Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (8)


Veve

Recommended Posts

Iuliana, daca ma lasa al mic, fug sa citesc si eu povestioara. Taaaare imi plac povestile despre nasteri. De cand zic ca o postez si eu pe a mea, da uite ca nu ma invrednicesc. Lili, o sa ma uit si eu de jucaria aia, da nu stiu daca ma prind care e, chiar ca ar fi buna, cred ca i-ar capta atentia si poate ar adormi. El de obice adoarme seara fie cand mananca, fie daca nu, in braet, cu suzeta si leganat 2-3 minute e gata. Da singur nu i s-a intamplat decat o singura data, la pranz, eram si eu langa el si am pus mana pe el, suzeta in gurita si a moflait-o pana a adormit, nu mi-a venit sa cred. Al meu de vreo 2 seri se culca la 10 si ceva si doarme totusi bine noaptea. Am zis sa incerc si asa ca prea e obosit si marait. Tot asa faceam si eu, il culcam pe la 8 un picut da tot marait era dupa aia. Aseara nu l-am mai culcat ca s-a trezit la 6 jumate, in shcimb, pe la 9 i-am facut baita, apoi papa si somnic. Si a dormit pana dimineata, abia pe la 7 ii dadui sa suga de dimineata. Incearca, poate doarme si Biancuta. Inseamna ca esti si mai aproape de Toronto decat credeam eu, daca faceti doar o ora. Uitasem, scaunelul scoica e bouncer-ul daca nu zic eu prostii. Monet, daca si la voi ploua ca la noi, cred ca n-ai nici un chef de mers la serviciu, mai ales dupa o noapte mai nedormita.Pupici, sa treaca repede ziua. Heron, ce-as mai merge si eu pe acasa... Maria, imi dau seama ce necajita ai fost, eu nu ma uit nici cand ii fac vaccinel si nici nu simte, i-l dau lui tati si ma uit pe pereti si sunt asa stresata... Ultima data chiar nu cred ca a simtit ca a marait putin inainte de vaccin ca nu se hotara tati cum sa ii tina piciorusul si il tot fataia, dar s-a oprit si cand i-a bagat acusorul n-a zis nici pas. Insa daca i-ar fi facut doctorul decalotare fortata cred ca ma puneam pe plans... Pupici lui Alex, bine ca i-a trecut saracutul. Parca si mie imi pare cam stufoasa schema si cam multe introduse. Plus ca eu stiam ca nu se tine mancarea bebelului pentru a doua zi. Sau stiu eu prostii? Apropos de masa, eu cred ca poti sa il sprijini de o perna mai inalta sau 2-3 una peste alta si asa nu sta nici in fundulet da nici total culcat. Da la al meu nu cred ca ar merge ca el trage in sus. Eu l-am mai pus si ridicat, sper sa nu fi facut o greseala. Pupici Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Irinel, du-te la linkul asta: http://www.walmart.com/catalog/product_listing.gsp?cat=103126&path=0%3A4171%3A103113%3A103126 Jucaria de care iti ziceam se aseamna cu prima care o vezi, Winnie the Pooh Nursery Projector, numai vad ca asta reflecta imaginile pe perete, nu pe tavan. Cea care am luat-o eu a costat vreo $30 - $35 si imi place ca are si foarte multe melodii. Am gasit-o in Walmart unde sunt produse pt. bebelusi. Eventual intreaba de crib toys. Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andra, LA MULTI ANI!!!! De cateva zile ma tin sa nu uit sa iti spun, dar uite ca tocmai azi am fost zapacita[bang] Mona, si Mariuca sta in scoica, dar in masina. Si acasa sta, dar se mai plictiseste. Lili, scaunul scoica e scaun de masina si cosulet. Sunt sigura ca stii despre ce e vorba, poti sa il vezi si in pozele Mariei. Maria, tu poti sa ii dai sa manance f. bine in scaunelul scoica. Se pare ca nu m-a auzit nimeni cu intrebarea mea: cum dati jos husa de la scaunel? Maria, si mie mi se pare mult ce ti-a spus dr. pt. diversificare. Daca vreti va dau planul facut de un dr. pediatru, sef de sectie la digestive la Grigore Alexandrescu. Eu vreau sa sa il urmez, mi se pare foarte logic. Lili si Monet, si eu tot body-uri cu maneca lunga vreau sa cumpar. In rest niste hanorace si costumase mai groase. Mai nou i-am luat si shtrampi, foarte frumosi si pufosi, or sa fie perfecti la iarna. Heron, bine ati revenit! Lili. e super jucaria! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andra, lamulti ani cu sanatate si bucurii linga dragii tai! madutz, si lia sta in scoica/car seat doar in masina. si cind merg undeva in vizita, o car cu scoica din masina, ca sa n-o car in brate - de obicei, am multe de carat:). husa se scoate uneori mai greu, vezi ca tre' sa fie o fanta/gaura/slit pe unde sa scoti butonul ala prin spate. uita-te bine. si eu am scos husa si cind s-o smulg de tot, era prinsa intr-un loc mai jmecher si trebuia sa fii dibace la miini ca sa reusesti! pina la urma, am facut-o!:) mult noroc. lili, excelenta jucaria. o sa caut si eu la walmart. irinel, ploua de rupe pe-aici. e de groaza afara.... s-o fi vazut pe lia cind am transportat-o peste drum, ce curioasa se uita de sub gluga ei, cu ochii mari "asta ce-i, ce pica de sus? pipi?":) va puuuuuup.... (mai scrieti!:)) mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestation.com/album/?id=4286337099&mode=invite&slideshow=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ooo, fetele voi vorbeati de car seat, eu credeam ca vorbiti de alt scaunel de ii ziceti scoica. Scuze Lili, te-am bagat in ceata. Mersic de link, imi place ideea, sper sa ajung pe la Walmart sa vad daca o gasesc. Avem unul mare nu foarte departe. Mona, si al meu a facut "botezul" cu ploaia intr-o zi, si era tare mirat, uitase si sa mai maraie :-) Si zi asa, pipi?...:-) Mai e un pic si pleci acasa si o vezi pe Liuta. La noi a mai stat, da e asa intuneric afara brrrrrrrrrr...si cand ma gandesc ca vine iarna si tot asa o sa o tina... Madutza, daca tu te referi la scunelul de masina, inseamna ca eu n-am, al meu e simplu nu sub forma de scoica, eu credeam ca voi ziceti scaunel scoica la bouncer. Asa ca nu stiu ce sa te sfatuiesc, da ti-a spus Monet. pupici Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, mersi de lamurire, asa credeam si eu ca Irina, ca scoica e bouncer-ul. M-am uitat si eu la al meu sa vad cum se da jos, dar vad ca te-ai descurcat pina la urma. Hai spune-ne si noua planul de diversificare de la nenea pediatru. Pe mine ma intereseaza. Mona, ce figura esti, ploua cu pipi, hihihihihi. Irina, ce-s cu frigurile astea, vine iarna deja? Pe mine ma omoara vintul asta canadian... Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor ,cand citesc mesajele voastre , am impresia ca sunt in alta lume!Voi vorbiti de vanturi si ploi , friguri si toamne , iar aici nu mai scade naibi termometrul sub 30 de grade. E atat de greu sa iesi din casa, afara fiind si foarte cald si umiditate 70% , incat ai impresia ca iesind din casa (unde nu se poate fara aer conditionat), ai intrat direct in sauna imbracat. Situatia e mai accentuata , noi locuind pe malul Marii Mediterane.Oricum ar fi , si iarna de aici este doar o toamna din Romania, uneori cu foarte putine ploi. Astazi am reusit sa incep curatenia generala pentru anul nou! Ce, e cam devreme sa incep de pe acum? Pai anul nou este saptamana viitoare , miercuri mai exact.!!!! Asa incep eu sa va povestesc cat de anapoda este viata in aici, nu se poate sa nu fiti auzit cate ceva despre Israel , dar eu am sa va dau mai multe amanunte.Deci saptamana viitoare incepe un sir de mai multe sarbatori ,prima fiind anul nou , si vor dura cam o luna.Sa nu va imaginati ca anul nou se serbeaza ca la noi, nici pomeneala!Se aduna familia( asta fiind o sarbatoare in familie), mananca , stau putin de vorba si apoi pleaca fiecare la casa lui. Eu ma aseptat primul an la ceva banchet , muzica , veselie! Tare am fost dezamagita[bang].Mai tarziu am realizat ca de fapt toate sarbatorile se petrec asa aici, si trebuie sa ma conformez.Eu mi-am pastrat religia , si am facut compromis cu familia de aici ca fiecare sa respecte sarbatorile si datinile celuilalt.Asa ca Avia are sa aiba bradut de Craciun , si oua rosii de Paste. Nu ma intind mai mult cu acest subiect ca sa nu fac capul mare dintr-o data, dar am sa mai revit la asta. Mona aici se vorbeste ebraica. Asa cum ai spus, scriu de la dreapta la stanga , si cu litere complete diferite de ce latine(chirilice daca nu gresesc). Cand am auzit pentru prima data ebraica mi s-a facut parul maciuca! Si aveam par lung atunci! Acum sa revin un pic la realitatea zilei , Trebuie sa va spun ca m-a batut Dumnezeu pentru ca m-am laudat ce fetita cuminte am! E cuminte , nu zic nu , dar a revenit la programul ei de papa din 2-1 1/2 ore si ziua si nopatea , sunt terminata! Nici nu stiu ce sa cred: suge cam 20 min, uneori mai mult si nu stiu daca se satura. Mi-a dat cateva nopti sa dorm reprize de 3, 4 ore , sa vad ce bine e , si apoi a revenit la vechiul ei obicei. Oare care ar fi cauza? Credeti ca ar trebui sa incerc un supliment? Andra -LA MULTI ANI! , acum ai trecut pragul 30-ilor , dar iti urez sa-ti ramina sufletul si inima la 18! Ma mir cat de asemanator simt mamicile cu copii de aceasi varsta...acum 3 zile am cumparat si eu cateva body cu maneca si fara pantalon. Nu ca ar fi frig afara , dar pentru Avia e racoare cu aerul conditionat.Oriunde intri , magazin , mol , intri ca in frigider.Se pare ca simtim la fel in mai multe directii! Vai cat de mult am vorbit! Iertare fetele , dar v-am spus ca n-am vorbit de mult romaneste!!!! Tina si Avia http://community.webshots.com/user/tinamesh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...