Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (8)


Veve

Recommended Posts

Clara, bine ai venit si sa-ti traiasca baiatul! Cum il cheama? Mamaleone, ti-am vazut puiutii :) ... niste frumusei dragalasi! Sa-ti traiasca! Promit niste poze noi ... dar cand am si eu putin mai mult timp! :) Nally, bafta la mutat! Sunteti multumiti cu noua locuinta? Pe unde e? E mai mare? Gata, am disparut! VA pupic din nou! Irinusha & [copil] Cris ( 3 Mai 2004 )
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Pe baietelul meu il cheama Vasile Alexandru si da, stiu ca s-a marit destul de mult in comparatie cu multi copii, insa doctorita nu mi-a spus ca ar fi ceva deosebit, din contra, a spus ca merge foarte bine. Pentru Sandra, nu vreau sa fiu o panicoasa, poate fi cum spune Maduta dar eu personal i-as recomanda mamicii sa mearga la doctor caci e posibil ca fetita sa nu tolereze laptele matern. Eu am fost in spital cu puiul meu cand avea nici o saptamana din cauza ca a facut icterul grav si acolo era o mamica in al carei lapte s-au gasit niste microbi si doctorul i-a spus sa nu mai alapteze pana ce nu termina tratamentul (iar pana atunci deja i-a scazut si laptele). Ca informatie medicala, exista diferenta intre regurgitat si varsatura. Regurgitatul nu este important insa vomitatul daca este la ceva timp dupa masa si este aruncat, inseamna ca ceva nu este in regula. Bebitul meu vomita seara cand am inceput sa-i dau formula la 10 dimineata iar doctorita a spus ca este din cauza ca laptele praf este mai consistent si el seara dadea afara de prea plin. Sa dea Dumnezeu sa nu fie nimic deosebit, insa un control la medicul de familie nu strica, asa pentru siguranta. Multa sanatate tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele! Clara bine ai venit! Nally spor la mutat si pupici multi pt tine si baieteii tai! Mamaleoane ai niste copii f reusiti,sa iti aduca numai bucurii!Chiar mi-ar face placere sa ne intalnim prin Herastrau. Madutza si noi vrem sa cumparam un carut sport la primavara,mi se par f usor de manevrat. Irinusha,pupici Cris-uletului mancacios. Eryka si eu am scris povestea nasterii(dar mai trebuie putin bibilita...)in jurnalul pe care l-am inceput inca de cand eram cu burtica.M-am gandit ca i-ar face placere Rareselului sa il citeasca...Din pacate in ultima perioada nu am mai scris,dar o sa ma invrednicesc si poate o sa va impartasesc si voua pasaje din el(daca sunte-ti cuminti [;)]) Fetelor ne pregatim si noi de botez.Ne crestinam puiutul sambata pe 11 si ca un facut taman acum baiatul meu este cam fonfait.Am facut pe viteaza si l-am scos la plimbare cam golas si fara caciulita si cum la noi este o vreme cam inselatoare,uite ca se resimte.Aseara i-am facut o baita cu apa mai calda ca de obicei si apoi l-am infofolit bine si sper sa ii treaca pana sambata.Stiti voi cam ce asi putea sa ii mai fac? Iuliana & [bibe]Rares(12iunie)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare fetelor,
Clara Maria bine ai venit la noi si sa-ti traiasca baietelul.
Iuliana si eu i-am facut lui Ayu un jurnal inca de cand era in burtica ,mai bine zis kiar de cum am aflat ca sunt gravidutza.O sa aibe bebelushii nostrii ce citi.[;)]
Nally bafta ,sper sa terminati cat mai repede cu mutatul,iar Sebi sa fie un baiat cumintel .
Irinusha imi pare rau ,eu nu pot sa raspund cu diversificare ,caci am renuntat si nu m-am mai apucat ,pana la urma m-am hotarat sa mai aman o luna.[^]Asa ca incep si eu tot de la 4 luni .
Monet esti ocupata?Pe unde imi umblii?[pup]
[foto][url="http://community.webshots.com/user/ayumi03"] Poze cu Ayu [/url] - si - [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31632"] Povestea nasterii[/url] Eryka & bb Ayumi (03.iunie.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Iuliana, lasa ca si a mea era fonfaita la botez si dupa otita, dar nu s-a intamplat nimic. Dati si voi ceva aluia care incalzeste apa sa fie calda bine. Eu ii dau Mariucai cu Nazomer (pe care tu mi l-ai recomandat), dupa aia o aspir in nas si apoi ii dau cu spray Pivalone (fara antibiotic, sunt 2 tipuri) si ramana nasucul curat toata ziua. Clara Maria, ai dreptate, trebuie sa mearga la doctor. Si eu in perioada aia ii sunasem de ii innebunisem pe doctori si plangeam mereu de grija. Saracii doctori imi spuneau mereu ca sa nu-mi fac griji, dar eu nu si nu. Asta bineinteles dupa ce au consultat-o in prealabil. In general daca are o stare buna si nu vomita de mai mult de 2-3 ori pe zi, nu are probleme. A mea regurgita si din cauza ca ii venea laptic in gura, cred ca i se facea greata si apoi voma in jet. O sa va trec pe listutza chiar azi, merci pt. informatii. Fetele, cu caruciorul se pare ca tb. sa ma grabesc pt ca s-a rupt. Partea proasta este ca s-a desfiintat singurul magazin cu lucruri "de firma" pt copii in Ploiesti si o sa caut unul ca al lui Nally pt. ca stiu ca este foarte bun. Multe mamici au asa si sunt foarte multumite. Sper sa gasesc, daca nu tb. sa fac un drum la Bucuresti si e mai greu, pt. ca sotul meu nu are cum in timpul saptamanii. Hai va pupezesc acum si va doresc o saptamana minunata voua si BB-ilor! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fete dragi nu am mai scris de cand ne-au venit si noua rubedeniile din romania(si stiti si voi cum e)plus cu pregatirile pentru botez. Sambata trecuta l-am crestinat si noi pe Dennis, a fost un marait toata ziua si a plans non-stop(stiam ca bebeii se linistesc dupa botez, insa la meu a tipat mai ceva dupa[bang], de nu prea mi-a priit).Totul a iesit bine oricum, si ieri a venit nasica si i-a facut baitza la fecior. Peste o jumate de ora mergem la primul vaccin si sper sa mearga bine.Ca greutate cred ca ne inscriem la categoria ''ursuletzi'' caci Dennis are la 3 luni in jur de 8 kg(vad eu acum la doctor[il]). Revin cu amanunte dupa!Pupici! Gabitza si baietzelul Dennis, data nashterii 9 iunie 2004 http://community.webshots.com/user/gabitza_ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragi mamici, vad ca sunteti foarte active aici, pe forum. Eu nu prea pot sa ma apropii de PC, caci toata ziulica sunt cu Sara, iar sotul e si el in fata PC, de cum vine de la serviciu. Dar va citesc cu mult interes, pt. ca de citit e mai usor, cu scrisul e mai greu, caci ia mai mult timp. Acum imi iau portia de careale cu lapte si citesc ce ati mai scris. Sara doarme. Puiutul meu a cazut ieri din pat. A ramas putin cu tati, care nu stia, se pare, ce nazdravana avem in caca, caci a lasat-o singurica pe canapea si a plecat sa aduca ceva din cealalta camera. A gasit-o langa pat, pe burtica, era cu capsorul ridicat si nu zicea nimic. Abia cand a luat-o in brate a inceput un plans... Nu am mai auzit-o niciodata palngand asa. Am simtit ca mi s-a rupt in doua sufletul de mila ei. Abia-abia am reusit sa o alin. Cred ca mai mult s-a speriat. Deci, atentie, nu lasati bb singuri decat in patut sau in alt loc absolut sigur! Sara a inceput sa se rostogoleasca de vreo 3 sapt. de pe spate pe burtica, dar inapoi nu poate. Cred ca incearca sa se si tarasca, caci isi ridica funduletul, se impinge in picioruse si inainteaza asa. Dar nu poate sa stea ridicata pe manute in acelasi timp ca sa se tarasca cu adevarat. Oricum, va avea tot timpul pt. lucrurile astea, nu ne grabim. Sara va face 4 luni peste cateva zile, iar dr. mi-a spus ca pot incepe sa-i dau sucuri de fructe de la 4 luni jumate. Zicea ca in general recomanda introducerea sucurilor de la 5 luni, insa cu Sara pot incepe putin mai repede, avand in vedere ca nu e o mare mancacioasa si suge nu prea mult de la mine, motiv pt. care nu stam prea bine la capitolul greutate. As vrea sa va rog sa scrieti cate ceva despre cum procedati voi, pe masura ce veti incepe sa dati bb vostri sucuri si treptat si mancarica. NU prea stiu cum sa fac, decat in mare si vreau sa ma documentez din timp. Si inca ceva. Se intampla la bb vostri sa se trezeasca plangand? Sara se apuca de plans cand se trezeste dupa somnul din timpul zilei si nu se linisteste decat daca o tin in brate cca. 5-10 minute. Apoi e vesela, se bucura, gangureste, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Nu stiu ce ar putea fi. Inchei aici, caci e timpul sa se trezeasca micuta mea si nu as mai putea continua sa scriu. Va pupam cu drag![pup][pup][pup] Olimpia, mamica Sarei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor pentru urarile de bun venit. Am si eu o intrebare pentru voi. Bebeii vostri la cate luni s-au intors de pe burta. Bebitului meu nu-i prea place pe burta si nu pare sa vrea sa se intoarca, in schimb vrea sa stea in fundulet si nu stiu daca e bine (el abia pe 15 septembrie face 3 luni). Daca il pun cu spatele culcat pe burta mea nu ii place, se mataie dar daca il tin in fundulet nici nu ma mai baga in seama, se uita peste tot. Poate voi stiti, este sau nu bine sa il tin de-acum in fundulet? olimpia76 - si baietelul meu se mai trezea plangand din somn, cred ca viseaza urat, important este ca apoi este bine. Daca ar plange in continuare mi-as face griji ca il doare ceva, altfel nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, fiecare bebel are ritmu lui, vad ca ayumy s-a intors inainte de 3 luni, altii pe la 3, fii-miu pe la 6. Elena inca nu a facut miscarea dar nu ma grabesc, nici ei nu ii place deloc sa o pun pe burta. In fundulet o sa vezi ca te anunta el cam cand sa-l pui, in general de pe la 4. Olimpia, diversificarea se face cu taraita, adica lingurita cu lingurita, azi una, maine doua, e greu dar asa e sanatos. Ei mananca si din prima mult mai mult, dar tre sa se obisnuiasca stomacelul. Ai vazut ce a patit Crisuletul Irinushei. Ca de drag ca mananca chiar iti vine sa le dai mai mult, totul e sa ai rabdare. Si e bine sa vezi si cum iti recomanda medicul. eu spre exemplu fiindca am alaptat, de la 3 la 6 luni i-am dat lui anghelush numai cateva lingurite de suc(15) iar pe urma am inceput cu supitele . pana pe la 8-9 luni cam introduci de toate: iaurt , ou, carne, cereale. Hai ca iar am venit eu sfatoasa, da tre sa invatati si voi de la astea mai batrane in meserie. MAcar sunt buna si eu la ceva . A! mi-am postat povestea nasterii, habar n-am cum si-a pus-o Erika in semnatura, e la "nasterea pe glob" Va pup mult ptr vreo sapt ca ma car la Cta la Anghelushu meu! Laura, mamika lu Anghel si Elena (21 mai}. http://community.webshots.com/user/lauragrigorescu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...