Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (28)


Kehleyr

Recommended Posts

Noi tocmai ne-am intors dintr-un concediu de 12 zile la mare..A fost tare frumos.Dupa o vara atat de neobisnuita, nu am crezut ca poate fi asa cald in sept. la mare. Umblam seara in maneca scurta, iar apa avea 24 grade, mai calda decat in varf de sezon.A fost o furtuna graznica cu inundatii mari chiar in prima zi cand am ajuns .Erau locuri unde apa era pana la brau.Plaja s-a tasat iar din loc in loc erau canale uriase sapate de apa in nisip, erau umbrele si sezlonguri de plastic facute bucatele de furtuna.Nu credeam ca va mai fi vreme de plaja. Dar a doua zi s-a inseninat si a fost vreme buna pana la sfarsitul sejurului.Am facut baie in fiecare zi.Mara a avut putin ghinion fiindca nemernicul de medic de familie i-a dat vaccin desi stia ca mergem la mare si ca Mara era usor racita.A facut o reactie destul de urata si prima saptamana a facut febra si era ca o leguma, doar manca si dormea.Apoi si-a revenit si s-a bucurat de nisip si de apa.Cat am stat la mare nu i-au trebuit jucarii ci era atat de fascinata de mersul in picioare si nu facea altceva toata ziua decat sa se plimbe pe nisip si sa se joace cu dopuri, sticle de plastic, scoici , mucuri de tigara etc..Era foarte independenta si nu vroia sa o tina de mana nimeni.Era in centrul atentiei pe plaja , toata lumea o baga in seama, dar ea nu discuta cu nimeni, era prea preocupata de mers.Era bine ca nu era multa lume si avea loc sa se desfasoare si noi o puteam urmari mai usor. Mara a mancat enorm la mare , ea care acasa nu se omora cu mancarea, iar la mare mancarea a fost destul de slabuta.La mare a invatat sa spuna pa-pa cand ii este foame. Mie nu mi s-a parut obositor cu copilul la mare, ci chiar a fost placut. Ama si bb Mara
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetele, mai m-a enervat internetu' asta groaznic de luni incoace, bine ca s-a reparat! Am avut si eu citeva zile mai linistite la job si-mi facusem planul sa citesc diverse subiecte pe-aici, cind... liniste si pace. Bine ati revenit fetele cu concediile, subscriu la experientele placute in concediu cu puradelul! Bibi - acum ca vine toamna si ne adunam si noi pe-acasa (ma rog, de luni incolo...) poate ne vizitam cu flacaii, sa-si faca de lucru impreuna, ca si Luca e la fel de ocupat non-stop. Alinuta - asteptam poze cu noua casa a Alexandrei [:D] Magda - sper ca ti-a priit iesirea, mai ales cea in 2, abia astept sa ne vedem! Elena - ce mai face Micaita, cum incearca sa-ti faca alte ore de somn? Acum c-ai deschis vorba, ziceti-mi si mie cum dormi ai vostri copii ziua? Luca doarme de 2 ori, prima data pe la 10-11, apoi mai adoarme tirziu pe dupa-masa, pe la 5-6-chiar 7. Ma gindesc c-ar trebui sa treaca si el la un program de somn normal, adica sa doarma o data dupa masa de prinz, dar nu stiu daca socoteala mea e buna (cum ca e baiat mare acum [:D]) Astept informatii si sugestii. Si mai am o problema: pe peste tot scrie ca nu e bine ca bebe sa adoarma cu biberonul de lapte, ca trebuie spalat pe dinti inainte de culcare. Luca are ritualul de adormire seara asa: ii face baie tat-su, sta si cite juma de ora si se joaca in baie, apoi il preiau eu in prosop, il creia o pauzasc, imbrac, mergem si stingem lumina apasind pe nasul lui Casper, il pun in patut si ii dau biberonul pe care il tin eu pina adoarme. De obicei adoarme sugind si ramin 20-30 ml sau dupa ce s-a terminat se intoarce pe-o parte, isi baga degetul in gura si adoarme. Acum, ma gindesc cum sa fac sa-l spal pe dinti dupa lapte, si nu-mi iese: ca daca i-as da laptele inainte de baie, ar fi nasol ptr burtica (nici eu nu fac baie cu burta plina), daca i l-as da mai devreme, n-ar minca ca nu i-ar fi foame la 8:00, daca i dau asa si-l spal dupa aia pe dinti il trezesc clar .... cum sa fac? voi cum facei? despre intilnire, eu vin sigur, special nu am programat nici o iesire w-e ala ca e si Baby Expo, si intilnirea noastra... abia astept! pufulet - am receptionat mesajul, va integram cu prima ocazie in lista. pup u, Andra P.S. Am uitat sa spun ca Luca e la Breaza de ieri, cu bunicii, cica e in mare forma, patruleaza toata curtea si urca scarile la etaj mai in patru labe, mai in doua... http://www.geocities.com/luca_obejdeanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai fetelor, sunt [}:)]de suparare. Am fost i weekend singura cu Tudor si abia asteptam sa doarma sa stau doua ore de povesti cu voi. dar ia uite ca nu mergea site-ul asta. Cosmar am avut zilele astea crezand ca poate nu mai apare. Noi am facut progrese intre timp. Am trecut la mancare zdrobita cu furculita si mancam si cascaval cu paine in disperare. Cred ca ar sta si in cap sa manance daca ii dau cascaval [:D]. Andra, eu intai ii dau sa pape lui Tudor lapticul (pe la 21:00) si apoi la juma de ora il spal si ii dau si cu un tifonel in gurita, pe dintisori. Nu ii place dar sper sa se acomodeze cu timpul. Pufulete, si mie mi se pare ca acum e mult mai bine cu copii decat in mai cand am fost eu cu el la mare, in sensul ca merg singurei, isi mai fac de lucru, stim mai bine ce vor, au un program mai clar... Bibi, Doane ajuta sa va luati casa. Macar atuni stiti pentru ce trageti. Subscriu si eu la parcul Titan (nu e acelasi cu IOR?) daca zici ca sunt casute faine. Tudor e mort dupa ele. si pe mine ma bate gandul sa-l dau la gradinita la anul. Eu nu am rabdare (asa mi-e felul) sa stau sa fac jocuri educative cu Tudor (si nici nu ma pricep) iar nu stiu cate bone fac chestia asta. Mai vedem pana atunci (mai mancam cascaval!!!). Madic, intreaba soro doftorul, ce daca te faci de ras. Io n-am treaba cu rusinea (exagerez un pic). Intreb prin parc ce le mai da lumea de mancare, cum au scapat de suzete si alte prostii si pe doftor la fel. Mai citesc eu articoel in revista "Mami" insa faza mai nasoala e ca uneori nu ma intereseaza anumite subiecte (nu-s pentru varsta noastra) si nu le citesc chiar cu mare atentie si le uit. Cand trebuie sa caut ceva nu gasesc cu nici un chip. Elena, eu pe Tudor l-am dezvatat de masa de noapte cum m-a invatat doctorul. L-am luat din somn pe la 23:00 si i-am bagat biberonul in gura. La baut fara nici o problema de la prima incercare. Poate merge si la tine. Carmenutza, ma bucur tare ca a fost bine in concediu. Stiu cbuburile de care vorbesti si sunt super faine pentru relaxare. Acum ai foarte proaspete, nu? Te-ai hotarat ce faci cu serviciul? Magda, bine ai revenit si tu. M-am acomodat in doua-trei zile. oricum cel mai bine e acasa. Trebuie insa sa mai si pleci ca sa iti aduci aminte.... Maria, tare nasol cu raceala. Probabil ca de asta a si stagnat cu cresterea in greutate. Eu m-am prins in sfarsit ca Tudor cand nu mananca e bolnav de ceva. Nu-i de la dinti (rosu in gat, racit, indigestie etc). Adina si noi avem probleme cu somnul pe care le-am rezolvat intr-un mod nerecomandat. Ma culc seara langa sot si la prima trezire a lui Tudor ma mut in camera copilului. Daca nu merge cu suzeta il iau cu mine in pat si somnul e garantat. Asa ca am doi iubiti.... Orice, pana la somn [box]. Alinuta, iti urez sa va fie cu noroc noua casa si sa fiti tare fericit in ea!!!! Uite, beu si o bere in cinstea voastra[cheers] Romana, iti doresc sa ai putere sa te descurci la fel si in continuare. Poate o perioada la Cluj te-ar mai ajuta sa te reaci. Eu as fi ales varianta asta cu ochii inchisi... Pojo, tu ce mai zici?? Ne vedem deci pe 26 septembrie. La ce ora masa si dansul???? Acum chiar trebuie sa va mobilizati, sa facem o intalneala pe cinste. Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BINE V-AM REGASIT DUPA PAUZA DE 4 ZILE A SERVER-LUI Cred ca am incercat de 50 ori link-ul in aceste 4 zile. Felicitari pt concediile reusite de septembrie. Flaviu tot nu maninca in schimb doarme mult mai bine noaptea si mihaela a reusit si i-a scos suzeta. Am mai facut un album daca vret sa mai vedeti pozne facute de bb meu. Revenim cu noutati. http://community.webshots.com/user/pojogao
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne Pojo, ce mare s-a facut Flaviu!!! Sa va traiasca!! Cum ai reusit sa-i scoti suzeta? Asta e urmatorul pas pe care il am in vedere dar sincer nu stiu cum sa fac noaptea cand se smiorcaie. Ziua nu sunt probleme: doarme fara suzeta la pranz (leganat, dar numai 1 minut), adoarme singur fara suzeta seara (cu mami langa el). Peste noapte insa cand se trezeste suzeta e solutia miraculoasa. Deci, ce sfaturi imi dati? Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza tuturor dupa aceasta luuunga pauza a site-ului... ALINUTA bine ai revenit, sa stapaniti sanatosi noua casa si sa dati cat mai multe petreceri [;)]. BIBI succes cu ANL-ul, v-ati inhamat la munca grea... Las' ca vedeti voi cum faceti sa le impacati pe toate, acum doar n-o sa stati in casa ani de zile... Faceti si voi concedii mai prin tara, sunt atatea locuri frumoase de vazut si pe aici. O sa vezi ca atunci cand o sa aveti casa voastra (apropo e cu curte?) o sa merite tot efortul [:)]. De faza cu bona - cred ca o sa fie foarte greu sa gasesti o bona care sa stie sa si dezvolte intelectul copilului... Daca nu ai mare noroc sa dai peste vreo persoana super culta sau poate o fosta educatoare sau invatatoare, nu cred ca poti astepta mai mult de la ea decat mancare+plimbare+sa se poarte frumos cu bb... CARMENUTZA foarte frumoase povestirile din vacanta, ma bucur ca v-ati distrat. Ai vazut ca in final nu a fost chiar asa de neplacut ca nu v-a iesit excursia in Sardinia? [;)] MARIA multa sanatate Paulei! Si succes la serviciu [8D]. PUFULET bravo si voua pentru vacanta reusita! MAGDA bine v-ati intors de la Predeal... (mama ce de lume s-a intors de prin diverse locuri [:D][:D]) CORNELIA au trecut cele doua saptamani, ne-am gandit la tine si te asteptam inapoi... MIHAELA & OVIDIU: Flaviu evolueaza ca din apa [;)]. Chiar mananca singur iaurt? Fi-mea tine lingurita cu scobitura in jos [:D][:D]. Noi ce sa va spunem, suntem foarte vorbareata, ne plac foarte mult cateii -- daca nu ii mangaie pe toti in parc!, ne plac foarte mult si cartile -- citeste mama "vacuta cling" in fiecare seara, nu reusim inca sa bem din pai, mancam foaaaarte bine (ptiu ptiu sa n-o deochi [:D]), ducem receptorul la ureche si zicem "a-o", si suntem disperata dupa deget [bang][bang]... Cred ca maine plecam in Delta pentru w/end (fara bb), sper sa tina vremea cu noi... Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am regasit! intr-adevar se simte lipsa dc....de vinerea trecuta tot urmaresc si cam sufla vantul pe-aici...pana cand a venit tsunami...:))) de trei zile noi suntem tot pe drumuri.luni si miercuri am avut eu ultimele restante,dar-ar ..in ele,si ca sa nu il mai pun pe razvan pe drumuri,ne-am dus la bunica mea,ca sta apropae de firma.acolo alexandra mananca de rupe,ca bunica-mea gateste nemaipomenit.marti am fost cu mama in oras,ne-am plimbat pe lipscani si calea victoriei...ne-a rupt alex de spate pt ca nu vrea deloc sa mearga pe jos.e tare puturosica! asteptam si noi baby expo cu nerabdare. multumesc lui dumnezeu ca asta mica a mea si-a revenit cu mancarea.nu mai e sclifosita,papa bine in fiecare zi...carnita e de baza-sper sa nu semene cu tati!-fructe mai putin,din pacate,dar am observat ca ii plac mult strugurii,mananca vreo 10-12 boabe-oare e mult? carmen,intr-adevar vacanta ta ne-a cam lungit si noua urechile...poate la anul vom face si noi ceva asemanator...desi,parca nu as lua si copilul... bibi,te bagi in...pana peste cap...dar din pacate asta-i calea...noroc mult si nervi de otel! de cateva zile parca zbor,atat sunt de fericita!nu am un motiv anume caci toate sunt ca de obicei.sambata insa am fost cu razvan la teatru,apoi la restaurant,si am ramas cu starea de bine de atunci!sa dea Domnul sa ma tina mult... a,nu v-am spus.am mers sambata la un botez.cu alexandra dupa noi.a fost atat de cuminte incat nu mi-a venit sa cred!s-au botezat vreo 5 copii,dintre care o fetita de mai mult de 2 ani si un baiat de vreo 14,iar fata mea tragea si ea la cazan!a pupat icoanele,a mers iar din brate in brate...toata un zambet si o floare!cand am vazut bebelusii de cateva luni am inceput sa plang! acum va las ca mi s-a terminat masina si trebuie sa intind rufele pana se scoala maimutica![biz] Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragi mamici! Hop si noi, dupa o lunga perioada de migratie. Am avut cateva zile de concediu amestecate cu altele de "lucru la purtator" (cu laptopul in spate) si cu altele de lucru la servici, asa ca am facut si desfacut bagaje intr-o luna cat sa imi ajunga pentru un an. Copiii s-au intors super-alintati (deh, bunici, tantici, catei, pisici), iar noi cu mult mai obositi. Am avut si ocazia de a testa viata fara copii acasa si ne-am simtit tare singuri. Ne-am bucurat, totusi, de o serie de libertati dubioase: am mancat junk-food, am fost la terase pana noaptea tarziu, am lasat rafturile de jos in dezordine fara sa ne fie teama ca ne gasim lucrurile in WC, am dormit dimineata cu juma de ora mai mult si ne-am putut spune "buna-dimineata" pe larg. (Apropo de asta, Ana se duce intr-o zi la bunica-sa si ii spune "mami si tati au inchis usa, cred ca se iubesc".) Matei e deja sigur pe picioare, merge foarte bine si se catara ingrozitor de bine - in doi timpi si trei miscari e sus pe tobogan. Vorbeste tot timpul in limba bebelusheza, din care noi pricepem doar cateva cuvintele (numele tuturor, apa, da, [l]umina, pa, papa, da-mi, nu, u[i]te, miam-miam - adica frumos/bun, a[s]ta, mama[l]iga, danta - adica geanta) si o gramada de onomatopee. De obicei se revarsa peste noi o ploaie de cuvinte necunoscute, din care mai intelegem cate un brum-brum, ham-ham, pa, ooooo (care inseamna mare) etc. Mancare: noi de 5 ani mancam dietetic, asa ca "impartim aceeasi strachina" cu toti si nu prea mai gatim separat. Daca vrem ceva nepotrivit pentru copii mancam la servici. Meniul e cam asa: * la trezire lapte (200-250 ml) + * imediat dupa, sau odata cu laptele: fructe, branzeturi sau ou pe care le manana singurel cu mana * la pranz (13-13:30) cateva linguri de supa/ciorba (doar uneori), niste carne cu legume si 1 iaurt simplu. E puturos si nu vrea sa mestece carnea asa ca de cele mai multe ori trebui sa o bagam la blender * seara (18:30-19) gris/paste/mamaliga/orez cu lapte sau branza, danonino, fructe, branzeturi, branza cu smantana, sau chiar mancare de legume din care mancam noi. Mezeluri nu i-am dat si nici nu intentionez sa-i dau vreun an de acum incolo. Dulciuri mananca "de casa" (sa de magazin dar din categoria "de casa"): cozonac, chec, cornulete simple, biscuiti + danonino si fructe. Dormit: seara se culca pe la 19:30-20 si doarme pana a doua zi la 6:30-7:30, cu 2-3 scartaieli care se opresc imediat dupa ce isi gaseste "dzudza" (suzeta). Pe la 10 dimineata mai trage un pui de somn de o juma de ora - o ora, si inca unul cevamai lung dupa masa de pranz. Raspunsuri nu voi da nimanui pentru ca n-am apucat sa citesc nimic. Pe curand, madishor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

He, he, m-a distrat faza cu Ana a lui Madishor. Cred si eu ca stiu de toate din moment ce si de mucosii nostri, la un si un pic, abia ascunzi cate ceva. Azi m-a pus naiba sa ii dau in parc o turta dulce (nu i-am dat deloc dulce pana acum) si a ras-o. Bineinteles ca dupa aia io i-am spus ca nu mai am si el imi arata cu ochi inlacrimati geanta. am rezistat ispitei si nu i-am mai dat ca urma pranzul. Madishor, multumim de descrierea prgramului lui Matei. Sunt destul de interesante pentru noi aceste detalii. Programul de masa a lui Tudor este urmatorul: - 8-9 280 ml lapte (+ cascaval cu painica, la cerere) - 12-12:30 cateva linguri de supita (daca am) si piure de diverse legume + carnita sau ou - 16:00 - fruct - 18:30 - branzica de casa cu dovlecel, iaurt, cascaval cu painica - 21:30 - 200 ml lapte De dormit doarme o singura data peste zi de la 1h si jumatate la trei ore. Amik, in ce an esti la facultate? Doamne ce admir eu mamicile atat de tinere. Mie imi statea capul numai la distractie pe vremea aia. Kehleyr, daca "platesti" bine ne intalnim sa il mangaie Stefania pe Bodo. Am tuns catelul si acum coada lui se potiveste la fix pe manuta lui Tudor. Azi tocami ce i-a dat Tudor una in cap lui Bodo, cu un linguroi cu care se plimba prin casa, de drag. Eu tot ii explic sa atinga usor si ii zic "mai-mai, mai-mai". A inceput si el sa zica un "mmmm-ai, mmmm-a" si sa mangaie mai incet. Cornelia, ce mai faci? Mai fetelor e asa de scumpa Mariuta ei de nu va spun. O sa postez pozele cu ea si cu Tudor, de la mare. Asa frumos se arata ea pe sine cand o intreba Cornelia "Unde e Maria?"! Abia astept sa ne vedem. Sper sa avem si vreme frumoasa. Eu tot cu fixul meu de inca un copil am ramas. Cand vad bebelushi imi vine sa ii mananc. Oricum pauza de rigoare de un an si ceva se impune... Pupa Crisa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

trec anul 4,crisa!iar razvan a terminat acum un an facultatea.uneori,cand ne jucam si ne prostim cu alexandra,mai ales cand suntem si cu ai nostri,parca ar fi sora noastra.chiar acum cand am fost cu mama in oras am intrat cu o tipa in vb;isi cara si ea baiatul in brate si se vaita la mama ca nu mai poate.pana cand s-a prins ca nu mama e mama alexandrei(wow,ce formulare!)si ca de fapt eu sunt chinuita![:D][:D][:D]dar fericita!!!! Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...