pt. fiecare asa cum si-a imaginat: pt. unii bun, pt. altii rau, pt. altii cu capul mare (hahaha... asta e criminala faza, cred ca o sa rad toata ziua pe tema asta....), pocait (bine-ar fi sa ne pocaim toti, pocainta inseamna cainta si renuntare la pacat), ca nu muncesc.... si cine mai stie ce s-a spus (si ce nu s-a spus, dar s-a gandit...) ca am citit in graba mesajele... Ma bucur ca ma iubiti asa cum si eu va iubesc (ce, nu e asa?!!) Doamne ajuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Livutz, ceea ai scirs arata ca esti un om sincer si simpatic. Nu cred ca fetele au vrut sa te jigneasca, si stii si tu ca uneori hazul e mai bun decit o cearta, nu? Eu iti inteleg perfect pozitia, stiu ca tu vrei sa faci voia lui Dumnezeu si vrei sa fii sincer inaintea Lui in orice lucru. Ca doar inaintea lui Cristos vom da socoteala pentru toate lcururile daca nu ne caim de faptele noastre rele, asa cum ai spus si tu. Insa incearca sa le intelegi si pe femei, pune-te macar o data teoretic in situatia unei femei cu 2-3 copii (sau mai multi) acasa si vei vedea ca nu e usor. Sa cresti copii e cea mai grea meserie din lume, si nici una din noi nu ar dori sa esuam, nu? Din cite am inteles tu ai doar un bebelus deocamdata, cind va mai creste mare, cind vei mai avea inca un copil probabil ca iti vei mai schimba ideile, sau le vei adapta astfel incit sa nu fie sotia ta prea impovarata. Pentru ca sint si eu femeie stiu ce vorbesc. Eu va doresc multe binecuvintari si sa ramineti credinciosi Domnului Cristos! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, Vad ca totul tinde sa se stinga spre o impacare generala si cred ca asta e cel mai bine. Important e ca acum toti cei care am participat cunoastem cat de cat efectele contraceptivelor si de aici tine de constiinta fiecaruia si de cat de religios este, ce foloseste sau nu. Eu una, cred ca pilulele sunt Ok, pentru ca efectul de inhibare al ovulatiei e preponderent. Sterilet eu una n-as folosi, pentru efectele lui adverse si pentru faptul ca e partial abortiv, dar nu pot sfatui pe nimeni sa nu foloseasca. Dar poate asa zic acum si o data, in viata, voi ajunge in situatia sa-mi pun si eu. Asta e concluzia mea, voi probabil aveti fiecare concluzia proprie. Va pup si va doresc exact atatia copii cati va doriti si voi, sanatosi si iubiti, Lavi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate sunt pe langa subiect, dar am si eu o nelamurire. M-am uitat pe www.sfaturiortodoxe.ro si am vazut care sunt canoanele care se dau unei femei care avorteaza. E adevarat ca femeia care avorteaza e cea care pacatuieste, si e normal sa fie canonita. Dar nu am gasit nimic referitor la mama care isi paraseste pruncul la nastere sau ulterior. Nu e pacat la fel de mare sa aduci pe lume un copil si sa il lasi de izbeliste? Intreb pentru ca in perioada in care am nascut eu, in maternitate erau o multime de mamici care isi abandonau pruncii in maternitate. Personalul siptalului, de la medici la infirmiere, se intrebau si le intrebau de ce nu au facut avort, ca era legalizat, decat sa ii paraseasca, daca nu ii vor. Acum, citind tot ce s-a scris pe marginea avortului, sunt tentata sa le consider crestine mai bune pe acestea decat pe cele care fac avort la cerere. Chiar asa sa fie, ca pare un non-sens? Nu am gasit, iarasi nimic, despre pacatul care il comit cei care le imping pe femei la avort sau abandonul copilului: tatii care nu isi recunosc odraslele sau le abandoneaza pe cele cu care au conceput copilul, pentru a fugi de responsabilitatea cresterii unui copil, parintii care nu isi mai primesc fetele acasa cu un copil in brate, barbatii care considera ca au destule odrasle in batatura si nu mai au nevoie de inca unul. Nu e pacat sa impingi o mamica sa isi lepede copilul, inainte sau dupa nastere? Nu am gasit canoane pentru aceste fapte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by casandra
www.sfaturiortodoxe.ro
EXTRAORDINAR!!! Pai daca pina si femeia care a pierdut sarcina ca "asa a vrut bunul Dumnezeu" e pacatoasa, pai atunci imi iau valiza si plec de aici. Mi-e asa de ciuda de ce am citit de numa'. Cred ca ceea ce ma deranjaza mai mult e faptul ca articolele au fost scrise DOAR de BARBATI date vinovate DOAR FEMEILE. Pai de unde si pina unde stiu EI ce inseamna sa fi si sa traiesti ca femeie? Cum stiu ei cum e sa treci lunar printr-o menstruatie crunta cu dureri de nu poti sa te ridici din pat? Cum stiu ei durerea fizica si sufleteasca prin care trece o femeie care se chinuie la nastere si ca la sfirsit sa afle ca copilul a murit? Cum poate spune cineva acelei mame ca ea e PACATOASA si ca copilul ei nu ajunge in RAI pentru ca n-a fost BOTEZAT!!! Hai ca nu vreau sa intru intro dezbatere despre religii caci cred ca regulile forum-ului nu permite. E pacat ca si in zi de astazi mai sint religii care inca pun femeia mai prejos decit barbatul. Eu ii multumesc lui Dumnezeu ca am ajuns pe un meleag unde mi-am putut deschide ochii in aceasta privinta si unde barbatul e chiar barbat si respecta femeia. Inaninte sa inchei, va scot un citat dintr-una din articole. Cred ca toate dintre noi sint la punct cu tema ca de mici ne-au impuiat capul ca noi pacatoase ne-am nascut! Blah! << Da, femeia este egala cu barbatul, dar numai dupa fire, nu dupa dregatorie. Cand a adus-o pe femeie la Adam i-a zis : " Cum se cheama asta ?" " Femeie. Aceasta-i os din oasele mele si carne din carnea mea; ea se va numi femeie, pentru ca este luata din barbatul sau ". Aici este egala femeia cu barbatul, ca-i os si carne din barbat, luata din coasta lui, dar nu dupa dregatorie. Ca Dumnezeu a pedepsit-o pe Eva imediat, ca ea a intins mana intai. Si primul canon i-a spus : " De ce-ai facut asta ? Pentru ca ai intins mana si ai mancat, inmultind voi inmulti durerile tale si intru dureri vei naste fii ". Si a doua pedeapsa : Intoarcerea ta catre barbatul tau si el te va stapani ". >> Da...te va stapini cu batai, cu injuraturi, cu lipsa de respect, si el fiind si raminind NEPACATOS. Fantastic! Cred ca ma duc sa ma interesez cu sa-mi fac un schimb de sex. Vreau sa fiu barbat. Viata e mai simpla, mai nedureroasa, si nepacatoasa. In sfirsit o sa pot sa ma duc si eu dupa altar sa vad ce minunatii se intimpla acolo! (j/k) [blabla] Oi fi eu nervoasa acum, dar sa sti ca in acest moment ma bufneste risul. ...cind ma gindesc la cele scrise despre YOGA. Doamne ajuta-ne sa ne limpezim mintiile si sa ne deschidem ochiii. Sa fim oameni drepti si credinciosi si sa invatam sa ne respectam unul pe altul. Ma rog pentru toate femeile si fetitele din lumea asta. Sa fie ocrotite si pazite de fanatici care se cred mai presus de tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, casandra si b4delia, e trist, e tare trist ce se intampla in stramoseasca noastra credinta romaneasca. sunt o multime de chestiuni pe care le-am putea dezbate zile in sir... "Cum poate spune cineva acelei mame ca ea e PACATOASA si ca copilul ei nu ajunge in RAI pentru ca n-a fost BOTEZAT!!!" cel putin aspectul asta pentru mine e strigator la cer!! eu am mai discutat un pic despre asta cu alte fete pe alt subiect, (cl, mai esti pe-aici? salut!) si mi se pare atat de trist cum natiuni intregi (cele majoritar ortodoxe, Romania, Rusia, Grecia,etc), pot sa se lase atat de opresate de o asa mare MINCIUNA, cum ca copilasii nostri care mor in viata uterina sau la nastere, sau dupa nastere dar inainte de a fi botezati, se duc in Iad!!! Doamne, atrocitate mai mare nu cred ca exista! Si asta deriva in primul rand din confuzia care se face cu privire la 1. pacatul originar, de care a fost vinovat NUMAI ADAM SI EVA, (si nu e transmisibil), dar care a dat nastere la 2. natura pacatoasa, care ne-a fost transmisa la toti, dar pentru care nu suntem inca condamnabili, decat pana in momentul in care incepem sa dam roadele ei, pacatele, deplin constienti. asa ca bebelusii nostri se nasc cu natura pacatoasa, dar pana cand nu incep ei sa-i dea manifestare, nu pot fi condamnabili, si daca ar fi, eu una as refuza sa slujesc unui asemena Dumnezeu crud! dar n-am de ce sa imi fac griji, pentru ca asa ceva nu exista, e o plasmuire de-a Tatalui Minciunii, ca sa ne faca sa ne zbatem in confuzie si ceata, si sa nu vedem de fapt Adevarata Natura a lui Dumnezeu. ma opresc aici, as fi continuat si cu semnificatia botezului, dar deja ne-am abatut suficient de la subiect...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiecarui om trebuie sa-i vorbesti pe limba lui, daca vrei sa-l cistigi. Si pe mine ma deranjeaza jumatatile de masura, mai ales in credinta. In fiecare dimineata incep cite o noua zi de negocieri cu Dumnezeu : mai lasi tu, mai las eu...si asta ma nemultumeste. Abstinenta nu ma deranjeaza citusi de putin dar mi-e greu sa vad fata trista a sotului meu. Asa am ajuns sa am trei copii. In cele din urma, cu parere de rau, am recurs la contraceptive. Problema abstinentei nu este unilaterala intr-un cuplu, abstinenta se face in doi. Iar daca devine prilej de discordie, mai bine sa nu fie. In privinta facutului de copii, sa-mi fie cu iertaciune. Lasa-ma sa stau acasa precum strabunica si sa-i cresc si-atunci n-ar fi nici o problema. Dar daca trebuie sa ma scol la 6 dimineata sa ma duc la lucru si sa stau la servici pina mi se rupe apa, atunci se cheama ca sint si femeie si barbat si exista o limita fizica a trupului meu, limita ce nu pare sa-i deranjeze pe cei ce spun sa nu ne ferim de facut copii. Bunica avea o vorba : o suta la c...l altuia.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amuleta si eu cred ca pentru barbati e mult mai greu decat pt. femei sa se abtina de la a face dragoste mai des. Asa sunt ei construiti dpdv. fiziologic, si cum zicea chiar un parinte intre barbati si femei o sa fie mereu aceasta nepotrivire fiziologica. Sfatul lui era sa fie pastrate posturile din timpul anului si in rest femeia sa faca toti copiii care vin din unirea ei cu sotul. Zicea ca pentru femeie e sanatos sa nasca multi copii. Mai e o problema zic eu: noi am putea sta acasa sa avem grija de copii asa cum faceau strabunicile noastre (ele traind la sat), dar cred ca nu vrem noi sa renuntam la viata si conditiile pe care le avem la oras sau in alt mediu decat cel de la tara. Eu cred ca multi romani au un petic de pamant la sat, sau ar putea sa-si cumpere cu foarte putini bani,sa stea acolo, sa-l lucreze, sa creasca animale si sa-si hraneasca copiii din roadele pamantului. Sunt multi oameni care fac asa la noi in tara si in alte tari. Copiii merg la scoala din sat , iar parintii mai vand la piata una alta cand au nevoie de bani. De fapt sunt multi copii care o duc foarte bine avand parintii la tara. Eu nu zic ca as putea face asa (inca sunt la stadiul de idee), mi-ar trebui prea mult curaj(ca pamant la tara avem destul si e f. roditor) dar cred ca daca am alege sa avem multi copii ar fi totusi de unde scoate "painea noastra cea de toate zilele" si altele necesare unei familii mari. Trebuie insa mult curaj daca vrem sa evitam jumatatile de masura mai ales in credinta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...