Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Mai-Iunie 2004 (8)


Veve

Recommended Posts

La multi ani[s] pentru Alexandra care implineste azi 3 luni! La multi ani mamicilor care poarta numele de maria[cheers]: MariaI, Clara Maria si celorlalte mamici pe care le cheama Maria si noi nu stim [;)] La multi ani bebelusilor care azi isi serbeaza [cheers][cheers](de fapt le-o serbeaza parintii) de nume: Adriana Maria, Ingrid Maria, Ana Maria, Maria Carolina, Cristina Maria, Patricia Maria si Maria (ralu)!!!! Madutza[mamica] si Mariuca[fetita] (17 Mai 2004) http://community.webshots.com/user/padme_ami2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
LA MULTI ANI !tuturor Mariilor, Marioarelor,Mariucilor, Marianelor! Medutzo , mi-a lasat gura apa cand ai pomenit de varza cu costita...ca eu nu am mai pus gura pe varza de cand am nascut, zice ca da dureri de burta la micuta cand alaptez! Noi tocmai ne-am intors de la o plimbare pe faleza, si simt foamea prin stomac....si cand ma uit pe monitor , Medutza tocmai a gatit toate cele!!!![yami]. Oricum , dupa asa o limbare placuta , a incoltit ideea sa-mi fac album foto , ca pe ale vostre le-am vazut si sunte-ti tare dragalasi si dragalase.Si cu burti [grasa], si fara burti[ispita].Dar asta mai la noapte, cand adoarme minunea mea micuta. Ma omor cu plimbarile , ca poate am sa mai dau si eu ceva kg. jos , ca ma enervez de fiecare data cand trec prin fata oglinzii[:(!][bang].Stiu ca pana nu termin cu alaptatul nu am mari sanse, dar cel putin ma amagesc cu ideea ca poate....un pic acolo!!! Hai pofta buna pentru masa de pranz! Tina si Avia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piticutza Cristina - Maria va multumeste pentru urari si le spune si ea La multi ani la toti sarbatoritii de astazi. Noi suntem foarte ocupate ca sambata avem botezul si cununia lui mami si tati si avem emotii ca am auzit ca o sa fie frig si urat afara. Si noi vrem sa stam in funduletz dar nu stim daca e bine. Suntem foarte cuminti, dormim noaptea cam 9 ore. Va pupam. Paloma si Cristina-Maria(14 iunie 2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele, ia uitati ce am primit pe email. Pe mine m-a amuzat teribil.:-) Sinteti pregatiti sa aveti copii? 1. Pentru a va pregati sa deveniti mama, imbracati un halat de baie si fixati-va pe burta un sac plin cu fasole. Dupa 9 luni, scoateti doar 10% din continutul sacului! Pentru tatici: fugiti repede la farmacie, goliti-va portofelul pe tejghea si invitati farmacistul sa se serveasca. Dupa aceea, mergeti la supermarket si cereti ca salariul dvs sa fie varsat direct in contul magazinului. 2. Pentru a avea o idee despre cum va veti petrece serile, intre orele 17h si 22h parcurgeti in lung si in lat sufrageria purtând in brate un sac umed care cântareste intre 4 si 6 kg. La ora 22h lasati sacul, reglati desteptatorul la 00h00 si mergeti la culcare. La miezul noptii, treziti-va si parcurgeti din nou sufrageria purtând sacul timp de o ora. Reglati desteptatorul la ora 3h00. Imposibil sa mai adormiti, evident, asa ca treziti-va la ora 2h00 si serviti-va ceva de baut. Intoarcerea in pat la 2h45. Când suna desteptatorul, un sfert de ora mai târziu, trezirea! Cântati cântecele de leagan pâna la ora 4h00. Reglati desteptatorul la 5h00. Treziti-va si preparati micul dejun. Mentineti acest ritm timp de 5 ani...fara sa va pierdeti buna dispozitie! 3. Goliti un pepene si practicati in mijloc o gaura de talia unei mingi de golf. Suspendati-l de tavan cu o sfoara si balansati-l de la stânga la dreapta. Dintr-o farfurie cu supa (foarte lichida) incercati sa hraniti "pepenele" (care e in miscare), jucându-va de-a avionul cu o lingurita. Continuati exercitiul pâna când farfuria e pe jumatate golita, varsati restul... pe genunchii dvs...bravo! acum stiti sa hraniti un bebelus! Pentru a avea o idee despre ceea ce se va intâmpla când va incepe sa mearga, etalati dulceata pe canapea si pe perdele, disimulati un pic de peste congelat in spatele televizorului si lasati-l acolo timp de o luna sau doua... 4. Imbracatul celor mici nu e chiar o formalitate. Incepeti prin a cumpara o caracatita si o plasa pentru peste. Incercati sa introduceti caracatita in plasa. Timp prevazut: toata dimineata. 5. Nu sperati ca veti mai avea o masina curata si stralucitoare ca in ziua când ati cumparat-o. Cumparati o inghetata de vanilie si uitati-o in cutia de pe bord. Introduceti o moneda in casetofon (sau CD player). Sfarâmati un pachet de biscuti sau de ciocolata pe scaunele din spate. In final, zgâriati fiecare portiera cu un cui. Perfect! 6. Mergeti la supermarket insotiti de ceva care se apropie cel mai mult de un copil mic: o capra adulta de preferinta. Daca intentionati sa aveti mai multi copii, folositi mai multe capre. Faceti cumparaturile fara sa le scapati din ochi si platiti fara comentarii tot ceea ce au distrus. 7. Repetati de cel putin 5 ori tot ceea ce spuneti. 8. O ultima recomandare: inainte de a face copii, vizitati-va prietenii care au deja. Criticati din plin metoda lor de educatie, lipsa lor de rabdare sau de autoritate. Permiteti-va sa le dati sfaturi asupra orei de culcare, olitei, lipsa bunelor maniere la masa etc. Intr-un cuvânt: ajutati-i sa-si rezolve problemele si, in acelasi timp, profitati bine de situatie: este ultima oara când detineti solutiile Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, aseara am fost la niste prieteni care au un nepotel de 2 ani. Era tot in jurul lui Bianca, ba ii baga un deget in ureche, ba ii punea mina pe nas, si la un moment dat hop, i-a bagat un bob de porumb in gura. Noroc cu sotul care a fost pe faza si si-a pastrat calmul si i l-a scos afara, dar nu va zic ce sperietura am tras. Binenteles, el avea bune intentii, sa-i dea la baby papa. Asa ca mare atentie daca mergeti in vizita unde sunt copilasi mai micutzi !!!! Irinusha, nu dispera !!! Vezi, poate descoperi o metoda de adormit care merge pt. Crisuletzul, ca si Bianca citeodata nu vrea si pace, cred ca de prea obosita ce e, dar eu o scot cu caruciorul pe strada si in 2 minute doarme dusa. Pe strada noastra inca se mai construieste (e un cartier nou) si strada nu-i asfaltata inca, ii place la nebunie sa o zgiltiie in carucior, mai ales cind ii e somn, adoarme mintenasi. Chiar ma gindeam cind se plingeau unele fete de trotuarele din Romania, ce i-ar mai fi placut lui Bianca pe acolo. Irinel, si eu ca si tine, doarme un pic fetitza si top la calculator, in loc sa fac treaba (ca am o gramada). Zicea Madutza ca in Romania vaccinul se da si sub forma de picaturi, deci probabil de aia nu-i bine sa le dea sa pape dupa, ca nu cumva sa vomite si sa se duca vaccinul pe apa simbetei. Mie mi-a zis asistenta (sau farmacista? nici nu mai stiu) sa ii dau Tempra cu o juma de ora inainte de vaccin, ca sa nu o mai doara asa tare si sa nu faca febra. Cu lapticul, asa m-am gindit si eu ca tine, ca se adapteza productia de lapte dupa cum papa bebe, dar cum eu nu am avut lapte la inceput, sunt tare stresata sa nu mi-l pierd. Am mai citit tot pe forum cred, la "Despre alaptare", mai ziceau unele fete ca brusc si-au pierdut laptele. Si acum, daca mi se pare ca la o masa nu papa prea mult, ma mulg un pic, sa fiu sigura. Am inteles ca va intilniti cu Monet la Niagara. Poate in drum spre casa treceti si pe la noi...ne-ar face mare placere. Tina, buna ideea aia cu pliantul, trebuie sa o incerc si eu. Daca nu chiar sa o adoarma, macar sa o tina ocupata. Madutza, iti sta foarte bine cu noua freza, mie imi place mai mult decit iti statea cu parul lung. Iti pune mai bine in evidenta trasaturile. Si nu ne mai fa pofta pe aici!!! ca noi vrem sa slabim... Da' chiar, tu cum de maninci varza? ca nici eu n-am pus in gura deloc de cind am nascut, de frica colicilor...ori poate asta era pina la 3 luni si acum putem minca orice. Ma duc sa spal vasele, fetelor... "LA MULTI ANI !!!" tuturor Mariilor. Lili si Bianca (10 Mai)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fete dragi, nu ma dati disparuta, aici sint, dar pur si simplu nu am avut vreme sa intru la voi. nici acuma n-am apucat sa va citesc, dar promit ca o fac cit de repede sa-mi dau si io cu parerile!:) irinel, te rog, iarta-ma ca nu ti-am raspuns la pm. se pare ca simbata asta avem musafiri pe neasteptate - o fosta colega de-a mea de la universitate care a terminat acu' 2 ani si a plecat inapoi in turcia (turcoaica fata, bineinteles:)). noa, asa ca o sa stea la noi citeva zile..... si ne-o shutat excursia (planuita cel putin in capul meu) la niagara. ma ierti, irinel? doara ne-om vedea noi cumva! noi sintem bine - liuta maninca cite 10 -15 lingurite (foarte mici) de orez cu lapte (foarte lichidutz) si cite 2-3 lingurite de sos de mere. cam atita putem, deocamdata. [papica] ride fata mea, de se minuneaza toti de ea cit e de vesela. si io, sigur, ma umflu in pene - vorba aia, ca nici nu tre' sa ma umflu, ca sint umflata deja - mai, nu mai scap de kilele astea in plus. si sa ma vedeti ce zglobie sint, fac de toate in casa, masina o parchez departe ca sa fac ceva kilometri, la servici urc si cobor etaje intregi....of, sper ca pe termen lung macar sa observ ceva schimbari. ca uite, vine iarna si-o sa ma 'ascund' in haine groase si cind mai scap de grasimi?!? na, hai ca m-am intins. hai, ca citesc ce-ati scris peste vreo ora, doua si va mai scriu! ce spor ati avut!! tot asa, da!![biz][il][flo] mona si [copil] lia (24.04.2004) www.seansimon.com http://www.imagestation.com/album/?id=4286021431&mode=invite&slideshow=1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La Multi Ani celor ce poarta numele MAria, sub orice forma! La multi ani Piatra Lunii, cu intarziere, am vazut ca ti-a fost ziua. Sanatate multa si numai bucurii alaturi de sotior si iubitica ta cea mica. Casa de piatra Paloma si sa fie intr-un ceas bun ambele momente! Fuuuuug ca plangeeeeeeeeeee Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lili, cred ca Tempra contine tot ce contine Tylenolul, nu? Ca mie doctorul mi-a zis la primul vaccin sa ii dau tempra si apoi a trimis asistenta sa ne dea Tylenol (au ei niste sticlute micute pe care le dau gratis). Uite ca s-a amanat excursia la Niagara. Multumim de invitatie si mai discutam [pup]. Sau poate veniti si voi pe la Niagara cu noi? Mona, ce bine ca ai aparut, ca ma cam ingrijorasem. Tu nu ai stat asa mult departe de noi niciodata. Lasa ca trece ea si perioada asta. Si nu te mai scuza, ca doar nu puteai sa spui fetei ca tu pleci de acasa... Lasa ca vedem noi cum facem si tot ne vedem. Sper numai sa nu se strice vremea prea ra. Anul trecut a fost destul de lunguta toamna, poate o fi si anul asta. Sambata cealalta, nu asta, vine mama-soacra dupa cum ti-am spus, poate sambata urmatoare... ca pe urma vine botezul, uffffff ... sper sa nu te superi tu ca nici nu mai stiu cum sa facem. Lasa ca vorbesc si cu sotiorul sa vad cum zice el ca ar fi mai bine. Pupici Liutei zambarete. Si al meu rade cu multa lume, uneori chiar si cand e mai marait. Tie ti-a zis doctorita sa ii dai si suc de mere, sau asa ai hotarat tu? Ca eu parca i-as introduce sucul de fructe ultimul, ca cica e posibil sa se invete cu gustul de dulce si sa refuze legumele apoi. Si doctorul meu de cereale zicea pentru 4 luni. Zicea cineva ca o sa introduca mar fiert si pasat, de ce nu crud? Eu stiam ca atunci cand mai cresc putin bebeii se da mar dat pe razatoare marunta cu biscuite tot asa, dat pe razatoare marunta. Stiu eu aiureli? Fetele, aprpopos de statul in fundulet, practic si in scaunelul ala ca scoicuta el tot in fundulet sta, reemat si nu chiar ridicat in unghi de 90 de grade, dar oricum... Si pe ala scrie ca e pentru copii de la nou nascuti, apoi la 3 luni mai ridicat, 6 luni si mai ridicat si tot asa...cel putin asa e al meu. Si ala o fi periculos? Pupici fete dragi Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Madutza, chiar iti sta bine asa tunsulici. Asa m-as tunde si eu da nu prea ma prinde tunsoarea scurta de tot, ca numai asa as sta. Si ce scumpica e Mariuca...eu nu prea apuc sa ma uit la pozicile voastre, doar din cand in cand si mai pe sarite. E asa de frumusica...si sa stii ca fetele au dreptate, cred ca seamana cu tine, desi de obicei fetitele seamana cu tatii. POate ca a luat ea ceva si de la tati da nu ne dam noi seama. :-) Lili, ce bine ca a fost tati pe faza...copiii din joaca pot face multe nazbatii. Acu fug ca se cacaci al mic si trebuie sa il schimb si sa facem nani (baga si mami la somnic cu bebe... ce sa fac, daca nu doarme suficient cand doarme singurel? si nici nu-mi prinde chiar asa de rau ;-)) Pupici la mamici si bebici (acum cateva luni ziceam la mamici si burtici :-)) Irina si [copil] Strumfulet sau Galmita (Daniel dupa botez) Data nasterii: 28 Mai 2004
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce fac strumfuletii, au plecat la nanii? Si la noi s-a dat stingerea , asa ca fuguta mai asez cateva randuri. M-am tinut de cuvant si am deschis albumul nostru , nu e foarte bogat caci am avut doar cateva poze scanate.dar promit sa-l imbogatesc. Sunt bucuroasa caci am reusit sa programez botezul Aviei , desi aici e foarte in opozitie cu religia majoritatii.V-a trebui sa fac vreo 200km pama la biserica rom , dar nu-i bai. Sa fie ea sanatoasa si sa o pazeasca ingerasii!!! Lili ,mare noroc ca a vazut la timp! Sa stii ca e bine de stiut si de tinut ochii" ca pe butelie"(vorba de odinioara)caci copii nu stiu multe , cred ca se joaca de-a papusile!!! Irinel si Monet ,cred ca e frumos sa ai cu cine sa te intalnesti din cand in cand , sa stii ca cineva e aproape de tine...! Acum o sterg sa prind ceva ore de somn , ca noapte trecuta nu prea am avut parte! Tina si Avia http://community.webshots.com/user/tinamesh
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...