Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (28)


Kehleyr

Recommended Posts

01 iunie Alex si mami Marina 04 iunie Diana si mami Denisa 13 iunie Vlad si mami Martta 13 iunie Denisa Mariasi mami Calina73 14 iunie Ruth si mami Lya 14 iunie Alex Victor si mami Marox 18 iunie Flaviu si mami Pojogam si tati Pojogao 18 iunie Anne Marie si mami Iselin 22 iunie Marius Cristian si mami Romana 24 iunie Tudor Andi si mami Bobi 25 iunie Luca si mami Andra (0722386317) 25 iunie Rares si mami Mirunaa 27 iunie Maria si mami Adi 27 iunie Stefania si mami Kehleyr 02 iulie Maria si mami Cornelia 04 iulie Mihai si mami Kara 04 iulie Matei Andrei si mami Romana_74 05 iulie Matei si mami Madishor 06 iulie Cindy si mami Catan 07 iulie Maya Alexia si mami Carmenutza 08 iulie David si mami Bibi (0722.676.224) 08 iulie Tudor Stefan si mami Crisotexa 08 iulie Teodora si mami Nicol74 10 iulie Alexandra si mami Amik(0722.510.847) 11 iulie Maryam si mami Dana (Waspy) 14 iulie Sara si mami CorinaElena 18 iulie Taisia Eliana si mami Gio 18 iulie David si mami Salina 21 iulie Alexandra Maria si mami Alinuta 21 iulie Mihai si mami Elena ltd (0741.063.972) 22 iulie Alexia si mami Crixia 24 iulie Simona Andreea si mami Gianina 24 iulie Jasmina si mami Adinag 25 iulie Emma Maria si mami Claudya 25 iulie Hugo si mami Didita 27 iulie Paula si mami Maria 28 iulie Tiberiu si mami Bychi 28 iulie Maria Ianina si mami Madic 29 iulie Alexa si mami DianaP 30 iulie Irina si mami Aditzu 31 iulie Alexandru Eduard si mami Magda 25 iunie Alin Ioan si mami Romana....junioru' gastii(2004) Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mai postez odata mesajul pentru ca nu am vazut ca dana deschisese partea 28. Apropo de intalnire, se poate sa nu fie pe 25, ca e ziua sotului si la noi va fi chef mare? Daca nu se poate, nu-i bai ca venim altadata. Si ma gandeam ca poate cautam o locatie mai aproape de Romana (nu stiu unde sta si nu nici nu mi-e clar unde e IOR) ca ar fi fain sa-i cunoastem pe piticii ei. Era o idee. Si ar fi fain sa vina pana atunci si Crisa si Carmenutza. Elena, eu numai ce ma hotarasem pt. Oftapro si mi-ai spulberat convingeriile. Pretul consultatiei e de vina sau dr.? Daca stii mai multe, spune-mi si mie. Mai revin Bychi si bb Tiberiu http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru fetele care si-au dat numarul de telefon: daca v-ati razgandit cu privire la publicarea lui dati-mi un PM si il scot. ADINA te asteptam sa ne spui ce alte nazdravanii face fetita ta. Despre mancare, pe scurt, noi avem programul asa: - dimineata: ou fiert, iaurt cu cereale, cereale pt. copii mari cu lapte, paine cu branza (Almette, Philadelphia etc.) - bineinteles nu toate odata [:D] - ora 10.30: gustare de banana - pranz (ora 1): supa cu galusti, supa cu perisoare, ciorba de orice fel (de legume, de pui, de vita, de dovlecei etc etc), apoi felul doi: dovlecei sau rosii umplute, ghiveci de legume, mancare de cartofi cu piept de pui, pilaf sarbesc, iar desert iaurtel de copii - ora 5: fructe cu biscuiti (mere, pere, piersici, pepene galben) - seara: lapte dulce (cca 350 ml) si ce mai pica de pe la noi ROMANA multa putere in continuare. Sunt convinsa ca o sa te descurci si ce mama mandra o sa fii cu doi flacai cand o sa fie amandoi mai marisori [;)]. Crisa e la mare, ne-a scris Cornelia despre ea... De celelalte fete ma intreb si eu, mai era si MARIA_M_M care parca avea ceva examene grele, poate de-aia nu mai scrie. Si MAROX, si SALINA, si MARRTA - fetelor daca ne cititi mai dati si voi un semn de viata! Cu privire la intalnire eu nu ma pronunt de pe acum, as vrea sa vin dar mai e mult pana atunci. Si pentru mine e departe IOR-ul, dar intrucat am facut o intalnire in Herastrau si una in Tineretului, e cinstit sa "inchidem triughiul" si sa mergem si in acea parte a Bucurestiului [;)] Va las ca azi deja am postat de trei ori si cred ca v-ati saturat de mine [8D]. Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kehleyr,sa inteleg ca voi beti lapte doar o data pe zi? noi avem programul urmator: 6-7 :210 ml lapte 9-10: -branzica,almette,cereale,iaurt,budinca,sunca,jambon,cu rosii daca are chef -suc de portocale sau,mai nou,danao 13-14:mancarici dintre cele mai variate,de la friptura cu cartufi la ghiveci de legume-evident ca nu mananca foarte mult. 16-17:gustare cu fructe,iaurturi 21 : 210-240 ml lapte. Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003) www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Romana, ce greu iti e cu alaptatul... Desi multe fete or sa ma certe, fa ce poti, iar daca nu... asta e. Important este ca alaptatul sa nu fie o sursa si mai mare de stres pentru copil si nici pentru tine. Madic, multumim pentru Oana. hehe![grasa] Andra, inca n-am abandonat ideea cu muntele, dar Alex nu o sa mai aiba concediu dupa 13 sept si... mai vedem, bine de piciul tau ca e la mare ca tocmai am vorbit cu cineva care e pe litoral si cica e vreme tare buna. Adina, n-am vazut nici un mesaj si zau ca mi-as fi dorit. dar e dubios ca a disparut. Tu ai verificat daca aparuse? Despre mancare... inainte ca Mihai sa intre pe regim, sa fiu sincera nu facusem schimbari esentiale in meniul lui. Poate doar introducerea sarii. In rest, acelasi piure de toate legumele, carnita de vaca sau pui, peste alb, brnza de vaci, mici variatiuni la faza cu branza, adica un pic decascaval, telemea devaca nesarata, fructele obisnuite, mar, piersica, banana, pepene, chestii de-astea. I-am mai facut perisoare, ou, bineinteles, ceva papanasi dar nu-i mai fac ca tot tarmociti ajung. Acuma nu-mi vin multe in minte. O alta diferenta a fost ca multe meniuri am preferat sa i le coc, nu sa le fierb. Mi s-a parut ca au un gust mai bun. Cam asta. Si pentru ca sunt inca mamica de pui bolnavior, multumesc pentru urari![flo] Bychi, nu, nu, nu! Nu am vrut sa zic ca nu e bine la Oftapro, dimpotriva!!!! Am zis ca nu e musai acolo, dar ca totusi, cel mai bine e la o clinica privata, cum ar fi Oftapro. Oana a fost diagnosticata la o policlina obisnuita, foarte bine, medicul bun. A fost ok, dar in timp isi pierd interesul, motiv pt care de-aia ma duc si eu acuma la Oftapro, ca n-am fost inca. Am si eu referinte de pe la cunoscuti si de pe forum. Dana, buna treaba cu partea noua la topic, io zic mercic si pentru asta, si pentru ca scrii des. Na, mai ales azi si mai ales ca esti pe subiect. Si tot mai ales ca nu sunt singura!!![:D] Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, recitind, constat muta de admiratie ca Stefania papa exemplar. Am o intrebare pentru tine si pentru toate fetele: cum faceti ca dupa supica sau ciorba sa manance si felul doi? Cam ce cantitate (asa, aproximativ) le dati de supa??? Si, iar, daca n-au masele, cum va descurcati cu fripturicile sau alte papici putin mai sofisticate culinar, le amestecati, le taiati marunt, sau le dati separat??? Constat ca l-am lasat pe Mihai la varsta de bebelus cu ce ii gatesc eu.[bang] Si tot am tendinta sa-l cred mic. Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele, Luca maninca asa: - 8:00-9:00 - 200-250 ml lapte cu cereale (grau cu cacao de la Nestle) - 10:30-11:00 - fructe sau piine cu Almette sau cascaval sau omleta - 14:00 - 230-250 ml piure de legume cu carnita (sau orez cu carnita sau rosii umplute sau mincarica de pui la cuptor sau ce idei mai are Tantica) si 2 danonino la desert - 18:00 - fructe cu biscuiti sau brinzica sau iaurt - 22:00 cel tirziu - 230-250 ml cereale cu lapte Intre aceste mese mai primeste una-alta (biscuiti, pufuleti, covrigei, felii de mar, bucati de rosie, cereale ptr copii mari, cascaval, piinica, masline), ori ca sa rontaie el, ori din ce mincam noi ca sa guste sa vada ce e. I-am dat saptamina asta niste ardei copt si a mincat. Am luat special din piata niste morcovei micuti cu gind sa-i fierb si sa-i dau sa-i rontaie, dar am uitat de ei de vreo saptamina. La prinz eu nu-i dau ciorba sau supa ca nici noi nu mincam, in schimb la Tantica primeste din ce maninca ei, dar mai mult de gust, nu maninca propriu-zis ciorba. Cele 3 mese principale sint mai batute in cuie, in schimb gustarile de la 10 si de la 18 alterneaza si incercam diverse chestii, el pare incintat cu orice. Dar am observat ca prefera parca dulciurile si clar prefera junk food [:D] gen pufuleti, covrigei sarati (pe care a trebuit chiar s-o rog pe Tantica sa nu-i mai dea decit 2-3 pe zi), Danonino (daca-l vede in carucior la cumparaturi nu mai are stare si tot incearca sa-l insface si sa-si bage boticul in el) etc. pup u, Andra http://www.geocities.com/luca_obejdeanu P.S. Na ca de lene mai bine completez aici decit sa pun mesaj nou: nici eu nu-i mai pasez, carnita se taie marunt, iar legumele se piseaza cu furculita, ii dau si eu carnita in mina sa manince singur (nu cu sos!), bucati de cascaval, de piine, de rosie etc. Si borcanele cind ii iau caut din cele peste 12 luni sau peste 8 luni care au bucati mai mari in ele, ca sa mestece. Am auzit si citit (se pling mamicile si pe-aici) de bebei de 6-7 ani care nu maninca decit pasat, asa ca m-am ingrozit, eu de la 7-8 luni am inceput cu bucatelele. Acum ca au aparut si maselele, chiar ma gindesc sa-i dau si bucatele mai maricele. Fructele insa tot la blender le facem, e mai simplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal nu-s tocmai incantata de trecerea de la bebelushi la copilashi. Saptamana asta am variat intre "moldovene" si "bebelushu` lu` mama". Mi-e o ciuda de mor cand vad ce repede creste si cand mi-e mai tare ciuda il alint cu "sugaru` lu` mama".[:D]. Cu papa, noi avem in continuare doua mese principale de lapte ( dimineata si la culcare), dupa supa/ciorba nu incape felul doi decat la un interval de o ora-doua. Romana, mie in suta ca nu vine la intalnire. Pariu? Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite ca n-am rezistat si tot mai intru o data inainte sa plec [:D][:D] AMIK, da, Stefania papa lapte o sibgura data pe zi. Dar ma gandesc ca avand in vedere ca mai mananca niste lapte si cu cerealele de dimineata, si ca are si alte lactate, nu e o problema... ELENA la noi smecheria este ca se da mai intai felul 2 si dup-aia supa [:D]. Ca si cantitate, cam 3/4 cani de supa/ciorba, si 1 rosie mai mare sau 1 rosie mica + 1 dovlecel umplut (absolut orientativ). De pasat eu nu i le pasez, carnita o tai marunt cu cutitul, iar legumele sau cartofii le zdrobesc cu furculita. Stefaniei ii place mult sa mestece. Carnita ii mai dau si bucatele intregi (fasii de piept de pui, de exemplu) sa le tina ea in manuta si sa le rontaie, si la fel feliile de fructe. Dureaza mai mult, si se mozoleste (nu incerca cu pepene rosu [:D][:D]) dar ii place foarte mult. Chiar ca va las ca plecde la birou in 10 min [:D] Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai scriu o data dupa ce mi-a sters Tibi mesajul. Am renuntat acum vreo 2 luni sa-i gatesc separat si am preferat sa gatesc dietetic pentru toti, fara sare, prajeli, delikat... Suntem inca in faza de intarcat si pe langa snacks-urile de peste zi (asa le zic reprizelor de laptic) mananca: - 8-9 (in functie de ora de trezire)- 250 ml lapte-biberon - 10-10,30 - cascaval/cas de vaca cu 2 feliute sunca si o rosie sau branza de vaci cu iaurt si painica sau almette cu painica si rosie sau omleta a la Pojogam cu rosie sau iaurt cu ou... - 14-15 supa (cu galusti, teitei, legume) sau ciorbite (de pui, vacuta, de cartofi, loboda, de salata...). Cam 3 polonice de supa ca domnul e mare ciorbar ca si ta-su. Apoi pilaf cu legume si carnita; piure cu carnita; tocanita de ficat cu ceapa si ardei; tocanita de pui cu usturoi. Si desert, mai rar Danonino sau putin mar sau acum pepene cat cuprinde - 19-20 cereale de la Hero's cu banana sau ce papa tati cand vine de la servici -22-22.30 - 250 ml biberon cu lapte si cereale. Si pt. ca noaptea era obisnuit sa suga mai primeste 100 ml biberon cu lapte. Portie pe care o tot reduc si sper sa nu mai aiba nevoie. Mihaela si eu sunt fan smantana si o pun in toate ciorbitele sau gulash-urile. Asta-i meniul actual ca pana sa plecam la munte abia daca ciugulea cate ceva. A, micul dejun, il serveste singur cand nu are iaurt in meniu. Toate sunt taiate bucatele si se serveste singur cu asa o constinciozitate incat nu macane pana nu termina. Dureaza cam o juma de ora masa lui si inutil sa spun ca se vede pe fetisoara si pe scaun ce a mancat. Daca il las singur, mananca tare bine, daca e sa-i dau eu se plictiseste repede si trebuie sa ne mai jucam intre timp [bang]. Cu toate ca mananca bine greutatea lui nu depaseste 9,500 kg , dar nu ma mai stresez din cauza asta. Bychi si Tiberiu (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...