Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (28)


Kehleyr

Recommended Posts

Ce de fete harnicute!!! Pai, sa incep cu Dana, ca tare ma distreaza. A luat toate fetele cu M la rand in incercarea de a o depista pe cea cu examenele grele. Cea oropsita e Martta, mama! Cu kilogramele noi nu ne mai laudam ca am avut un we greu (10 scaune in 2 ore) si am ajuns la 13,200kg. Am mers la medic, am primit un tratament cu debridat si sumetrolim (parca) si regim alimentar. Lapte mi-a recomandat sa-i dau antidiareic, dar pune-te cu cine te incurci! N-a vrut nici macar o picatura si adevarul e ca e asa scarbos laptele ala [vom]ca nici macar eu n-am putut sa-l inghit si l-am scuipat cat colo. Regim n-am putut sa tinem, ca pana n-am facut baiatului un gratarel nu a incetat cu tipetele. Eu zau, stau si ma minunez de voi care aveti curajul sa mergeti cu copii prin magazine[:D]. Al meu e argint viu. La ultima iesire in Cora a intrat intr-un magazin cu genti si dupa ce a trecut in revista toata marfa din rafturi a ochit un saculet din plus, l-a luat din raft si apoi s-a alergat cu tasu` printre rafturi, ba chiar si in afara magazinului, asa ca de voie de nevoie am cumparat saculetul ca sa putem sa plecam cu copilu din magazin[bang][bang][bang]. Ieri am fost intr-o vizita la niste prieteni ai sotului. Si eu si David la prima vedere cu ei, asa ca am imbracat copilu mumos, eu mi-am luat buna dispozitie cu mine si zic, hai sa socializam. Gazdele, niste tipi putin cam snobi si cam crispati, tocmai mutati intr-un apartament superb amenajat in decurs de 2 ani dupa un studiu minutios a tuturor revistelor de decoratiuni. Mobila de-aia, chiuveta de-ailalta, lampadar cu scart, perdea cu fason, ce sa mai ne-au facut capul calendar. Gazdele, si ei posesori ai unei gagalici de numai 5 luni, o frumoasa si grasuna de copila despre care in cele 2 ore am aflat si cat cantarea in saptamana 24 de viata intrauterina[:D]. Cand David a inceput sa-si dea in petec am zis, lasa asa, ca ma razbuna pe mine[:D]. In doi timpi si trei miscari a spart o carcasa de CD, un bol de ceramica, i-a terfelit fetitei toate jucariile, a rasturnat castronelul cu covrigei dupa care lua cate unul cate unul si-l arunca ostentativ pe parchetul cel scump si lustruit. Am jurat ca nu mai merg in nici o vizita cu el si nici prin magazine nu-l mai iau, ca ultima oara cand m-am incumetat l-am gasit dupa tejgea printre picioarele vanzatoarei. Nici la dr. nu m-as mai duce cu el, ca si acolo a cotelit-o pe saraca femeie prin toate sertarele si a tras cu naduf de toate decoratiunile afisate parca in ciuda lui pe pereti.[bang] Maria bine ati revenit din concediu. Amik, stai ca n-am inteles, mami e mama soacra[:D]? Adina, si eu sunt anti zaharoase si sper sa rezist asa cat mai mult. Catan, sa-ti traiasca flacaul si sa aveti o petrecere reusita! Musai cu poze! Elena, mama mea spirituala, tu crezi ca ma alint?!?[q] Oooo, nu, vai mie! La prima intalnire face to face viu cu pozele de la mare. Jaleeee... Ca stiu sa acopar, asta da! [:D] Romana, ceva mai tonica sau mi se pare mie?[flo] Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
[ups][ups] Mea culpa [ups][ups]. Sper sa nu se supere nimeni pe mine daca uneori mai incurc pe cate cineva, nu o fac cu rea intentie. Ar trebui sa imi fac niste fise de biblioteca pentru fiecare ca sa nu fac gafe, ca mi s-a mai intamplat [:D][:D]. Dana si [copil] Stefania (27.06.2003) ----------------------------------------------------- "Life has more imagination than we carry in our dreams".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da,bibi,mami e mama soacra.eu asa le spun de cand ne-am casatorit.alegerea mea.asa simt. sunt super fericita ca a venit tanti la curatenie.si imi si calca!sunt atat de fericita! alexandra doarme de 2 ore si astept crispata sa o aud plangand... azi de cand s-a sculat a fost cat se poate de maraita si sclifosita.l-a terminat pe taica-su afara.nu vroia niciunde,nicicum...numai cu toboganul a mai calmat-o.a venit razvan in casa un car de nervi dupa ce se suparase oricum pe mine ca l-am trezit sa iasa cu copchilu' afara![:D] eu nu am mancat azi mai nimic,nu am paine si mi-e lene sa ies sa cumpar...am facut aseara o conopida cu usturoi si maioneza de mor de pofta ca e tare buna-razvan manca azi noapte la 4![xx(]-dar nu merge fara painica... diseara as vrea sa mergem la concertul sarahei brightman dar tot astept sa dea sotul verdictul.daca nu mergem noi,se duc socrii.ideea e sa aiba cine ramane cu alexandra.ooof.eu tare as vrea sa ma duc! duminica viitoare mergem la teatru,la tache,ianche si cadar.de-abia astept. wow,bibi,apartament de smenari!haha!mda...ma enerveaza.dar nu pot spune ca nu mi-ar placea si mie un ap de-ala de sa ne pierdem prin el...la noi dintr-o rotire a capului ai vazut toata casa![hopsieu]doare balconul ce-i mai mare!hihi! pupi Alexandra mare si Alexandra mica(10 iulie 2003) www.jester.ro/alex/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Amik, ma bucur pentru tine ca simti atat de sincer si frumos. Eu sunt total anapoda in relatiile astea. Sotul meu i-a spus o singura data in viata mamei mele "mama" iar eu am zbierat :"CEEEEE...???", "Mama mea are doar doi copii, pe mine si pe fratele meu!" In ceea ce-i priveste pe prietenii sotului, acum, ce-i al lor e pus de-o parte. Nu sunt smenari. Au stat amandoi in Grozavesti pana nu s-a mai putut( adica si dupa terminarea facultatii). El a muncit pe branci si castiga acum foarte bine. E ceva, un fel de director pe la Leonardo. Pur si simplu s-au descurcat. Si mai au ceva bun, au recunoscut amandoi ca sunt cam snobi. Greu de digerat sunt din cauza copilului, ba-i frate, iti vine sa dai cu capul de pereti pana faci gaura[bang][bang][bang]. N-am vazut in viata mea parinti mai exagerati si belicosi. Am si eu copil, stiti prea bine, imi face deosebita placere sa vorbesc despre el, mi-e draguta de mor numai cand ma gandesc la el, il privesc si nu pot sa nu gandesc ca e e un frumos si un dulce si, in ciuda "abilitatilor lui lingvistice", sunt chiar convinsa ca e un destept, dar de aici si pana la a bate campii ore intregi...ehe, e cale lunga! Dar, hai ca am dat-o pe barfa, si nu-i frumos![:D] Dragutele mele, am postat si eu o intrebare la parintii.... in legatura cu examenul coproparazitologic. ajutati-ma si pe mine cu informatii, plizzzz!!!! Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna mamici si copilasi! Eu va tot citesc pe voi,cele cu copii de 13 kg,12....9kg. Piticoata mea are doar 8 kg jumate. Dar daca te uiti la ea,ii dai mai multe. Ai vostrii sunt mofturosi la mancare? A mea da,si se chinuie bona cu ea pana ii da de mancare......ceva de speriat. Am observat in ultimul timp ca ii [place la nebuynie conopida cu cascaval si cu paste la cuptor(asta gatisem pt familie,asta a mancat si ea). Mie nu-mi vine sa cred ca avem, copii asa mari deja..... La fica-mea cred ca ii e frica de olita.Cum o vede,cum plange. De aia am zis ca nu insist cu ea si ca atunci cand va fii,va fii. Cam atata pt moment. Va pup si sanatate maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, mamici, si scuze, dar chiar nu am mai putut intra pe forum.Acum sunt la o prietena si pot sa va mai scriu. De citit. insa..pe sarite... Lya, Cornelia, imi pare rau ca ati avut probleme...Daca mai e valabila faza cu regimul, sa va spun...Noi am fost la Gina Plaicari, special pt stabilirea unui regim. Pe scurt, fi-mea are colon iritabil, si trebuie sa am rabdare, sa trec de la regim la mancare normala, ca altfel nu se produc enzimele necesare digerarii macarii...So..recomandari: afine la greu (compot deocamdata), peltea de afine, mure (am cumparat, am facut), ceai de flori de salcam pt scaune moi (e cel mai bun, pe cuvant, l-am incercat), iar noi mancam ceva de genul asta: la trezire: lapte Parmalat prima crestere - 250 ml+ cascaval+paine prajita; La 12: iaurt cu banana; La 15: supa/supa cu+ legume cu carne/budinca de legume/ legume cu sos alb+ peste la gratar/orez cu legume (deocamdata doar morcov, ardei gras (pe care il scot), albitura , dovlecel - si se da in regim, pe bune - , rosie pe care o fierb si o scot, o/ de 2 ori pe sapt brocccoli La 18 - gustare de fructe+ branza de vaci+ orez de la Nestle+ prajitura de casa (eventual, inca nu am facut) la 21: cereale/ budinca/ orez cu peltea de mure/afine/ papanasi/+ 150 ml lapte Incet- incet am bagat in preparate untul, apoi piersica, laptele normal...Sper sa va ajute cu ceva, si scriu pe graba... Ecoflorina se da intre mese, timp de 7 zile, 1/zi... Voi ati inceput sa le dati calciu? Noi 15 zile/luna, cate 10 ml, in toate lunile cu R Si a facut cineva Varil-Rix asociat cu Priorix? Mai citim si va mai scriem, Pupici
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

bine v-am gasit! am petrecut um we foarte frumos! am fost la un complex cu apa termala si jasminei tare i-a mai placut! ii place in apa, insa nu are rabdare de loc sa stea locului! ba iese afara, ba inapoi in apa... cand iesim impreuna la cumparaturi imi merge exact ca tie, bibi! Tare m-am mai distrat de ce-ai scris tu, parc-ai fi descris-o pe jasmina! si cand iesim la plimbare trebuie sa am grija ca intra singura prin magazine si le "face ordine" acolo! domnisoarei mele nu-i place sa mearga deloc de manuta, si nici in directia unde as vrea eu. nu accepta manuta decat atunci cand este o treapta atat de inalta, incat nu poate reusi singurica. cum a trecut de trepte, isi scutura energic manuta, sa-i dau drumu. daca n-o fac ia cealalta manuta, cu care mi-o indeparteaza pe a mea facand un gest, ca si cum ar arunca o carpa![q] amik la noi e la fel: si eu ador shoppingul (ceea ce a devenit mai greu de cand nu mai lucrez), insa de cand o avem pe jasmina nu mai cumpar decat lucruri pentru ea! nici macar pantofi nu-mi mai iau (decat foarte rar [;)] ). maria m m inca nu i-am dat conopida! ce idee buna! sa caut o reteta... [pofta] fetita unei prietene este nascuta pe 30.7.03, deci tot un an si-o luna si are de-abia vreo 8 kg. dar mananca faorte bine! asa e, poate nu va avea nici mai tarziu probleme cu silueta! hmmm jasmina are peste 10,5kg (nu stiu exact cat). deci imi seamana mie, in privinta siluetei![:D] à propos silueta: in comparatie inainte de sarcina sunteti in plus sau in minus si cu cat? eu am inca cu 10 kg in plus si tare sufar pe chestia asta![q] elena_ltd ce face mihaita? jasmina bea din canita, insa ea nu a baut niciodata din biberon! astai secretul... ;-))) hai ca-mi aud sotul venind acasa, deci va spun la toate la revedere si pe curand! adina & jasmina (24.07.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intre timp v-am citit... la multi ani pt toti sarbatoritii de sf Alexandru, asa retroactiv, ca eu habar nu aveam cand este (mea culpa!!!) Bibi, daca vrei ceva prin ANL, singurul lucru care renteaza e o casa, pt ca nu platesti pamantul, apartamentele nu cred ca mai renteaza, ca s-au scumpit..daca mai vrei detalii, vorbim pe PM (doar ca eu intru mai rar[:D]) Magda, m-am gandit si eu in fel si chip cand am lasat-o pe Taisia la bunici, la cat de denaturata sunt[:D], dar cred ca o mama mai relaxata si un pic mai odihnita are mai putine sanse sa mai fie denaturata dupa aia, nu?[bis] Alinuta, felicitari pentru Alex..noi suntem pe loc de o luna si ceva, de cand a facut primii pasi...Nu vrea si pace sa faca mai mult de 3-4 pasi si asta rar. si cu rugaminti!! Ceva sfaturi????Ati trevut prin asa ceva? Parca Pufulet zicea ceva asemanator... Cornelia, da, a fost o enteroviroza super-super naspa, pe care a luat-o toata familia la noi, si chiar dr nostru, care e f zgarcit la capitolul antibiotice, i-a dat Taisiei Rocephin parca..Despre Zona Zoster - eu am facut in timpul sarcinii - o data ce faci varicela, ramai cu virusul in organism, si oricand se poate face Zona Zoster (daca imunitatea e scazuta, esti stresata, obosita...). Eu am facut pe sold, o pata rosie cu multe bubite..am dat cu Acyclovir si a trecut, Taisia n-a avut nimic..mie nu mi s-a parut nimic prea grav, sper ca nici la tine sa nu fie. Amik, tu cum faci perisoarele? Catan, spune-mi si mie cum e cu vaccinul, ca noi trebuie sa-l facem in max o sapt, combinat cu Priorixul, si sunt curioasa daca l-a mai facut cineva in formula asta + reactii secundare. Nicol..si uitasem de problemele cu sarcina...ce memorie!!! Elena, noi avem ceva cantece in format Mp3, da-mi o adresa pe Pm si il pun pe sot (il conving eu cumva sa-ti trimita ceva pe mail, daca nu sa nu ma injuri). Stiu ca regimul e cam o sapt strict + una mai lejer (adica marul nu mai e copt, e crud..faze d'astea) Despre spalatul pe dinti - noi am inceput aproape de la primii dinti, intai cu o periuta degetar, acum avem una de la Aquafresh, e haioasa tare..o spal dimineata si seara, dupa masa de lapte( ca daca nu am renuntat la biberon, macar o spal dupa) si nu am probleme, de obicei vrea, si dupa putin periaj imi ia periuta din mana si face singura - asta pana se plictiseste si o arunca pe jos..ideea e sa fie ceva cat mai natural, sub forma de joc (rade cand vede periuta), sa nu insistati, sa participe si copilul..nu stiu ce sa spun altceva.. bychi, si noi avem un usor strabism, si doi dr in care am incredere (dar pediatri, nu oftalmologi) mi-au spus ca e in limita normalului, o usor lipsa de coordonare, dar ca nu e nevoie de oftalmolog. Andra, m-ai dat gata de fiecare data cu cumparaturile..noi asteptam babyexpo si mai vedem..despre covrigei - si eu obisnuiam, dar de curand s-a inecat fi-mea asa de rau, ca a trebuit sa o pun cu capul mai jos si sa-i dau o palma pe spate (stiti si voi manevra) si i-a sarit covrigelul din gat!!!horror, sunt periculoase tare alimentele astea..si fi-mea mananca destul de mari bucatelele,si carnita cateodata bucatele, legume cubulete, grisine, dar uite ca se mai pot intampla accidente..brrr Adina, felicitari pt canita. Si, ne zici si noua reteta[:D]??? Bibi, m-ai distrat tare cu vizita aia!!!Si asa, David e nazdravan? Poate ne mai intalnim ca sunt curioasa ce vor face atatia nazdravani imreuna..lapte bun de regim (si gustos) e Humana SL. Cat despre coproparazitologic, cel mai bine e sa-i faci antigen fecal giardia (la Medicover e 300000) e sigur, chiar daca dureaza 2 sapt, dar afli sigur daca are giardia. Elena, sper ca sunteti mai bine..ma intereseaza si pe mine tratamente naturiste pt cresterea imunitatii, stiti ceva? Sper ca nu va plictisiti cand cititi ditai mesajul, dar asa e cand lipsesti mult..offf, Va pupam, Gio si Taisia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut, salut. V-am citit mereu in ultimele zile. BIBI: Sanatate lui David. Cred ca vrea sa devina fratele lui Domnul Goe (sa nu te superi). Dar decit bleg mai bine asa. Cristi asta m-a enervat ieri rau de tot. Nu a mincat aproape nimic toata ziua. Am constata ca nu-i mai place carnea de vita si mai nou vrea mincare de adulti. va pup, mai scriu cind pot. http://www.geocities.com/bebe_iunie_iulie_2003 si mail pentru poze bebe_iunie_iulie_2003@yahoo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Azi scriu un mesaj scurt din lipsa de timp: Romana-ce mai face Alin?Dar Cristi?Sper ca sunt bine amandoi. Adinag-m-ai mai linistit in privinta cu kg fetitei mele.Cat despre cate kg am acum,cu 2 sau 3 mai putin inainte de a ramane insarcinata. Nu stiti ce mai e cu Crisa,de cand m-am intors eu nu a mai scris nimic,nici Carmenutza. Apropo,LMA Mayei a lui carmenutza pt ca azi implineste un an si doua luni. pupici maria,[mamica] de Paula [fetita] si Miruna [ispita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...