Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (8)


Veve

Recommended Posts

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
na, ma-nvirt si ma sucesc si nu pot dormi.... las' ca vad eu dimineata, of, somnul cel dulce... vad ca imagestation are probleme temporare cu site-ul.... inca un 'of-of'. ma duc sa beau putina apa si ma mai intind, poate adorm. pupicei! mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestation.com/album/?id=4286021431&mode=invite&slideshow=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Dar ati scris, nu v-ati incurcat....Sa vad cat am si io timp sa va raspund... Am vazut toate pozele si sunt asa frumusei toti copilasii, niste minuni. Maria, dar ce slabuta esti tu!!! Nici nu se vede ca ai nascut acum 3 luni. In legatura cu scaunelele scoici, eu cred ca daca erau probleme nu mai scoteau toate firmele mari astfel de scaune si cu specificatia ca sunt de la 0kg. Si eu o tin in scoica, desi nu prea se da in vant dupa statul acolo. A propos de scaunelul scoica, eu nu stiu sa ii scot husa, ca cica se spala. Dar cum o scot ca are butonul ala...nu prea stiu sa va explic.... Multumesc pt. aprecierile cu tunsoarea. Acum va las ca s-a plictisit asta mica in carucior. Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!Am intrat sa ma laud si eu ca am reusit sa imi postez,aseara, povestea nasterii [:D] (Eryka [:X])[url]http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31872[/url] Acum dau fuguta sa citesc ce ati mai scris pana nu se trezeste cupilul. Iuliana & [bibe]Rares(12iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Sper ca sunteti bine toate/totii. Noi ne-am intors de citeva zile din Romania. Sa fiu sincera drumul a fost groaznic de greu mai ales din cauza avionului caci ne-au durut urechiusele. Am si zis ca nu mai merg cu avionul pina ce Adi are 1-2 ani fiindca este foarte greu. Acasa a fost frumos si despartirea afost trista[q]. Noi bem inca doar laptic de la piept si sper sa o tinem tot asa pina la 6 luni cum ni s-a recomandat aici. Este de altfel si foarte usor. Altfel, scoatem tot felul de sunete, ne intoarcem pe burtica singuri si ridicam fundicul in timp ce ne impingem pe coate, prindem jucariile cind cu minutele, cind cu piciorusele si crestem mari. N-am reusit sa citesc mai nimic de 3-4 saptamini, deci am de recuperat si poate mai incolo mai scriu cu alte noutati. Numai bine si sanatate voua si bebelusilor vostrii, Liliana, Marcus (8 ani) si Adrian (18 saptamini, D.N. 5 Mai 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am fost la vaccin azi si ne-a dat si o varianta de diversificare iat-o: "copilul ar tb sa aiba cam 5 mese pe zi si sa manance cam 180-200 ml la o masa ore orientative pentru mese: 6, 10, 14, 18, 22 masa 1 - lapte masa 2 - pulpa de fructe + branza de vaci + 2 masuri de cereale pentru 4 luni (porumb) fructe: 1/4 banana sau un mar sau o piersica sau 1/2 piersica + 1/2 mar sau 2 felii de portocala (atentie ca poate cauza diarie); fara pere, prune, struguri si pepene branza de vaci se prepara astfel: 500 ml apa fiarta + 15 masuri lapte praf" (aici n-am inteles bine dar cred ca se fierb impreuna) " se adauga 4-5 tablete de calciu lactic pisate si se lasa jumatate de ora apoi se strecoara printr-un tifon curat. Se imparte in doua, prima jumatate ii dam in ziua respectiva iar a doua jumatate o punem la frigider si o servim a doua zi. Inainte de a i-o servi a doua zi o gustam si daca ni se pare in neregula (adica acra sau amara) o aruncam. Desigur, inainte de a i-o servi o incalzim nu i-o dam din frigider. masa 3 - supa de legume: 500 ml apa, 2 morcovi mici, 1 cartof mic, telina, albitura, dovlecel, ardei gras, rosie, o ceapa, o lingura de orez se fierb la foc mic. Dupa ce oprim focul se adauga 2 linguri de ulei" (sau lingurite, stie cineva?) "In primele 2 zile ii dam copilului doar supica, apoi pasam morcovul, dovlecelul si orezul si le amestecam cu supica sau ii dam piureul separat si supica separat in functie de preferintele copilului. Dupa inca 2 zile fierbem separat carne de vita sau de pui (separat pt ca pana la un an copilu' n-are voie zeama de carne)si tocam marunt 1 lingura de carne si i-o amestecam in piureul de legume. masa 4 - lapte masa 5 - lapte sau daca nu se satura lapte + 2 masuri de cereale dupa fiecare masa daca nu se satura ii mai dam lapte daca nu vrea sa primeasca un aliment nu-l fortam ci incercam peste cateva zile din nou" si acum vin si eu si intreb ca prostu' cum ii dau eu copilului toate chestiile astea daca el sta culcat ca cica n-am voie sa-l pun in fund???? Vreo idee?? va rog frumos Daca mai aveti vreo varianta de diversificare va rog sa ne-o dati si noua ca pe mine nu ma incanta asta foarte tare ca mi se par prea multe de-odata Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tontuliciul de mine a uita sa multumeasca pentru urarile pe care voi ca niste dragute mi le-ati facut ieri [pup][pup] Monet: eram suparici pt ca pediatra la care am fost (alta decat dr nostru care era in concediu) l-a decalotat forta pe Tompi mic fara macar sa ma intrebe daca sunt de acord si ii plesnise pielea preputului din cauza asta si a plans aproape 3 zile de fiecare data cand facea pisulica bietul scumpicel de mi se rupea sufletul. a plans si prin somn. L-am tot spalat cu ceai de musetel si acum e bine si vesel voios da' tare i-as rupe picioarele dr aleia. Madutza: saru'mana de complimente da' sa stii ca arat dezolant si am si o burta bleaga rau, ba chiar mi-am facut un test de sarcina zilele trecute ca prea eram cu burtica [alcool] (a iesit negativ evident, ba azi dimineata spre totala mea disperare mi-a mai venit si ciclul si ma simt ca ultimu' om ca ma dor toate of-of ca putea sa mai astepte ca asa de bine era fara) fetele ia sa ma duc si eu sa postez povestea ca parca o mai am pe undeva salvata Maria (01.08.1978) si Alex(06.05.2004) [copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey fetele, numai mamici frumoase cu bebelusi scumpici aici la noi. Gata, m-am hotarit sa deschid si eu un album, dar o sa mai dureze un pic, ca avem numai filmulete si pina capturez o poza e de lucru. Maria, vai ce pofta mi-ai facut de un concediu in Romania !!! De parca nu as fi avut destul de dinainte!!! Sa stii ca mi-a placut tare mult cum faceti voi dus impreuna, asa ca o sa incerc si eu. Varianta de diversificare care ti-a dat-o doctoritza mie mi se pare cam incarcata, cel putin pt. inceput. Eu planuiesc sa incep cu cereale si sa o tin asa pina la 6 luni, iar atunci sa incep treptat si cu altceva. Monet, si mie imi trebuiesc body-uri cu mineca lunga. M-am uitat prin citeva locuri, dar nu am gasit si chiar ma gindeam aseara ca imposibil sa nu fie, ca gasesti pe aici toate minuniile. Asa ca acum daca ai zis, ma duc si eu la GAP, poate gasesc. Cum zicea si Irinel, eu stau in Kitchener, nu stiu exact citi km sunt pina in Toronto, dar stiu ca pina in downtown facem cam o ora, o ora si un pic. Tot asa si pina la Niagara, poate chiar o ora jumate, dar drumul ala il stim bine ca l-am batut de 10 ori cel putin. O scumpica Lia ta, si ce ochi mari albastri are; la Bianca nu i s-a schimbat culoare inca, sunt tot albastru-gri inchis, dar o sa i se faca caprui, ca asa avem si noi. Irinel, sa stii ca si Biancutza e mai miriita seara. Cind erau ai mei aici o plimbau toata ziua si dormea foarte mult, ca daca o plimbi doarme, si seara tot miriita era. De pe la 8 asa nu ne prea mai intelegem cu ea, chiar incercam sa o mai adormim un pic, asa juma de ora, ca daca nu e teroare. Noi pe la 10.30 ii facem baie, la 11 papa si apoi la somn. Citeodata adoarme la sin, daca nu, o punem in patut cu tontonelul in gura, ii dam drumul la o cutie muzicala care reflecta si lumina pe tavan, de fapt niste desene cu mielusei (am gasit-o la Walmart si e foarte faina ) asa ca sa nu fie bezna in camera si daca avem noroc adoarme singura. Dar nu intotdeauna.... Si eu incerc sa nu fac lumina prea multa in camera ei, sa stie ca e noapte; chiar si noaptea, daca se trezeste inainte sa se faca ziua aprind lumina in hol si las chiar un pic usa crapata sa nu bijbii pe intuneric si nici nu vorbesc cu ea, doar asa un pic in soapta sa stie ca eu sunt si sa nu se sperie. Mai fetelor va tot aud (vorba vine) ca vorbiti de "scaun scoica". Ce-i ala? Scaunul de masina sau ce? Hai sa ma duc sa maninc si eu ceva de dimineata pina nu se face amiaz. Sa stiti ca am slabit !!!!! Nu mult, o juma de kil, dar important e ca am slabit, am mai prins sperante... Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dragi fete dragi, maria, hai, nu te mai plinge, ca chiar arati excelent, esti o slabuta, ca o fotomodeala, mai! unde-i burta? zau, ca nu se vede c-ai nascut cu citeva luni in urma! sa traiesti, fata draga.... saracuta de tine, ciclul, las' ca trece:). sa ma pling si eu, am zis ca mi-a venit ciclul luni, dar a curs extrem de putin, am simtit ceva-ceva dar nici vorba ca inainte, apoi singele s-a oprit (nici nu stiu daca am folosit 2 tampoane in total!), acuma mai simt ceva durere surda, dar e aproape zero.... sa fi fost ciclul oare?! nu stiu. o sa vedem peste-o luna.... in legatura cu diversificarea, eu zic ca e prea mult ce ti-au dat de la dispensar! parerea mea e s-o luam cu incetul, pas cu pas, cu introducerea gusturilor noi pe rind, nu deodata. cum am mai zis, lia papa o masa de cereale (orez praf) in lapte si vreo 5 lingurite de sos de mere, in rest, lapticul ei praf. de saptamina viitoare o sa-i dau morcovi. evident ca sta in scaun in fund cu spatele foarte lasat, sta foarte comod acolo. madutza, imi place la nebunie parul tau, sa stii ca chiar o sa ma duc si io sa ma tund! lia sta in scoica de cite ori mergem cu masina, evident. si mergem des. da, e o pozitie semisezinda. buna, heron, sa-ti traiasca flacaii! iuliana, ai fost o scumpa (cum esti tu de obicei:)) cum ai povestit venirea lui rares pe lumea asta! [pup] va mai scriu mai incolo, acuma am de lucru. si mi-e un dor de liaaaaaaaaaaaaaaaaaaa.................. mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestation.com/album/?id=4286337099&mode=invite&slideshow=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Hop si noi. Azi am zis ca nu fac nimic la lucru, doar sarbatoresc... De... o data in viata implinesti 30. Adelina mea cumintica doarme.. Puiul meu a adormit azi in timp ce o indopam cu lingurita, cu banana in gura.. Maria, cred ca doctorita ti-a spus cam la ce trebuie sa ajungi peste 1 sau 2 luni. De mancat... o tii in brate cam la 45 grade. Oricum cantitatile sunt imense ce putin pt. inceput. Cred ca ma satur si eu din ce scrii tu acolo. Iar cu uleiul??? Noi cu diversificarea am ramas cam blocate, ca am descoperit ca Adelina are gusturi... Adica supica, ma rog pireul de legume nu e bun oricum, trebuie sa aibe mult morcov..., fara cartof, telina nu prea multa... Asa ca acum incerc sa vad ce ii place, pt ca am surpriza ca o zi papa tot, o zi urla ca parca ii dau otrava si scuipa peste tot, cu predilectie la mine pe fata. dar se pare ca daca mie imi place mult il accepta si ea, daca eu il inghit greu, ea il scuipa. Si trebuie neaparat sa pap si eu cu ea, altfel nu-i bun. Inca nu am incercat sa-i pun ceapa si nici rosii, nici carne, dar urmeaza.. Cum preparati piersica???????? Pe razatoarea de sticla? Sau cu mixerul? Oricum e cea mai fericita cand renunt la lingurita si primeste tzitzi. Masa dureaza... 1-2 ore, pana imi cedeaza spatele... Noroc ca papa doar de 4 ori pe zi. Mai des nu vrea... Cu toate insistentele mele. Va pupam, Andra si Adelina Dora (26.04.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...