Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

[quote]Originally posted by cataghe Facem copii ca sa-i daruim lumii. Oare calitatea acestor oameni pe care-i daruim lumii nu conteaza, nu Il intereseaza pe Dumnezeu? Cat de adevarat! Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
am si eu o nelamurire , care se prelungeste de vreo 7-8 ani din perioada studentiei. aveam o colega de camera la camin, care intre timp s-a casatorit cu un preot greco-catolic (si pe vremea aia era prietena cu el). ea spunea , asa cum am citit si aici la un moment dat , ca , contraceptia cu calendar nu e pacat . ptr mine chestia asta a ramas forever un motiv de nedumerire: calendarul este metoda prin care-ti urmaresti ovulatia si eviti momentul ... ca sa nu ramii insarcinata. Bon , daca e o metoda de a face dragoste PTR PURA PLACERE si in acelasi timp de a nu ramine insarcinata , atunci de ce este acceptata tocmai asta? astfel, daca acceptam varianta asta, de ce nu spunem cu acelasi rationament (care o fi el)ca nu-i pacat atunci cind barbatul nu ejaculeaza inauntru?? asta era nedumerirea mea. poate voi ati citit mai mult si ma lamuriti si pe mine...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liris, nu sustin ca am raspunsul absolut, dar ceva mai inainte am incercat sa explic de unde a aparut teoria de care pomeneai tu legata de coitus interruptus. Poate raspunsul meu te lamureste. Cred ca e vorba de o interpretare gresita a Bibliei, insa aceasta nu e metoda contraceptiva de fapt, are mare marja de esec. Cred ca se accepta metodele care sint naturale, adica acolo unde nu se intervine cu altceva din afara, insa nu toate denominatiunile crestine au aceleasi dogme in aceasta privinta. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri


mi se pare interesant ca ai vorbit de contraceptie la barbati. Aici in Coreea se practica mai nou sterilizarea la barbati
Sterilizarea este permanenta. Deci nu este o metoda efectiva decit atunci cind ai ajuns deja la numarul de copii pe care il doresti. Acum am si eu o intrebare: la al doilea copil pe care l-am avut am avut complicatii mari. Colul meu a fost distrus de prima nastere, nu a fost vizibil imediat si mi s-a spus ca este posibil ca aceasta sarcina sa nu o pot duce pina la sfirsit. Nu s-a putut face nici macar serclaj. Am reusit sa duc sarcina pina la 34 de saptamini si am avut un baietel sanatos de 4kg. Doctorul m-a luat deoparte la controlul de 6 saptamini si mi-a spus foarte serios sa ma gindesc la contraceptie pentru ca POT ramine gravida dar va fi imposibil sa duc o sarcina la sfirsit de-acum incolo. Fara dubii, sint incapabila de a duce o sarcina mai mult de 3-4 luni. Fara ezitare am ales operatia de sterilizare pentru mine. Nu cred ca as fi facut-o daca exista sansa sa fi fost capabila de alta sarcina dusa la bun sfirsit. Deci intrebarea mea: sintem niste pacatosi pentru ca acum eu cu sotul ne bucuram (chiar foarte mult de cind nu mai am grija contraceptiei) de a face dragoste fara ca sa rezulte vre-o sarcina? Ar insemna ca saminta lui se iroseste si ar trebui sa-si gaseasca alta nevasta? Pentru ca din Bibile cam asta reiese. Este mai bine sa se destrame casnicia noastra pentru faptul ca eu sint incapabila de a avea copii? Dumnezeu ar vrea asta? Ma indoiesc. Anamaria mama la Nick (6)& Alex (3) http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Nick+Dulce.jpg http://mywebpage.netscape.com/Ocebine/Alex+telefon.jpg
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar Onan a fost pedepsit de Dumnezeu pt aceasta practica. A fost considerata un pacat si el a fost omorit. Eu cred ca si aceasta practica este considerata pacat de unele biserici - "Opera lui Dumnezeu este stavilita. Domnul este impiedicat sa-si desavarseasca visul iubirii". Poate gresesc, dar asa am retinut eu, biserica ortodoxa nu se opune practicilor contraceptuale, se opune avortului, sterilizarii, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Dar Onan a fost pedepsit de Dumnezeu pt aceasta practica. A fost considerata un pacat si el a fost omorit. Eu cred ca si aceasta practica este considerata pacat de unele biserici - "Opera lui Dumnezeu este stavilita. Domnul este impiedicat sa-si desavarseasca visul iubirii".
Nu, nu, nu, Onan nu a fost pedepsit pentru ca e a facut, ci pentru ca a facut-o in neascultare de Dumnezeu. Pedeapsa a fost pentru neascultare nu pentru ca si-a aruncat samanta pe pamant. Cititi in tot contextul! Cristina, sotia minunatului Sean, mamica la doi pitici frumosi, Connor Ryan 3 ani si Elena Maria 1 an.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by crism
quote:
Dar Onan a fost pedepsit de Dumnezeu pt aceasta practica. A fost considerata un pacat si el a fost omorit. Eu cred ca si aceasta practica este considerata pacat de unele biserici - "Opera lui Dumnezeu este stavilita. Domnul este impiedicat sa-si desavarseasca visul iubirii".
Nu, nu, nu, Onan nu a fost pedepsit pentru ca e a facut, ci pentru ca a facut-o in neascultare de Dumnezeu. Pedeapsa a fost pentru neascultare nu pentru ca si-a aruncat samanta pe pamant. Cititi in tot contextul!
Ahaaa. am inteles. Multumesc. CC
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu, draga ocebine, nu esti deloc pacatoasa! motivatia ta a fost pur medicala! apoi ceea ce banti a incercat sa spuna mai in urma e ca in Biblie, SINGURUL LOC in care Dumnezeu se pronunta intr-un fel cu privire la viata intima, este acel exemplu din Vechiul Testament, unde Onan, in loc sa respecte legea Leviratului (care spunea ca daca unei femei ii moare sotul, fratele aceluia trebuie sa-i ridice urmasi - iar motivatia acelei legi a fost strict pentru acea perioada, in care Dumnezeu intentiona ca poporul lui sa fie in continua crestere, expansiune, - deoarece Dumnezeu ii promisese lui Avraam ca va scoate un intreg popor din el, fara imperecheri din alte popoare, pentru a-i asigura integritatea atat biologica cat si morala), practica retragerea. Ceea ce L-a facut pe Dumnezeu sa-l pedepseasca cu moartea a fost nu faptul in sine, ci motivatiile lui egoiste, si nescultarea fata de Dumnezeu. De aici, de-a lungul secolelor, s-a instaurat preconceptia mai ales in bis. Catolica, dar si in cea ortodoxa, ca retragerea (onania) e pacat, si in concluzie, evitarea copiilor este pacat!!! dar ganditi-va un pic, acest episod are loc in Biblie inainte ca Dumnezeu sa dea cele 10 porunci lui Moise. Daca intr-adevar a incerca sa eviti aducerea pe lume a copiilor si practicarea sexului si pentru placere ar fi fost pacat, (si nu oricum, ci unul care sa merite moartea), nu credeti ca Dumnezeu ar mai fi dat o lege clara si pentru acest lucru? "Sa nu te feresti de conceptie!"? apoi despre placerea in actul sexual, Banti a reamintit foarte bine despre Cantarea Cantarilor din Biblie. Daca cei care considerati ca sexul ptr placere e pacat, cred ca v-ati simti foarte lezati sa vedeti ce scrie acolo! Ce fel e descrisa dragostea intre 2 oameni, si cu ce detalii!!! cum spunea si catarghe "Dar oare cand facem sex pt procreere nu simtim placere? Cum ar trebui sa facem atunci, sa ne "programam" toate actele sexuale in vederea procreerii? Sa ne autosugestionam sa nu mai simtim placerea, ci numai responsabilitatea actului sexual in vederea reproducerii? De ce ne-a fost lasata totusi placerea pana la urma, ca sa fim ademeniti sa procream sau ca sa fim ispititi sa pacatuim? Eu cred ca se exagereaza putin." DUMNEZEU A INVENTAT SEXUL, si daca e placut, iar El a zis ca "toate lucrurile au fost bune", de ce oare sa lasam prejudecatile societatii in care traim sa ne puna juguri asupra noastra, si sa ne fure libertatea de a ne bucura de ceea ce Dumnezeu ne-a daruit???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...