Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Balonata mai mereu....of,of :-(


danat

Recommended Posts

Dana se pare ca retzeta ta e foarte interesanta [:D], carnea de pui o pui cruda sau trebuie pregatita inainte? Banuiesc ca puiul e fiert sau prajit inainte nu? Nu bei prea multa apa? Minerala? Zic si eu....
quote:
Originally posted by danat
Bogdanai nu simt greatza...dimineatza ma simt f bine dupa ce manainc acele chestii, de-asta m-am gandit la legume, fiindca balonarea o aveam si cand mancam orice fructe (zic o aveam fiindca acum nu maninc fructe din cauza dietei)... Mancarea de telina e f simpla: se caleste o ceapa in ulei, innabusita asa, apoi telina taiata cubulete (2 teline marisoare) se adauga in cratita + 2 pahare apa (cat sa ajunga la jumatatea telinei) si se acopera astfel incat sa fiarta totul innabusit. Cand incepe sa fiarba se da putin deoparte capacul, ca sa continue totusi cu semi-capac, sa zicem. Cand vedeti ca a inceput sa devina mai transparenta telina (stiti voi cum sa apreciati ca a inceput sa se patrunda) adaugati carnea (eu pun piept de pui taiat fasii) si cantitatea o stabiliti ochiometric (eu am pus cam un piept la 2 teline mari. Acoperiti la loc. Dupa ce s-a patruns si carnea, adaugati sos de rosii, patrunjel, sare. Mai lasati sa intre si sosul de rosii in ele si gata! E foarte usor de gatit si foarte gustoasa. Seama un pic a mancare chinezeasca! Pofta buna! Dana mama lu' bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Dana, cum spune si Vilma e posibil sa ai colita de fermentatie! Remediul consta in modul de a te alimenta de zi cu zi. Incearca sa introduci in alimentatie piinea cu graham sau cu tarite care nu fermenteaza ca cea alba! Inainte de a bea cafeaua maninca 2,3 biscuti tot din graham sau cu cereale. Contin complexul de vitamine B f. necesare organismului. Am tinut mult timp cure de slabire, evitam sa maninc piine, fainoase,dar se pare ca stomacul e devenit extrem de sensibil. Sa bei apa minerala plata, nu carbogazoasa si nici sa nu bei sucuri din comert, ci preparate natural in casa. De asemenea poti incerca un ceai deosebit, efect garantat! Sa nu rizi, e din acela pt bb -se cheama Babycalm (unul din ele), cu o combinatie de plante care ajuta stomacul sa digere usor, care inlatura balonarea. Mai merita incercat produsul recomandat de Adi "Gasex"- de la Hymalaya contra balonarii care este natural sau produse gen Dicarbocalm, Antacid. Sanatate !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu am incercat mai tot ce ziceti voi aici, cu exceptia Gasex-ului, o sa-l cumpar si pe acesta. Din pacate, problema asta revine dupa o vreme, cel putin in cazul meu asa a fost. Eu am luat Almagel o perioada si a fost super bine, aveam stomacul plat ca la 20 de ani :-) si apoi, dupa vreo 2 luni, iar am inceput sa ma balonez. Si nici nu se poate tine regim mereu ca simti nevoia sa mai maninci si fructe sau o salata de legume. Poate cineva mai are alte solutii, ca e tare neplacut sa te simti asa, iti da o stare foarte proasta. Ioana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, si eu am avut problema aceasta, si inca de foarte tinara. Aproape tot timpul eram balonata, de ajunsese o stare permanenta si imi era si jena sa ma duc undeva, imediat dupa masa ma apucau niste colici ... Si aveam (si mai am inca) gastrita acida si intre timp au aparut si probleme cu bila. Si luam si eu Dicarbocalm si Carbune medicinal, atunci cind balonarea devenea insuportabila (e f bun pt faza acuta, absoarbe gazele f repede; nu se recomanda tratament de durata pt ca reduce absorbtia intestinala). Si s-a rezolvat, intimplator, din regimul alimentar pe care l-am tinut cu sotul meu, din cauza unor probleme de sanatate ale lui. Deci: - se elimina bauturile carbogazoase de orice fel, se inlocuiesc cu apa plata sau ceaiuri fara zahar (daca le suporti, eu nu din cauza gastritei); - se elimina fainoasele (paste, piine alba, cartof, porumb, fasole boabe, mazare); n-ai idee ce fermenteaza cartoful in stomac si ce gaze degaja; asta a fost partea cea mai grea pt mine, care sunt mare fan cartof si consumam cam de 3 ori/saptamina; - am inlocuit piinea alba cu piine de secara, e si mai putin calorica, mi-a reglat si tranzitul intestinal, e f consistenta, cu 2 felii dimineata m-am saturat; si pt ca are un gust pe care nu-l asortez cu mincarea obisnuita, am redus cantitatea si e f bine; - fructele la minim 2 ore distanta de masa, de preferat dupa; - fara apa in timpul mesei; aici am mai calcat strimb, dar crede-ma ca respectarea primelor restrictii a rezolvat problema; - fara varza, vinete, ceapa (apropo, cred ca asta e cauza problemei tale de acum; ceapa este extrem de indigesta, mai ales daca ai un stomac si o bila sensibile), usturoi; ma rog, poti sa maninci dar nu in faza acuta; si eu mai scap din cind in cind una sau alta, pt ca imi plac, dar in majoritatea timpului incerc sa ma tin de regim; - si nu in ultimul rind, cit mai putine dulciuri gen prajituri, gemuri, in general zahar, pt ca fermenteaza. Cam asta, scuze daca m-am intins prea mult, dar am vazut ca multe fete au problema asta si m-am gindit sa spun cum am rezolvat-o eu. Din pacate, si daca te duci la doctor, pt orice problema o sa-ti recomande intii regim alimentar, si pe urma o sa te indoape cu tot felul de medicamente. Daca tii regimul o perioada suficient de lunga ca organismul tau sa revina la o stare "normala", pe urma vei putea sa mai scapi o abatere din cind in cind. Succes, Boghi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, dupa cum v-am zis tin o dieta pt zlabit, asa ca: nu consum sucuri acodulate sau apa minerala carbogazoasa, doar apa plata si ceaiuri de plante (apropos, cred ca o sa incerc varianta cu babycalm, ca nu are ce sa faca rau, din contra!), nu maninc paine de nici un fel, nici alba, nici alte culori, nu maninc nici un dulce, nici un fainos, deci fermentatia nu stiu de la ce ar putea fi...legume cu legume probabil... Rosii am pus bulion, deci nu e cazul de seminte... De-aia am si postat subiectul, ca altfel daca ma stiam cu vreo musculita pe caciula nu postam, dar stiind ce maninc si cat sunt de cuminte, chiar imi vine sa [bang] ca nu mai inteleg... Deci eu maninc exact numai ce am spus la inceput in primul mesaj, nimic pe langa, si beau doar plata si plante... Am sa incerc si Redigestul si Gasex, sa vedem...si ceaiul de copii.. Dana mama lu' bb Radu Stefan http://community.webshots.com/user/danateu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceai de chimen si anason. Ffff important pentru colita de frementatie: trebuie sa ai o alimentatie bogata in fibre - piine neagra (tarite, secara, graham etc), cereale cu continut bogat in fibre (si redus in zahar). Fructele se maninca numai la 2-3 ore inainte/dupa masa. Cind simti un pic de aciditate in stomac, nu o lasa sa se dezvolte, maninca un biscuite cu graham, un colt de piine. Mese mici si dese pe tot parcusul zilei. Se recomada 3 mese principale (portii mici) si 3 gustari. In felul acesta se evita excesul de suc gastric si mincarea este digerata complet.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...