Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (28)


Kehleyr

Recommended Posts

Buna mamici, Paula e racita,are viroza:[bang] -ii curge nasul -are rosu in gat -stranuta -are 38 febra(febra numai acum i-a aparut) A luat de la sotul(cu toate ca l-am izolat).Doctorita noastra de familie e plecata in concediu,la fel si pediatra.Am contactat alta doctorita. Acuma astept sa vad cum reactioneaza la medicamente.Sper sa ii treaca. De luni e asa agitata. Luni spre marti seara Miru a dormit cu mine in camera si sotul la ea (ca sa nu ne dea si noua raceala).Paula a avut un somn atat de agitat.A trebuit sa o iau cu mine(si cu miru) in pat pt ca plangea.Si asa se scula din ora in ora si plangea si se linistea numai luand-o in brate.Pe la 5 domnisoara avea chef de joaca(ii lua mainile lui saraca sor-sa si facea cu ele bravo-bravo,spunea in soapta mama,tata,papa,mami,era tare draguta dar noua ne era somn).Cand s-a trezit dimineata,pe la 7 jumate a mancat tot biberonul de cereale. Deci,de mancat a mancat azi dar programul i-a fost dat total peste cap. Eu azi am mers la o inmormantare (eram imbracate in negru,era soare) si am facut o criza hipoglicemica.Am venit acasa si am mancat o ciocolata si mancare.Cred ca am facut criza si din cauza oboselii acumulate peste noapte. Acum eu sunt bine,sper ca si Paula sa isi revina curand. Eu maine incep serviciul[bis]. va pup si sanatate la bb-ei.[bibe] maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Multumesc de urari bibi! Dupa cum am mai scris intr-un mesaj anterior,au fost ai mei la noi,si lui mama,Paula ii spunea Didaaa(e o scumpa). Tot 8.500 are(nu stiu de ce stagneaza). Azi m-am uitat de curiozitate in carnetel si am observat ca pe data de 1 iulie Paula avea 8.340. Acum are cu 200 de grame mai mult. Acesta este ritmul ei. Pupici maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare mamici si tatic! Azi am reusit si eu sa intru pe net, pt ca nu a mers pe site nici mort si de vreo 2 zile nu a intrat pe nici o adresa. Acum l-au reparat. Noi am fost la Predeal, cum va spuneam, fara copilas si apoi cu el impreuna ne-am dus la Moreni, la socrii mei. Despre Alex ce sa va spun: e argint viu. Nu sta o clipa intr-un loc, vrea numai pe jos si nu suporta sa-l tina nimeni in brate. In carut sta pret de-un drum pana in parc, nici un metru mai mult. Mananca destul de bine, dar nu prea mai vrea laptic. In privinta vocabularului, nu e prea dezvoltat. Spune cateva cuvinte, dar nu mama; stie sa-mi arate ce vrea, imita tot ce-i place, se joaca cu cuburile, schimba programele TV, danseaza,ma imita cand rad in hohote (si e f haios). E foarte iubitor cu copiii si ii pupa, ii strange in brate..... E un scumpic. Ne inscriem si noi pt intalnire si sper sa fie soare si frumos. Crisa: bine ai revenit acasa. Cum e cu acomodarea? Romana:e bine ca inca mai poti sa faci fata situatiei, mai ales ca nu ai nici un ajutor. maria m m: si lui Alex ii curge nasucul, dar nu are febra si nici nu tuseste,dar ii dau Nurofen si ii pun in nasuc: Humex (spray nazal cu apa de mare) si vad ca e mai bine. Sanatate puiului! si Bafta in noul an scolar pt domnisoara! alinuta: si Alex se mai trezeste peste noapte sa bea ceai, de vreo 2-3 ori si daca nu-i dau plange. Nu stiu cum sa fac sa-l dezvat. bychi: si al meu copilas se catara peste tot pe unde ajunge si tocmai din aces motiv nu-l pot lasa singur nici o secunda. Cand nu se poate cocota unde vrea el si sa ia ce vrea el se ridica pe varfuri, sau, mai nou, se suie pe cate o cutie (cum e cea cu servetele umede de la pampers) ca sa fie mai inalt. Are o masina mare cu portbagaj si se baga in el ......multe prostii face. Elena: voi nu mai veniti prin parc? Poate ne mai vedem pe acolo, daca ai timp. AdynaB: seara, la culcare este bine sa aiba o masa formata din mai multe lichide. Eu cina i-o dau pe la 19:00, iar la culcare cat vrea sa bea din biberonul de laptic si se mai trezeste sa pape pe la 8. pojogam: eu cred ca de somn va adormi si in casa. Nu-l forta sa adoarma la o ora fixa, ci lasa-l sa-i pice capul de somn si asa se va invata singur. Si mie mi-e groaza de iarna si de faptul ca o sa-mi manance urechile in casa. O sa vedem cum va fi. Acum va pup si sper sa nu mai am probleme cu internetul. Sanatate la copilasi si aveti grija la racelile de sezon! Magda si bb Alex puisor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uaaaaa! Am vazut eu ca nu merge site-ul o zi, apoi doua, maaaaaa, nu-i a buna. Eu ce ma fac? Apoi mi-a picat reteaua si deja ma afundasem in negura depresie. Nu pot sa va zic cat de bine imi pare ca s-a reparat site-ul!!! Ma rog, si reteaua mea. [:D] Ma duc la citit si de scris, scriu si eu pe maine. Magda, eu nu prea vin in Plumbuita. Doar soacra mea iese cu Mihai acolo. Eu prefer parcul Circului, e mai departe, dar imi place mai mult, si am si cumnata chiar in zona si ne mai intalnim, si mi-e mai usor si cu Oana ca are mai mult de scotocit prin parc. Dar, acuma ca incepe Oana gradinita o sa dau o raita sa va vedem. Mai vorbim maine. Va pup pe toti!!!! Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, gata ne-am intors...ca prea v-ati facut de cap fara noi. Am incercat si eu sa intru pe site de vreo 2 zile dar nu a mers, cred ca le-a picat serverul. Am petrecut cel mai frumos concediu din viata mea....superb...fantastic...cum vreti voi...Nu vroiam sa se termine si sa ne intorcem acasa....au trecut atat de repede cele 10 zile..... Locul unde am fost este un colt de rai pe pamant...un club imens..cat un orasel de pe la noi...unde puteai face de toate...fara sa platesti nimic...sau ma rog, intra in pretul biletului....golf, tenis/camp,/masa, biliard, masaje de toata felurile, cinema, vreo 8 restaurante, terase, piscine....totul la superlativ..manacare bestiala, ...m-am umflat cu juice-uri de portocale....a fost ca o luna de miere ..in trei. Acum sa va scriu despre Maya....multumim ptr.urari Maria_m_m ..placut surprinsa de faptul ca ti-ai amintit ziua noastra de nastere.[flo] In avion nu am avut nici cea mai mica problema....la plecare a adormit chiar de la decolare si s-a trezit cu 5 min. inainte de aterizare...iar cand ne-am intors, desi era noapte..12- 1 noaptea...nu a dormit nici o secunda...a ras si s-a jucat tot timpul...calare pe scaune..facandu-le bezele celor din spate... In clubul respectiv...parca acolo se nascuse...s-a adaptat imediat....nu mai vroia sa o scoatem din apa,..piscina sau mare...umbla toata ziua pe terenul de fotbal...iar daca juca cineva..ghinionul lor, ca le lua mingea si pleca cu ea....pentru mingi are o adevarata pasiune...pe unde le vede incepe sa maraie dupa ele.....S-a lipit conform bunului ei obiecei de tot felul de oameni....elvetieni, englezi, rusi, belgieni...o cunostea tot hotelul...o strigau peste tot diverse persoane cu care noi inca nu socializasem....fotograful hotelului venea dupa noi pe plaja si ii facea poze pe care ulterior le afisa in holul hotelului.....sunt atat de mandra de buburuza mea..... Seara erau spectacole in aer liber, ..era lesinata dupa scena, costume, artificii....aplauda si dansa printre mese...vroia sa se urce pe scena in timpul spectacolului..... A inceput sa vorbeasca o groaza....zice: mama, tata, apa, papa, nenea, caca (uneori in timp ce face, dar de cele mai multe ori dupa ce termina),ham-ham, alo, aoleo, au, mac-mac, canta si ea la fel ca Micaita al Elenei..la,la,la., danseaza, face cu ochiul-de fapt cu ochii, stinge lumina sufland in bec, miroase flori, il barbiereste pe Razvan cu aparatul de ras, isi baga betisoarele in urechi sa se curete, telefonul nu mai are nici o taina pentru ea...il pune la ureche si se plimba asa prin casa, vorbind singura..alo, alo, da......nu imi mai aduc aminte...dar mi se pare isteata rau... Zilele trecute l-a vazut pe Razvan intrand in baie, s-a dus la usa baii si striga tata-caca....am lesinat de ras. Cam atat despre noi la prima strigare....de abia asteptam sa "vorbesc" cu voi.... I-am cumparat si eu cateva costumase de toamna super dragutze...dar grosul tot de aici il luam.... Deja am cumparat ghetutze de toamna, de la Crido Kids, tot un 1.000.000 lei...rosii din piele intoarsa. Astept si eu Baby Expo..dar pana atunci sigur mai cumpar cate ceva... A ramas stabilit ceva sigur cu intalnirea? Carmen si bb Maya Alexia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am intrat habar n-am ce sa va zic, dar am citit postarea Carmenutzei si mi-a ramas un zambet laaarg. Sa-ti traiasca, ma, buburuza desteapta si scumpa, e incredibil de adaptabila si isteata! Si inainte sa plecati imi bagasesi ideea concediului in afara, dar acuma sunt in priza. Cand ai timp, da-mi si mie detalii de locatie si agentie. Pupici [pup] multi pentru Maya desteapta din cale-afara! Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AdynaB, pe fii-miu nu-l tine un biberon de lapte toata noaptea. Spre srusinea noastra, fii-miu se trezeste si acum peste noapte o data sau de doua ori sa manance. Dar in cazul nostru, ma suspectez ca este si vina mea pentru ca n-am facut prea multe incercari sa-i scot mesele din noapte. Incearca si tu mese mai consistente seara, poate tine. Oricum, e si varsta schimbarilorde program. Apropos, Mihai incearca sa-si faca alte ore de somn. Alinuta, bine de voi in casa noua! Ma bucur ca ai gasit timp de scris ca, sincera sa fiu, savurez postarile semnate Alinuta. Io iti fac propunerea sa bagi cateva randuri si pe la calatoriile sufletului si pe la poznasi. Adinag, cu sfaturile naturiste si alte cele, acuma nu-mi vin in minte, cand mi se reveleaza[:D], le scriu. Ce vroiam sa-ti zic mai clar este faptul ca enumerarea aia de imunostimulatoarea nu este naturista, aia cu Rybomunilul si Bronhovaxonul, ca nu eram sigura daca am fost clara. Sunt multe produse naturiste pe care poti sa i le dai, de la pasta de dinti, pana la propolis. Mai caut prin fisierele mele si daca gasesc ceva demn de mentionat, iti scriu. Maria, sanatate multa Paulei! Bibi, ce face, domne, David??? Si-a revenit copilul? Intalnirea ramane deci pe 26 sept in IOR, da? Apropos, Bychi, IOR cica e in Titan, doar ca-s doua parcuri despartite de nu stiu ce. Daca dau fetele cunoscatoare un punct de reper, ne descurcam. Madamelor, nu vine nici una la conferinta? Ia sa vedeti cum imi iau atunci sotul, cumnata sau soacra, ca eu vreau sa ma duc. Pupici Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si bebelici. CRISA, MAGDA, CARMEN, bine ati revenit "la baza". MARIA - spor la lucru! IOR e parcul cel mare din Titan, depinde in ce parte stabilim intilnirea. Noi avem o mica mare problema. Dupa ce ca avem si acum doar 6 dintisori (2 jos si 4 sus), m-am trezit ca Mariucai i s-a umflat gingia in dreptul caninilor si, mai mult, s-a invinetit ca si cum s-ar fi format un hematom. Am aflat si eu cum ca s-ar putea sa nu poata dintisorul sa sparga gingia si atunci trebuie facuta o incizie si ma gindeam sa mergem miine dimineata la medic, sa vedem ce zice. Voi v-ati confruntat cu o astfel de problema? Nu sint eu paranoica, dar gingiuta ei chiar nu arata bine si mi-e teama sa nu se infecteze sau altceva. Daca aveti mai multa experienta in materie de dintisori (eventual ELENA sau MARIA), dati-mi si mie de veste, sa nu ma fac naibii de poveste miine la doctor. Multumesc mult si va pupic. Madi si Mariuca (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/ianina2003
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmenutza,zau ca am crapat de invidie, desi nu prea mi-e felul. [:D] Noi n-am avut concediu anul asta si asa simt o sila in fiecare zi! Mi-am dat seama ieri, in drum spre birou, ca practic numar zilele lucratoare ale saptamii in asteptarea we, ceea ce nu e tiocmai bine pentru sufletul si linistea mea, caci succesiunea asta a zilelor nu ma duce inspre ceva frumos sau asteptat. Cred ca ma paste o depresie si nu stiu cum sa fac sa o sar de data asta. In plus, am demarat procedura cu ANL-ul iar asta inseamna un stres suplimentar al naibii de oneros, avand in vedere ca trebuie sa imprumutam o suma destul de consistenta de la banca si una si mai si de la fratele meu, iar acesti bani nu-i putem restitui mai devreme de 3-4 ani[bang][bang][bang]. N-am imprumutat in viata mea bani de la nimeni iar acum cand in sfarsit m-am hotarat sa o fac, am realizat ca aproape mi-am vandut sufletul[:D]pentru o amarata de casa. Concedii, haine, iesiri in oras, de toatre astea va trebui sa ne lipsim vreme de cava ani si ceea ce mi se pare cel mai grav este ca si urmatorul copil trebuie sa-l reprogramam, iar asta, cu adevarat imi amaraste viata. Si acum sa revenim la concediul tau de vis si in special la Maya cea dulce. Poze, scumpa doamna, poze!!! In legatura cu parcul eu as propune sa ne vedem in partea TITAN, acolo unde exista un spatiu de joaca amenajat cu multe casute din plastic si topogane. Toate astea sunt incadrate de un gardulet de fier iar pe margine sunt amplasate niste bancute, asa poate o sa avem si noi unde sa sedem, daca or sa ne lase teroristii. Spatiul asta este exact langa biserica acea din lemn din parcul Titan. Madi, noi n-am avut probleme cu dintisorii, dar din ce spui tu nu arata deloc bine asa ca mai bine da fuguta la dr. sa vezi dac-i normal au ba si care e solutia. Elena, ce sa-i faci, copii nostri sunt mici, chestia cu gradinita e haaat, departe[:D]. Sau, ma rog, nu chiar asa departe, caci pe mine ma bate gandul ca la anul sa-l dau pe David la gradinita, daca: 1. face progrese cu vorbitul. Daca ramane in acelsi stadiu: a-a, sau uh-uh, amanam; 2. daca se plictiseste in continuare acsa, asa cum se intampla acum. Singura activitate care reuseste sa-l capaciteze pentru 10-20 de minute este cablareala si suribareala, adica daca-i dai ca tema sa bageo mufa in video, staaa acolo minute bune si nu se plictiseste. In schimb cand vreau sa ne jucam cu cuburile sau alte jucarii, cand vreau sa "citim" sau sa ne uitam la televizor, o tuleste in maxim un minut. 3. nu schimb bona, caci Nana e certata grav cu limba romana si habar nu are sa-l antreneze in activitati educative. E buna la plimbat, schimbat, hranit, ma rog e de nadejde cu ingrijirea copilului, la capitolul educatie e tabula rasa. Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...