Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

Draga Emilia, iti multumesc mult pentru apreciere, dar nu stiu daca este chiar "meritata", si mi se pare de datoria mea sa ma explic. In postarea cu citatul din Exod, ceea ce am vrut de fapt sa spun a fost ca totul este relativ (vorba lui Einstein!), si ca unele neintelegeri si erori pot sa se iveasca pana si din lipsa de acuratete a traducerii textelor sfinte. Apoi, intervine subiectivitatea interpretarii fiecaruia, care tine de personalitate, de contextul social si cultural, etc. Eu nu cred ca Biblia trebuie neaparat citita mot-a-mot, ci interpretata. Iar daca clerul ortodox, sa zicem , are un anumit stil de a o interpreta, nu este neaparat interzis ca eu s-o intepretez altfel, atata vreme cat cred si il port pe Dumnezeu in suflet. Vezi, eu cred foarte mult in aceasta relatie personala pe care fiecare o are cu Dumnezeu, in viziunea personala a fiecaruia. Poate ca gresesc, dar eu asa simt in sufletul meu. De aceea, cum cred ca se observa sau as vrea sa se observe, incerc sa mentin o pozitie de mijloc mai ales in subiectele sensibile, constienta fiind ca nu putem fi perfecti (si, sincera sa fiu, nu stiu daca Dumnezeu ne vrea chiar perfecti, cred ca tocmai El ne-a facut imperfecti tocmai pentru a lasa loc de desavarsire si evolutie in plan personal), iar felul in care fiecare tinde catre perfectiune este ceva extrem de intim si care cu greu poate fi judecat din afara de alti muritori. De aceea ma feresc sa dau verdicte, sa spun "asta e crima", "asta e pacat", cred ca Dumnezeu trebuie sa judece ce anume e crima si ce anume e pacat in ceea ce-i priveste pe semenii mei, iar in ceea ce ma priveste pe mine, incerc sa-mi duc zilele compensand pacatele pe care le fac in mod constient (si, din pacate, sunt unele pe care nu le pot evita) sau inconstient prin felul de a actiona pe alte parti. Imi vine greu sa accept pozitiile radicale, prin prisma profesiei am auzit multe povesti de viata si am incercat in permanenta sa ma pun in locul celor care le spuneau, sa ma gandesc eu ce as face sau ce as fi facut in cuteare sau cutare situatie, de multe ori "pe muchie de cutit", si am vazut ca numai usor nu este. In chestiunile medicale, de asemenea, imi este greu de exemplu sa accept ca femeia este bine sa aiba cat mai multi copii, cand eu cu ochii mei am vazut femei cu organisme pur si simplu spoliate, terminate la 40 de ani in urma a 11 nasteri si nu stiu cate avorturi spontane, femei pe moarte, in floarea varstei, cu 11 copii acasa, din cauza faptului ca trupul lor pur si simplu nu mai putea sa poarte inca o sarcina, iar ele trebuiau sa continue pe aceasta linie. Lucrurile sunt de cele mai multe ori mult mai complicate decat par... Uitati-va, va rog (am vazut ca multe fete au fost revoltate de unele afirmatii facute pe acest site, si sint de acord cu ele), dar pe sfaturiortodoxe.ro sunt si lucruri interesante si de bun simt - mie mi-a placut aceasta pozitie a Parintelui Arsenie Papacioc, pe care o gasiti aici: http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/parintele-arsenie-papacioc-avort-anticonceptionale-canonisirea-femeilor-pruncii.htm Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Legat de subiectul nostru am gasit, dupa ce am citit linkul dat de Catalina, cuvintele preotului Nicolae Tanase despre anticonceptionale. E mai dur, mai transant, dar cu siguranta are o mare iubire pentru oameni de aceea si incearca sa-i ajute prin cuvintele sale. http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm[url][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Tareia
Legat de subiectul nostru am gasit, dupa ce am citit linkul dat de Catalina, cuvintele preotului Nicolae Tanase despre anticonceptionale. E mai dur, mai transant, dar cu siguranta are o mare iubire pentru oameni de aceea si incearca sa-i ajute prin cuvintele sale. http://www.sfaturiortodoxe.ro/avortul/anticonceptionale-avort-4.htm[url][/url]
Ei na iubire de oameni Tareia! Sincer eu nu vad. El numeste fetele care au prieten inaintea casatoriei curve (pot fi pacatoase ce-i drept, dar curve???!!) si este ingrozit de folosirea prezervativelor. Ei nu, dar atunci ce?? Si e tare suparat ca acei orfanii romani vor fi adoptati in tari straine si in alte religii (desi tot crestine)si ne zice sa tabarim pe orfelinate noi laicii. Isus se aseza la masa cu fariseii si lua apararea femeilor usoare, iar preotii romani gasesc cu cale ca o mica schizma de prin anul 1600 l-ar impiedica pe un sarman copil orfan roman sa-si pastreze Dumnezeul aproape intr-o familie baptista. Nu e ingrijorat de procentul de copii abandonati total ci e ingrijorat numai de cei adoptati in alta religie decit cea ortodoxa. Nu e ingrijorat ca in primele 9 luni ale anului trecut au fost 170.000 de avorturi cu 8000 mai multe decit nasteri ci e ingrijorat de avorturile intimplate chiar in biserica (metafora pentru cele "provocate" de sterilet sau anticonceptionale). Eu una n-am auzit multi preoti romani adoptind copii, infiintind orfelinate sau avind grija de copiii strazii. Sint numai citiva calugari cu inima intr-adevar cit lumea de larga si care au infiintzat casele acelea in care au grija de oropsiti. Fara sa pui inima si fapta in ce spui, aruncind numai cu pietre in pacatosi, nu propovaduiesti cuvintul Domnului, parere personala, A L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lasa Andrada, in site-ul respectiv parerea unuia de acolo,saracu era ingrijorat de scaderea natalitatii in Germania si Franta, ca daca nu renunta la anticonceptionale si nu se pun pe facut copii,nemtii si francezi or sa dispara,si tarile respective vor fi locuite de emigranti. Na belea ce problele majore au cei din fruntea Bisericii Ortodoxe! Oricum e distractiv sa citesti ce grozavii le mai trec prin minte. Noi sa fim sanatosi si bani de anticonceptionale sa avem[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, mie nu mi se pare ca cei care vorbesc in felul in care o face parintele din acel articol arunca cu pietre in pacatosi. Ei au niste viziuni despre omul perfect si ni le comunica. Ne spun ce ar trebui sa facem ca sa fim mai fericiti si impacati cu constiinta noastra. In viziunea lor ceea ce ne face sa fim mai fericiti si impacati cu noi dar si cu Dumnezeu in acelasi timp, sunt anumite actiuni, cum ar fi sa nu folosesti anticonceptionale, sa nu ai prieten intim inaintea casatoriei, etc. Eu cred ca scopul a ceea ce spun ei e sa comunice un ideal de atins (daca ne intereseaza acest gen de ideal) si nu sa condamne pe oamenii care fac pacatele insirate. Eu asa o iau cel putin. Si apropo de fapte si vorbe, si noi stim ce e bine si ce nu, dar nu intotdeauna punem in practica , chiar daca ii sfatuim pe altii sa faca ce e bine. Nu mai departe de copiii nostri. Le spunem ca nu e bine sa se uite seara tarziu la TV, dar noi asa facem (chiar daca simtim ca nu e bine nici pt. noi, adulti fiind). Chiar ne zicea un preot la o conferinta: "Mai, pe mine chiar daca o sa ma vedeti vreodata baut, sa stiti ca eu o sa va zic intotdeauna sa nu beti prea mult, ca nu face bine la suflet si la sanatate." Cred ca trebuie sa percepem altfel ceea ce transmit ei si sa nu o luam prea in nume personal, sa nu ne simtim atacati, ca nu asta fac ei. Ei sunt doar niste mesageri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acesta este un subiect foarte vast si foarte delicat. Si eu sint pro-contraceptie, insa cred ca mai trebuie luat in calcul si o alta fateta a lucrurilor, si anume ca nu trebuie sa facem acest lucru din egoism, adica nu vrem sa aducem copii pe lume pentru ca vrem sa ne traim viata fara complicatii. Ma refer la situatia cind doi oameni sint casatoriti. Sa ne traim viata cum vrem noi, fara sa purtam grija altuia. Din pacate, am vazut si oameni care gindesc asa. Nu cred ca asta e bine, desi eu incerc sa-i inteleg si pe acesti oameni, dar imi este greu. Adica cum se poate sa nu vrei sa ai un suflet care sa te iubeasca neconditionat, singe din singele tau, carne din carnea ta? Care pentru sacrificul pe care il faci, iti ofera dragoste si clipe minunate, te imbogateste ca om. Asta imi e greu sa inteleg, dar fireste, sint cazuri si cazuri, si fiecare trebuie analizat din multe puncte de vedere. Insa vroaim sa aduc in discutie si aspectul acesta, ca totusi Dumnezeu este bun si ne lasa o alegere libera in sensul asta, dar nu trebuie sa uitam faptul ca Dumnezeu da viata, copiii sint o binecuvintare de la El, si nu trebuie sa folosim contraceptie intr-un mod extrem. E greu sa gasesti o balanta a lucrurilor, insa tot atit de adevarat este ca Dumnezeu este si drept. Sint legi date de El care nu pot fi schimbate, chiar daca El este plin de dragoste, asta nu inseamna ca El ingaduie orice. El e gata sa ierte daca omul se caieste pentru fapta lui rea si nu o mai face. O data ce stii ca ceva e pacat, nu ai justificare atunci cind continui sa faci lucrul acela. Dar la fel de adevarat este ca Dumnezeu e gata sa ierte de multe ori. Insa El a dat anumite legi pentru ca noi sa le respectam, tocmai pentru ca El stie ce este mai bine pentru noi si stie ca daca le respectam, vom fi scutiti de multe necazuri, de multe dureri. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...