Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cariera sau familie?


Recommended Posts

Va propun urmatorul scenariu: ea - angajata in Romania, salar e bugetar, el- angajat tot in Ro, dar mult pe la "export".Se va uneori o data la cateva luni, altadata (si asta in cazul cel mai fericit) la 2-3 saptamani, cate un weekend.Pe care drum ati merge? Danutza
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Initial creeata de Danutza
Va propun urmatorul scenariu: ea - angajata in Romania, salar e bugetar, el- angajat tot in Ro, dar mult pe la "export".Se va uneori o data la cateva luni, altadata (si asta in cazul cel mai fericit) la 2-3 saptamani, cate un weekend.Pe care drum ati merge? Danutza
Si cat timp o sa fie asa situatia? Eu cred ca e ft. important. Eu si sotul meu, inainte de a ne casatori, ne intalneam uneori si la 3 luni. Dar vorbeam cel putin zilnic (ori telefon, ori net) si stiam tot timpul care incotro e, ce face, ce se mai intampla in viata lui. Apoi ne-am casatorit si de atunci suntem despartiti doar din cauza serviciului :). Si toate merg de minune. Dar am stiut tot timpul ca la un momentdat situatia se va schimba, pt. ca atunci cat unul trage intr-o parte si altul in alta, nu prea tine povestea la infinit. Sotul meu are o vorba referitor la chestia asta: "Boala lunga = moarte sigura". Si mai avem ceva prieteni care lucreaza asa: unul acasa, altul pe la export, dar inainte de a accepta situatia, au vorbit unul cu altul si stiu aproximativ cat timp dureaza. _______ "An eye for an eye makes a blind world" - Ghandi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi tot asa, eu am ramas in Ro, el - la export. Dupa 1 an ne-am casatorit, dupa alt an (de fapt 15 luni) ne-am "adunat". Desi in total am fost despartiti 2 ani si 3 luni, am vorbit aproape zilnic la telefon, am corespondat zilnic pe email si ne-am intalnit cam la 3 luni. N-am fost de la inceput sigura ca va dura relatia noastra pt. ca nu eram demult impreuna, dar vazand ca dupa cateva luni ma cauta constant si ca nu s-a distantat de mine ba dimpotriva, mi-a venit inima la loc. Mi-a fost greu atata timp singura, dar a meritat. Acum cred ca n-as mai rezista atat, mai ales ca-mi place tare mult viata impreuna cu el. Daca nu mi-ar fi aratat clar ca are ganduri serioase, nu l-as fi asteptat atat, i-am spus-o si lui. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am stat si eu prinsa vreo 6-7 ani intr-o asemenea prostie de relatie! Si da, corespondam zilnic, telefoane, socoteli. Dupa primii 5 ani, a plecat din tara, pentru un an, s-a lungit la vreo doi, si la un moment dat... gata, pa si pusi! Din partea mea a venit totul, ca el ar fi fost multumit sa o lungim in continuare, ba chiar si acum vreo 3-4 ani, ma mai zgandarea... Ceea ce vad acum, recitind corespondenta, nu din nostalgie, ci dintr-un fel de curiozitate: ochii mei vad acum ceea ce atunci nu vedeau. Era evident ca el nu mai vrea sa se intoarca. Era indecis, ar fi vrut sa ma aiba langa el, eu n-am vrut sa plec,... era o vorba cu sufletu in rai sau cu ... in doua luntrii. Stiti voi care e vorba! Pierdere de timp! Zbatere! Agitatie in van! Noroc ca am fost in stare sa pun punct, iuar acum imi dau seama ca am facut cea mai inteleapta miscare! Poate la altii merge, asa... prin corespondenta. Si noi, ne vedeam in primii 4 ani cam la 2 saptamani si verile ni le petreceam impreuna, dupa ce a plecat din tara ne vedeam la 6 luni. Eu n-as mai face a doua oara asa prostie! Iar daca exista "suflet pereche", eu l-am gasit! Si daca cei 7 ani au fost "costul", nu-l regret nici o clipa! Altfel nu l-as mai fi intalnit poate niciodata pe sotul meu, care este jumatatea mea! Anca si papusica Eliza (26.august.03)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe la inceputul lunii iunie sotul a trebuit sa se mute in Bucuresti cu serviciul (el oricum fiind din Bucuresti, dar s-a mutat la Iasi de dragul meu). Cum si in Iasi avea o oferta f. tentanta incepand cu luna septembrie hotarasem ca eu sa stau cu bebe pana in septembrie in Iasi si el sa vina doar in weekend, pana vedem cum stau lucrurile cu serviciul de aici, daca e mai avantajos sa ramanem in Iasi, tinand cont ca job-ul meu era in Iasi, etc. Dupa primele 2-3 zile cred, ne-am spus clar unul celuilalt ca nu avem cum sa facem asa. Parca ne "taiase" cineva in 2 si nu reuseam sa ne regasim. Asa ca a doua zi a si gasit un apartament in Bucuresti. Datorita unor "probleme tehnice" legate de transport, am stat pana la urma eu in Iasi el in Bucuresti, cu "vizite" in weekend, o luna si ceva. Urmarea: 3 milioane lei telefoanele mobile si inca 1 milion cel fix pe luna iunie, 4 milioanele telefoanele mobile si inca vreun milion cel fix pe luna iulie [bang]. Intre timp m-am mutat in Bucuresti, luna asta am mai scapat putin cu factura catre companiile de telefonie mobila, chiar daca seara trebuie sa stea mai tarziu la servici stim ca indiferent de ora ne vedem si putem sta chiar si numai o ora de vorba... si in timpul asta ne construim si cariere. DAR... FAMILIA e pt. noi pe primul loc. Carierele sunt doar metoda noastra de a ne intretine bunastarea materiala in familie. Multi pupici pt. mamici si pt. pitici Oake si Bebitza http://community.webshots.com/user/bebitza_vlad
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cariera inseamna ori o ambitzie personala ori un mijloc de a scapa de orice grija materiala in ceea ce priveste familia. Dar daca n-ai un pui (2-3), pentru cine te zbatzi si acumulezi?? te duci singura in mormant peste 30 de ani, dar cu incaltzata cu cizmele tale de firma de 14 milioane de lei???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cariera =bunastare, concurenta, invidie, dezumanizare cauzata de bani, bunastare, stress continuu, rautate, bunastare, capricii satisfacute, vacante lungi pe plaiuri mereu insorite, bunastare... Familie =fericire, zambet, certuri si impacari pasionale, fericire, 9 minunate luni, scutece, primii pasi, fericire, sentimentul de implinire, incredibila mandrie de a fi MAMA, jucarii si biberoane, fericire... Cezarine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

inainte sa ma casatoresc,am fost impreuna cu sotul meu mai mult de doi ani..eu la fac in ro,el ...in germania si alte tari in care avea treaba.Telefoane zilnice,lacrimi,dor..fericire de neinchipuit la cateva luni cand venea la mine. Atunci era romantic,era dureros,era frumos. Acum,de doi ani sunt maritata cu el...dar singura,aici in germania,pentru ca el e tot pe drumuri foarte,foarte mult timp(ex acum e pentru doua saptamani,inainte am fost o sapt impreuna,inainte de asta inca 0 luna separati si celelalte doua luni dinainte l-am vazut doua saptamani puse cap-coada...si as continua asa vreme de doi ani) Acum nu mai e nici romantic,nici frumos,cu timpul am ajuns sa nu mai visez ce o sa facem cand vine,pentru ca stiu deja ce o sa fie...m-am obisnuit singura,cu puisorul,fara nimeni cu care sa vorbesc exceptand fetele de pe forum,..insingurarea si blazarea. sigur,vorbim la tel...paradoxal e ca numai la telefon ne intelegem omeneste,cu dragoste, fata in fata cand vine acasa ne certam din nimicuri,eu sufar ca o toanta ca nu ma intelege,el ca nu-l inteleg eu,il astept sa faca ceva frumos..eu il astept sa pot iesi din casa la un suc macar,el asteapta sa vina acasa sa nu mai iasa nicaieri..asa trec luni de zile ,ganduri si amaraciuni se acumuleaza..comunicam bine in cazuri destul de rare si ,mai trist,parca nu mai am ce si cand sa ii comunic ceva din suflet,cand o fac nu ma simt inteleasa asa ca ii spun ce minunat e copilul nostru,mor de plictiseala cand se joaca pe calculator si ma retrag si mai mult in sufletul meu. Il astept ca pe Hristos sa facem ceva frumos,romantic,sa vorbim,sa iesim,el vrea sa doarma,..il inteleg prea bine,dar de mila mea mi se rupe sufletul..Apropierea fizica se cam duce naibii. visul meu frumos si curat ...fuse,fuse..si ..e cam pe duca...il usuca realitatea. danutza,nu prea are legatura cu subiectul,cu cariera,dar,cititnd scenariul,unul hais si altul cea,am simtit nevoia sa scriu. poate nu e dracul atat de negru,dar,sunt momente cand vezi totul atat de tern si pustiu. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=mamica%20dulce poze noi cu puisorul(1 an si 7 luni) http://f2.pg.photos.yahoo.com/ph/anca20_ro/album?.dir=/5ee0
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...