Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

quote:
Originally posted by oz
eu am 2 intrebari, pentru Livutz: 1.cati copii isi permite sa intretina si ce va face dupa ce numarul maxim de copii pe care-i poate hrani a fost atins? 2. o femeie care, dupa ce a facut 4-5 copii in 5-6 ani nu mai are absolut nici un chef de sex din cauza epuizarii fizice si psihice pe fondul lipsurilor materiale, poate sa-si refuze sotul? si cand zic sa-l refuze ma refer la abstinenta totala.
Si daca vei afla cu ce te vei folosi? Cu nimic... nici tu nici toate celelalte mamici care se straduiesc sa-si "legifereze" pozitia "anticonceptionala" in fata lui Dumnezeu cu fel si fel de gogomanii. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta. Dar e incredibil cum oricine, fara nici o pregatire teologica, se pricepe sa citeasca Biblia si, culmea!!, sa se conduca dupa ea. Biblia nu e nici abecedar, nici manual, nici vreu cotidian... Biblia e insasi Viata! Ati cititi vreodata din sfintii parinti ai bisericii Talcuiri la Sf. Scriptura? Ca sa vedeti cat de adanci sunt sensurile? Eu am fost asa de suparat sa vad ratacirea generala, incat nu mai vreau sa intervin. Pt. intrebarile tale: 1 - nu stiu cati pot sa intretin, asta o stie tot Dumnezeu. Dar eu ma las total in voia Lui, de comun acord cu sotia mea... El imi va da atatia cat este de folos. Daca vor fi prea multi, la un moment dat, si am sa ma clatin in credinta (sunt om, cu slabiciuni, nu pot sti viitorul) am sa imi cercetez duhovnicul mai des si am sa-i cer sfat, rugandu-ma lui Dumnezeu, sa am ajute sa-l urmez. 2 - primul gand este sa zic, DA. Dar sunt de parere ca cei doi soti trebuie sa lucreze impreuna la cresterea copiilor. Si inca ceva... mai spunea cineva, despre contraceptie in afara casatoriei... No comment!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Livutz, iti inteleg pozitia si cred ca esti un om cu frica de Dumnezeu si esti sincer in ceea ce crezi, dar nu te supara pe noi ca nu ai de ce. E normal sa se puna tot felul de intrebari, nu toti oamenii au citit, sau au studiat Scripturile si scrierile sfinte, nu toti au ajuns sa cunoasca voia lui Dumnezeu. E foarte bine ca oamenii cauta raspunsuri la intrebari. Nu vreau sa intram in nici o polemica, insa eu mai cred si ca ORICINE poate citi Biblia, ca doar de aceea a dat-o Dumnezeu, ca sa ne conducem viata dupa ea. Iar Biblia nu se talmaceste decit prin Biblie. Dumnezeu sa ne lumineze pe toti! Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

livutz, sper ca ai observat ca daca se apara ceva, sunt metodele contraceptive care sa PREVINA sarcina,(despre care si tu insuti spuneai ca le-ai accepta, fara prea multa tragere de inima, si poate ne explici si de ce) si nu cele abortive sau partial abortive. uita-te putin in urma, si la celalalt subiect, "Sterilet sau nu".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by livutz
quote:
Originally posted by oz
eu am 2 intrebari, pentru Livutz: 1.cati copii isi permite sa intretina si ce va face dupa ce numarul maxim de copii pe care-i poate hrani a fost atins? 2. o femeie care, dupa ce a facut 4-5 copii in 5-6 ani nu mai are absolut nici un chef de sex din cauza epuizarii fizice si psihice pe fondul lipsurilor materiale, poate sa-si refuze sotul? si cand zic sa-l refuze ma refer la abstinenta totala.
Si daca vei afla cu ce te vei folosi? Cu nimic... nici tu nici toate celelalte mamici care se straduiesc sa-si "legifereze" pozitia "anticonceptionala" in fata lui Dumnezeu cu fel si fel de gogomanii. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta. Dar e incredibil cum oricine, fara nici o pregatire teologica, se pricepe sa citeasca Biblia si, culmea!!, sa se conduca dupa ea. Biblia nu e nici abecedar, nici manual, nici vreu cotidian... Biblia e insasi Viata! Ati cititi vreodata din sfintii parinti ai bisericii Talcuiri la Sf. Scriptura? Ca sa vedeti cat de adanci sunt sensurile? Eu am fost asa de suparat sa vad ratacirea generala, incat nu mai vreau sa intervin. Pt. intrebarile tale: 1 - nu stiu cati pot sa intretin, asta o stie tot Dumnezeu. Dar eu ma las total in voia Lui, de comun acord cu sotia mea... El imi va da atatia cat este de folos. Daca vor fi prea multi, la un moment dat, si am sa ma clatin in credinta (sunt om, cu slabiciuni, nu pot sti viitorul) am sa imi cercetez duhovnicul mai des si am sa-i cer sfat, rugandu-ma lui Dumnezeu, sa am ajute sa-l urmez. 2 - primul gand este sa zic, DA. Dar sunt de parere ca cei doi soti trebuie sa lucreze impreuna la cresterea copiilor. Si inca ceva... mai spunea cineva, despre contraceptie in afara casatoriei... No comment!
Cu iertare sa-mi fie, dar eu cred ca reactionezi ca un copil rasfatat care daca nu merge jocul dupa regulile lui, atunci isi strange jucariile si a plecat. Eu nu am fost virgina cand m-am casatorit si nu mi-e rusine sa recunosc asta. Dar nici nu am facut nici un avort. Ok, daca vreti, am deja un pacat la activ (n-am fost virgina in momentul cand m-am casatorit), dar am evitat alt pacat (avortul) pentru ca m-am protejat. Intrebarea e cat de "pacat" e fiecare metoda de protectie, in cazul in care e. Si sa spui "Si inca ceva... mai spunea cineva, despre contraceptie in afara casatoriei... No comment!" mi se pare total absurd in vremea in care traim acum. Sau probabil nu priviti deloc inafara celor 4 pereti in care traiti sa vedeti cate fetite de 16-17 ani sunt deja mamici, cati copii sunt in casele de copii sau cati sunt pe strada?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by sunshine Cu iertare sa-mi fie, dar eu cred ca reactionezi ca un copil rasfatat care daca nu merge jocul dupa regulile lui, atunci isi strange jucariile si a plecat.
Poate chiar asa e, cine stie... Dar conteaza??
quote:
Eu nu am fost virgina cand m-am casatorit si nu mi-e rusine sa recunosc asta. Dar nici nu am facut nici un avort. Ok, daca vreti, am deja un pacat la activ (n-am fost virgina in momentul cand m-am casatorit), dar am evitat alt pacat (avortul) pentru ca n-am protejat. Intrebarea e cat de "pacat" e fiecare metoda de protectie, in cazul in care e.
Mi se pare mie, sau am ajuns sa consideram ca daca facem unele pacate mai mici in loc de unele mai mari ne consideram asta o virtute?
quote:
Si sa spui "Si inca ceva... mai spunea cineva, despre contraceptie in afara casatoriei... No comment!" mi se pare total absurd in vremea in care traim acum. Sau probabil nu priviti deloc inafara celor 4 pereti in care traiti sa vedeti cate fetite de 16-17 ani sunt deja mamici, cati copii sunt in casele de copii sau cati sunt pe strada?
Aici esti CULMEA!!! Pei nu tocmai din cauza relatiilor sexuale inainte de casatorie sunt toate aceste necazuri??? PS Eu nu judec pe nimeni, dar macar, lasati-o balta de tot cu Biserica. Hristos nu ne vrea "caldicei" pentru El, ne vrea "fierbinti". Insusi El, Hristos Mantuitorul, ne spune: " Asa si voi, cand veti face toate cele ce vi s-au poruncit, sa ziceti: slugi netrebnice ce suntem, caci ce am fost datori sa facem am facut" (Luca 17, 10). In procesul mantuirii nu se poate negocia iubite mame si ne-mame.... Nu putem sa zicem pe asta o fac si pe cealalta o las... Nu intelegeti ca fara curatire de patimi nu ne putem face apti pt. rai... Si pofta trupeasca este o patima, poate cea mai grea...caci e cea mai dulce. Si un parinte spunea asa de minuant: daca tu simti ca-ti iubesti sotia de nu mai incapi in piele si simti ca doar facand dragoste te implinesti, atunci fa-o ORICAND si nu va fi pacat. Dar sa fii sigur ca este dragoste si nu pofta trupeasca!.... Cititi, va rog din suflet, cititi conferinta acestui minunat parinte de la Fac. de Teologie din Bucuresti, contemporan cu noi la linkul urmator: http://www.geocities.com/tzake/tinerii/FamiliaComan.htm Dumnezeu sa ne dea inima buna si curata...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista pacate mai mari si pacate mai mici (cel putin din cate stiu eu). In fata lui Dumnezeu exista doar pacate. Cum am spus deja ... ideea e daca contraceptia e vazuta ca si pacat in fata bisericii... si ideea e sa discutam aceasta problema, nu suma totala a pacatelor unui om. Nimeni nu spune ca daca un om a facut deja un pacat, in continuare poate face oricate, sau poate sa nu mai faca nici unul, ca oricum nu mai conteaza. Cu cat facem mai putine pacate, cu atat mai bine... tocmai de aceea am vrut sa discutam problema, ca sa stim ce metode pot fi folosite, in cazul ca exista careva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

livutz, raspunsul tau demonstreaza ca n-ai citit din urma, (din respect fata de noi), si il consideri pe Apostolul Pavel un eretic, care indeamna sa ne satisfacem "patimile" care sunt "pacatoase" (in cadrul casniciei), iar minunatul mod in care suntem construiti,si toata Geneza sunt complet false si ne-lalocul lor in Biblie! s-a explicat deja ce parere avea Apostolul Pavel cu privire la relatiile sexuale, si s-a mai explicat si ce scop are sexul, sa facem copiii dar sa ne si bucuram unul de altul si sa ne exprimam dragostea si unirea intr-un mod extraordinar... dar probabil ai vrut sa ignori postarile alea. sincer, imi pare asa de rau...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Livutz, eu te admir pentru ca tu esti un adevarat crestin ortodox, si nu foarte multi au puterea sa fie. Ma bucur ca ai intervenit in discutie. Nu poti sa ne explici si noua, celor care nu am apucat sa citim si sa studiem, de ce totusi biserica ortodoxa este impotriva mijloacelor contraceptive care previn conceptia? (Stiu ca neo-protestantii nu sunt.) Poate de aici provine si o oarecare ruptura in sufletul meu, in problema religiei. Nu pot sa ma consider credincioasa cu adevarat si in timp ce eu, de fapt, iau pilula fara nici o mustrare de constiinta. Pentru ca imi iubesc sotul, si vrem sa avem o viata intima fireasca dar totodata vrem sa avem un numar limitat de copii (2, maxim 3), pentru ca dorim sa implinim si alte lucruri in timpul vietii (nu neaparat materiale). Asa ca eu accept faptul ca nu sunt o credincioasa adevarata, imi dau seama ca am multe abateri de la ceea ce imi cere religia. Dar nici nu vreau sa o schimb, sa trec la baptisti de exemplu numai pentru ca acolo contraceptia este acceptata. Pentru ca ma simt legata sufleteste de religia mea ortodoxa, in care m-am botezat, casatorit si in care, cu unele abateri, cred. Si eu sunt de acord ca Biblia poate fi citita de oricine, dar pentru interpretarea ei e mai bine sa ne ghidam de studiile teologilor, care au facut o facultate tocmai pentru a intelege cu exactitate Biblia. Ea trebuie inteleasa si in context istoric (mai ales Vechiul Testament), dar si ca un intreg. A lua un citat din Biblie de aici sau de dincolo si a-l interpreta astfel incat sa se potriveasca in context,la ceea ce vrem sa argumentam, e usor dar si foarte periculos. Lavinia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by livutz Si daca vei afla cu ce te vei folosi? Cu nimic... nici tu nici toate celelalte mamici care se straduiesc sa-si "legifereze" pozitia "anticonceptionala" in fata lui Dumnezeu cu fel si fel de gogomanii. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta. Dar e incredibil cum oricine, fara nici o pregatire teologica, se pricepe sa citeasca Biblia si, culmea!!, sa se conduca dupa ea. Biblia nu e nici abecedar, nici manual, nici vreu cotidian... Biblia e insasi Viata! Ati cititi vreodata din sfintii parinti ai bisericii Talcuiri la Sf. Scriptura? Ca sa vedeti cat de adanci sunt sensurile? Eu am fost asa de suparat sa vad ratacirea generala, incat nu mai vreau sa intervin.
Dar de ce atata aroganta? Ce sa intelegem aici, ca numai celor cu studii teologice li se permite sa citeasca Biblia si sa se conduca dupa ea? Pentru acestia a fost Biblia scrisa? Restul, cei care indraznesc sa-si puna niste intrebari, sunt niste gogomani, nu-i asa?... Daca tu ai o pregatire teologica si ai citit din Sfintii Parinti, pofteste de ne lumineaza, sau consideri ca niste suflete nevrednice ca noi nu merita truda ta? Spui in mesajul urmator ca daca un om isi iubeste sotia din adancul sufletului si vrea sa faca dragoste cu ea, simtindu-se astfel implinit, e permis sa o faca, dar sa fie din dragoste si nu din pofta trupeasca. OK, de acord, dar la fel de bine poate iubi un om din tot sufletul o femeie care nu este (inca) sotia lui, si sa se simta implinit facand dragoste cu ea tot din dragoste adevarata si nu din pofta trupeasca. Nu? Ce anume te oripileaza atat de tare legat de asta? "Ratacirea generala"... hm! Oare acesta nu este un mod de a da cu piatra? De ce oare ajung oamenii sa fie habotnici si sa nu mai vada padurea de copaci?... Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...