Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Copilasi de iunie-iulie 2003 (28)


Kehleyr

Recommended Posts

[flo]si un [pup]pentru Mariile noastre, mari si mici! Printre picaturi: Elena, David e ok acum. Mai ia medicamente dar bea lapte ca altfel nu ma inteleg cu el. Practic acum mananca normal. Medicul meu e inutil sa ti-l recomand, e ceva in genul celui la care a ajuns Flaviu la Iasi. In doi timpi si trei miscari a terminat cu tine si esti deja afara pe usa. Vorbesti ca peretii daca mai ai ceva nelamuriri ca pana sa te trezesti tu urmatorul pacient e deja pe masa. In legatura cu vaccinul,David a facut febra o singura data ( cam 38,3- 38, 5) , l-a tinut cam 24 de ore, tot asa am tratat-o si eu cu supozitoare-novocalmin sau eferalgan. Reactii in timpul vizitei...hmmm...fie bagam capul intre umeri, ca broasca testoasa fie priveam pasiv spre el cand arunca cu covrigei( deja nu mai avea rost sa-i interzic, sa-i distrag atentia, sa-l cert, sa, bla bla bla)spunand un stins si resemnat: "David, NU!" Este, dl. Goe sau mai bine zis, aprope dl. Goe caci, spre norocul meu, cel putin acum nu vorbeste[:D] Gio, cand ai timp da-mi si mie un PM cu tot ce sti despre ANL. Ma revansez la intalnire. Andra, cand chefuiesti mai bine [berica]trece una si in contul meu. Asa... pentru inima mea care sangereaza de dorul unui chef[q] Maria, tu esti cea cu casa cat un bloc intreg de locuinte? Daca da, cand ai timp mama si de fete si de casa si de masa si de forum si de tine(am retinut ca ai cu ceva kilograme mai putin decat inainte de sarcina) si de ... Amik, facut sau nu facut bine la examen? Te arati sau nu te arati la intalnire? Ca veni vorba de intalnire. Mai fac o strigare: 25/26 septembrie ora 17.00 parc IOR fara cadouri si alte alea alea...[:D] Schema de calciu a la Gio cred ca o punem si noi in practica cat de curand. Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 129
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor. bibi-casa mea nu e asa mare,suntem 4 si avem trei dormitoare ,atat tot.Si de cea mica are grija bona,tot ea face si papa si curatenie.Miru e copil mare deja si rareori Miru mai scrie dupa dictare(dupa dictarea mea,of course) pe forum....rareori(adica stam si ne jucam toate trei in camera si pe Miru o rog sa mai scrie cate ceva,ce-i spun eu).Ehhh,ce bine-i sa ai si un copil mare.... acuma va pup. La multi ani Mariilor si multumesc pentru urari(ca sunt si eu marie,nu? maria,[mamica] de Paula [patut](1 an) si Miruna [zana] (13 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, multumesc pentru toate raspunsurile voastre prompte, m-am mai linistit cu febra, desi o face in continuare. Andra, trai pe vatrai! Bravos, natiune! O sa ti cot de ideea cu sucul, desi Mihai acum e pe semi-regim. Ce bine de Luca si ce scump, ma! Pojogao, multumesc pentru lamuriri. Cam asta era si mirarea mea referitoare la melatonina, in ideea ca prin completarea ei suplimentar atunci cand e cazul, nu m-as fi asteptat sa fie nociva. Dar cum spui si tu, in doze normale si probabil supravegheata medical, e ok. Cu algocalminul... hmmm, tocmai ce am luat unul. Cu scarile rulante mi-ai dat o idee buna. O sa fac si eu experienta ca mi se pare misto. Bravo, Flaviu! Dana, am aplicat acelasi tratament de antitermice, vad ca e in limite rezonabile temperatura. Mericic. Vad ca si Romana si Bibi au dat cam aceeasi perioada febrila, 24 de ore, so, asteptez. Parca as avea ce altceva sa fac? Bibi, tin sa mentionez si sa se consemneze ca nu subscriu la titlul lui David de Dl. Goe nici in ruptul capului. In conditiile prezentate, si eu as parea dl. Goe. Ma bucur ca e mai bine, uimitor ce repede si-a revenit. Ai facut pana la urma copro? N-am raspuns la topicul cu tematica pentru ca m-as fi repetat. Eu le-am facut copro la Sanepid si am fost multumita. Teoretic, daca nu ceri tu expres undeva, trimiterea ar trebui sa contina si destinatia. Dar deja vorbim despre lucruri arhicunoscute de dezinteres. Intalnirea: ne inscriem. Sa dea Dumnezeu sa fim bine toti! Sa fie 26 ca sa vina si Bychi. Dar sariti cu pareri si propuneri. Elena, mami de Oana si Mihai [url="http://community.webshots.com/user/elena_ltd"]ne vedeti aici[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani tuturor Mariutelor mari si mici ! Elena ma bucur ca Micaita e bine; si noi am facut azi vaccinul antirujeolic si pana acum e ok. Dr. a zis ca e posibil sa aiba reactii dupa 5,7 zile. Poate sa faca febra, dar daca depaseste 24h nu e de la vaccin. Deci asteapta pana maine. Andra draga tine-o tot asa, party maxim ca nu mai e mult si se intoarce Luca ! Pojo, super faza cu trasul de fusta ! Bibi parca ai descris-o pe fimea. E inutil sa mai zic ca de cate ori mergem la cumparatuti cu ea tb. sa-i cumparam ceva. Rasfat maxim !! In principiu subscriem la intalnire, pe unde o fi ea, pt ca ne e dor de voi ! Gio bine ai revenit, pupici Taisiei si sanatate multa ! Si noi folosim periuta si pasta. Mai eficient mi s-a parut insa ideea Elenei cu tifonul. Am inceput si noi sa luam zymaflour, Teo are deja pete mici dar pronuntate in spatele dintilor de sus. Ultima realizare e ca urca singura si reuseste sa coboare pe topogan. Nu va mirati prea tare e unul mic din plastic care are doar vreo trei trepte pe care l-am instalat in casa. hai ca m-am intins ... pupici Teo si mami nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tot noi, am uitat ceva, exista pe piata DVD-uri cu desene, povesti, gen Cartea Junglei, Tom si Jerry, altceva dar nu titrate cu text ci cu voce in romana ?? am o prietena in Montreal care m-a rugat din suflet ! Eu i-am zis ca o sa apelez la sufletelele mele de pe net ! si La multi ani pentru RAYAN (Catan) ! nicol
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai reusesc sa tin pasul cu voi. Intru, citesc, las subiectul deschis sa va raspund si trece copilul si inchide calculiciul, sau da un Esc sau stinge monitorul… Ma termina cand stam acasa, asa ca prefer sa haladuim. Am fost azi de am facut vaccinul ROR si cand ne-am intors pe la 13, d-l bb avea foame mare. Macanea si tragea de mine de nu puteam pune mancarea la incalzit. Ii pun supa in farfurie si dau sa aduc scaunul sa pun copilul in el. Numai ca el a fost cu o secunda mai rapid si s-a agatat de masa, a apucat castronelul si si l-a varsat in cap. Noroc ca nu era fierbinte. Nu stia ce sa faca, era speriat si cand m-a busit rasul a inceput sa planga si sa se vaite ca o babuta. S-a pus in patru labe si printre lacrimi culegea bucatelele de cartofi si carnita si le ducea la gurita. Cred ca plagea dupa supita lui. Uite ca ma lasa si memoria si nu mai stiu cui sa raspund, dar mai intru diseara si sper sa-mi aduc aminte. Destul de tarziu m-am prins ca sunt 2 Adine pe forum, cea cu Jasmina si cea cu Selina. Bine ati venit si mai voiam sa va zic ceva , dar nu mai stiu. Sper sa nu fim parinti denaturati si sa nu ne reproseze copilul mai tarziu ca noi mergem cu Tibi oriunde: la munte cu cortul, la concerte, pe terase la o bere, restaurante (mai rar - ca nu prea sunt pt. nefumatori). Cu toate astea, Andra (si nu numai), te invidiez pt. libertate. Eu nu am fost despartita nici macar o zi de Tibi si nu cred ca as rezista cu toate ca imi doresc. Nici eu nu mai stiu ce vreau. Despre intalnire eu as prefera pe 26 (multam Elena), IOR, ora 17. E ok pt. noi. Desi, voiam sa ajung la Babyexpo atunci, incerc sa merg pe 24, sau pe 26 dimineata, dar iar il intorc pe dos pe Tibi. Mai vedem, dar daca ramane pe 26 pt. toata lumea, venim chiar daca vom avea ochii mici de oboseala. La multi ani pt. toate Mariutele si Mariile!!! Va pupam Bychi si Tiberiu (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, Elena daca persista febra lui Mihaita, mai mult de 24 de ore, da un tel. la dr. homeopat. Despre pediatru nu stiu ce sa-ti zic, al lui Tibi sta in Dr. Taberei dar nu stiu sa-ti zic mai multe pt. ca noi nu am avut nevoie de el decat pt. vaccin si retete. Daca vrei, cu placere. Si Maria, bine ati venit din concediu. Catan, La multi ani pt. Rayan! Pojogao, si Tibi a gustat berea si nu i-a placut. A scuipat si a zis cac (adica caca). Mi-era dor de nazdravaniile lui Flaviu. Bibi, dupa ce am citi despre David, m-am bucurat un pic (sorry) ca nu sunt singura. De abia astept sa-l cunosc. Mai revin. Bychi si Tiberiu (28.07.2003) http://community.webshots.com/user/tibicu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram insarcinata si din nimic bateam din picior si scoteam fum pe nari, mama, saraca zicea:Stai mama linistita si nu te mai enerva ca-i faci rau copilului si o sa fie si el nervos! replica mea imbecila era: lasa asa! sa fie atomic! In primele 8 luni de viata ale lui David l-am suspectat de natangeala ( era mototolu lu mama). Acum mi-a iesit pe nas. La viitoarea sarcina, am sa ascult numai muzica linistita(clasica), fara zdob si zdub si alte zdranganeli, am sa urmaresc numai filmulete usoare, am sa citesc numai romane de dragoste cu happy end si am sa ma misc, asa, in reluare ca taurasul ferdinand, poate-poate. Bychi m-a impresionat pana la lacrimi tragica intamplare cu "ciorba zdrang in cap si feosc pe jos". Am ras si am plans. Mititelul! El ciorbar, sa suporte asa un spectacol oribil, papica lui intinsa pe jos! Bibi si [copil]David (08.07.2003) http://community.webshots.com/user/bgoran
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Sunt cam suparata si confuza.Nu stiu ce sa fac.I-am dat printesei Zentel pt giardia si imediat scaunele ei au aratat normal,dar pe cand s-o mai trec si pe ea incet incet pe alimente normale,scaunele sunt normale ca nr pt ea dar nelegate(2,3 pe zi,tari dar nelegate)Nu stiu ce sa zic ,ca acuma-i tot iese cate un coltisor de la o masea si e greu sa-mi dau seama de cauza.Ma gandesc sa merg si eu la dr Stanciu mai ales ca stau aici la 5 min pe Petre Ispirescu.Daca aveti un nr de tel va rog sa mi-l dati si mie!M-am saturat de atata regim.De 3 luni de zile ,cred ca i-am dat vreo 3 saptamani regim normal ca in rest n-am scapat bine de o belea(enterocolita) c-am dat de alta(giardia) Aaaa nu v-am spus ca la 1 an si 1 luna fix i-am facut dezobstruare de canal lacrimal cu anestezie locala si Nu a reusit,asa ca trebuie sa repetam operatiunea.A chinuit-o saraca!Azi doar mi-am amintit cum a chinuit-o si am inceput sa plang.Ma simt vinovata ca eu am ales sa-i fac cu anestezie locala.Data viitoare aleg anestezie totala !Si schimbam si medicul pt ca s-a purtat f urat.O alta poveste de groza si medici incompetenti. We asta o sa mergem la munte,in vizita la prieteni. Romana azi mi-am amintit c-am fost la Cluj acu 2 sapt si nu m-am gandit macar putin la tine.Sa-mi fie rusine dar e scuzabil c-am stat doar 3 zile si a fost super obositor si pt Ruth si pt mine.Spune-ne si noua secretul tau ca eu aproape tot timpul ma plang de oboseala si sunt terminata si atunci ma gandesc la tine si .........raman fara cuvinte. Adinag ca sa nu mai suferi de kg in plus da-mi mie vreo 5,chiar si 7,8 iti primesc.Eu cred ca am cu vreo 2 mai putin decat inainte de sarcina si tare-as mai vrea cateva kg.Sper ca la urmatoarea sarcina sa se lege si de mine ceva ca-s un soi tare rau.Fata mea e un sfert cat mine.......va imaginati ce ditai bebeloiul pare cand e la mine-n brate(ca s-o citez pe Amik)Si inca-mi alaptez bebeloiul! Eu as mai vrea un bebe chiar si acum daca n-as fi asa obosita(mai ales ca prima sarcina mai mult am dormit-o )si mai am si Ca,mg la limita iar eozinofilele marite . Gio mersi de informatii.Poti sa-mi spui ce e pelteaua si cum o faci?La noi in ardeal n-am auzit cuvantul asta.Si la Gina Palicari cum ai ajuns?As vrea sa merg si eu,poti sa-mi dai mai multe amanunte? Elena la ce homeopat mergi?Si eu iau ceva pe baza de ca si mg homeopat si sper sa-si faca efectul.Cum se cheama fe-rul care-l dai la Mihaita? Scuze ca m-am intins dar intru mai rar sa scriu.Si mi-am terminat si orele la myx(sunt in depasire deja) asa ca iar fac o pauza. http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Lya
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...