Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Contraceptie si religie


Recommended Posts

Livutz, si de unde stii tu atat de bine ca cele care au raspuns nu au intr-adevar pregatire teologica?? Oare ceea ce nu este sub auspiciul Patriarhiei Romane este gogomanie?? Faptul ca suntem femei ne descalifica? Noi nu am scris aici de pe pozitia unui invatator, Apostolul Pavel este clar cu privire la cine are dreptul sa invete. Sunt mame si ne-mame care au intrebari. Sunt persoane care iau pilule anticonceptionale si din cauza asta poarta necurmat in suflet o indoiala si o teama.Spui ca Biblia este insasi Viata.Aceasta Viata trebuie sa vina in intampinarea lor, a noastra a tuturor, si sa straluceasca si sa ne arate inima lui Dumnezeu fata de noi, felul de relatie pe care El, Facatorul, Mantuitorul si Sotul nostru, vrea sa o aiba cu cei pentru care a murit si a platit vina Pacatului. Nu mai suntem in Evul Mediu unde patura clerica tinea Biblia inchisa si inaccesibila mirenilor ignoranti. De unde stii ca interpretarile presarate nu sunt rezultatul muncii gigantice a unor oamemi consacrati care au trait pentru ca adevarul divin sa fie accesibil tuturor? Din nou pentru ca nu emana izul cu care esti tu familiar? Faptul ca s-a deschis acest subiect dovedeste dorinta tuturor de a intelege si eventual regla in viata particulara aspecte care au fost inainte trecute cu vederea.Nimeni nu se ocupa aici cu legiferare de pozitii. Cu respect, Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03) [url="http://community.webshots.com/user/2girlsmum"]Fotografiile Noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Doamne... incredibil!!! Pei vedeti de ce nu este indicat sa se citeasca Biblia fara povatuitor? Ca ajung unii sa spuna ca "Sf. apostol Pavel ne indeamna sa ne satisfacem poftele".... Ce-as mai putea sa zic? Ma doare... dar incerc sa imi dau seama cat Il doare pe Dumnezeu cand ne priveste... si pe mine si pe dvs. Pe mine ca sunt pacatos si in loc sa-mi vad de pacatele mele, irosesc vremea (viata, nu?) pe un forum in care toti sunt luminati si stiu ce au de facut. Chair si cei ce au ironizat zicand "pofteste de ne lumineaza si pe noi". Eu nu pot sa va luminez, ca orb pe orb nu poate sa conduca... Sunt insetat eu insumi de sfaturi si pentru asta citesc cat pot de mult (in limita timpului disp.) merg la duhovnici adevarati (nu stau sa ma impiedic de preotii nevrednici ai bisericii noastre de care se face atat caz... asta a fost situatia bisericii in toate timpurile) caci ne-a daruit Dumnezeu si astfel de oameni. Si in general nu-mi place sa intru in discutii in care fiecare incearca sa-si apere punctul de vedere cu cerbicie, pierzandu-se astfel idea ca de fapt trebuie ca impreuna sa ne conducem spre Adevar, adica spre Hristos; caci El a spus: Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!!! Deci El este tot. Daca noi ne iubim sotul (sotia) f. mult, cu cat mai mult pe Acesta Care Si-a dat viata pt. noi, S-a intrupat si a trait ca un om, Dumnezeu fiind!! De asta a venit Dumnezeu pe pamant? Sa spunem noi acum ca suntem in 2004 si traim alte legi? Dar ce vrem sa vina iar? Ca sa credem ca poruncile raman totusi aceleasi? Inca o data: orice pilula contraceptiva este o smekerie a diavolului pe care i-a arata-o omului... o MARE smekerie!!! Si de ce accept calendarul? Pt. ca este natural, despre asta pot spune ca, POATE, Dumnezeu a vrut ca femeia sa nu fie fertila 5 zile inainte si dupa ciclu (in mod normal), desi nu am nici o siguranta, dar este mai aproape de adevar. Si de ce am totusi retienri? Pt. ca, daca vrem sa fim desavarsiti (asa cum tot Hristos ne cere, asta nu mai cititi in Biblie???) nu mai cautam "portite" pentru patimile noastre, nici macar cea cu calendarul sau cu coitus intreruptus (scuze daca nu am scris corect). Vreti sa zic ca ma bucur ca citeste oricine Biblia de "capul sau" si apoi isi da cu parerea cum ca nu stiu ce capitole ar trebuie sa dispara!! Ce sa mai zic?? Nimic nu mai am de zis; si nici nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Hristos nu a vrut sa convinga pe nimeni. El spunea, "cine are urechi de auzit, sa auda". Eu nu sunt preot si poate nu-mi este ingaduit sa dau sfaturi. Personal nu-mi plac sfaturile. Asa ca va inteleg pe fiecare si de aceea, dati-mi voie sa ma retrag (in glorie :)) si cu nadejdea ca macar pe ascuns cineva s-a folosit in vreun fel sau altul si mai ales, sper ca nimeni nu este suparat pe mine. Sa fiti sanatosi si voiosi!!! Cu drag si f. calm... Liviu, o picatura in Univers, dar si de ea Dumnezeu are grija.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by 2girlsmum
Livutz, si de unde stii tu atat de bine ca cele care au raspuns nu au intr-adevar pregatire teologica?? Oare ceea ce nu este sub auspiciul Patriarhiei Romane este gogomanie??
sunt sigura ca fetele nu vor interpreta ca o lauda daca o sa pecizez ca am studiat teologia, dar fiindca nu e ortodoxa, e gogomanie. bine.
quote:
Nu mai suntem in Evul Mediu unde patura clerica tinea Biblia inchisa si inaccesibila mirenilor ignoranti.
as mai adauga si ca o tineau inchisa si inaccesibila tocmai ca sa nu vada laicii ca de fapt multe dogme si practici erau in clara contradictie cu Sfanta Scriptura. [/quote] oricum, multzumim, livutz, pentru ca ne-ai oferit ocazia de a mentiona unele lucruri si de a ne demonstra inca o data existenta unei religii care mai degraba sa puna poveri pe umerii oamenilor, cand Dumnezeu a spus "Arunca-mi mie povara ta", si lipsa ei de rezonanta pentru viata noastra de zi cu zi, si alternativa unei vieti LIBERE in robia dragostei!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emilia, hai mai bine sa nu atacam o religie sau alta, nu cred ca discutia ar trebui sa degenereze spre atacul religiei ortodoxe (sau a oricarei alteia). Dupa cum nu cred ca trebuie sa se faca prozelitism pe acest forum, pentru nici una din religii. Ca nu asta e scopul acestui forum. Fiecare religie crestina are dogmele ei, modul in care interpreteaza ea Biblia. Daca apartinem uneia sau alteia dintre religii vom tinde sa folosim argumentele si interpretarile religiei (bisericii) de care apartinem. Lavi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreti sa zic ca ma bucur ca citeste oricine Biblia de "capul sau" si apoi isi da cu parerea cum ca nu stiu ce capitole ar trebuie sa dispara!! Te rog, livutz, spune-mi si mie cine a spus o asemenea enormitate. Noi nu pretindem ca sintem invatatori, dar credem ca avem dreptul sa ne exprimam opiniile, fie ca avem studii teologice sau nu. Ma bucur ca il iubesti pe Domnul Hristos, si eu Il iubesc, dar daca nu sint de acord cu ce spui tu asta nu inseamna ca-L iubesc mai putin. In Biserica universala a Lui Hristos oamenii inca sint modelati si pina la sfirsitul vietii invata si se straduiesc sa fie ca Invatatorul lor. M-as bucura daca si sotia ar gindi ca tine in aceasta privinta, atunci sinteti niste oameni fericiti. Numai binecuvintari! Cred ca ar trebui sa raminem la titlul subiectului totusi, ca iar ne departam si picam in polemici. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este pacat ca aproape de fiecare data cand se incheaga aici pe forum o discutie civilizata, trebuie sa vina cineva cu o pozitie radicala, avand pretentia ca numai el detine advarul absolut si unicul valabil, ca numai el "vede" in timp ce toti ceilalti sunt orbi. Acestea fiind zise, cred ca am face mai bine sa ne vedem fiecare de treaba asa cum ne duce capul, pentru ca aceasta discutie a fost deja pervertita spre o directie similara cu "pumnul in gura". Ma doare inima sa vad cum religia in care sant nascuta se indeparteaza tot mai mult de oamenii care vor sa mai si gandeasca, si cat de actual a ramas "crede si nu cerceta" in contextul ei. Pacat... Livutz, sa stii ca si eu am vazut "duhovnici adevarati", cum spui tu, si ceea ce m-a impresionat mereu la acei oameni a fost simplitatea si modestia lor, grija de a nu rani si de nu da cu piatra. Oamenii aceia erau patrunsi de o asemenea dragoste de Dumnezeu si de oameni incat nu-si permiteau nici sa judece, nici sa condamne, iar cand recunosteau ca ei insisi nu sunt perfecti nu o faceau nicidecum cu ostentatie, in genul "n-oi fi eu perfect, dar sunt mult mai bun decat voi!" sau "oi fi si eu orb, da' vad mult mai bine decat gogomanii". Dupa cum am mai spus, cred ca exista persoane atat de preocupate de fiecare rand al Scripturilor, incat nu mai vad ansamblul si uita mesajul esential al religiei crestine. Din pacate eu sant genul de persoana careia cineva care striga: "Sunteti toti niste pacatosi si veti arde in focurile Iadului!" nu face decat sa-i trezeasca un zambet amar, caci eu caut liniste si iertare in credinta, nu amenintari mai mult sau mai putin explicite. Amenintarile tin mai degraba de Vechiul Testament, cand inca nu aparuse un Christ care sa moara pentru pacatele oamenilor, iar eu sant crestina - o religie intre altele, nici mai buna nici mai rea. In speranta ca nu am ofensat (prea tare) pe nimeni, va doresc numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Lavinia, imi cer scuze, n-am vrut sa sune ca atac, dar se poate interpreta si asa, si imi cer iertare. livutz, am vrut sa spun ceea ce am spus, mai citeste o data, te rog. argumentele pe care le-ai adus tu ar fi dus in directia pe care o mentionasem eu, nicidecum ca asta as crede eu ca ar trebui sa se intample (scoaterea capitolelor din Biblie, etc) uite ce zice Apostolul Pavel in 1Corinteni 7 1. Cu privire la lucrurile despre care mi-ati scris, eu cred ca este bine ca omul sa nu se atinga de femeie. (el era necasatorit, si acest lucru ii ajuta misiunii lui) 2 Totusi, din pricina curviei (adica din cauza ca soocietea din jurul nostru musteste de stimulente vizuale care te indeamna la practicarea sexului in mod ilegitim, adica in afara casatoriei), fiecare barbat sa aiba nevasta lui, si fiecare femeie sa aiba barbatul ei ... 4 Nevasta nu este stapana peste trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul ne este stapan pe trupul lui ci nevasta. 5 sa nu va lipsiti unul pe altul de datoria de soti decat doar prin buna invoiala, pentru un timp, ca sa va indeletniciti cu postul si cu rugaciunea. Apoi sa va impreunati iarasi, ca sa nu va ispiteasca Satana, din pricina nestapanirii voastre. 6 lucrul aacesta il spun ca o ingaduinta, nu fac din el o porunca. 7 Eu as vrea ca toti oamenii sa fie ca mine, dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul intr-un fel, altul intr-altul. (unul sa fie misionar, altul sa cresca copii de calitate - elemente vitale intr-o societate sanatoasa) 8 Celor neinsurati si vaduvelor, le spun ca este bine pentru ei sa ramana ca mine. (sa dea mai multa importanta si timp lucrurilor spirituale) 9. dar daca nu se pot infrana, sa se casatoreasca, pentru ca este mai bine sa se casatoreasca decat sa arda. daca dorinta de implinire sexuala era un pacat, Pavel nu ar mai fi dat astfel de sfaturi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragii mei, parerea mea este ca acest subiect e doar un mic aspect dintr-un context si care, abordat separat, nu ne poate oferi o solutie unanim acceptata. Clasificari de genul « aceasta este pacat sau nu este pacat », facute doar cu ratiunea noastra si asa destul de limitata, sunt pure speculatii care ajuta sa ne adoarma constiinta si asa somnoroasa rau. Eu zic ca de fapt problema adevarata la care trebuie sa-i gasim raspunsul este cea existentiala, de aici trebuie sa plecam cu raspunsurile si incetul cu incetul se vor lamuri toate. Am observat ca cei mai multi sunteti crestini. Intreg crestinismul are la baza Invierea lui Hristos. Daca Hristos a Inviat inseamna ca si noi vom invia si atunci totul nu se rezuma la acum si aici. De aceea parerea mea este ca toate actiunile si faptele noastre trebuie sa le privim si sa le implinim din perspectica Vesniciei, iar a celor care vor, a vesniciei alaturi de Dumnezeu. Iar vesnicia alaturi de Dumnezeu inseamna trairea in Duhul lui Dumnezeu incepand de aici din viata aceasta. Spunea un Sfant Parinte ca cine nu l-a cunoscut pe Dumnezeu aici nu-l va cunoaste nici dincolo. Iar cine traieste in Duhul Sfant ne se inseala si nu greseste niciodata pentru ca Dumnezeu este Adevarul, iar adevarul nu este relativ. Eu zic si stiu ca nu ma insel, ca fiecare dintre voi care v-ati pus intrebarea din topic ve-ti putea afla raspunsul corect, daca doriti sa-l aflati, si mai ales daca sunteti dispusi sa-l acceptati indiferent care va fi acesta. Totul e sa nu vicleniti si sa nu va fatarniciti cu propria constiinta. Rugati-L pe Dumnezeu cu Sinceritate, cu credinta, cu sarguinta, lasand la o parte voia proprie si veti afla. Si nu numai acest raspuns il veti afla…. Exista trairi si sentimente mult mai deosebite , asa ca va indemn si eu dupa cum spune psalmistul, « Gustati si vedeti ca Bun este Domnul »
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Emilia B. argumentele pe care le-ai adus tu ar fi dus in directia pe care o mentionasem eu
Emilia, te rog sa ma scuzi ca intervin, dar cred ca "argumente" e ceva cam mult spus. Mie ceea ce scrie Livutz mi se par mai degraba niste concluzii decat niste argumente, cred ca am mai spus. Toti suntem niste pacatosi, nu vom avea acces la rai si Dumnezeu se indurereaza (laolalta cu autorul) atunci cand ne priveste. Livutz, nu as vrea sa intepretezi ca am ceva cu tine personal, doar ca nu sunt de acord cu felul in care pui problemele, atata tot, te rog sa nu te superi. Imi pare rau ca ai luat fraza "pofteste de ne lumineaza" ca pe o ironie, intr-adevar cand am recitit-o mi-am dat seama ca poate fi luata asa, dar a fost un simplu indemn la o atitudine mai intelegatoare si la a impartasi mai degraba cu noi ceea ce sti decat sa ne faci nestiutori si... gogomani (ma repet dar m-a amuzat si m-a enervat termenul in acelasi timp!) - asta nu serveste nimanui. Numai bine, Catalina. This is the first day of the rest of my life!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...