Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bebelusi de Aug-Sept 2003 (34)


Oana_B

Recommended Posts

mda.. azi dimineatza la 7 u mergea forumu [bang] acum am intrat asa intr-o doar ca sunt imbracata de parc si copilu la fel.. numa in carutz n-am pus-o. am stiut eu ceva. boon.. Sambata fusei la Iasi cu copilul la dr ... aveam programare la 11 am intrat la 12.30. O carutza de spume aveam la gura si obosita de pe tren, In sfarsit intru si io ma asez pe scaun se uita la fimea, o controleaza ii arat iepurasu stanga dreapta, dreapta stanga si imi zice ca numai trage ochiul spre dreapta (coada ochiului) si incepe si pe stangul sa se formeze un pic de strabism. Ok. A ramas sa sun si sa o programez la operatie dupa 4-5 Octombrie cand revine in tzara medicul. Partea nasoala o sa fie ca tre sa ajung acolo dimineatza devreme pt operatie, asta inseamna sa plec noaptea din Bucuresti si sa stau la hotel pt diferetza de ore. Asta e. Drumul de intoarcere cu Sageata Albastra a fost mai nasol decat dusu... Capsuna teroritsa nu vroia sa faca nanai de seara in tren ci acasa in patul ei. Normal... e copil nu? [bang] Asa ca ultimele 2 ore de tren am facut trenul de la cap la coada de n ori timp in care am primit sfaturi "utile" ca tot ne povestea Cristina de sfaturile celor in varsta. Intai o tanti a vrut sa-i dea un covrigel mai mare ca un inel cu sare multa pe el, Am refuzat-o politicos si ea s-a suparat ca de ce nu ii dau copilului si am incercat sa ma abtin la rautati dar frate: mainile le puses pe tren pe peste tot, sare avea, mic sa-i raman fix in gura era... ce naiba e asa greu de priceput? un alt nenea "dragutz" m-a sfatuit sa-i dau Romergan ca sa doarma copilul, vreo 2 lingurite ca adorme imediat. Am incercat sa-i explic ca nu e nici bine si nici nu iti da nimeni dupa ureche medicamentul. In sfarsit a fost o adevarat opera epica cu Romerganul. Ma abtin ca am si asa nervi. Alta stire: fimea e machedoanca. ce dragutz! ies in parc ca ma doare capul si in casa nu mai pot sa fumez ca mi se face rau. mai intru mai tarliu sa va mai povestesc. numai bine, Freia si [copil] Alexa http://community.webshots.com/user/freia_ro http://community.webshots.com/user/freia_ro_capsunika
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 136
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Ufff fetelor ca tare rau e fara DC-u!! [s] LA MULTI ANI ELENEI-TEODORA![s] SA FIE SANATOASA, FERICITA SI VOIOASA! FELICITARI pentru ERIKUTZU dragutzu! Si felicitari pentru matusica Oana-noemi! Sa fie sanatoasa si norocoasa nepotzica! Danat - asa e ma cu soacrele astea....Te inteleg perfect! Si eu am multe de comentat referitor la soacre [}:)]dar ma abtin ca avem spioni[}:)] [blabla] Matei este putin racit[V] II curge nasucul si respira greu. Trebuia sa facem azi vaccinul dar l-am amanat pe miercurea viitoare. Am niste emotii..... Inca nu mergem singurei, doar tinuti de manutze...Suntem puturosi rau.... Avem si noi poze noi! va pup cu drag! acum trebe sa ies ca am treaba, multa, multa....[V] Uffff! Dana-ene e o scumpa Oana! Am vazut si eu pozele:))))) Mih si bb Matei http://community.webshots.com/user/bogux1973b http://community.webshots.com/user/mateiutz
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

floarea-soarelui savureaza vacanta in ungaria!!! nu-ti fa griji pt puiutza, tati o sa se descurce de nota 10 singurel, si ai sa vezi efectul de dupa.... nu stiu cum e sa dormi o noapte fara griji, dar tati al nostru zice ca e bestial. el, care anul asta a dormit doua luni singur (mai are 2 saptamani din ele[:D]). intalnirea nu e stabilita inca, asa ca inteleg avem o prima conditie. sa fie dupa 9 octombrie. ok, s-a notat! ramane deci: 16-17, 23-24 oct. am si eu o propunere, daca nimeni nu are nimic de facut, sa fie 16-17oct. ma gandesc ca poate mai spre nov se face frig. apoi, mai e o problema. freia zicea daca vrem la kid's planet, dar acolo e cu rezervare si nu stiu ce meniu (preturi). asa ca ziceti si voi ceva. freia, da pe-aici o oferta, sa vada lumea ce si cum. daca nu, ganditi-va la un parc!!! si luati in calcul si varianta cu prichindeii care merg deja.... eu as propune IOR, ca au un loc de joaca cu casute pt 1-3 ani, da' o sa ziceti ca iar tin eu sa fie langa casa la noi. asa ca decideti voi. cu vaccinul antigripal nu stiu inca ce fac, am uitat sa intreb acum cand am fost cu bolnaviorul la doctor. si saptamana viitore speram sa facem priorixul, apoi om vedea si cu antigripalul... burtica noastra e ok, dar weekendul asta am bolit rau de tot. o tuse da-aia cu nabadai, de mi se rupea sufletul cand il vedeam, mucisori la greu (de-aia curgatori si gustosi, rapid linsi de bubu). noroc ca nu avea febra. acum ne indopam cu siropuri... colorate si gustoase (si pline de E-uri, da' ce sa fac...). speram sa fim ok si sa facem vaccinul saptamana viitoare. apropo de caciulita, andrei nici nu vrea sa auda. cu greu suporta gluga de la hanorac. si i-a facut mami un caciulit, manca'l'ar mama, zici ca-i axinte cu ea! si cat m-am uitat la el si nu stiam cu cine seamana. n-a iesit cam ce-am avut eu in minte, dar macar e grosuta... pana scot astia pe piata lucrusoarele groase, merge. rodica pai eu zic ca suna mai frumos "mama". de ce sa zica rodica?! si la ultima nunta la care am fost eu, masa a mers cam 1,5 mil de persoana. ma, sa vedeti ce vis tampit am avut, de m-am sculat plangand! aveam o fetita de vreo 5 anisori, plus andrei, care nu lipsea. si copilu' era bolnav, era la spital, si eu n-am putut sa stau cu ea, ca era prea multa durere. nu-mi dau seama daca suferise un accident, ca nu mai articula cuvintele. si cand am luat-o acasa, o tineam in brate, si plangeam. ei bine, imi sune "mama tu nu iubesti la mine, ca tu nu stat in spital". mai, m-a apucat nebunia! culmea e ca nu stiam daca nu cumva eram insarcinata cu al treilea bebe (doamne fereste, asta e deja cosmar!), si-mi spuneam in gand ca daca cumva pierd fetita asta o sa am o alta!!! am luat-o razna de-a binelea!!! si nu va spun cat de frumoasa era cea pe care o aveam in brate!! ziceti si voi ce sa inteleg!!! asa rau am ajuns pt ca ma toto intreb daca sunt o mama destul de buna? uite de ce e in stare a mea mama, care are grija de fiecare data sa-mi reproseze ca nu sunt in stare sa-mi cresc copilul! dana si andrei are ceva pe piele (doua chestii pe picior) care i-au aparut tot cand s-a schimbat vremea. sunt ca o piele aspra, cat pui degetul, si rosiatice cand e frig. aveam si eu la fel cand eram mica, si acum imi mai apar uneori. mama mi-a facut atunci analize, si mi-a spus ca e o alergie la vant rece si schimbare de vreme. nu m-am alarmat, i-am aratat doctorului, a zis ca pot avea si eu dreptate, dar poate fi si o ciuperca. o sa-mi fac sapt viitoare o programar la darmato daca nu cumva ii trece intre timp. acum avem altle de dres. dar de obicei mie imi dispar fara sa le dau cu nimic dupa vreo 2 saptamani. danatzi-mi ca nu pricep! pana la urma sta soacra-ta cu radu? sau iei bona? uite si o lista, poti sa adaugi ce vrei tu. eu am taiat obiecte gen telefon, ca le ia sigur. -ac cu ata -bani -oglida -seringa -bijuterii -carte -creion -foarfeca -mouse -pipa -sticluta de bautura -paine eu am completat-o pe masura ce scriau fetele. dar vad ca nimeni nu ma ajuta sa scriu si ce inseamna....[q][q][q] sisi de ce tii mai casuta vocala pe tf?? sa ia lumea teapa cand da un bip[:D]? si asa care va sa zica, iulianele s-au pus pe facut bebe... vreau si eu [q][q][q]
INTALNIRE OCTOMBRIE: cristinamh, freia, Anny, danat, NicoletaF, dana_ene([?]), floarea-soarelui
Cristina [baietel] si [copil]Andrei-Razvan http://www.andreirazvan.home.ro http://www.bebelusipoze.home.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetiliii Am aparut si noi, dupa o groaza de nervi ca nu mi sa deschis pagina, ufff, ce nervi am mai avut, ca vi-am simtit lipsa. Sarbatoriti azi se pare ca nu mai avem, ca mereu uit sa felicit si eu lumea, parca sunt cu capra. Fetelor vad ca v-ati pus pe facut al 2- lea bebel, wow ce curaj pe voi, eu abia astept sa mai creasca Lisa si sa ma scap de stres ( ca sunt grav stresata ) si voi vreti sa il faceti si pe al 2 - lea. Felicitari... Cristina_mh mai nu stiu ce sa zic de visul tau. Eu nu prea cred in vise si nici in semnificatia lor. Probabil te tot gandesti ca iti doresti inca un bebe si de acolo si visul. Si sanatate multa la Andreiutzu tau. Sa sti ca am vazut toate pozele ce le-ati facut la mare, super, Andrei e un scump de baiat. AAAA, inca ceva, scuzane ca am intarziat asa mult cu pozele... iti spun acum care sa le pui. Deci : la 10 luni poza urmatoare : http://community.webshots.com/photo/187915692/187915692LgMBTK si la 11 luni : http://community.webshots.com/photo/187914593/187915092UymmyE Asa mi-e cida ca eu nu am fost la nici una din intalnirile voastre si nici nu stiu cand vom reusi sa fim :(( Freia nu te mai enerva pentru toti zapacitii si aici e la fel, lumea cu sfaturile, mie cred ca mi-au iesit peri albi in cap de la atatea conversatii pe tema ce e bine si ce nu. Mergem in magazin si pana si vanzatoarele imi dau sfaturi. Sa iti povestesc ca eram in magazin si Lisa se miorlaia, eu cautam ceva prin rafturi si cand ma intorc sa vad ce face, manca o bucata de parizer, vanzatoarea de la carne sa gandit sa ii dea o feliuta, mi sa facut rau... nu stiam cum sa ii i-au felia de parizer din mana si sa vezi circ dupa ce i-am luato ca mi-a urlat tot magazinul Lisa. Dana_ene hai ca m-am prapadit de ras din cauza ta. Auzi la tine, membra de baza a clubului HB... ehe, las ca mai putin vine si ziua in care trebuie sa ne spui cati ani ai si sunt curioasa cat de HB esti :)))) Oana e o dulcica in poze... serios de nu ma tot uit la poze si avem numai copii frumosi pe aici, si sunt mandra tare :))) Acum sa va povestesc ce mai face Lisa mea... in primul rand ieri a facut primul pisu la olita, dupa lupte seculare de a o face sa stea pe olita, ca zbiera cat o tinea gura numai cand vedea olita. Mergem si in picioare singura singurica, cativa pasi, nu prea multi si aia intr-o viteaza de mor de spaima. Alti dinti se pare ca nu isi mai fac aparitia, ca e tare cumintica, exceptie facut momentul in care trebuie sa manance. Mai fetelor cum mananca copii vostri? Ca mie imi vine sa ma arunc de pe geam cand ii dau Lisei sa manance. In afara faptului ca nu mananca mai nimik, se si joaca de imi umple casa de mancare. Noi am fost in Italia, Caorle, la mare sfarsitul asta de saptamana, Lisa a fost inebunita, cu toate ca timpul nu a fost prea frumos am stat numai pe malul marii, tare iau placut valurile cand se spargeau de mal, la inceput ia fost frica, ca mai apoi sa nu o mai pot baga in camera. Avem si poze noi, din Italia, de la 10 la 11 luni si de la 11 la 12 luni, ca am fost cam puturoase si am ramas restante cu pozele : http://community.webshots.com/user/loredanaiascu2004 Acum va pupam pe toate si pe toti ... papa http://community.webshots.com/user/lisa_mica28 http://community.webshots.com/user/loredanaiascu83
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, da` multa lume nebuna pe pamantul asta. Sa bea ei Romergan ca sa doarma linistiti! Io cred ca maturam cu ei pe jos, de obicei nu sunt asa de politicoasa si reactionez destul de urat cand e vorba de astfel de persoane carora le place sa dea sfaturi inteligente. Noi ne "laudam" cu niste crize de plans, care sunt din cauza maselelor, iesei si cea de-a patra. Azi noapte a fost nashpa de tot, am dormit cu pauze (lungi si dese [bang][bang]) si chiar daca am incercat sa il iau cu mine in pat tot nu s-a linistit. Plus ca avea si niste muci, cred ca il deranjau si astia, asa ca pe la 3 dimineata eu incercam sa curat nasul copilului, ii dadeam cu Calgel si ii bagam pe gat Nurofen. In weekend ii luam motzul. Facem super restrans: noi, nasa+prietenu` cel nou, 2 bunici. Am comandat un tort la cofetaria Ana si mai bag niste gustari si cu asta gata pregatirile. DANA, noi ptr. dermatita atopica am folosit Elocom (am dat numai vreo 2-3 zile, dupa care am folosit Trixera (este o crema cosmetica speciala ptr. tenul cu atopie, se gaseste numai in farmacii si costa vreo 600.000). Tratamentul ne-a fost recomandat de prof. Giurcaneanu (cica e cel mai tare din parcare dermatolog). Si intr-adevar a zis sa dam cu Elocom numai la nevoie, sa nu il utilizam frecvent. Io zic ca nu ai de ce sa iti faci griji. Cica alergiile astea dispar cu timpul si sunt mai accentuate in anotimpul rece cand pielea nu este xpusa la soare. Trebuie avut grija la alimentele alergene. Eu i-am dat copilului ou fiert: l-am facut mai moale si apoi l-am zdrobit cu furculita. L-am mancat cat ai zice peste! Inteleg ca de la 1 an poate sa pape ou intreg si chiar se recomanda cam 2 oua/sapt. http://community.webshots.com/user/sergiu_m03
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

URA!URA! URA! Ce bine ca merge iar DC!!!! Chiar daca nu scriu des, citesc mai tot ce scrieti asa ca mi-ati lipsit destul de mult. Luni i-am facut vaccinul Mariei si pana acum nu am avut nici o probleme ( nu vreau sa cobesc ca am vazut de la voi ca si dupa o saptamana au aparut reactii). Saptamana trecuta a inceput si nasucul Mariei sa dea drumul la robinet dat l-am oprit repede cu vitamina C, suc de portocale ( la greu - cam 200 ml zilnic), nurofen inainte d eculcare si multa papa. Cred ca nasul a lut-o de la frigul care este noaptea in camera. Noaptea trecuta am lut-o cu noi in pat ca-mi este mila de ea cand o trezesc dimineata sa-i dau bibe cu lapte si constat ca are funduletul rece ca ghiata. Sotu' ma bate la cap sa o lum cu noi in pat dar eu insist sa nu o luam, nu de alta dar nu vreau sa o deprind cu obiceiul de a nu mai dormi in patutul ei. Nu de alta dar acum Maria adoarme in timp ce bea bibe cu late, sau cu compot sau cu ceiai, si in timp ce se joaca cu parul din caputul ei. Este asa de dulce!!!! Maria a progresat mult in ultima saptamana: - merge singurica, isi plimba carutul cu ursuletul prin toata casa. daca nu sta prea bine ursuletul in carut il ia din carut si-l mai da cu capul de pereti!! - stie sa duca telefonul la ureche si schiteaza un fel de sunet care aduce cu "alo" . - stie sa-si treaca pieptanul prin par - invata sa studieze revista MAMI fara so o mai manance, ba chia rade cand mai vede chipuri de bebelusi in ea - a invatat sa muste din mar si sa manance fara sa se inece; - ma iubeste si nu mai vrea sa stea nicaieri fara mine. ( pana acum o luni isi manifesta dragostea mai mult de tati). iulianelor - vine sau nu barza la voi ca nu ne-ati mai spus nimic??? oana-noemi - sa-ti traiasca nepoata si sa creasca mare si frumoasa. danat- imi pare rau de tine ca ai asa o soacra, dar pana acum trebuia sa te fi obisnuit cu ea, iti pun din exeprienta ca nu o sa se schimde deloc. Eu incerc sa nu o mai bag in seama pe a mea, si, dupa 10 ani, tot nu m-am obisnuit. Daca ii zic ceva lu sotu de masa incepe si el sa-mi zica de mama si incepem sa ne certam. Si noi am facut un pact: nu vorbesc de masa, nu vorbim de mama. Soacrei mele ii iert toate pacatele ( ma rog, aproape toate pacatele )pentru ca o iubeste la nebunie pe Maria ( face abstractie ca este fata mea) si sta si cu ea atunci cand nu sta mama. Am pus poze de la turta Mariei!!!!! http://community.webshots.com/user/roxana77
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Beiii, la mine nu vine barza...m-a pacalit de data asta en-gros[q]. Mama ei de treaba...si eram asa de sigura:((. Si Emma isi plimba carutul cu ce vrei, mac-mac, ham-ham, papusi. Dar se plictiseste repede. Mai nou zice pis-pis-pis la pisica. E plina toata de vinatai pe la picioare:)), vorbeste de genul bgd-a-ba-lbi-gda-bde...asta e o fraza la ea[:D]. La ham-ham spune Ma...de la Max al polonezei si acum de cind am inceput eu sa zic un ham latratos si gros miriie si ea si hiriie a ham[:D]. I-am cumparat-o pe Lady din Lady and the trump si toata ziua o tine in brate si ii musca nasul. Cind ii zic sa se duca sa-l caute pe ham-ham nu se lasa pina il gaseste. Hihi, si stie si ea la ce folseste periuta de dinti, ca ieri i-o indesa lu' ta-su in gura (cu toate ca ea are periuta degetar, dar am sa ii cumpar una normala) si stie si la ce foloseste peiptanul ca incerca sa-l perieze pe ta-su. La noie problematic cu mincarea nemaruntita. Daca o pun sa manince din corn, o bucatica de carne, chestii care ii plac mult, le maninca fara probleme, le mesteca si inghite bine. Daca ii dau fructe la masa si mai gasetse bucatele nesfarimate le scuipa din gura. oare cind o minca si cochilu' asta al meu nepasat, ca maselute are. Lingura la gura nu o duce si daca i-o dau o ia si se joaca cu mincarea in farfurie. In schimb a inceput sa manince si ea supite si borsulet. Anny, eu i-am dat outz intreg inca inainte de un an si cica cam 3-4 pe saptamina se dau. Acum poate ma lamureste si pe mine cineva...se poate da in aceeasi zi si carnita si ou?? Si voi puneti si vegeta la mincarea lor? Cristina, eu nu imi inchipui daca Emma o sa suporte caciulita, dar stiu ca am fost la magazin si i-am probat vreo 3 si tipa cind am vrut sa i le i-au din cap. Afara erau peste 30j de grade si mindra vroia caciula pe cap care mai avea si manusi atasate. Sper sa nu faca scandal cind o veni frigul. http://community.webshots.com/user/emma_ana http://community.webshots.com/user/emma_ana_musat
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Freia, sa stii ca Romergan nici nu se mai fabrica, asa sa le spui celor care dau sfaturi de-astea "destepte" [bang]. Serios ! Noua in tratamentul asta pentru dermatita atopica ne daduse si Romergan (siropel), care este antialergic. Ei bine, a cautat Cosmin prin toate farmaciile si raspunsul a fost acelasi: "nu se mai fabrica !".[:D] ---------------------------- Mih, un [pup] pentru aprecierile la adresa Oanei. Mai, ce se umfla inima-n mine cand e vorba sa-mi laude cineva copilu'. Stiu ca intelegeti perfect [:D][:D][:D]! Ii dorim lui Matei sa se faca repede bine, sa nu-i mai curga nasucul [pup]. ---------------------------- Loredana, bravo [bis], felicitari pentru pisulica din olitza ! ... La mai multe !!![:D] [:-)))] Da, se apropie ziua mea si a Lisei [pup]! Si sa stii ca - serios - chiar fac parte din clubul de HB. Ce varsta implinesc peste mai putin de 2 saptamani? Uite ca spun: 34 ani [:)]. Eii, am avut dreptate ? M-am uitat la pozele noi. Lizuca mi se pare ca s-a inaltat mul. Asa este ? Doamne, ce domnisoara frumoasa este. Tati sa aiba grija, ca va trebui sa-si pazeasca bine fata, ca-i tare dulce [:I]. ---------------------------- Cristina, lasa visele deoparte. Nu te gandi la lucruri urate. Sa stii ca si eu am avut zilele trecute un vis oribil. Asta pentru ca stau mereu cu gandul la Oana, la ce se intampla cu ea, chestii de-astea... La Andrei nu cred ca este dermatita atopica. Asta s-a manifestat ca niste pete rosii, care se extindeau si dupa un timp pielea devenea foarte aspra. ---------------------------- Anny, mersi pentru informatie. De Trixera mi-a spus si Iuliana76 ([pup]) si de vaselina alba, cu care sa-i dau pe timpul rece. Deja m-am conformat si i-am cumparat. Nu-mi mai aminteam ca si sergiu a avut problema asta. Da, am citit si eu ca 95% din cazurile de copii care au dermatita atopica scapa de ea pana la pubertate. Sa dea Domnul ! Oana acum arata foarte bine, dar stresul ramane. Distractie placuta la petrecere, neaparat sa faceti poze ! ---------------------------- Roxana, tare frumoase pozele! Iar petrecerea chiar ca a fost reusita. Pupici pentru frumoasa Maria [pup] ! Tortul a fost SUPERB ! Mai, dar ce mamica mandra esti ![pup][flo] Ce de progrese ! Bravo ! Si Oana mea isi duce peria de par la capsor si se chinuie sa se pieptene [:D]. E asa haioasa ![:D] ---------------------------- Iuliana, las' ca n-au intrat zilele in sac. Mai sunt luni in care barza poate sa apara [:D]. Sa stii ca eu i-am dat Oanei in aceeasi zi si carnita si ou. Dar vegeta nu am pus in nici o mancarica. Doar cate putina sare daca consider eu ca este necesar. ---------------------------- [pup] pentru Andrei Catalin de la oana [;)]! Daniela si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003) http://community.webshots.com/user/oana_maria100 http://community.webshots.com/user/oana_maria200
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, v-am intrebat de ou fiert moale caci nu mai stiu ce combinatii sa gasesc ca sa manance si d-ra mea ousor; nu-i suporta gustul nici in piure, nici in branza de vaci, nu i-a placut nici fiert (nici moale, nici tare); o mai pacaesc doar cu zdrentele din ciorba sau cu urma de ou care ajunge prin vreo prajitura; asta e! o s-o las moarta cateva saptamani si reiau incercarile mai tarziu. sisi, bune alegeri a facut dovlecica ta; chestia cu castelul din Franta mi-a placut cel mai mult! oana-noemi, sa-ti traisca nepotica, sa fie sanatoasa si plina de noroc! dana ene, bafta la examen; cat despre problema Oanei, si noi avem aceleasi suferinte, mai ales cand da frigul are Ioana mea niste obrajori de zici ca e pictata; am luat si eu Elocom dar evit sa il folosesc din aceleasi motive de care zice Sisi; asa ca o las pe fata imbujorata si nu imi mai fac atatea griji; saptamana viitoare vom merge insa la o doctorita homeopata, o doamna foarte draguta si priceputa si incercam un tatament; in plus vreau sa le dau copiilor niste bulinute din-alea homeopate ca sa le cresc imunitatea si sa ii feresc de raceli iarna asta. danat, Alex al meu a ales la mot surubelnita, daca va vine sa credeti, si adevarul este ca ar sta toata ziua sa isi desfaca jucariile si sa faca altele, alt model, alt design, si sa stii ca e si priceput la asta. oana, si noi ne chinuim sa invatam cum e cu suflatul naului si e tare scumpa asta mica, dar se supara repede ca nu vede nici un mucisor iesind! rodica, eu stiu de 3.000.000 lei pentru nunta mai freia, ce de aventri cu deplasareaasta a ta; cat despre sfaturile altorta, si mie imi vine sa ii omor, dar nici macar nu ma obosesc sa stau sa ii ascult; iuliana, eu una nu mai tin cont de chestia cu ou/carne/peste/ficat doar una din ele pe zi; adica ce sa pateasca bebeul daca papa carne la pranz si seara mai vrea sa guste din ficacior? Sincera sa fiu nu mai stau deloc sa fac calcule si socoteli, ii dau ce vrea ea din ce vede pe masa si cu asta basta; am doar grija sa aiba in fiecare zi laptele, fructele, iaurtul si suculetul de fructe; pe care oricum nu le-as putea uita, ca nu poate trai fara ele; vreau sa va spun ca la noi masa de pranz este de neconceput fara o bucatica de branza langa supa, ciorba, mancare sau ce-i dau eu acolo. La capitolul progrese ale Ioanei trebuie sa va spun ca stam uimitor de bine; in ultimele 2 saptamani d-ra asta a mea ne-a dat pe spate pe toti: a inceput sa mearga singurica si placerea ei cea mai mare este sa mearga in cerc, nu-mi dau seama de ce. A invatat sa imite o gramada de animalute, sta cate o ora si se uita pe carticica ei cartonata cu animalute din batatura; si fiti atente cate cuvintele stim: mama, tata,papa, pua (mama mea), buli (bunica mea), andu (Alexandru), mau (pisica), ham (catelul - dar daca este un catel mic, ii zice tot mau), igu (cocosul), cocoi (gaina), vaca, tic-tac (ceasul), una (luna), sticla, geanta, burta, tata (ii place sa ma traga de bluza, sa bage manuta acolo unde e cald si bine), icu (piticul - din Alba ca zapada), aoleu sau olio - depinde de context -, apa, buna (noapte buna), pa (insotit de un pupic in palma); stie unde sunt ochii, gura, nasul, parul, buricul si pasarica; cunoaste mai toate obiectele din casa caci facem cel putin 2 ture pe zi in care aratam si explicam totul; se joaca fotbal cu Alexandru si rade pana lesina atunci cand da cu piciorul in minge; mananca singura cu furculita, eu doar ii pun bucatelele in farfurie sau direct pe tavita de la scaunel; stie procedeul de preparare a ceaiului (instant) si daca uiti ceva te atentioneaza (adica tre sa pui capacul la cutie, lingurita la loc, si neaparat sa agiti biberonul la sfarsit), canta, danseaza. Stie ca floarea miroase frumos si piciorul urat, stie ca paharul de cafea este "bleah", stie sa scuipe daca vede ceva scarbos, dimineata imi face semn catre pachetul de pampersi ca sa o schimb iar seara la baita noroc ca ne aduce ea aminte ca tre sa-i dam Vigantolul. Este tare scumpa, vesela si rade si se pupa cu oricine. Si vorbeste in somn. Va pupicesc si am reusit sa pun si eu putine poze de luna asta. Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.webshots.com/user/craluca100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Buna! Buna, fetelor! Bine v-am regasit, ca multe s-au mai intamplat de cand nu am mai vorbit. Intre timp, papusa mea a facut un anisor! Multumesc tuturor celor care ne-au urat "La multi ani!" si sa ne traiasca copiii, sa ne bucuram de ei intreaga viata! Ce sa va spun, am avut si petrecerea de turta si a fost splendid, nu ma asteptam! Elena-Teodora a fost o printesa, de-abia astept sa va pun pozele pe site! Am impodobit sufrageria, caci am facut cheful acasa, cu baloane, multe baloane, cred ca vreo 30-40, si cu funde mari, albe, roz si rosii. Plus, flori, multe flori. Am avut invitati vreo zece, alesi pe spranceana, ca daca ar fi fost sa ne invitam toti amicii, n-am fi avut loc decat intr-un restaurant baban. Am avut de toate pe masa, cum cred ca a avut fiecare, asa ca nu mai are rost sa insir aici meniul. S-a rupt turta, s-a taiat din par, s0a ales de pe tavita, s-a papat si... Cand am adus tortul cu lumanarica aprinsa, ce credeti? Papusa mea s-a ridicat in picioare si a facut vreo zece pasi singurica, pana la el! Doamne, ce fericire pe mine, aproape am plans. Toata lumea a aplaudat-o si i-a cantat la multi ani, iar ea a fost atat de fericita! A primit lantisor cu cruciulita de aur si semnul zodiei ei, o bratarica de aur, o papusa care zice mama, tata, papa, rade si plange, un puisor cat casa de mare, d-ala ca-n desenele animate, care piuie, haine peste haine, jucarii peste jucarii... Ce a ales de pe tavita, dupa ce i-am rupt turta? Ei bine, sunt tare mandra de ea, dar mai ales taica-sau: primul lucru ales a fost... Legea notarilor publici, pe care taica-sau, fireste, a pus-o pe tava ( am pus si eu de-a mea si de literatura...), al doilea obiect ales: cheile de la masina si al treilea, o bancnota de 1 milion de lei! Daca ar fi dupa chestia asta, fata mea n-ar duce grija zilei de maine, ce credeti? manca-o-ar mama pe ea! Sanatate sa-i dea Dumnezeu, ca restul vine de la sine, atat vreau eu... Azi dimineata, la 9, i-am facut vaccinul si sper sa nu am probleme. Medicul mi-a zis ca poate face febra 3 zile si sa nu ma sperii, sa-i dau nurofen pentru copii, cate 5 ml de 3 ori pe zi. In plus, sa-i pun comprese reci pe intepatura. Voiam sa intreb fetele care deja au dat micutilor sau micutelor lor ou moale cu painica: mie medicul mi-a zis sa nu-i dau pana la un an jumatate, ca daca face cumva o alergie, cu ea ramane toata viata... Voi ati avut probleme cu albusul? Eu as vrea sa-i dau, ca s-a saturat mitittica de cereale dimineata de dimineata si ma gandeam sa-i dau si ou moale pe la 9 (ea se trezeste la 8, 8,30 si papa pe la 9 prima masa, de-abia apoi papa laptele)... Si mai vreau sa va intreb ceva: ce farmacii stiti si pe unde, pentru retete gratuite? Medicul mi-a dat bephanten, calgel pentru dinti, ca ne luptam cu dintisorii acum, niste calciu pharco, pentru intarirea lor si toate sunt gratuite. Numai ca farmaciile de la care luam pana acum nu mai dau gratuitati. Sper ca nu v-am plictisit cu prostioarele mele... A, am uitat: mai nou fata mea zice: Pen, pen (striga catelul pe care-l cheama Ben), ham, nana, papa. Asta sunt cuvintele noi, in afara celor clasice: mama, tata, pa, gaga (gargarita), na si altele, pe limba ei. Va pup, georgiana, mamica deja de fata mare!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...